alexa
Dead Space 3
Electronic Arts firmasının korku gerilim türündeki başarılı yapımı Dead Space 2 nin devamı olan Dead Space 3 arttırılmış gerilim ile sizi ekrana bağlayacak. Aldiginiz Dead Space 3 anahtarini geçerli bir Origin hesabinda kullanabilirsiniz. Internet baglantisi gerektirir.
105
DEAD SPACE 3 BİRAZ BİLGİ -3
eray ö.
2 Şubat 2015 15:15

Gelin gelelim oyunun ne kadar aksiyon olduğuna. Açıkçası bu konuda çok görüş var oyuncuların kafasında. Bana sorarsanız, Isaac'in hareketlerinin hızlanması ve kontrol sisteminin rafine edilmesi dışında Dead Space 3'u bu kadar abartı derecede yerden yere vuracak bir `aksiyonlaşma` illeti yok. Aksine, bana sorarsanız böylesi daha iyi olmuş. İlk oyundaki kontrol sıkıntıları, ikinci oyundaki bölüm tasarımlarının hatalarına tercih ederim Isaac'in biraz daha çevik olmasını.


Isaac üçüncü oyuna da yine bir kadının peşinde başlıyor. Diyorum gel seni iki Asmalı'ya götüreyim, yok diyor.

Keza bu değişiklikler oyunun atmosferini baltalamıyor, tam aksine güçlendiriyor. Yekûn olarak baktığınız zaman artık Unitolojistler ile biz özgürlükçüler arasındaki savaş iyice kızışmış durumda. Artık kimse birbirine acıyacak durumda değil, her an hızlı olmalısınız, her an her yerden bir şey çıkabilir. Bu bir insan da olabilir, bir Necro da olabilir. Zaten şu durumda herkes aynı yolun yolcusu. Eh, Isaac de bu duruma ayak uydurmak zorunda. Hayatının sonuna kadar Nicole veya Ellie için üzülemez, bu yüzden bu sefer daha dirayetli ve güçlü bir Isaac ile karşı karşıyayız. Isaac artık herkesten daha insan olsa da, çoğu zaman beklemediğimiz derecede sert bir adam haline gelmiş. Hepimizin bir noktadan sonra geleceği durumda Isaac. Sevdiği kadınları kaybetmiş ve galaksiyi kurtarmaya çalışan bir adam. Isaac'in karakter gelişimi ile oyundaki değişiklikler birbirini örtüyor anlayacağınız.

Sadece bu da değil, bolum tasarımları da önceki oyunlara göre çok farklı bir hale gelmiş durumda ve bu da oyunda yapılmak istenilen geliştirmeler ile paralel gidiyor. İnsanı rahatsız etmiyor, gözünüze batmıyor, hatta önyargısız iseniz hoşunuza çok fazla gidiyor. Açıkçası benim Dead Space serisi içinde en memnun kaldığım bölüm tasarımı üçüncü oyundaydı, Kapalı alanların dengesi, uzay bölümlerinin rafineliği, gezegenlerin hem acık hem de kapana kısılmışlık hissi muazzam. Tabi ki bunda, oyunun görsel sunumunun, yani grafiklerinin etkisi yadsınamaz.


Oyunun grafiklerindeki en iyi şey, ışıklar ve gölgeler.

Doğruyu söylemek gerekirse Dead Space 3'teki kaplamalar RE-ZA-LET. Eğer oyun boyunca kaplamalara bakarsanız muhtemelen oyundan soğursunuz, zira yıl olmuş 2013 ve biz yeni nesil konsolları tartışırken; hâlihazırdaki konsolların PC grafiklerinin de onunu tıkadığını bas bas bağırırken Visceral Games hiçbir şey olmamış gibi bu kaplamalar ile karşımıza çıkabiliyor. Bir de bunu `her platformda aynı deneyimi vermek istedik` diye pişkince açıklıyor. Eh birader, sana sormazlar mı; yüksek çözünürlüklü kaplama eklemek deneyimi nasıl bozacak? Konsol oyuncularının, `oyunun grafikleri PC'de daha iyi!` diye gidip de Visceral'dan nefret edecek hali yok ya. Oyun güzelse onlar da alır, neyin tribi bu?

Tabi bu şikâyetlerim sektörel şikâyetler, yani oyunun kaplamaları kötu olsa da sizi rahatsız etmeyecek oyun boyunca. Zira bölüm tasarımları ile ilgili sözlerimde de söylediğim gibi, oyunun görsel sunumu bolum tasarımlarını ve atmosferleri güçlendiriyor. Nasıl mı? Enfes ışık ve gölge kullanımıyla. Açıkçası oyun boyunca hiçbir noktada ışığın yanlış yerden geldiğini görmedim (bug olarak değil, tasarım olarak). Özellikle ilk başlardaki şehir bölümlerinde bunu çok ama çok rahat bir şekilde görebilirsiniz. Hatta ofiste Özgür’le co-op oynarken ikimiz de öğle arasına çıkarken birbirimize ilk söylediğimiz şey, `şehir ne güzel olmuş öyle, ışıklar falan` oldu.
Cevap bulunamadı.