alexa
DayZ
Hayatta kalma modundaki aksiyon nişancı oyunlarının en başarılı örneklerinden birisi olarak gösterilen DayZ, Aralık ayında yayınlanan tekil versiyonu ile birlikte inanılması güç başarılara imza atmaya devam ediyor.  DayZ satın alma işleminizden sonra steam cd key olarak teslim edilmektedir.
446
Day z Hayatta Kalma Rehberi---Kalmasak MI ? :)
hüseyin h.
18 Mart 2015 17:04
Hayatta Kalma Rehberi : Temel ve Diğer İhtiyaçları Karşılama Taktikleri
Bu satırları okuduğunuza göre kıyamet sonrası bu dünyada hayatta kalan birkaç şanslı kişiden birisi de sizsiniz! Unutmayın ki er ya da geç öleceksiniz bu rehber size hayatta kalmayı değil, kalan kısa hayatınızı olabildiği kadar uzatmayı vaadediyor!

Her şeyden önce şunu aşağıdaki her durum için tek tek belirtmemek için söylemeliyim: Eğer ki bir yerde insan ürünü bir yapı varsa; avcı kulesi, samanlık, kasaba, şehir, antik harabeler, enkazlar, hiç farketmez. Orada zombi vardır! Ve bu insan yapısı ne kadar büyükse ya da o bölgede insan yapıları ne kadar yoğunsa zombiler de o kadar fazladır.

Şimdi gelelim ihtiyaçlara:

En temel ihtiyacımız elbette ki yiyecek ve içecek ardından ikinci sırada tıbbi malzemeler üçüncü sırada ise silahlar bulunuyor. Fakat burada baltayı diğer silahlardan ve hatta bütün sıralamadan ayırarak en başa almamız gerekebilir. Çünkü bulunması son derece kolay olan bu silah-araç hem zombileri tek bir vuruşta sessizce öldürebilmenize imkan sağlar hem de gerektiğinde cam kırmak, avlanmak, cam kırmak gibi işlemlerinizi çok daha sessizce halledebilmenizi olanaklı hale getirir. Kısacası balta bu vahşi dünyadaki ilk anınızdan itibaren can yoldaşınız olacak bir alettir. Hemen hemen her yerde karşınıza çıkabilecek baltanın çiftlik evlerinde ve samanlıklarda daha çok bulunduğunu hatırlatmakta fayda var.

Gözünüzü ilk açtığınızda kendinizi muhtemelen bir sahil kenarında bulacaksınız:


Şehirlere ve kasabalara mümkün olduğu kadar girmeden sahil şeridini takip edin ve ormana sadece yolu geçerek girebileceğiniz bir konuma geldikten sonra doğrudan ormanın içine koşun. Orman size ilk planda ihtiyacınız olan gizliliği sağlayacağı gibi muhtemel bir yabancı-zombi karşılaşmasında izinizi kaybettirebilme ihtimalinizi azamiye çekecektir:

Ormana girip biraz da içerilere ilerledikten sonra hemen bir kenara uzanıp internetten haritanızı açın ve en yakın samanlığın-çiftliğin yerini tespit edin. Samanlıklar balta bulmak için ideal yerlerdir. Eğer oyun içi bir harita bulana kadar harita kullanmak istemiyorsanız da ormanın kenar hattı boyunca dolaşmayı deneyebilirsiniz. Ormanda gözünüze çarpabilecek bir başka yapı ise avcı kuleleridir. Bunlar Chernarus'un uçsuz bucaksız ormanlarında çok sayıda bulunan yapılardır. Bu kulelerde yiyecek-içecek-cephane-silah bulabilirsiniz.

Şimdi baltamızı bulduğumuza göre yiyecek-içecek bulma zamanı! Haritadan ormanın herhangi bir şehirdeki (tercihen kasabalar ya da küçük şehirler çünkü bu başka oyuncularla karşılaşma riskinizi azaltacaktır) markete en yakın kısmını tespit edin ardından buradan mümkün olduğunca gizlice sızın. Sızma sırasında dikkat etmeniz birkaç husus var:
-Mümkün olduğu kadar yere yakın durun, mümkünse her zaman sürünün bu çıkardığınız sesi ve görünme ihtimalinizi azaltacaktır. (Yüksek binaların ve yamaçların yakınındaki pozisyonlarda sürünmeyin, keskin nişancılara açık hedef olabilirsiniz!)
-Üzerinde ilerlediğiniz zemine dikkat edin, ne kadar ses çıkardığınızı her zaman kollayın.
-Zombiler aptal yaratıklardır, eğer peşinize takılan olursa bir binanın etrafında atacağınız tur ile onu atlatabilirisiniz, sizinle göz temasını kesmeleri çoğu zaman izinizi kaybetmeleri için yeterlidir.
-Size doğru gelen bir zombi görürseniz paniğe kapılıp da ayağa kalkıp koşmaya başlamayın. Önce kesinlikle size doğru geldiğinden emin olun. Ardından sürünerek-eğilerek gidebileceğiniz yer ile onun size ulaşabileceği süreyi kafanızda mukayese ederek onu mümkün mertebe kıytı-köşe-orman-bina içi bir yere çekin ve işini orada bitirin.
-Yok olacak gibi değilse ayağa kalkın ve Allah ne verdiyse ormana doğru koşmaya başlayın. Bu sırada peşinize çok daha fazla zombi takılacaktır ama unutmayın: kalabalık zombi gruplarına karşı asla göğüs göğüse muharebeye girmeye çalışmayın! Normal şartlar altında bir zombinin bir insanı yakalaması imkansıza yakındır. Ama zombi ile aranızda olan mesafeyi açmanız da imkansıza yakındır. Bu yüzden mümkün olduğunca çabuk ormana girin ve ağaçlar arasında zig-zaglar çizmeye başlayın daha önce de dediğimiz gibi: unutmayın zombiler aptal yaratıklardır! Çoğu zaman izinizi yitirmeleri için sizinle göz temasını kesmeleri yeterlidir.
-Zombiler kapalı alanlarda koşamazlar bu yüzden birden fazla kapısı ya da yeterli alanı olan bir mekana girip zombilerin peşinizden içeri doluşmalarını bekledikten sonra dışarı koşup kaçarsanız onlar da dışarı çıkana kadar bayağı bir zaman kazanırsınız.
-Diğer oyuncularla karşılaşmanız durumunda Direct Communication kanalından "Friend (Arkadaş) !" diye bağırarak ya da Salute (Selam) durarak iyiniyetli olduğunuzu belli edebilirsiniz. Ama asla unutmayın ki herkes her zaman ihanet edebilir. Bu vahşi dünyada kural yoktur!
Berkan Ç.
21 Mart 2015 12:16
Oyun reailzm açısından çok yüksek ama saçma olan bir yanıda kazmayla açtığınız konserveden 2 dökülürken bıçakla açtığında 80 dökülüyor :D