alexa
DayZ
Hayatta kalma modundaki aksiyon nişancı oyunlarının en başarılı örneklerinden birisi olarak gösterilen DayZ, Aralık ayında yayınlanan tekil versiyonu ile birlikte inanılması güç başarılara imza atmaya devam ediyor.  DayZ satın alma işleminizden sonra steam cd key olarak teslim edilmektedir.
272
TAKIM OYUNU VE KAMP
Mert Fatih A.
5 Ocak 2015 00:16
"Ne yatıyorsunuz olm ya kalkın işimiz var !"

DayZ'de takım halinde ilerlemek hayatta kalma şansınızı oldukça arttırır. Tek başına oynamak hem sıkıcı hem de tehlikelidir. Yanınızda oyuncu varsa kendinizi az da olsa güvende hissedersiniz. Ama kendinizi de fazla kaptırmayın. Gözünüzü dört açın. Her an tetikte olmalısınız. Herhangi bir dikkatsizliğiniz ölümle sonuçlanabilir.

DayZ'de bir çok klan mevcuttur. İnternette biraz araştırma yaparsanız bulabilirsiniz. DayZFan'ın da bir takımı var. TTW takımı. Bunun gibi mesela. Klanlar daha çok tecrübeli oyuncuları aralarında görmek isterler. Çaylak oyuncular pek tercih edilmez. Pek fazla tecrübeniz yoksa klanlara alınmayabilirsiniz.

"Ya kim sıktı o zombiye ? Ben ateş edilmeyecek demedim mi ?"

Büyük oyuncu gruplarında yani klanlarda uyum sorunu yaşayabilirsiniz. Klanların bir liderleri olur. Lider ne derse onu yapmak zorundasınız. Yapmazsanız uyumsuz sıfatına bürünürsünüz. Ben kafama göre hareket etmek istiyorum liderle falan uğraşamam derseniz de küçük gruplara göz gezdirip onlara katılacaksınız. 3 yada 4, en fazla 5 kişilik gruplarda daha rahat oynayabilirsiniz. Uyumsuzluk demek ölüm demek. Herhangi bir hatada kayıplar verebilirsiniz demek. Ve klan liderleri böyle bir şey olsun istemezler. Uyumlu olmayan oyuncuyu klandan çıkarabilirler.

"Evlat giriş kartın nerede ?"

Klanların belli bir kuralları vardır. Öyle pata küte iş yapmazlar. Uyumlu hareket ederler. Ayrıca klanlarda kamplar bir başka olur. Önceki dönemlerde biraz bahsetmiştim çadırlardan, kamplardan. (Öğretmenlerin sıkça kullandığı bir kelimedir : D) Klanların çadırları ortak olur. Yani öyle kafanıza göre silah yada eşya alamazsınız. İzin almanız gerekir yada iyi bir rütbeniz olması gerekir. Evet rütbe dedim bazı klanlarda rütbe sistemi de mevcuttur. 1. seviye 2. seviye vb. gibi. Neyse konuya dönelim. İzinsiz eşya aldığınız taktirde azar işitebilirsiniz. Yada daha ağır olan klandan atılma işlemine maruz kalabilirsiniz. Herkes topladıkları eşyaları veya silahları kurdukları çadırlara koyar. Sayım yapılır. Sonra oyun kapatılır. Sabah girildiğinde tekrar sayım yapılır. Eşyalar tam ise oyuna devam edilir. Değilse hesap sorulur. Evet klanda oynaması gerçekten zor. Ama bir o kadar da eğlenceli. Roleplay (RP) yapan klanlarda oynarsanız daha fazla zevk alacağınızdan eminim. "Ben uğraşamam abi böyle şeylerle" diyenler olursa küçük gruplarda oynamanızı tavsiye ediyorum. Renkler ve zevkler tartışılmaz değil mi ?

Takım oyununundan bahsettik. Şimdi kamp kurmanın daha da detayına inelim. Evet konusunu açmıştım ama burada da üzerinden geçmek istiyorum. Marketten yada binalardan bulacağınız çadırlar ile kendi kampınızı kurabilir ve eşyalarınızı içine doldurabilirsiniz. Tabi belli bir kapasitesi var. Bu yüzden "Çadır Kurma Rehberi'ne" bir göz atmanızı tavsiye ediyorum. Çadırlar en gizli ve kuytu köşelere kurulursa tanınmayan oyuncular tarafından bulunması zor olur. Elbet bir gün bulunur çadırınız ama günlerce belki haftalarca kalabilecek bir yere kurmanız daha iyi olur. 

Gerçek bir kamp kurmak için (daha doğrusu kampınızı gerçek bir kampa benzetmek için) sadece çadır yeterli olmayabilir. Belki pek bir yararları yok ama görünüş açısından gayet iyi görünüyorlar. Onlar ne mi ? İşte listesi:

Tel Örgü (Wire Fencing Kit)

Alet çantanız (Toolbox) varsa rahatlıkla kurabilirsiniz. Oyuncular üstünden atlayamaz veya içinden geçemezler. Alet çantası olan herhangi biri (diğer oyuncularda olabilir) tel örgüyü sökebilir.

Kum Torbası (Sandbags)

Genellikle siper oluşturmak içindir. Kurmak için kazı aleti (Entrenching Tool) gerektirir.

Tank Tuzak Kiti (Tank Trap Kit)

Genellikle tanklar için kullanılır ama DayZ'de tank yok. O yüzden araçlar için kullanılıyor. Kurmak için alet çantası (Toolbox) gerekir. Herhangi bir oyuncu (diğer oyuncularda olabilir) tank tuzak kitini sökebilir.

Ayı Tuzağı (Bear Trap)

Oyun boyunca sadece 1-2 kere denk geldiğim bir eşyadır. Acayip nadirdir belki de hiç bulunmuyordur. Zaten bende oyuncunun üstünde bulmuştum. Belki de hile ile aldı onu da bilmiyorum. Neyse. Bunun hakkında pek bir bilgim yok. Ama üstünden geçerseniz kemiğiniz kırılıyor ve zarar görüyorsunuz. Belki Origins yada Breaking Point vb. modlarında daha çok bulunuyor olabilir.

Kazı Aleti (Entrenching Tool)

Kum torbasını kurmak için kullanılır. Onun dışında pek bir işe yaramaz. Önceki sayfalarda da bahsettim zaten.

Kamp Çadırı (Camping Tent)

Ne olduğunu biliyorsunuz zaten. Eşya ve silah depolamak için kullanılır.

Kampınızı daha da güzelleştirmek için bu eşyaları kullanabilirsiniz. Dediğim gibi pek bir yararları yok ama görünüş açısından gayet iyi görünüyorlar. Sadece güvenlik açısından ayı tuzağını kurabilirsiniz. Dediğim gibi normal DayZ'de ayı tuzağını pek görmedim. Diğer modlarda bulunuyorsa ne mutlu size. Davetsiz misafirler için birebirdir.
Cevap bulunamadı.