alexa
DayZ
Hayatta kalma modundaki aksiyon nişancı oyunlarının en başarılı örneklerinden birisi olarak gösterilen DayZ, Aralık ayında yayınlanan tekil versiyonu ile birlikte inanılması güç başarılara imza atmaya devam ediyor.  DayZ satın alma işleminizden sonra steam cd key olarak teslim edilmektedir.
238
Susuzluk
Mert Fatih A.
4 Ocak 2015 23:58
Karakterimizin susuzluğunu sağdaki matara göstergesinde görebiliriz. Yukarıdaki resimde olduğu gibi karakterimizin susuzluğu arttıkça mataradaki su seviyesi azalacaktır.

Gidermek için ne yapacağız ? Tabi ki su içeceğiz. Oyunda sadece su yok bunu da hatırlatayım. Bu arada içecek listesini de yazalım:


Soda Can (Pepsi, Coke, Mountain Dev)
Neredeyse her yerde bulabilirsiniz. Her türlü binanın içinde ve zombilerin üstü de dahil. Soğuk bir kola her zaman iyi gider 


Water Bottle (Matara)
Her yerde bulunmayabilir. Daha çok binalarda olur zombilerin üstünden düşmez.

Kolaları her yerde ve çok sayıda bulabilirsiniz. Mataraları ise bulamayabilirsiniz. Ayrıca mataralara yeniden su doldurabilirsiniz, kolalara ise dolduramazsınız yani kolalar tek içimliktir karakteriniz içer ve kendiliğinden yere atar. Her bulduğunuz matara dolu olmayabilir yani boş matara bulduysanız doldurmanız gerekir. 

Dediğimiz gibi boş yada içilmiş mataralara yeniden su doldurabilirsiniz. Peki nereden dolduracaksınız ? Önceki sayfalarda biraz bahsetmiştik ama yeniden söyleyelim. Denizden su dolduramazsınız. Küçük göletlerden veya temiz su birikintilerinden su doldurabilirsiniz.

"Oh yarasın..."

Yukarıdaki resimde gördüğünüz gibi küçük göletlerden veya temiz su birikintilerinden su doldurabilirsiniz. Doldurmak için suyun üzerinde gelin veenvanterinizi (G) açın. Boş mataranın (Empty Water Bottle) üstüne sağ tıklayın ve "Fill Water Bottle" diyin.

"Çabuk şuradan su çekelim çabuk !"

Ayrıca resimde gördüğünüz su kuyularından da su çekebilirsiniz. Yine aynı şekilde envanterinizi (G) açıp boş mataranın (Empty Water Bottle) üstüne sağ tıklayın ve "Fill Water Bottle" diyin.

Bildiğiniz gibi bizim bir kan seviyemiz var önceki sayfalarda biraz bahsetmiştim. Kan seviyemiz azaldıkça karakterimiz etrafı görememeye, etraftaki sesleri duyamama, bayılma vb. belirtiler gösteriyordu.

"Sanki su borusu patladı akışa bak !"

Zombiler veya oyuncular bize zarar verdikleri zaman kanamamız başlar. Kanamayı durdurmazsak ne olacağını söylememe gerek yok herhalde. Öleceğiz. Öncelikle kan seviyeleri ne kadar olursa ne olur göstergede nasıl gözükür onu açıklayalım:

 • 12 000: İlk başladığımız kan miktarımız, Tam dolu
 • 9 000: Zombiler tarafından zarar alırsak karakterimiz bayılabilir dikkatli olun.
 • 5 000: Ekrandaki renkler solmaya karakterimiz yavaştan sağır olmaya başlar.
 • 4 000: Ekran eski türk filmlerindeki gibi siyah beyaz olur ve karakterimiz komple sağır olur. Ayrıca kalp atışları duymaya başlarsınız.
 • 2 000: Ekran iyice solar, karakterimiz bir şey duyamaz, kalp atışları duyarsınız ve bayılmaya başlarsınız.
 • 0: Ne olduğunu yazmama gerek yok herhalde D

"Kanınız az iken ekranınız böyle gözükecektir."

Peki kanımızın azaldığını nereden anlayacaksınız ? Sağdaki damla göstergemizin üstünde (+) işareti yanıp sönmeye başlar. Eğer öyle bir işaret görürseniz kanamanız var demektir. Önceden kan değerimiz sağ üst köşede "Debug Monitor" adı altında yazardı şimdi ise onu kaldırdılar kanın ne kadar kaldığını gösteren gösterge koydular. Ne kadar kan kaldığını göstergeden anlayabiliyoruz:


Kanamayla ilgili bilgileri verdik peki nasıl durduracağız ? Sorunun cevabı basit, kanayan yerimizi bandaj ile saracağız ve böylece kanamamızı durduracağız.


Bandaj (Bandage)
Bandajı her yerde bulabiliriz. Evlerde, süper marketlerde, hastanelerde, endüstriyel ve fabrika binalarında kısacası her yerde bulabiliriz. Bandajlarenvanterin sidearm bölümünün yanındaki bölüme (tabanca cephanelerinin olduğu bölüme) eklenirler. Kullanmak için bandajın üstüne sağ tuş tıklayın ve "Bandage Myself" seçeneğine tıklayın. Biraz bekleyin ve hareket etmeyin hareket ederseniz bandaj sarmayı bırakacaktır o yüzden sabit durun.

Peki kanamayı durdurduk kanımızı nasıl eski haline getireceğiz ? Bunu iki yolla yapabiliriz:

 • Yemek yiyebiliriz (et, konserve, MRE, antep fıstığı, çerez vs.)
 • Kan torbasını kendimize enjekte edebiliriz

 

Kan torbası daha etkili yöntemdir. Ayrıca hatırlatayım kan torbasını kendinize enjekte edemezsiniz başka bir oyuncunun size enjekte etmesi gerekir. Envanterinde kan torbası olan oyuncu kanı az olan oyuncunun yanına gelir. Mouse'ın orta tuşunu yuvarlayarak menüyü açar menüden "Give Blood Transfusion" seçeneğine tıklar. Torbadaki kan diğer oyuncuya aktarılır. Kan torbalarını hastanelerde, medikal kutuların içinde bulabilirsiniz. Yeni gelen güncellemeler ile kan torbasını enjekte ederken virüs kapma olayı gelmiş o yüzden dikkatli olun. Örneğin kanınız 10 000 değerinde ise3-4 tane et yiyerek kanınızı son seviyesine (12 000) tamamlayabilirsiniz. 2 000 kan için bir kan torbasını harcamanıza gerek yok eğer kan torbasını sık yaparsanız enfeksiyon kapabilirsiniz. Konserve yiyecekler size pek fazla etki etmez (1 konserve 200 kan) o yüzden yiyeceklerden en iyisi et olabilir. Önceki sayfadan avlanma kısmına bakabilirsiniz.

Bir de ağrı kısmı var. Karakterimiz zarar gördüğü zaman ağrıları olabiliyor. Karakterimizin ağrısı olup olmadığını anlayabilmek için [Numerik Enter] tuşu ile FPS açısına geçmemiz gerekiyor. Ekran sallanıyor ise karakterimizin ağrısı var demektir. Karakterimizin ağrı çekmesi hedef almamızı da zorlaştırabilir. Karakterimizin ağrısını kesmek için Painkiller (yani ağrı kesici) almamız gerekiyor.


Ağrı Kesici (Painkiller)
Ağrı kesiciyi her yerde bulabiliriz. Evlerde, hastanelerde, marketlerde kısacası her türlü binada bulunur. Kullanmak için envanteri (G) açıp ağrı kesicinin (painkiller) sağ tıklayıp "Take Painkillers" seçeneğine tıklayınız.

"Uyan sabah oldu kızım."

Karakterimizin kan değeri kötü ise bayılabiliriz. Peki bayıldığımız zaman ne yapacağız ? Ekranda bir kum saati çıkar. Kum saati yavaş ilerliyor ise uzun bir süre bekleyeceğiz demektir. Uzun derken 1-2 saat gibi bir şeyden bahsetmiyorum. En fazla 5-10 dk. ama zombiler tarafından yenmemiz için yeterli bir süre olduğunu söyleyebilirim.


Epi-Pen
Epi-Pen kullanarak kendimizi baygın durumdan kurtarabiliriz. Ama maalesef bunu kendimizi yapamıyoruz yanımızda başka bir oyuncunun olması gerekiyor. Aynı kan enjekte etmede olduğu gibi. Envanterinde epi-pen olan oyuncu yerde baygın yatan oyuncunun yanına gelir. Mouse'ın orta tuşunu yuvarlayarak menüyü açar ve menüden "Give Epinephrine" seçeneğine tıklar. Yerdeki oyuncu birazdan kendine gelir 

"Abi Elektro'da kırık çıkıkçı varmış hemen çağırıyorum !"

Yüksek bir yerden düştüğümüzde, araç tarafından ezildiğimizde, oyuncu ateşine, balta darbelerine mağruz kaldığımızda, yerde sürünürken bacağımızı kapıya sıkıştırdığımızda, tel örgülerin üzerinden atlamaya çalıştığımızda, zombiler tarafından tokatlandığımızda veya bazı hatalardan dolayı bir çatırtı sesi gelir. İşte o ses kemiğimizin kırıldığını işaret eder. Ayrıca sağ taraftaki kemik işaretinden kemiğimizin kırıldığını anlayabiliriz. Önceki sayfalarda da biraz bahsetmiştim. Kemiğimiz kırıldığı zaman yolumuza ayakta devam edemiyoruz yani sürünmeye başlıyoruz. Ayağa kalkamıyoruz veya eğilerek gidemiyoruz. Tamam kırdık da bir çaresi yok mu ? Var tabi ki:


Morfin (Morphine Auto-Injector)
Morfini hastanelerden başka yerlerde pek bulamazsınız. Yani yaygın değillerdir. En çok hastanelerde bulunurlar. Morfin ile kırık kemiğimizi düzeltebiliriz. Kullanmak için envanterimizi (G) açıp morfinin üzerine sağ tıklayıp "Take Morphine" seçeneğine tıklayıp kendimize kullanabiliriz. Morfini kendimize kullanabiliriz ikinci bir kişi gerekmez.

"Offf dondum abi yaa bu ne soğuk !"

Gerçekçilik üst seviyelerde olduğundan (bende sürekli buna takılıyorum D ) karakterimizin acıktığını, susadığını, kemiğinin kırıldığını, bayıldığını vs. söyledik. Chernaus'ta havalar soğuk, sizi yemek için fırsat kollayan zombiler etrafınızda. Ne ararsınız ? Sıcak bir ev yada ateş değil mi ? Bizde öyle tahmin etmiştik. Neyse... Karakterimiz bildiğiniz gibi üşüyor (bilmiyorsanız da şimdi öğrendiniz D ) ve bizde onun üşümemesi için uğraş vereceğiz. Üşüme göstergesi sağ taraftaki termometre ile gösteriliyor. Karakterimizin vücut sıcaklığı 35 derecenin altına düşerse (örnek olarak yağmurlu havalarda çok kalmışsanız yada geceleri soğuk havada hareketsiz bir şekilde beklemiş iseniz) ekran titremeye (sadece FPS açısından anlayabilirsiniz) başlıyor ve karakterimiz enfeksiyon kapabiliyor. (üşütüyor yani) Peki ne yapacağız ? Kendimizi ısıtmanın bir çok yolu var:

 • Ateş yakıp ısınabiliriz, (önceki rehberden ateş yakma kısmına bakın)
 • Koşarak vücut ısımızı arttırabiliriz,
 • Evlerin veya araçların içine girerek ısınabiliriz,
 • Son olarak heatpack (cep sobası) kullanabiliriz.

Isınmak için en etkili yöntemler ateş yakmak ve heatpack kullanmaktır. Koşarak veya evlerin içine girerek daha yavaş ısınırız. Ama ateş yakarak daha hızlı ısınabiliriz. (ateşin önüne oturun (i) tuşu ile) En etkilisi ise heatpack'dir. Anında ısınırız.


Heatpack (Cep Sobası)
Heatpack'i her yerde bulabiliriz. Zombilerin üzerinde de bulabiliriz. Kullanmak için envanterinizi (G) açıp heatpack'e sağ tıklayıp "Use Heatpack"seçeneğine tıklayıp kullanabilirsiniz.

Enfeksiyon kısmına geçelim evet karakterimiz enfeksiyon kapıyor demiştik. Peki nelerden kapıyor bu enfeksiyonu ? Yazayım da önlem alın:

 • Çok üşüdüğünüz zaman,
 • Daha önce enfeksiyon kapmış insanların yakınında dolaştığınız zaman, (evet enfeksiyon bulaşıyor)
 • Göletlerden doldurduğunuz sulardan veya çiğ yediğiniz etlerden bulaşabilir. (Küçük bir ihtimal)

Zombilerden de bulaşabilir ama o çok düşük bir ihtimal olduğu için yazmadım.

Enfeksiyon kaptığımız zaman karakterimiz öksürmeye ve değişik sesler çıkarmaya başlar. Ayrıca saniyede 3 kan (3 000 değil normal 3) kaybetmeye başlar. Enfeksiyon kapmış bir kişi hiç durmadan kan kaybeder eğer kanı 3 000 azalmış ise kanama durur ama enfeksiyon hala devam eder yani kendiliğinden geçmez. Çözümü yok mu var: antibiyotik kullanmak.


Antibiyotik (Antibiotics)
Hastane dışında başka hiç bir yerde bulamazsınız. (Medikal kutularda bulunmaz.) Kullanmak için envanterinizi (G) açıp antibiyotiğin üstüne sağ tıklayıp "Take Antibiotics" seçeneğine tıklayarak kullanabilirsiniz.

Bilgilendirme: Enfeksiyonun ısınarak da geçtiğini söylerler ama siz antibiyotikle garantileyin. Ayrıca karakterin öksürmesi zombilerin dikkatini çekebilir.

Bilgilendirme: Tek başına kullanılabilen tıbbı gereçleri diğer oyuncuların üstünde de kullanabilirsiniz. (Morfin, ağrı kesici, antibiyotik) Kullanmak için oyuncunun yakınına gelin ve mouse'ın orta tuşunu yuvarlayarak menüyü açın oradan hangisi gerekiyorsa (morfin, ağrı kesici, antibiyotik) kullanabilirsiniz.
Cevap bulunamadı.