alexa
DayZ
Hayatta kalma modundaki aksiyon nişancı oyunlarının en başarılı örneklerinden birisi olarak gösterilen DayZ, Aralık ayında yayınlanan tekil versiyonu ile birlikte inanılması güç başarılara imza atmaya devam ediyor.  DayZ satın alma işleminizden sonra steam cd key olarak teslim edilmektedir.
899
Zombilerden nasıl kurtulunur ?
Mert Fatih A.
5 Ocak 2015 00:07
Zombiler aynen sülük gibidir, yakanıza bir yapıştılar mı peşinizi bırakmaları baya bir zaman alır. Normal bir yol üzerinde koşun, bir sürü zombi arkanızda sizinle beraber nereye giderseniz oraya geleceklerdir. Atlatmanın yolu yok mu ? Var hem de çok kolay. Yeni başlayanlar zombilerden çok korkabilir yada yanına bile yaklaşmak istemeyebilir. Korkmayın ısırmazlar. (Aslında ısırıyorlar ama neyse D)

Zombiler yerleşim alanlarında yani insanların olduğu ve yaşadığı yerlerde çok olurlar. Hele şehirlerde daha çok olurlar. Yani sahil kenarlarında, barajlarda ve ona benzer yerlerde yani insanların yaşamadığı yerlerde zombi göremezsiniz. Yüksek bir dağın tepesine çıkın. Zombi görebilir misiniz ? Hayır göremezsiniz çünkü orada kimse yaşamaz. (Sniperlar hariç D)

Zombiler her türlü binanın içinde veya önünde olabilirler. Evler, marketler, çiftlikler, askeri kamplar, kışlalar, fabrika alanları ve aklınıza gelebilecek her türlü sivil ve askeri yerlerde olabilirler.

"Yayılın !"

Resimde de gördüğünüz gibi zombiler rastgele binaların etrafında doğarlar ve rastgele yönlere giderler. Resimdeki av standına gitmek istiyorsunuz. Ne yaparsınız ? Zombilerin görüş alanına girmeyecek şekilde arka taraftan dolaşıp merdiveni kullanarak av standına çıkarsınız.

"Gülümse çekiyorum D "

Görüş açısı demişken hemen o mevzuya geliyorum. Resimde de gördüğünüz gibi zombilerin bir görüş açısı vardır. Zombiler sadece önünde ne varsa onu görürler. Yani diğer şekilde zombiler ne tarafa dönükse o tarafı görürler. Sizi uzaktan da görüp üstünüze koşabilirler. Değişti mi bilmiyorum belki yeni gelen güncellemeler ile değişmiştir, 300 metreye kadar bir görüş açıları vardır. Ayrıca zombiler sese karşı da duyarlıdırlar. Zombilerin yanından geçerken eğer peşinize takılmasını istemiyorsanız gözünüzü kulak ikonundaki çubuklardan ayırmayın. Unutmayın ne kadar az çubuk o kadar iyi...

"Kaç kaç kaç geliyor kaç D "

Etrafınızda gördüğünüz herhangi bir evin içine sığınarak zombileri atlatabiliriz. Resimde gördüğünüz gibi zombilerden uzak bir şekilde evin bir köşesinde beklerseniz sizi bulamayıp evden dışarı çıkacaktır. Ayrıca zombiler evin içinde yavaş ilerlerler. Eğer evin başka bir çıkışı varsa o çıkıştan çıkabilir, zombileri yavaşlatıp görüş alanlarından çıkabilirsiniz.

"Ne oldu, bulamadın galiba ?"

Çimenlerin veya otların arasında sürünmek de zombileri atlatmamıza yardımcı olabilir. Yumuşak zeminlerde yere yatarsak (çimenlik, otluk, toprak zeminler) fazla ses çıkmayacağı için yakalanmamız çok zor olacaktır. Ayrıca çimenlik ve otluk zeminlerde görülmemiz daha da zor olacağı için zombiler sizi aramaktan vazgeçip geri dönebilirler. Eğer size doğru bakarak geliyorlar ise (yani önü size dönük ise) yerde sürünerek görüş alanlarından çıkmaya çalışın yoksa yerde sizi bir güzel tokatlayacaklardır.

"Ekşın zamanı !"

Zombi peşinizde, hızla kaçıyorsunuz. Yerler çimenlik ve ağaçlık. Hemen eğilerek bir ağacın yada çalılığın arkasına geçin ve ardından yere yatın. Amaç zombinin görüş alanından çıkmak ve izimizi kaybettirmek. Eğer zombi size çok yakın ise biraz uzaklaşın ve öyle deneyin. Aksi taktirde zombi yerinizi saptayabilir.

"Abi zombiler yüzebilir mi ? -Hayır yüzemezler. Ama DayZ'de yüzüyorlar..."

Suya girerek zombileri kolay bir şekilde atlatabilirsiniz. Resimdeki gibi çok derin olmayan sulak yerlerden geçip zombileri yavaşlatabilir ardından kolay bir şekilde izinizi kaybettirebilirsiniz. Suya girip yüzeyim o zaman izimi kaybettiremez miyim ? Hayır kaybettiremezsiniz. Maalesef zombiler suda yüzebiliyor. Tabi bu oyunun özelliğinde yok bağımsız sürümünde zombilerin daha aptal olmasını bekliyoruz.

"En etkilisi !"

En etkili yöntem budur herhalde, en çok kullandığım yöntem olduğunu söyleyebilirim. Ağaçların arasında zik zak çizerek zombilerden kolay bir şekilde kurtulabiliriz. Önceki sayfalarda da biraz bahsettik. Ağaçların arasından zik zak yaparak ilerlerseniz zombiler ağaçlara takılıp peşinizi bırakacaklardır. Dağlık bir alana da zik zak yaparak çıkarsanız, peşinizdeki zombileri çoğunlukla atlatırsınız. Sakın atlattım diye geri dönmeyin yoksa yeniden peşinize takılabilirler. Alternatif bir yoldan geri dönmeye bakın.

"Bomba atıyorum !"

Gidiş güzergahınızdaki zombileri temizlemek yani önünüzü açmak istiyorsanız, etrafa bir şeyler fırlatmanız gerekir. Bu yöntem pek kullanılmıyor ama yine de yazayım. Boş konserve ve içecek kutularını, viski şişelerini (empty tin can, empty soda can, empty whiskey bottle) dikkat çekmek amacı ile etrafa fırlatabilirsiniz. Ayrıca oyunda gaz bombaları da var. (Hem de renkliler D ) Gaz bombası daha dikkat çekeceği için onları da fırlatabilirsiniz.Ama uğraşmak istemiyorsanız alternatif bir güzergahtan da gidebilirsiniz.

"Gece dostundur..."

DayZ'deki en büyük dostunuz herhalde gecedir. Gece zombilerden sizi korur. Karanlık bastırdığı zaman zombiler sizi göremezler. Çok yakınında yani dibinde olmanız gerekir. Görünmüyorsunuz diye de hemen boşlamayın. Zombilerin sese karşı duyarlı olduklarını söylemiştik. Çok ses yaparsanız yine peşinize takılacaklardır. Bu yüzden çimenlik alanlardan yani yumuşak zeminden yürüyün. Sert zeminler (asfalt, kayalık zemin vs.) çok ses yapar ve bu da zombilerin peşinize takılmasına neden olur.

"El feneriyle bizi mi öldüreceksin ?"

Artık hava iyice karardıysa el feneri imdadınıza yetişiyor. Zombiler fenerin ışığından etkilenmez ama diğer oyuncular tarafından kolayca yeriniz saptanabilir. Resimde de gördüğünüz gibi üstüne tutulmasına rağmen hiç bir tepki yok.

"Benim hiç gece görüşüm olmadı abi  "

Herhangi bir yerlerden gece görüş gözlüğü buldunuz mu artık gecelerin adamısınız demektir. Zombiler sizin için hiç dert olmayacaklardır. Peki gece görüşüm yok ne yapacağım ? El feneri diyeceğim ama onu da kullanması zor. O zaman devreye Brightness ve Gamma giriyor. Video ayarlarından brightness ve gamma'yı son seviyeye getirin gündüz gibi oynamanın tadını çıkarın. Maalesef her zaman işe yaramıyor. Artık bug'dan mıdır nedir her zaman olmuyor ama olduğu zaman da tam oluyor 
Cevap bulunamadı.