alexa
Dead Space 3
Electronic Arts firmasının korku gerilim türündeki başarılı yapımı Dead Space 2 nin devamı olan Dead Space 3 arttırılmış gerilim ile sizi ekrana bağlayacak. Aldiginiz Dead Space 3 anahtarini geçerli bir Origin hesabinda kullanabilirsiniz. Internet baglantisi gerektirir.
110
DEAD SPACE 3 BİRAZ BİLGİ -2
eray ö.
2 Şubat 2015 15:13

Dead Space 3, grafikleri hariç her şeyiyle oldukça başarılı bir oyun olmuş. Atmosferi, aksiyon dozu, gerilim dozu, hikâyesi, ses tasarımı, düşman tasarımı, bölüm tasarımı... Neresine bakarsanız bakın işler çok güzel gözüküyor.


Tau Volantis gezegeni Dead Space 3'ün ana karakteri aslında, Isaac değil.

Üçüncü oyun ile ikinci oyun arasında iki ay fark var. Olaylar Tau Volantis gezegenine doğru kaymadan önce aslında oyunun oldukça büyük bir kısmında uzay gemilerinin içinde oynuyoruz. Yani oyun Lost Planet 3 olmuş diyen arkadaşlar muhtemelen oyunu oynamamış ve kulak dolgunluğu ile yorum yapan arkadaşlar. İleride Tau Volantis'e geleceğiz ama öncesinde uzay bölümlerine bakmakta fayda var. 

İlk oyunda basit bir mühendis olan Isaac'in yükselişinin meyvelerini, yeteneğinin sonuçlarını ve Marker ile olan bağını üçüncü oyunda görüyoruz. Artık Nicole'dan umudu kesen Isaac zaten Ellie'te yönelmişti, üçüncü oyun da bu durum ile açılıyor, yani Isaac Clarke aşk konusunda oldukça talihsiz bir adam. Zaten Marker'a maruz kalan ve hayatta kalabilen biri olarak, her şeyin bir bedelini ödemesi lazım. Bunu da sevdiği kadınlarla ödüyor Isaac Clarke.


Sen Isaac değilsin... Kimsin sen, kim!
 
Aslına bakarsanız oyunun ilk sahnesi direkt olarak Isaac'i kontrol ettiğimiz bir bölüm değil, spoiler olmasın diye bu giriş bölümü hakkında detaylar veremiyorum amma ve lakin daha bu ilk bolümden aslında Dead Space 3'un ne tarz bir oyun olduğunun sinyalleri verilmiş. Daha bir kaçıncı saniyede işler sarpa sarıyor her zaman olduğu gibi ve epik müzikler eşliğinde orantı sorunu olan (iyi anlamda) `scripted eventler` ortaya çıkıyor. Oyunun geri kalanı da aslında bu şekilde, Isaac'in yapmak istediği bir şey türlü sebeplerden ötürü olmaz, ama onlar olmasa da oyun ortaya çıkmaz. 
 
Açıkçası hikâyeyi oldukça başarılı bulsam da, her dakika `işler ters gitti ya, biraz da böyle yapalım` durumu kendini çok belli ediyor ve hikâye anlatımına belden belden vuruyor. Bu biraz kendini tekrar ediyormuş hissi yaratsa da bazı zamanlarda, özellikle Tau Volantis'e gidene kadarki maceramızın sonlarına doğru olan kısımda, aslında bu biraz da Isaac'in talihsizliği yüzünden kaynaklanıyor. Bunu hissediyorsunuz yani. Düşünsenize, karınızı kurtarmak için gidiyorsunuz ve bir bakıyorsunuz ki karınız ölmüş. Sonra da Marker denilen illet size sıkıntılı anlar yaşatıyor. Yetmiyormuş gibi Marker tekrar aktive olunca ona inanan insanlar, Unitology dini adı altında Marker'ı tek güç haline getirmeye çalışıp ölümsüzlüğe ermeye çalışıyor ve bir bir Necromorph'lara dönüşecek insanlar yaratıyor. Tabi bunlar büyük ölçekte dertler, küçük küçük dertler de oluyor çünkü üçüncü oyunda da bir kaosun içindeyiz. Unitolojistler tekrardan Marker'ları aktive ediyor ve çarşı pazar karışıyor. Marker'la ilgili her nokta tam bir felaket noktası, gezegenler, uzay gemileri, insanlar... Ama açıkçası her seferinde bir şey yapmaya çalışırken başka bir şeyin bozulması, talihsizlikler içinde sinirinizin bozulmasına sebep olur. Lâkin konu Dead Space olunca bu çok normal bir durum ve olması gereken bir şey, kesinlikle "oyunun eksisi" diyebileceğimiz bir durum değil.


Dead Space 3'ün ne kadar aksiyona meyilli olduğunu, görüntüdeki arkadaşımızın yere doğru olan meyilinden az çok anlayabilirsiniz.

Hatta ve hatta bu talihsizlikler çoğu zaman çaresizlik ile de birleşebiliyor, çoğunlukla en kritik noktalarda Stasis gücünüz bitiyor ya da mermi azlığı ile karşı karşıya kalıyorsunuz. Tabi bu durum oyunun Normal ve altındaki zorluk seviyelerinde geçerli değil. Hatta ve hatta oyunu mümkün olduğunca en zor seviyede oynamanızda fayda var. Hani o gerilimsizlik ve çok aksiyonluk durumunu bir nebze olsun azaltmak için, az sayıda mühimmat ile çok zorlu işlere kalkma hissiyatı için eski oyunlardaki gibi, mümkün olduğunca en zor seviyede oynayın oyunu. Zaten oyunu bitirince bir zorluk seviyesi daha açılacak, dilerseniz dibini görebilirsiniz.

Açıkçası, zorluk seviyesine göre oyunun atmosferi de değişiyor. Yani Visceral Games, zorluk seviyelerini öyle bir dengelemiş ki; eğer hikâyesi için oynuyorsanız ve oyunun aksiyona kayması umurunuzda değilse Normal zorluk seviyesinde oynayabilirsiniz. Ama eğer hakiki Dead Space oyuncusu iseniz ve oyundan beklediğiniz şey gerilim ise, en zor seviyeler sizin için orada. Mümkün olduğunca çok insan oynayabilsin diye oyunu, Visceral Games bu şekilde bir skalaya oturtmuş oyuncuları. Fena mı, hayır. Oyun daha çok satacak mı, evet. Oyun daha çok satarsa bir Dead Space daha gelecek mi, evet. O yüzden bence oyun aksiyon olmuş diye şikâyet etmenin pek yararlı bir tarafı yok.
Cevap bulunamadı.