alexa
DayZ
Hayatta kalma modundaki aksiyon nişancı oyunlarının en başarılı örneklerinden birisi olarak gösterilen DayZ, Aralık ayında yayınlanan tekil versiyonu ile birlikte inanılması güç başarılara imza atmaya devam ediyor.  DayZ satın alma işleminizden sonra steam cd key olarak teslim edilmektedir.
473
İLK BULUŞMA VE SICAK TEMAS
Mert Fatih A.
5 Ocak 2015 00:11
En son zombileri nasıl etkisiz hale getireceğinizden bahsediyorduk. Şimdi sıra oyunculara geldi. Önceki sayfalarda da bahsettim oyuncular ile mücadele yani PvP DayZ'de gerçekten çok riskli. Öldüğünüz zaman bütün eşyalarınızı kaybediyorsunuz. Yani CS'deki gibi adamlara sıkayım ölürsem ölürüm sonra yeniden silah alırım gibi bir mantık söz konusu değil. Elinizde güçlü bir silah, nadir bulunan eşyalar veya aletler var ise öldüğünüz zaman hepsini kaybediyorsunuz. Tabi bulana kadar da çok uğraştığınız için üzülmemek elde değil. Yani tüm bu riskleri alarak mücadeleye girebilirsiniz. Kazanan da olabilirsiniz kaybedende. PvP'de her şey sizin yeteneğinize, techizatınızın biraz iyi olmasına ve şansa bağlıdır. Neyse. Şimdi oyuncularla karşılaştığınızda ne yapmanız gerektiğinden bahsedelim.


"Hop birader buralar benden sorulur !"

DayZ oynarken mutlaka bir mikrofonunuz olsun. Çünkü diğer oyuncular ile iletişime geçmenin tek yolu budur. Yazarak da iletişime geçebilirsiniz ama siz yazana kadar diğer oyuncular kafanıza mermiyi... Neyse anlamışsınızdır herhalde. Tanımadığınız bir oyuncu ile karşılaştığınız zaman mikrofonu açın ve ona dost olup olmadığını (yani Friendly) sorun. Eğer bir cevap gelmemiş ise ve size doğru geliyorsa ona doğru hedef alın. Elinde silahı varsa 2 kere Ctrl tuşuna basarak indirmesini söyleyin. Eğer karşılaştığınız oyuncu size doğru hedef alıyorsa almamasını aksi taktirde ateş edeceğinizi söyleyin. Dediklerinizi yapmaz ise sıkabilirsiniz. Peki bütün dediklerinizi yaptı ona güvenebilir misiniz ? Tabi ki de hayır. Her hareketini kollamanız gerekir. Eğer size doğru hedef alıyorsa ve silahını indirmemiş ise bu her an size sıkacağı anlamına gelir. Arkanızı döndüğünüz anda ekranda "You are Dead" yazısını görebilirsiniz. Bu yüzden asla oyuncuya arkanızı dönmeyin. Oyuncu her zaman görüş açınızda olsun. Buluştuğunuz kişinin hareketlerini dikkatlice gözlemleyin, yanlışını görürseniz öldürebilirsiniz.


"Vurdum onu vurdum onu !"

Eğer bir çatışmaya girmiş ve şans eseri (yada tecrübeniz ile) başka bir oyuncuyu vurmuş iseniz cesedini hemen aramaya gitmeyin, biraz bekleyin. Silah sesleri sunucudaki diğer oyuncuların ve zombilerin dikkatini çekebilir. Etrafa iyice bakının güvende olduğunuzdan emin olun. Ayrıca öldürdüğünüz oyuncu Skype vb. chat programları ile konuşuyor olabilir. Yani bir grup veya klan üyesi olabilir. Klanlar veya gruplar birbirine bağlıdır. Yani içlerinden biri ölmüş ise mutlaka intikam almak isterler. Cesedi görebileceğiniz bir yere saklanıp oyuncunun arkadaşları geldiğinde (tabi gelirlerse o da meçhul) onları da öldürebilirsiniz. Tabi sayıları fazla ise çatışma esnasında siz de ölebilirsiniz. Tüm bunlarla uğraşmak istemiyorsanız cesedi hemen yağmalayıp kaçabilirsiniz karar size kalmış.


"Abi yazık ya..."

Techizatınız tam ve herhangi bir oyuncuyu çatışmada öldürmüş iseniz oyuncunun cesedinden işinize yarayan şeyleri alıp mouse'ın orta tuşunu açarak menüyü açın ve cesedi gömün. Çatışmanın izlerini gömmek ve güvende olmak için bunu yapabilirsiniz. Cesedi gömerseniz diğer oyuncular veya ölen oyuncu kaybettiği eşyaları geri alamaz. Eğer bir oyuncuyu yanlışlıkla öldürmüş iseniz sonra pişman olmuşsanız cesedi bırakıp kaçın. Ölen oyuncu gelip eşyalarını geri alabilir. Ama böyle bir şeyi tavsiye etmiyorum. Diğer oyuncunun ekmeğine yağ sürmüş olursunuz.


"Bu ses ne abi ya ?"

Yakınlarda bir ceset var ise sinek sesleri duyarsınız. Yakınınızda ceset olması katilinin de yakınlarda olduğu anlamına gelir bu yüzden dikkatli olun. Yada katili öldürüp uzaklaşmış da olabilir. Neyse. Eğer cesedin kime ait olduğunu öğrenmek istiyorsanız cesedin üstüne gelerek mouse'ın orta tuşu yardımıyla menüyü açıyoruz ve menüden "Study Body" seçeneğine tıklıyoruz. Bu sayede cesedin kime ait olduğunu görebilirsiniz. [P] tuşuna basarak oyuncu listesini açabilir ve cesedini bulduğunuz oyuncunun hala sunucuda oynayıp oynamadığına bakabilirsiniz.


"Çok kişi var abi ya çıksak mı acaba ?"

Dediğimiz gibi ölen oyuncunun hala sunucuda oynayıp oynamadığına bakabilirsiniz. Serverda bir kaç kişi var ise katilin kim olduğunu kolayca bulabilirsiniz. Çok kişi var ise iş zorlaşır. Neyse bu konuyu geride bırakalım. Oyunda olan oyuncuları mavi bir kare içinde görürsünüz. Lobide olanları ise oynat yani play işareti ile görürsünüz. Bazen birden fazla oyuncunun önünde parantez içinde veya değişik isimler, işaretler, nickler görebilirsiniz. Bunlar klan etiketidir (Clan tag). Yani o oyuncular klan üyesidir ve klan üyeleri grup halinde dolaşırlar. Yani klanlar normal haydutlardan daha tehlikelidir, bu yüzden onlardan uzak durmaya çalışın.

Cevap bulunamadı.