alexa
DayZ
Hayatta kalma modundaki aksiyon nişancı oyunlarının en başarılı örneklerinden birisi olarak gösterilen DayZ, Aralık ayında yayınlanan tekil versiyonu ile birlikte inanılması güç başarılara imza atmaya devam ediyor.  DayZ satın alma işleminizden sonra steam cd key olarak teslim edilmektedir.
293
ÖNEMLİ BİLGİLER
Mert Fatih A.
5 Ocak 2015 00:02
Hayatta kalma, temel ihtiyaçlar vs. gibi bilgilerden bahsettik. DayZ'de asıl önemli şeyi açıklıyorum. Gizlilik. Ona geçmeden önce bir kaç şeyin üzerinden geçmek istiyorum. Bu bilgileri DayZ oynarken aklınızın bir köşesine yazın. Yeni başlayanlar için söylüyorum. Biliyorsunuz yazdığım bütün rehberler sizi oyun boyunca hayatta tutacak değil, eninde sonunda öleceksiniz. Sadece karakterinizin biraz daha uzun yaşamasını, tehlike ile karşılaştığınızda neler yapabileceğinizi, yeni başlayanlar için DayZ'in arayüzünü vb. şeyleri sağlayacak ve öğreneceksiniz. Karakteriniz öldü diye üzülmeyin bu sizin için yeni bir tecrübe olacaktır. Bir sonrakinde aynı hataları yapmamayı öğreneceksiniz.

Neyse şimdi gizliliğe ve diğer önemli bilgilere geçebiliriz.

"Bu ne eziyettir ya sürün sürün nereye kadar ?"

Zombilerin yoğun olduğu yerlerden geçerken mutlaka eğilerek geçin. [C] tuşu eğilebilirsiniz. Önceki sayfalarda biraz bahsettik ileride de bahsedeceğiz biraz üstünden geçelim yine de  Eğilmek zombilerin dikkatini daha az çeker. Bir de sürünme olayı var. Çok açıklık bir araziden geçerken zombilerin sizi fark etmesini istemiyorsanız sürünerek ilerleyebilirsiniz. [Z] tuşu ile sürünebilirsiniz. Ayrıca [SHIFT] tuşuna basılı tutarak fark edilmenizi daha da zorlaştırabilirsiniz. Shift tuşuna basmak sürünürken daha yavaş hareket eder (eğilme için de geçerlidir) ve zombilerin sizi fark etmesini zorlaştırır. Önceki sayfalarda bahsettim, karakter yerde sürünürken ayağa kalkması zaman alır.Ayağa kalkması zaman alacağı için zombiler sizi fark ettiklerinde bu sizin için kötü olabilir. Eğer kanınız 5 000 yada altında ise 1-2 vuruşta bayılabilir zombi yemeği olabilirsiniz. Bu yüzden sürünürken zombilerin yanından geçmeyin mesafenizi daima koruyun, zombinin size koştuğunu görürseniz hemen ayağa kalkın yerde oyalanmayın.

"Silah tutukluk yaptı abi D "

Zombilere ateş etmek son seçeneğiniz olsun. Eğer şehirde, askeri bir kampta veya hava alanında iseniz yerinizi belli etmiş olursunuz ve bu sizin için hiç iyi olmaz. Zombiler sese duyarlı olduğu için (hele birde silah sesi ise) size doğru koşmaya başlarlar ve yoğun bir şekilde etrafınızda birikirler. Diğer oyuncular bu birikmeyi görüp size ateş açabilir. Bu yüzden dikkatli olun. Ateş etmeyin demiyorum çok mecbur kalırsanız ateş edin ama ilk seçeneğiniz gizlenmek veya sessiz öldürmek olsun. Zombilerin dikkatini eşya fırlatarak (empty tin can, empty soda can vb.) çekebilirsiniz ama bu yöntem pek fazla kullanılmıyor. İleride daha ayrıntılı anlatacağım.

"Su sıcak gel abi..."

Suda çok fazla kalmayın yoksa karakteriniz üşüyebilir. Zombileri yavaşlatmak için suya girebilirsiniz ama suda çok kalmayın karakteriniz suda iken vücut sıcaklığı hızla düşecektir. Üşüdüğünüzde ne yapacağınızı biliyorsunuz önceki sayfalarda anlattım. Vücut sıcaklığını arttırmak için en etkili yöntem heatpack (cep sobası) kullanmaktır. Ayrıca suda yavaş hareket edersiniz suda iken diğer oyuncular tarafından vurulabilirsiniz.

Ayrıca gündüz serverlarda takılın gece serverlarında zorlanabilirsiniz. Unutmayın server değiştirebilirsiniz. (Global serverlar arasında geçiş yapabilirsiniz) (bknz. global serverlar, private serverlar)

"Gezcik, gözcük arpa D "

Hedef alırken 1st Person moduna geçin (resimdeki gibi) emin olun daha iyi hedef alacaksınız. Silahınızın dürbünü varsa (sniper gibi silah ise) dürbününe geçin. Geçmek için sağ tuşa bir kere basıp bırakın. En güçlü silah, sesi çok fazla çıkandır ama unutmayın güçlü bir silahla ateş etmek (özellikle şehirde) zombilerin dikkatini çok fazla çeker.

Girilebilen binaların ya kapıları açıktır yada camdan bakınca içleri gözükür. Diğer binalar sadece modeldir içine giremezsiniz.

Kıymetli, değerli eşyalar ve silahlar askeri kamplarda, kışlalarda, süper marketlerde veya kiliselerde bulunur. (Evlerde de bulunabilir giysi, tüfek, tabanca vs.)

"Abi adamlar tel örgü çekmişler kesin bir şeyler var burada..."

Yanınızda her zaman yiyecek, içecek ve tıbbı malzemelerin bulunduğundan emin olun. Yanınızda silah yok iken yaşayabilirsiniz (en azından bir baltanız olsun) ama saydıklarım yanınızda yoksa fazla yaşamazsınız.

Ortada bir sebep yok iken kimseyi öldürmeyin. Serverdaki diğer oyuncular tarafından tehdit olarak görülebilir ve kafanıza kurşunu yiyebilirsiniz.

Diğer oyunculardan üstünseniz (oyuncuların sizi göremeyeceği bir yere saklanmış yada daha iyi techizata sahip iseniz) ilk öncelikle arkadaş olup olmadığını (friendly) sorun. Sonra hareketlerini dikkatlice gözlemleyin. Yanlış bir hareketini görürseniz sıkabilirsiniz. İleride daha detaylı anlatacağım.

"Yardım ettiğin için teşekkürler  (İçinden: Hadi dön arkanı hadi...)"

KİMSEYE GÜVENMEYİN aksi takdirde üzülen taraf siz olursunuz. "Bana yardım et", "cherno'da kimse yok mu" vb. gibi yardım mesajları yada "silahsızım bana silah verebilecek olan var mı ?" gibi mesajlara kulak asmayın. %80 oranında tuzaklardır. Oynayacağınız oyuncu mutlaka arkadaşınız olsun, oyundan oyuncu ile oynamayın. Yoksa arkanızı döndüğünüz anda öldürülebilirsiniz. Tabi bazı istisnalar olabilir eğer iyi oyuncuları iyi takip eder ve gözlemler iseniz hangi oyuncunun ne yapacağını önceden tahmin edebilirsiniz.

Grup halinde hareket eden kişilerden uzak durun. Bir de klan üyeleri iseler korkmanız gereken kişilerdir. İyi techizatları vardır. Klana alma bahanesi ile yanınıza çağırırlar ise gitmeyin muhtemelen sizi öldürürler.

Bir oyuncu gördüğünüzde nişangahı üstüne tutun. Eğer kalp atışı duyuyorsanız o kişi hayduttur. (Bandit) Haydutları öldürürseniz insanlık puanı kazanırsınız daha önceki sayfada anlattım. Öldürmek istemiyorsanız oyuncunun alandan uzaklaşmasını bekleyin yada sessiz bir şekilde alandan uzaklaşın.

Eğer bir haydut öldürürseniz cesedinin yanında pek fazla dolaşmayın. İnsanların grup halinde dolaştığını söyledik. Eğer öldürdüğünüz kişi bir gruba ait ise ve diğer arkadaşlar ile iletişime geçmiş ise bu sizin için kötü olabilir. Cesedin üstünü kontrol edin işinize yarar bir şey varsa alın yoksa o alandan hızlıca uzaklaşın.

Oyuncular ile fazla karşılaşmak istemiyorsanız tenha serverlara yada boş serverlara girin. Ama inanın öyle pek bir zevki çıkmıyor. Boş serverlar o heyecanı yaşatmıyor bizlere. Oyuncuların olması ayrı bir heyecan katıyor DayZ'e 

PvP (Player versus Player) DayZ'de en çok yapılan şeydir herhalde. Bazı oyuncuların içinde bandit ruhu yatar. Sürekli adam öldürmek hoşlarına gider. Sizde bu kişilerden biri iseniz diğer oyundaki bütün kuralları unutun. Call of Duty'deki gibi şurada saklanayım da canım artısın gibi bir durum bu oyunda söz konusu bile değil. Yediğiniz 1 yada 2 kurşun ile (silahın kalibresine göre değişir) komaya girip ölebilirsiniz. Kemiklerimizin kırıldığını önceki sayfalarda anlattık. Çatışmalarda daha çok yaşanıyor kemik kırılması. Çatışma esnasında kemiğiniz kırıldı yada kanamanız başladı ise ve yanınızda tıbbı malzeme yoksa işte o zaman yandınız demektir. Tıbbı mazleme yada kanınızı arttıracak herhangi bir şey bulamazsanız 5 yada 10 dk. sonra ölürsünüz. Yani DayZ survival ve simulasyon olduğu için PvP gerçekten çok zor bir iş. Yine aynı şekilde söylüyorum. Çatışmada ölürseniz yine üzülmeyin. Bunların hepsi size tecrübe oluyor. Bir sonraki çatışmada aynı hataları yapmamanızı sağlıyor. (İyi bir envanteriniz varsa üzülebilirsiniz D )
Cevap bulunamadı.