alexa
DayZ
Hayatta kalma modundaki aksiyon nişancı oyunlarının en başarılı örneklerinden birisi olarak gösterilen DayZ, Aralık ayında yayınlanan tekil versiyonu ile birlikte inanılması güç başarılara imza atmaya devam ediyor.  DayZ satın alma işleminizden sonra steam cd key olarak teslim edilmektedir.
243
İnsanlık
Mert Fatih A.
5 Ocak 2015 00:00
Bildiğiniz gibi DayZ serbest bir oyun. İsteyen istediğini yapabiliyor. Örnek verecek olursak; yolda kalmış birini gördünüz silahı yok ve savunmasız. Ne yaparsınız ? Yardım edersiniz değil mi ? Kendisini savunacak bir silah verirsiniz aç ise karnını doyurursunuz, susamış ise su verirsiniz. O da sizin yanınızda yoldaş olur sizinle birlikte hareket eder o da size yardım eder. İşte siz bunları yaptığınız zaman ne olursunuz ? İyi bir insan değil mi ? Pekala bunları yapmadığınızı varsayalım ve başa dönelim. Yolda birini gördünüz silahsız ve savunmasız. Sizin elinizde silah var. Arkadaş size yazdı lütfen bana yardım et diye. Sizde silahla ateş edip adamı öldürdünüz. Bu sizi ne yapar ? Kötü bir insan değil mi ? İşte DayZ'de böyle. DayZ'de kimseye güvenemezsiniz. Yardım ettiğiniz kişi bile arkanızı döndüğünüz anda kafanıza kurşunu sıkabilir. Bu yüzden çok dikkatli olmalısınız. Neyse o konulara geleceğiz ama önce şu insanlık neymiş biraz açalım.

"Abi adam bandit sık sık !"

DayZ'de bizim yaptığımız bazı hareketlere göre (insanları öldürme yada yardım etme) bize insanlık puanı veriliyor. Eğer insanları öldürürsek veya yardım etmezsek insanlık puanımız düşüyor ve haydut oluyoruz. Ama insanlara yardım edersek, haydutları öldürürsek ise kahraman oluyoruz. Bunları dengeli yaparsak hayatta kalan normal bir insan olarak kalıyoruz. Peki "Humanity" yani insanlık puanımızı nasıl göreceğiz ? Önceden sağ tarafta "Debug monitor" adı altında yazardı. Şu son güncellemeler ile "Scroll Lock" tuşu ile görülebiliyordu. Galiba yeniden değiştirdiler bilen biri varsa yazsın bende eklerim ama "Scroll Lock" tuşu ile açılıyor olması lazım.

Düzenleme: "Insert" tuşu ile açılıyor. BeastTurk'e yardımları için teşekkürler.

Dediğimiz gibi DayZ serbest bir oyun. İster haydut olun insanları öldürüp eşyalarını, silahları, aletlerini vs. çalın yada halk kahramanı olun insanlara yardım edin haydutların canını okuyun. DayZ orasını size bırakmış. İlk başta 2 500 insanlık puanı ile oyuna başlıyoruz. Bunu arttırmak yada azaltmaksize kalmış. Peki diğer insanların haydut, normal yada kahraman olduklarını nasıl anlayacağız ? Sorunun cevabı basit; kıyafetlerinden anlayacağız. Peki insanlık puanımızı nasıl arttırırız veya azaltırız ? Liste halinde yazalım:

İnsanları iyileştirerek insanlık puanımızı arttırız;

• İnsanların kanamalarını durdurursak 20 insanlık puanı, (humanity)
  • İnsanlara kan torbası enjekte ederek kanlarını son seviyeye getirirsek 250 insanlık puanı, (humanity)
  • İnsanların morfin yardımıyla kırık kemiklerini düzeltirsek 50 insanlık puanı, (humanity)
  • İnsanların ağrı kesici yardımıyla ağrılarını geçirirsek 20 insanlık puanı (humanity) kazanırız.

İnsanlara ateş eder veya insanları öldürürsek insanlık puanımız azalır.

• İnsanlara epi-pen, heatpack yada antibiyotik vermek insanlık puanını arttırmaz.
  • Karakterinizin ölmesi insanlık puanınızı eski haline getirmez. (Yani düşükse tekrar 2 500 olmaz)
  • İnsanlara ateş etmek de insanlık puanınızı düşürür.

"Adam kral ya..."
Hero (Kahraman)

İnsanlık puanımız (humanity) 5 000 üzerine çıkarsa resimdeki gördüğünüz kıyafeti giyiyor ve kahraman (hero) oluyoruz. Bunun bir ekstrası yok mu tabi ki var. Hero olursak karakterimiz haydutlara veya normal insanlara göre daha hızlı koşuyor. Ayrıca üstündeki kurşun geçirmez yelek sayesinde üzerimize gelen kurşunlara karşı karakterimiz daha dayanıklı oluyor. (Her silah için geçerli değil düşük kalibre silahlar için geçerli M9, makarov vb. gibi)

"Bu havada kafanda sarığın ne işi var ?"
Bandit (Haydut)

İnsanlık puanımız (humanity) 0'a düşerse resimdeki gördüğünüz kıyafeti giyiyor ve haydut (bandit) oluyoruz. İnsanları öldürdükçe insanlık puanımızın düştüğünü söylemiştim. Banditsiniz ama insan vurmayı bıraktınız. Yavaş yavaş normal insan olabilirsiniz. İnsanlık puanınız 5-7 dk. arasında150 artar. 2 000 insanlık puanına gelince normal insan olursunuz. Ama insanlık puanı ilk seviyesine yani 2 500 seviyesine kadar artmaya devam eder sonra kendiliğinden durur. (Devamını siz getireceksiniz artık insanlara yardım edeceksiniz.)

Bilgilendirme: Diyelim ki bir insan gördünüz, elinizde silahınız var gördüğünüz insanın elinde de silah var. Siz normal bir insansınız karşınızdaki de sizin gibi normal bir insan. İlk ateşi siz açtınız adamı vuramadınız, ama adam sizi yaraladı sonra kaçtınız. Bu durumda sizin insanlık puanınız düşer. Çünkü diğer insan kendini koruduğu için yani ilk ateşi siz açtığınız için oyun sizi bandit olarak sayar.
Cevap bulunamadı.