alexa
Dota 2
Dota 2, basit bir Warcraft III haritası olarak hayatına başlayıp, kısa sürede popülerlik kazanan ve günümüzde dünya genelinde 7 milyon oyuncuya ulaşıp MOBA tarzı oyunların ilk temsilcilerinden birisidir. Ucuz Dota 2 Lockless Luckbox keyleri satista
575
Creep Pull Nedir, Nasıl Yapılır?
Sergen B.
12 Haziran 2015 18:43

Dota 2’nin yapı taşlarından biri olan Creep Pull hakkındaki bu yazımızda “Creep pull nedir?”, “Creep pull nasıl yapılır?”, “Creep pull ne zaman yapılmalıdır?” konularına değineceğiz.

Creep Pull Nedir?

Creep pull, support görevini üstlenen oyuncunun uygulaması gereken en önemli görevlerden biridir. Support rolündeki oyuncuya biraz olsun farm yapma imkanı sağlamasının yanında, kendi creeplerinizi de öldürerek karşı takımdaki oyuncuların daha az gold ve experience kazanmasını ve carry görevini üstlenen takım arkadaşınıza tek başına hızlı level almasını sağlarsınız.

Creep Pull Nasıl Yapılır?

Öncelikle bir kaç tane kampın tüm kahramanlar tarafından pullanabildiğini söylememizde fayda var. Bazı kamplar sadece belirli kahramanların yetenekleriyle pullanabiliyor. Bu rehberimizde kolay sayılabilecek creep pull çeşitlerinin nasıl yapılacağını anlatacağız.

Creep pull yapmak aynı stacklemek gibi tamamen zamanlamayla ilgilidir. Pull yapmak için yapmanız gereken tek şey, doğru zamanda (örneğin: 16. veya 46. saniyeler) neutral creeplere saldırıp koridordaki creeplerinize doğru çekmek. Uzaktan saldırı yapan kahramanlarla pull yapmak daha kolaydır. Kampa saldırı yapmak için creeplerin yakınında olmanız gerekmediğinden neutral creeplerden hasar da almazsınız.

Radiant Tarafı için Creep Pull

  • Radiant tarafındaki pull noktalarının çoğu, aşağıya doğru düz bir şekilde inerek gerçekleştirilir. İlk creep kampını 14. veya 44. saniyelerde çektikten sonra çifte pull yapabilirsiniz. Çifte pull yapmak için öncelikle alttaki resimde belirtilen ağacı kesmeli (Tango veye Quelling Blade ile) ve ardından bir üstteki neutral creep kampına saldırarak aşağı çekmelisiniz. Üstteki neutral creepleri, ilk creep kampı ölmek üzereyken çekmelisiniz. Çifte pullu doğru bir biçimde yapmak, biraz pratik gerektirebilir.

creep pull

  • Radiant takımındayken üst koridorda oynuyorsanız alttaki resimde gösterilen ağacı yedikten sonra 18. veya 48. saniyelerde neutral creeplere saldırarak pull yapabilirsiniz.

creep pull nedir

Dire Tarafı için Creep Pull

  • Dire tarafında ise her kahramanın yapabileceği iki pull noktası vardır. Bunlardan biri üst koridora en yakın olan kamptır. 13. ve 43. saniyelerde neutral creeplere saldırıp koridora doğru çekin. Ayrıca kamp ölmek üzereyken, sol alttaki kamp ile çift pull yapabilirsiniz.

creep pull nasıl yapılır

  •  Bir diğer yöntem ise nehire yakın bölgedeki kamp, aşağıdaki resimde gösterilen ağaç kesilince 22. veya 52. saniyelerde pull yapılabilir.

creep pull yapmak

Creep Pull Ne Zaman Yapılmalı?

Creep pull yapmanın nasıl yapıldığını öğrendikten sonra, dikkat etmemiz gereken en önemli konu ne zaman ve neden yapıldığıdır. Yanlış zamanda yapılan creep pull, oynadığınız koridoru kaybetmenize yol açabilir.

Creep pullamanın temel amacı, creeplerin buluştuğu yeri kontrol etmek ve bulunduğunuz koridorun ilerlemesini engellemektir. Bunu yaptığınız sürece, kulenizden uzaklaşmamış olur ve güvenli bir şekilde kasmaya devam edersiniz. Bunun yanısıra rakip oyuncuları da kendi kulelerinden uzaklaştırıp, olası gank denemelerinde açık hedef olmalarını sağlarsınız.

Eğer koridorunuzda farm yapması gereken bir carry oyuncu varsa hedefiniz, creepleri mümkün olduğunca kulenizin yakınında tutmak olmalıdır. Bu durumda, sadece “creepler kulenizin yakınında değilse” pull yapın. Tekli pull yapmayın. Pull yapacağınız kampı önceden stackleyin. Tekli pull yaparsanız creepler kampı temizledikten sonra, koridora yeni doğan creep dalgasıyla birlikte dönecek ve koridorunuzu karşı kuleye ittirmenize sebep olacaktır. Neutral creep kampını stacklerseniz, neutrallar kendi creeplerinizi öldürecek, sizin kuleniz de düşman creeplerini… Bu noktada, carry oyuncuya son vuruş yapmak kalıyor. Böylelikle koridorun ilerleyiş hızı da normale dönecektir.

Eğer koridorunuzu ittirmek istiyorsanız, creeplerinizin düşman kulenin yakınında olması gereklidir. Yukarıda söz ettiğimiz gibi, tekli pull yapıldığında creepler ölmeyecek ve yeni doğan creeplerle birlikte koridora dönecektir. Koridorunuzu ittirmek istediğinizde tekli pull yapın.

Eğer düşmanınızın farmlamasını engellemek istiyorsanız, pullladıktan sonra hp’si (sağlığı) düşük olan creeplerinizi öldürmeye çalışın. Kampı iki veya üç kere stacklemek, birden fazla pull yapmanızı sağlayacaktır. Bunun dışında kamptaki neutral creepler öldükten sonra, lane creepleri yakındaki başka kampa doğru çekebilirsiniz. Rakibinizi pull yaptığınız yerden uzak tutun ve mümkün olduğunca az experience kazanmasını sağlayın.

Rakibinizin az experience alması için pullamak, arka arkaya pull yapmanızı gerektirecektir. Bunu yaptığınız zaman carry oyuncunuz, kule altında hem creeplerle, hem de rakip oyuncularla mücadele etmek zorunda kalabilir. Bu gibi durumlarda carry oyuncuylarla Tango, Healing Salve gibi sağlık yenileyici eşyalarınızı paylaşmayı unutmayın.

Oğuz Ali A.
23 Haziran 2016 19:15

Support oyuncusu olarak insan alışa alışa yapıyor kısa sürede . Rylai için çok iyi bir şeydir