alexa
Euro Truck Simulator 2
Bu yıl piyasaya çıkan oyunun ilk büyük DLC si olan ETS 2 Going East ile yepyeni haritalar ve pek çok düzenleme oyuna dahil olmuş durumda. Avrupa haritasının eklendiği bu DLC de oyunculara çok daha keyif verecek bir Euro Truck deneyimi yaşayacaklarını gösteriyor. Euro Truck Simulator 2 satin alma isleminizden sonra, steam cd key olarak hemen teslim edilmektedir.
253
Euro Truck Simulator 2 İnceleme !
Ekin G.
1 Mart 2015 23:07
Tır sürücüsü olmak gerçekten de zor bir meslek; durmadan ordan oraya kilometrelerce yol katetmek, dinlenemeden saatlerce gitmek ve işin kötüsü sadece bir sürücüyseniz az para kazanmak. Hayır, ben tır sürücüsü değilim. Tır sürücüsü olan bir yakınım veya akrabam da yok, peki ben bunları nereden biliyorum? Çünkü ben SCS Software'in son oyunu olan Euro Truck Simulator 2'yi oynadım ve bir tır sürücüsü olmanın nasıl bir şey olduğunu artık az çok biliyorum. İddialı bir giriş oldu ama sizler de Euro Truck Simulator 2'yi oynayınca ne demek istediğimi anlayacaksınız. Bir tır simülasyonundan daha fazlasını sunan Euro Truck Simulator 2'ye hoş geldiniz.

Rampaların ustasıyım dedirtecek bir oyunla karşı karşıyayız sayın kendilerini tır sürücüsü zannedenler

Euro Truck Simulator 2'ye ilk girdiğinizde tipik bir SCS Software oyunu ile karşı karşıya olduğunuzu hissediyorsunuz. Ancak oyunu oynamaya devam ettikçe aslında bu oyunun ne kadar farklı ve detaylı olduğunu anlıyorsunuz. Öncelikle Euro Truck Simulator 2'nin %100 Türkçe desteğine sahip olduğunu belirtmek istiyorum. İngilizce bilin veya bilmeyin oyunu Türkçe olarak oynamak son derece zevkli, Türkçe desteği olsun veya olmasın her oyunu İngilizce olarak oynayan ben bile bu oyunu Türkçe oynamayı tercih ettim. Çünkü çeviri son derece profesyonelce yapılmış ve oyunda bazı mekanik terimler de olduğu için oyunu Türkçe oynamak insanı rahatlatıyor. Euro Truck Simulator 2'de bir hikaye bulunmuyor; oyuna başladığınızda kendinizi (sürücünüzü) yaratıyorsunuz ve beş parasız olarak oyuna başlıyorsunuz. Başlarda kendi tırınız bile bulunmuyor ve başka firmalar için tır sürücülüğü yapıyorsunuz, işleri yaptıkça para kazanıyorsunuz ve kendi tırınızı alıyorsunuz. Daha sonrasında ise kendi şirketinizi kuruyor ve sizler de sürücü çalıştırabiliyorsunuz. Kısacası Euro Truck Simulator 2'de sıfırdan başlayıp bir nakliye firmasının patronu olmaya çalışıyorsunuz. Bu inanın göründüğü kadar kolay değil.
Oyunda İngiltere, Belçika, Almanya, İtalya, Hollanda ve Polonya ülkeleri yani hemen hemen tüm Avrupa'nın karayolları ve 60'dan fazla şehir bulunuyor. Yollar ne kadar gerçekçi bir şekilde oyuna aktarılmış bunu bilemiyorum ama oyunda bulunan şehirlerin mimari yapıları son derece gerçekçi bir şekilde oyuna aktarılmış. Ayrıca oyunda bulunan tüm tırlar da lisanslı; Scania'dan tutun, Volvo'ya veya Renault'a pek çok markanın tırı oyunda bulunuyor. Hatta bu tırları kendi kafanıza göre modifiye edebiliyor ve özelleştirebiliyorsunuz. Oyunun oynanışı da son derece rahat ve eğlenceli, klavye ve fare ikilisiyle rahatlıkla oynanabiliyor ama eğer iyi bir direksiyon sistemine sahipseniz işte o zaman oyunun tadından yenmiyor. Ama ister klavye ile oynayın, isterseniz de direksiyon sistemi ile oynayın yükünüzü geri geri giderek yerine bırakmak insanı çileden çıkarıyor (veya ben çok beceriksizim). Her tırın farklı bir sürüş deneyimi olduğunu da belirtmek istiyorum. 

Peki nedir bu oyunu diğer tır simülasyonlarından ayıran diye soruyor olabilirsiniz, hemen açıklayayım. Öncelikle SCS Software oyuna RPG sistemi eklemiş. Yaptığınız her işten sonra bir deneyim puanı kazanıyorsunuz ve deneyim puanları sayesinde seviye atlıyorsunuz. Seviye atladıkça sürücünüz için yeni yetenekler alabiliyorsunuz. Örneğin, çok fazla yorulmadan uzun yol gitme, az benzin yakma, tehlikeli ve değerli maddeleri taşıyabilme vb... şeklinde pek çok yetenek oyunda bulunuyor. Bunun haricinde Euro Truck Simulator 2 size yaşayan bir dünya sunuyor; yolda giderken bilgisayarınıza bankadan veya tır satıcılarından elektronik posta gelebiliyor ve size bazı fırsatlar sunabiliyorlar. Evet, oyunda bir de banka var. Bankadan kredi alabiliyor ve işlerinizi kolay yoldan büyütebiliyorsunuz ancak dikkat edin, eğer krediyi geri ödeyemezsiniz sonuçlarına da katlanmak zorunda kalıyorsunuz. Yine aynı şekilde trafik kurallarına uymak zorundasınız; eğer sisli havalarda ve hava karaınca farlarınızı yakmazsanız ceza alıyorsunuz ve yine hız yaparsanız veya kazaya sebebiyet verirseniz ceza alıyorsunuz. Otoyollara giriş ve çıkışlarda bilet alıp para ödemek zorundasınız, benzininiz bitince benzin almalısınız, çok yorulunca bir dinlenme tesisine girmeli ve dinlenmelisiniz, aracınız arıza yaptıysa telefon edip yardım isteyebiliyorsunuz, en yakın şehire çektirebiliyorsunuz ve tamir ettirebiliyorsunuz. Yani kısacası Euro Truck Simulator 2 son derece gerçekçi bir deneyim sunuyor ve yapımcı firma hemen hemen her ayrıntıyı oyuna eklemiş.
Euro Truck Simulator 2'nin güzelliklerini size anlattım, şimdi ise sıra geldi oyunun eksilerine. Oyunda pek fazla eksik olmasa da akan trafiğin yapay zekası zaman zaman saçmalayabiliyor. Bazen sizi fark etmelerien rağmen gelip kafa kafaya çarpabiliyorlar (kazada onlar hatalı bile olsa size ceza yazılıyor) veya açık bir yolda çok yavaş ilerleyebiliyorlar. Bu gibi ufak tefek yapay zeka hatalarına sahip oyun, bir de keşke oyunda trafik polisleri de olsaymış ama ne yazık ki yok, sadece size ceza yazılıyor o kadar. Çok oyunculu modlar da yine es geçilmiş her SCS Software oyununda olduğu gibi. Aslında Test Drive Unlimited'ın çok oyunculu sistemine sahip çok güzel bir çok oyunculu oyun yapılabilirdi, ama dediğim gibi bu saydıklarım oyunun kötü olduğu anlamına gelmiyor.

Firmanın eski oyunlarına göre grafikler bayağı yol katetmiş

Euro Truck Simulator 2'nin grafikleri SCS Software'in eski oyunlarına göre oldukça güzel gözüküyor. Araçların modellemeleri, kullandığınız tırların kokpitleri, hava değişimleri, şehirler, yollar ve mekanlar göze gayet hoş geliyor. Artık şehirlerin kaldırımlarında insanlar bile dolaşıyor. Özellikle geceleyin sisli, yağmur yağan bir havada tırı sürmek son derece zorlu ama bir yandan da eğlenceli oluyor. Grafiklerde gözüme çarpan eksiler ise trafikteki bazı araçların kötü modellemeleri ve oyunun sunduğu kötü "anti aliasing" seçenekleri oldu. Anti aliasing'i açın veya açmayın grafiklerde bir değişiklik olmuyor ve her modelin kenarlarında pütürleri görüyorsunuz. Bunların dışında ise grafikler dediğim gibi son derece iyi, hatta SCS Software'in piyasaya sürdüğü en iyi grafikli tır simülasyonu bile diyebiliriz Euro Truck Simulator 2 için. Oyunun optimizasyonu da iyi, eski bilgisayarlarınızda rahatlıkla oynabilirsiniz.
Ses ve müzikler açısından ise bekleneni veriyor Euro Truck Simulator 2; tüm tırların kendilerine has motor sesleri oyunda bulunuyor, firmanın bunlar için epey uğraştığı kesin. Bunun haricinde ses efektleri de başarılı, bir araç sizi solladığında veya karşı taraftan gelip solunuzdan geçtiğinde aynı gerçek hayatta olduğu gibi rüzgarın sesini duyabiliyorsunuz. Bu gibi küçük ayrıntılar oyuna renk katıyor. Müziklere gelecek olursam; oyunda pek fazla müzik bulunmuyor ama buna hemen üzülmeyin. Çünkü Euro Truck Simulator 2'de kendi müziklerinizi aynı Grand Theft Auto oyunlarında olduğu gibi bir radyo kanalında çalabiliyorsunuz. Hatta ve hatta en sevdiğiniz radyonun online linkini oyuna atabiliyor ve o radyoyu oyunda tırı sürerken dinleyebiliyorsunuz. Bu da oldukça güzel düşünülmüş bir detay ve oyundan aldığınız zevki arttırıyor.

Tırcıyım, tırcısın, tırcıyız... Hayır, ben Euro Truck Simulator 2'ciyim!

Yazının genelinden de anlaşılacağı üzere SCS Software şu ana kadar piyasaya sürdüğü en iyi ve en kapsamlı tır simülasyonu oyunu ile biz PC oyuncularının karşısına çıkmış. Çok fazla tır oyunlarını sevmeyen beni bile ekrana kilitlemeyi başaran bu oyunu tüm oyunculara tavsiye ediyorum. Zaten hemen hemen herkes çocukken bir tır sürücüsü olmak istemiştir öyle değil mi? Hali hazırda demosu da bulunan oyunu almadan deneyebilirsiniz de. Oyunun tamamen Türkçe olduğunu da bir kez daha hatırlatmak isterim. Eğer saatlerce süren eğlenceli bir deneyim yaşamak istiyorsanız Euro Truck Simulator 2'yi mutlaka alın. Herkese iyi oyunlar.
Mustafa D.
21 Mart 2015 22:21
Evet Katılıyorum Çok güzel Bir oyun.
metehan e.
21 Mart 2015 23:31
Çıktığından beri sıkılmadan Devam ediyorum :D