alexa
DayZ
Hayatta kalma modundaki aksiyon nişancı oyunlarının en başarılı örneklerinden birisi olarak gösterilen DayZ, Aralık ayında yayınlanan tekil versiyonu ile birlikte inanılması güç başarılara imza atmaya devam ediyor.  DayZ satın alma işleminizden sonra steam cd key olarak teslim edilmektedir.
297
Aletler
Mert Fatih A.
4 Ocak 2015 23:47
Biraz da aletlerden bahsedelim. Aletler daha çok hayatta kalmamızı oluşturan şeylerin bütünüdür. Peki nedir bu şeyler ? Saat, pusula, harita, alet çantası vb. şeyler zaten şimdi liste halinde de açıklayacağım.

"Aletler envanterde bu şekilde gözükür."

Aletler kendi envanterimizde (yemek, içecek, cephane gibi şeyleri koyduğumuz yer) yer kaplamazlar kendilerine ait bir bölüm vardır. Bakalım bu aletler neymiş ne işe yararlarmış bir bakalım;


El Feneri (Flashlight)
Bulunma: Yaygın
Bulabileceğiniz Yerler: Evler, marketler, sivil yerleşimler (ilk başladığınızda veriliyor zaten)
Nasıl Kullanılır: Tabanca bölmesine koyup (fenere sağ tıklayıp "remove from tooltbelt" diyip) feneri seçin ve [L] tuşuna basıp açın. Kapamak için yine aynı şekilde [L] tuşuna basın.
Niçin Kullanılır: Geceleri etrafı aydınlatmak için kullanılır. Diğer oyuncuların dikkatini aşırı derecede çekersiniz. Zombiler ışıktan etkilenmez.


Askeri El Feneri (Military Flashlight)
Bulunma: Çok Nadir
Bulabileceğiniz Yerler: Askeri alanlar, kışlalar
Nasıl Kullanılır: Tabanca bölmesine koyup (rengi siyah olan fenere sağ tıklayıp "remove from tooltbelt" diyip) feneri seçin ve [L] tuşuna basıp açın. Kapamak için yine aynı şekilde [L] tuşuna basın.
Niçin Kullanılır: Normal el fenerinden bir farkı yoktur sadece ışığı kırmızıdır ve diğer oyuncular tarafından daha zor görüleceği için oyuncuların dikkatini fazla çekmez. Zombiler ışıktan etkilenmez.


Balta (Hatchet)
Bulunma: Çok Yaygın
Bulabileceğiniz Yerler: Çiftlikler, fabrika binaları, endüstri alanları
Nasıl ve Niçin Kullanılır: Aslında pek alet sayılmaz, daha çok silah olarak kullanılır. "Remove from tooltbelt" seçeneği ile ana silah yapabilriz. Ayrıca odun kesmek için de kullanılır. (Baltaya sağ tıklayıp "Harwest Wood" diyerek ağaç kesebiliriz. Sonra daha ayrıntılı açıklayacağım.)


Avcı Bıçağı (Hunting Knife)
Bulunma: Yaygın
Bulabileceğiniz Yerler: Her türlü binada bulabilirsiniz.
Nasıl ve Niçin Kullanılır: Avlanmada kullanılır. Ölmüş hayvanları kesmek için avcı bıçağına ihtiyacınız vardır. (Daha sonra ayrıntılı açıklayacağım.)


Kibrit (Box of Matches)
Bulunma: Nadir
Bulabileceğiniz Yerler: Evler, marketler, sivil yerleşimler
Nasıl ve Niçin Kullanılır: Ateş yakmak için kullanılır. (Daha sonra ayrıntılı açıklayacağım.)


Harita (Map)
Bulunma: Nadir
Bulabileceğiniz Yerler: Evler, marketler, sivil yerleşimler, askeri alanlar, endüstri alanları
Nasıl ve Niçin Kullanılır: Chernaus'un haritasıdır. [M] tuşu ile açabilirsiniz. Harita ile yerinizi bulabilirsiniz. Tabi bazı ek aletlerde gerekebilir. (Pusula, Navigasyon gibi)


Pusula (Compass)
Bulunma: Nadir
Bulabileceğiniz Yerler: Evler, marketler, sivil yerleşimler
Nasıl ve Niçin Kullanılır: Pusulayı yönümüzü bulmak için kullanırız. (Kuzey, güney gibi) [K] tuşu ile açabilirsiniz. (Basılı tutarsanız bastığınız kadar görebilirsiniz, iki kere basarsanız ekranda sürekli gözükür. Kapatmak için yine iki kere basın.)


Nagivasyon (GPS)
Bulunma: Çok Nadir
Bulabileceğiniz Yerler: Askeri alanlar, kışlalar
Nasıl ve Niçin Kullanılır: GPS ile haritaya veya pusulaya ihtiyaç duymadan haritada yerimizi görebiliriz. [CTRL+M] tuşu ile açabilirsiniz.


Saat (Watch)
Bulunma: Yaygın
Bulabileceğiniz Yerler: Evler, marketler, sivil yerleşimler
Nasıl ve Niçin Kullanılır: Oyundaki saati görmek için kullanırız. (O) tuşu ile açabilirsiniz. (Basılı tutarsanız bastığınız kadar görebilirsiniz, iki kere basarsanız ekranda sürekli gözükür. Kapatmak için yine iki kere basın.)


Tahkim Edevatı (Entrenching Tool)
Bulunma: Çok Nadir
Bulabileceğiniz Yerler: Evler, marketler, sivil yerleşimler
Nasıl ve Niçin Kullanılır: Pek bir işe yaramaz. Kum torbaları oluşturmak için kullanılır.


Alet Çantası (Toolbox)
Bulunma: Nadir
Bulabileceğiniz Yerler: Fabrika binaları, endüstri alanları
Nasıl ve Niçin Kullanılır: Araçları tamir etmek için kullanılır. Ayrıca tank tuzakları ve tel örgüleri kurmak ve sökmek için kullanılır.

"Dürbünle etrafı gözlemek..."

Aletlerden ve ne işe yaradıklarından bahsettik. Birazda optiksel aletlerden bahsedelim. Bildiğiniz gibi DayZ'de iyi bir gözlemci asla ölmez. Peki gözlemlemek için ne kullanacağız ? Sorunun cevabı basit; Dürbün. Dürbün ile etrafı rahatlıkla görebilirsiniz. Tabi bunun daha da gelişmişi var; Mesafe Ölçer. (rangefinder) Baktığınız yerin ne kadar uzaklıkta olduğunu görebiliriz ve ayrıca dürbünden daha iyi bir görüş alanı var. Gece görüşünden bahsetmeden olmaz. Gece görüşü gecenin karanlığında etrafınızı aydınlatan muhteşem bir alet. Olmazsa olmaz aralarında ama onu bulmak o kadar kolay değil öyle dürbün gibi her yerde bulunmuyor. Neyse optiksel aletleri de liste halinde sunalım sizlere;


Dürbün (Binoculars)
Bulunma: Az Yaygın
Bulabileceğiniz Yerler: Evler, marketler, sivil yerleşimler
Nasıl ve Niçin Kullanılır: Uzak yerleri görmek için kullanılır. (B) tuşu ile açabilirsiniz.


Gece Görüşü (Night Vision Googles)
Bulunma: Çok Nadir
Bulabileceğiniz Yerler: Kışlalar, helikopter kazaları
Nasıl ve Niçin Kullanılır: Geceleri iyi bir görüş sağlar. (N) tuşu ile açabilrsiniz. Bulması çok zordur.


Mesafe Ölçer (Rangefinder)
Bulunma: Çok Nadir
Bulabileceğiniz Yerler: Kışlalar
Nasıl ve Niçin Kullanılır: Uzak yerleri görmek ve mesafelerini ölçmek için kullanılır. (B) tuşu ile açabilirsiniz. (Gece görüş ile aynı anda kullanabilirsiniz. (varsa) Mesafe ölçeri açıktan sonra (N) tuşu basıp gece görüşü açabilirsiniz.)
Cevap bulunamadı.