alexa
Dota 2
Dota 2, basit bir Warcraft III haritası olarak hayatına başlayıp, kısa sürede popülerlik kazanan ve günümüzde dünya genelinde 7 milyon oyuncuya ulaşıp MOBA tarzı oyunların ilk temsilcilerinden birisidir. Ucuz Dota 2 Lockless Luckbox keyleri satista
235
Shadow Priest-Dazzle
İsimsiz Üye
13 Şubat 2015 19:56


Shadow Priest
Dazzle

~ Hero Özellikleri
~ Neden Dazzle seçilir ?
~ + ve - leri
~ Skilleri
~ Skill Build
~ Item Build
~ Oynanış Tarzı
~ Dost - Düşman Herola
r16+1.85 - 21+1.7 - 27+3.4* Affiliation: Neutral * Attack Animation: 0.3 / 0.3 * Damage: 41 - 59 * Casting Animation: 0.3 / 0.5 * Armor: 2 * Base Attack Time: 1.7 * Movespeed: 305 * Missile Speed: 1200 * Attack Range: 500 * Sight Range: 1800 / 800
Neden Dazzle seçilir ?

Tam anlamıyla bir yardım herosudur,pub gamelerde Int Carry rolünü de üstlenebilir.Ganker,roamer rölündede oynayabilir,fakat bu genelde 6 Lvl'dan sonra mümkündür.
Dazzle agresif bir support herosudur; Base Attack, Poison Touch ve Shadow Wave skilleri ile harass konusunda etkilidir.Armor kırma stratejisi ile Slardar,Nevermore veya Vengeful ile picklenebilir.CM modda 3. veya 4. pick olmalıdır.

+ ve - leri

+ Muhteşem bir Caster-Support
+ Neredeyse bütün skilleri Spamlanabilecek şekilde
+ Hayat kurtaran 2 skille sahip
+ AoE Decrease ve Increase Armor skilli gibi bir Ultiye sahip,toplu combatın bütün kaderini değiştirir
+ İyi bir Int başlangıcı ve güzel Int artışı
+ Stundan beter bir Posion Touch skilli mevcut
+ Attack animasyonu güzel
+ Skilleri sinerji halinde

- Int artışı iyi olmasına rağmen mana sorunu çekiyor

Skillerimiz

Poison Touch

Zehirli bir büyü düşmanın üstüne yapışır ve onu bir süre felç eder.Zehir ne kadar uzun sürede yerleşirse,düşman o kadar uzun süre yavaşlar.
- Hasar tipi : Fiziksel
- Level 1 de, 1 saniyeliğine %33 slowlar.
- Level 2 de, 1. saniye %33, 2. saniye %66 slowlar.
- Level 3 ve 4 te, 1. saniye %33 slow, 2. saniye %66 slow, geri kalan saniyelerde ise rakibi tamamiyle disable eder.
- Bu skill ministuna sahiptir,zehir yerleşince Channeling skilleri bozar. Shallow Grave

Atılan üniteyi 5 saniyeliğine ölümden korur.İstisnaları vardır.
- Atılanın ünitenin HP'si skill süresi boyunca 1'den daha aza indirgenemez.
- Bu skill üstünüzdeyken Axe'ın Culling Blade skilli size atılırsa,sizi ölümden korumaz.
- Bu skill Goblin Techiese atıldıktan sonra,Goblin Suicide skillini kullanırsa Goblin ölümden kurtulamaz. 

Not: Bu skill i dost heronun canı azken atın, çünkü skill atılan kişinin canının 1 hp ye kadar gitmesini engellemez. Son 1 hp nin gitmemesini sağlar.

Shadow Wave

Dost üniteleri Healleyerek,ufak bir alana hasar verir.

- Hasar tipi : Fiziksel
- Dost Herolar heal için birincil hedeflerdir.

Resim yeniden boyutlandırıldı. Orjinal boyutu görmek için tıklayın. Orjinal resim boyutu 681x432.
Resim PlayDotA.com'dan alıntıdır. Weave

Güçlü bir büyü,her saniyede 1 armor değişimi yaratır.Düşman heroların armorlarını kırar,dost herolarınkini arttırır.
- Herolar, skillin atıldığı alandan uzaklaşırlarsa,etkisi kaybolmaz.
- Aghanim's Scepter tarafından güçlendirilebilir. 
- Skill atıldığı sırada oluşan 800 Sight Range çok kısa süre içindir.

Aghanimsiz Ulti AoEAghanimli Ulti AoEResimler PlayDotA.com'dan alıntıdır. 

Skill Build

Level 1 : Shallow Grave (1)Level 2 : Shadow Wave (1)Level 3 : Poison Touch (1) / Shadow Wave (2)Level 4 :Shadow Wave (2) / Poison Touch (1)Level 5 : Poison Touch (2) / Shadow Wave (3)Level 6 : Poison Touch (3) /Poison Touch (2)Level 7 : Shadow Wave (3) / Shadow Wave (4)Level 8 : Shadow Wave (4) / Poison Touch(3)Level 9 : Weave (1)Level 10 : Poison Touch (4)Level 11 : Weave (2)Level 12 : Shallow Grave (2)Level 13 :Shallow Grave (3)Level 14 : Shallow Grave (4)Level 15 : StatsLevel 16 : Weave (3)Level 17-25 : Stats
Neden Shallow Grave ile başladık ?

Olası bir gank durumunda,First Blood vermemek amacıyla Shallow Grave skilliyle başlamalıyız.

Item Build

Tamamiyle Caster-Support Dazzle Item buildidir.Eğer DPS ağırlıklı oynamak istiyorsanız;


Oynanış Tarzı

Early Game

 ---> 

Asla solo gitmeyin,yanınıza zayıf bir meele alıp alt veya üst koridora gidin.Rakibi harasslıyarak,kasmasını engelleyin,yanınızdaki heroyu healleyerek harasstan aldığınız hasarı kapatıp,AoE'ye de hasar verirsiniz.6 levela kadar bot almaya çalışın.Yanınızda mutlaka TP taşıyın,bu sizi Viper,Bloodseeker gibi herolardan kurtarır.Shallow Grave atın ve TP'lenin.Soul Ring mana regen + hp regen ihtiyacımızı gidererek,ihtiyacımız olduğunda 150 mana sağlayarak hayat kurtarabilir.Botunuzu STR PT'ye tamamlayın.Support olduğumuz için Urn of Shadows tam bize göredir,ayrıca mana regen ihtiyacımızı da bir ölçüde karşılar.Extradan aldığımız Ironwood'ları Magic Wanda çevirebiliriz.
Early Game safhasından sonra inventoryniz bu şekilde olmalıdır; Middle ve Late Game

Lane kontrolü early game'in sonunda tamamlanınca,diğer lanelere yardıma,gank ve roama dönmelisiniz.Poison Touch skilli en azından 3 level olmalı ki disable edebilesiniz.Weave skillini atarken Dostlarınızın da AoE'de olmasına dikkat edin.Herhangi bir dostu healleyin,ama düşmana yakın olmasına özen gösterin ki düşman hasar alabilsin.Eğer dostlarınızdan biri kule tanklıyorsa,Shallow Grave skilliniz kullanışlı olacaktır.

Late game aşamasında artık belirli itemlere sahip olmalıyız,takım combatlarında dayanmamız için.Skill atabilecek kadar yakın ama gözden uzak duracak kadar da range dışında durmaya çalışın.Diğer herolardan daha kırılgan olcağınız için,dikkatsizce ölmemeye dikkat edin.
Dazzle için early game itemleri oyunun tümünde işine yarayacaktır.Genel olarak bir oyun 40 dakikadan fazla sürmemektedir.Bu tür oyunlar için Dazzle'a ciddi Late Game itemleri gereklidir.Caster-Support olarak çok büyük itemleri düşünmemelisiniz,uygun ve işe yarar itemler bizim ihtiyacımız olanlardır.Bunları zamanında ve tam yerinde kullanırsak mükemmel verim alarak takımımızı ayakta tutarız.Eğer takımda Warding işini yapacak başka herolar varsa (örneğin Roof) size kalan paranızla ultinizi güçlendirmeniz için Aghanim's Scepter alabilirsiniz.

Support Itemleri

 Mekansm,kendi heal skillinizle birlikte kullanabileceğiniz güzel bir itemdır.Fakat mana poolunuzu zorlar.Doğru zamanda kullanılan bir Mekansm combatın seyrini değiştirir,özellikle düşman herolar AoE skilleri attıktan sonra.

 Pipe,karşıda Lich veya Sand King gibi herolar varsa çok kullanışlı ve gereklidir.

Disable Itemleri

 Guinsoo,supportların olmazsa olmaz itemidir.Ayrıca verdiği statlar ve mana regen bütün açığımızı kapatır.Tek sorun bu itemi yapabilcek parayı Farmlamak.

 Orchid,aşırı derecede mana regen sağlayarak combatta rahatlamamızı sağlar.Silence ve Ampifly Damage özellikleri rakibi öldürmeyi kolaylaştırır.Oblivion Staff'ı oluşturan itemler fazla parçalı ve ucuz olduğundan Farmlamak çok zor değildir.

 Eul,rakibi etkisiz bırakmak için idealdir.Fakat dikkat edilmesi gereken,rakip havadayken,skillerinin cooldownlarının bitmesini sağlayarak combatı aleyhimize çevirebiliriz.


Duruma Göre Alınabilecek Itemler

 Necromonicon,karşıda invis ve mana ihtiyacı duyan herolar olduğunda fazlasıyla kullanışlıdır.Ayrıca ward temizlemek için de kullanılabilir.Verdiği %9 movespeed aura'sı işimize yarıyacaktır.

 Shiva,verdiği armor ultimizle,verdiği slow ise Posion Touch skillimizle sinerji halindedir.Dazzle'a kasılmasını uygun buluyorum.

 Ghost Scepter,eğer karşıda 2 veya daha fazla DPS mevcut ise şarttır.Takımı ayakta tutan hero olduğumuz için,ilk biz öldürülürsek o combat çok büyük bir ihtimalle kaybedilir.


Ulti Güçlendirme

 Aghanim, Late Gamede kasılması gereken bir itemdir.Dazzle için Core gerekli değildir.Verdiği statlar,Ultimize +6 saniye ve 200 AoE artışı Late Gamede işimize yarıyacaktır.Ayrıca yapımı çok da zor değildir.


Kaçınılması Gereken Itemler

 

Bloodstone, mana açığımızı kapatır,fakat bunu karşılayabileceğimiz daha iyi itemler vardır.Örneğin Guinsoo's Scythe of Vyse gibi.
Refresher Orb, ultimizi 2 kere üst üste atamayacağımız için,atsak bile buff 2 kere etki etmiyecektir.Ayrıca 40 saniye cooldown olan ultimiz için gereksizdir.


Dostlar , Düşmanlar

Dostlar


Sand King,Dazzle için iyi bir lane dostudur.
SK stunlar,siz onu heallersiniz,adamı döversiniz,Poison Touch attıktan sonra tekrar döverek muhtemel bir kill alırsınız.SK'nın düşük armorunu Shadow Wave ile dengelersiniz.


Slardar, earlyde biraz yardıma ihtiyaç duyar.
Poison Touch,Slardar stunlar,Slardarı healler daha sonra döversiniz,çok büyük olasılıkla killiniz garantidir.Slardarın Ultisiyle kendi ultimiz muhtemel bir sinerji oluşturur.


BB ile Poison Touch birleşince,düşman yürüyemez hale gelir.Belkide Dazzle'ın en büyük dostlarından biri BB'dir.Hiç bir şekilde kaçamayan düşman,Dazzle'ın Weave ve Shadow Wave skilleri ile ölümden kaçamaz.

Dazzle bütün carrylerle Lane yapabilir.Oyundaki her heroya katkısı vardır.O yüzden dost heroları sınırlandırmıyorum.

Düşmanlar

Ölmeniz sorun değildir,ama oyunu size cehenneme çevirecek herolar vardır.

 --> 

 --> 

 --> 

 --> 

Culling Blade, Shallow Grave skillini delip geçiyor,skill uygulanmadan önce buffı siliyor.

 --> 

Silence.Silence yemiş bir Dazzle ne işe yarar ki...

 --> 

 --> 

 --> 

 --> 

 --> 

 --> 

 --> 

 --> 


Bir kaç ipucu...

Poison Touch ve Shadow Wave skilli fiziksel damage verdiğinden Weave skilli ile daha işe yarar hale getirilebilir.
Weave skilli kısa bir süreliğine Sight sağladığı için,NC basarken veya kaçan bir rakibe skill atılmak istenirken FoG'a girmesini önlemek için kullanılabilir.
Poison Touch skilli ministuna sahiptir,Channeling Spell ve Teleportu bozar.
Poison Touch ve Shadow Wave skillerinizin cooldownları çok kısa olduğundan (9 ve 6 saniye) combat sırasında sürekli kullandığınızdan emin olun.

Rehber Alıntıdır.

Cevap bulunamadı.