alexa
DayZ
Hayatta kalma modundaki aksiyon nişancı oyunlarının en başarılı örneklerinden birisi olarak gösterilen DayZ, Aralık ayında yayınlanan tekil versiyonu ile birlikte inanılması güç başarılara imza atmaya devam ediyor.  DayZ satın alma işleminizden sonra steam cd key olarak teslim edilmektedir.
522
DAYZ EŞYA BULMA VE YAĞMA REHBERİ
Mert Fatih A.
7 Ocak 2015 20:45
GİRİŞ

DayZ'de sahilin kenarında elinizde sadece 1 fener, 1 paket ağrı kesici, bir tane bandaj ve sırtınızda küçük bir çanta ile başlıyorsunuz. Daha iyi eşyalar elde etmek sizin elinizde nereye gideceğiniz ve nasıl hayatta kalacağınız da öyle. Neyse. Bu eşyalar ile oyuna başlıyorsunuz. Bu eşyalar tabi ki hayatta kalmanız için yeterli değil. Yemek, su, tıbbı malzemeler, silah, aletler vs. daha bir çok eşya oyunda bulunuyor. Bunları nasıl bulacağınızı aslında daha çok nerelerde arayacağınızı göstereceğim.

Farklı türdeki eşyaları farklı türdeki bina tiplerinde bulursunuz. Evet biraz karışık oldu bende farkındayım. Şimdi detayına ineceğiz. DayZ'de 4 tane bina tipimiz (yada alan tipimiz artık nasıl isimlendirirseniz ben bina tipi diyeceğim) vardır. Hepsini ayrıntılı bir şekilde açıklıyorum.

Sivil Yerleşimler
Sivil yerleşimlerde daha çok ihtiyacınız olan şeyleri bulursunuz. İhtiyacınız olan şeyler derken neyi kastettim ? Yemek, içecek, ağrı kesiciler, bandajlar, küçük de olsa sizin ilk başladığınızdan büyük olan çantalar, düşük kalibre silahlar, cephane vb. bunları bu bina tipinde bulabilirsiniz.

Sağlık Merkezleri veya Tıp Yerleşimleri
Adından da anlayacağınız gibi daha çok tıbbı malzemeler bulunur. Bandajlar ve ağrı kesiciler bu bina tiplerinde bol miktarda bulunur. Bunun dışında kan torbası, epi-pen, antibiyotik, morfin vs. bulabilirsiniz.

Endüstriyel Yerleşimler
Fabrika ve benzin istasyonları vb. gibi yerlerdir, içinde daha çok benzin ve araç parçaları bulunur.

Askeri Yerleşimler
Askeri yerleşimlerde daha çok silah ve cephane bulursunuz. Bunlar sivil yerleşimde bulduğunuz silahlara benzemezler. Onlara göre daha kaliteli ve ağır silahlar bulunursunuz. Bu alanlarda dikkatli olmanız gerekir diğer oyuncularda sizin gibi silah bulmak için bu alanlara yolculuk yaparlar. Karşılaşırsanız sizin için hiç de iyi olmaz.

ÖNEMLİ BİNALAR
Alanlardan bahsettik şimdi biraz daha detayına iniyoruz ve binalardan bahsediyoruz. DayZ'de farklı türlerde binalar bulunmakta. Farklı türler demek farklı eşyalar demek. Ayrıca değersiz eşyalar ve değerli eşyalar diye de adlandırabiliriz. Bina tiplerine gelecek olursak:

Sivil Yerleşimler

Apartmanlar

Kilise

Okul

Kale

Süper Market

Av Standı

Saydığım bu binalarda işinize yarayacak şeyler mutlaka bulursunuz. Orta veya büyük boy çanta, dürbün, kibrit, harita, pusula, av bıçağı, bandaj, yemek, içecek vs. işinize yarayacak ve karakterinizin temel ihtiyaçlarını karşılayacak her türlü şeyi bulabilirsiniz. Kiliselerde ve kalelerde iyi şeyler bulabilirsiniz. Süper marketler ise uğramak isteyeceğiniz yerlerden. Silah, cephane, çanta ve erzak bulmak için mutlaka ziyaret edin. Av standında fazla bir şey çıkmıyor artık önceden silah, cephane vb. şeyler çıkıyordu. Şimdi gittiğim zaman arbalet oku veya bandaj buluyorum.

Hastane ve Kızılay Çadırları

Kızılay çadırı dediğime bakmayın dalga geçiyorum : ) Konumuza dönecek olursak bu binalarda tıbbı malzemeleri bol miktarda bulabilirsiniz. Kan torbaları, morfin, antibiyotik, ağrı kesici vs. işinize yarayacak her türlü tıbbı malzemeyi bulabilirsiniz. Bu binalar daha çok şehirlerde ve sayılı şekilde olurlar. Hadi hangi şehirlerde olduğunu da söyleyeyim bari. Cherno, Elektro ve Berezino'da bulunurlar. Hastanelerin içine girmeniz için camını kırmanız gerekir. Daha çok balta öneririm silahla ateş ederseniz zombileri etrafınıza toplayıp halay çekebilirsiniz. Hastanenin çatılarında da bir şeyler bulmanız mümkün göz atabilirsiniz. Çatıya da nasıl çıkacağınızı söylememe gerek yok herhalde merdivenleri kullanarak çıkacaksınız. Ah söyledim ama neyse bilmeyenler öğrendi : )

Askeri Yerleşimler

Ahır

Abi ahırın ne işi var askeri yerleşimde diyenleriniz olabilir. Evet bende biraz garip buluyorum. Neyse. Ahırlarda daha çok milattan kalma pompalı tüfekler, balta, arbalet, Lee Enfield ve CZ-550 keskin nişancı tüfeği bulabilirsiniz. Mutlaka bir silah bulursunuz ben her gittiğimde bir çift namlulu pompalı tüfek buluyorum.

Hava Kontrol Kulesi

İtfaiye Binası

Bu saydıklarımda ise orta kalitede silahlar ve cephane bulmanız mümkün. AK'ler ve M16'lar daha çok bulunur. Ara sıra daha kaliteli silahlar da bulabilirsiniz. İtfaiye binası sayılı şehirlerde ve hava alanlarında bulunur.

Askeri Kamp Çadırı

Askeri çadırlarda kaliteli silahlar, gps ve cephane bulabilmeniz mümkün. Stary Sobor'da bolca bulunur bu çadırlar. Ama dikkat etmelisiniz önceki rehberlerimde de bahsettim çok tehlikeli bir yerdir. Oyuncular her tarafta olabilir. Keskin nişancılar ve pusu kurmuş oyuncular sizin için tehdit oluştururlar. Ya onlardan kurtulun yada gizli bir şekilde çadırları yağmalayın. Ve çok fazla kalmayın orada kaldığınız her dakika sizin için tehlike demektir.

Kışla

Kışlalarda çadırlara göre daha kaliteli silahlar bulursunuz. Gitmek isteyeceğiniz yerlerden birisi de kışla olmalı bence. Kışlalar sadece Kuzeybatı (NW) hava alanında bulunur. Yine oyunculara dikkat etmeniz gerekiyor. Kışlaların içine pusabilirler veya dışarıdan kışlayı gözleyebilirler.Ekranda "You are dead" yazısını görmek istemiyorsanız kendinizi koruyun.
mustafa h.
11 Ocak 2015 01:30
Bilgilendirmeler için sagol eminim birinin işine yarıyacaktır.