alexa
DayZ
Hayatta kalma modundaki aksiyon nişancı oyunlarının en başarılı örneklerinden birisi olarak gösterilen DayZ, Aralık ayında yayınlanan tekil versiyonu ile birlikte inanılması güç başarılara imza atmaya devam ediyor.  DayZ satın alma işleminizden sonra steam cd key olarak teslim edilmektedir.
378
Silah göstergesi
Mert Fatih A.
4 Ocak 2015 23:45


Silah Göstergesi: O anki kullandığınız silahı (varsa), mermisini ve kullandığınız silah modunu (Full, Semi, Burst) gösterir. F tuşu ile de silah modlarını değişebilirsiniz.

DayZ'in envanter sistemi her zaman karışık gelmiştir bana. Gerçi ben alıştım ama alışamayan arkadaşlar yada yeni başlayanlar için envanter sistemini bir inceleyelim.

"Envanter ekranı"

1. Sizdeki bütün eşyaların listesi buradadır. (Bandaj, Ağrı Kesici, Saat vs.)
2. Optiksel aletlerin bulunduğu yer (2 Slot) (Dürbün, Rangefinder, Gece Görüş)
3. Ana silah (1 Slot) (Balta, otomatik silah, tüfek, sniper vb.)
4. Çanta (1 Slot) (Patrol Pack, Alice Pack, Backpack vb.)
5. Sidearm (1 Slot) (yani tabanca, el feneri vb. gibi şeyler için)
6. Ana envanter (12 Slot tıbbı malzemeler, yemek, içeçek, ana silahınız için cephane vb. burada bulunur.)
7. Bandaj ve tabancanız için cephaneler burada bulunur. (8 Slot)
8. Aletler (12 Slot) (Alet çantası, kibrit, avcı bıçağı vb.)
9. Seçilen eşya hakkında bilgiler
10. Eşyalar veya silahlar için filterlar

Gördüğünüz gibi her şey için ayrı ayrı yerler vardır envanterimizde şimdi eşyaları nasıl alacağınızı da açıklığa kavuşturalım:

"Yerdeki eşyalar bu şekilde görünür."

Eşyaları almak için onlara iyice yakınlaşmalısınız;


Yukarıdaki şekil yerde eşyalar olduğunu gösterir (tıbbı malzemeler, yemek, içecek vb.)


Bu şekil ise yerdeki silah veya cephaneler içindir.

Eğer ekranda bu şekiller belirmiş ise [G] tuşuna basın ve envanteri açın. İsterseniz mouse'ın orta tuşunu yuvarlayarak işlem menüsünden de "Pick it up item" işlemine basıp alabilirsiniz. Ama envanteri açıp almanız daha iyi çünkü envanteri düzenleyip istediğiniz gibi eşyaları dizebilirsiniz.

"Envanter ekranı"

Envanteri açtıktan sonra bazı eşyalar ve numaralar görürsünüz. Sağ tarafta yazan numaralardaki eşyalar sizde olan eşyalardır (Çantanızdakiler hariç). Sol taraftakiler ise yerde olan eşyalardır. Numaralar o eşyadan kaç adet olduğunu gösterir.

Sağdaki yeşil oka basarak yerdeki eşyaları kendi üstünüze alabilirsiniz. Sol taraftaki kırmızı oka basarsanız o eşyayı yere atmış olursunuz. Tekrar almak için yine yeşil oku kullanabilirsiniz. Eğer yeriniz kalmamış ise ve yerdeki eşyayı almaya çalışıyorsanız bazı eşyaları yere atacaktır o yüzden almak istediğiniz eşyaları envanterinize alın işinize yaramayanları yere bırakın.

Yerdeki bir silahı almak silahın yanında bulunan cephaneyi (varsa) envanterinize ekleyecektir. Yeriniz yoksa cephaneyi almayacaktır bu yüzden dikkatli olun silahınız mermisiz kalmasın 
Cevap bulunamadı.