alexa
Fifa 15
Fifa 15'de iki farklı oyun motorunun kullanılması yalnızca farklı platformlardaki donanımsal ekipmanlardan en iyi şekilde faydalanılmasını mümkün kılarken, oyuncuların hissettiği tecrübe konusunda herhangi bir eksikliğin yaşanmayacağı belirtiliyor. Fifa 15 Cd Key Satin Aldiginizda elinize geçecek olan Origin Cd Key'i ; Origin programi üzerinden aktif edebilir ve Fifa 15 indirmeye baslayabilirsiniz.
501
Usta Oyuncu Olmak
Ogün B.
29 Eylül 2015 17:03

1- Ofsayt tuzağı

Klasik bir futbol taktiği: rakibinizi ofsayt pozisyonuna zorlamak. Bu teknik biraz alıştırma istiyor ve başta bunu denediğinizde büyük ihtimalle rakip oyuncuyu istediğiniz bölgeye çekmede sıkıntı yaşayacaksınız. Ancak bu tekniği bir kere oturttunuz zaman gerçekten yararlı bir taktiğe dönüşebiliyor.

Ofsayt tuzağı sadece oyunun durmasını sağlamayıp rakibinizin moralini de düşürebiliyor, özellikle başka bir kişiye karşı oynadığınız maçlarda.

2- Ön direğe yakın kornerlere çalışın

FIFA 15'te korner atışlarında seçmenize imkan verilen dört taktik bulunuyor: arka direk, ön direk, kalecinin hizası ve penaltı hizası.

Bunların hiçbiri garanti atışlar olmayacak olsa da eğer birine bağlı kalmayı tercih ederseniz, kesinlikle ön direk pozisyonunu seçerek ince bir açıyla atışınızı yapın. Çizgiyi iyi ayarlayıp topun çok uzağa gitmesini de engellemeniz gerekiyor.

3- Top tutma

Gerçek hayattaki kadar FIFA 15'te de top tutma süresi ve pozisyonlar stratejinizi etkileyen önemli bir kavram olarak karşınıza çıkacak. Eğer rakibiniz üstünüze geliyor ve maç kızışmaya başlıyorsa şut veya güçlü bir uzak pas baskıyı azaltarak takımızını yeniden pozisyonlandırmanızda etkili olacaktır.

4- Set çekmek

FIFA 15'te iki oyun içi yeni taktiklerle beraber gelen özelliklerden biri olarak "set çekmek", basitçe tüm defansınızı belirli bir alana yerleştirmek, rakibinizin herhangi bir durum dahilinde gol atmasını engelleyecektir.

Eğer bir gol farkıyla yeniyor ve maçın bitmesine dakikalar kalmışsa, tüm defansınızla rakibe set çekerek hücumu engelleyebilirsiniz.

5- Forvet hücumu

Bu sene tanıtılan diğer bir özellik ise set çekmenin aksine tamamen hücum kulvarına giriyor. Eğer kaybediyorsanız ve zamanınız az kalmışsa oyuncularınızı pozisyonlarından ileriye çıkartacak rakip alanda deliler gibi gol arayışına koşturtabilirsiniz.

Ufak bir hatırlatma: eğer bu taktiği kullanıyorken oyun uzatmalara giderse bu taktiği seçmekten vazgeçin, aksi takdirde uzatmaların ilk anlarında şoka girebilirsiniz.

6- Oyuncularınıza taktik vermek

FIFA 15'teki koçlar oyunculara taktik vermekten büyük zevk alıyorlar. Her oyuncu, kabiliyet ve sahadaki pozisyonuna göre yapay zekannın eş değeriyle taktik benimsiyorlar. Bu özelliğe erişebilmeniz için Takım Yönetimi menüsünden direktifler sekmesine gidebilirsiniz.

Önemli olan taktiklerden birisi kesinlikle forvet oyuncularınıza top kontrolü ve baskı çalışması olacaktır. Bu taktikle rakibin defansının gücünü kırabilir, top hakimiyetini arttırabilirsiniz.

7- Kanat değiştirin

Eğer FC Barcelona'daki Pedro ve Neymar gibi iki hücum kanadıyla oynuyorsanız bu taktik maç esnasında işinize yarayabilir. Defansın aklını karıştırabilir, daha stratejik bir oyun sergileyebilirsiniz. Bunu yapmak için oyun içi taktik seçiminden kanat değşimine gidebilirsiniz. Kullandıktan sonra yeniden değiştirmeyi unutmayın.

8- Orta saha kontrolü

Orta sahanız yok mu oldu? Derhal tüm orta saha oyuncularını yerlerine çağırabilir ve bu esnada oyuncuları forvet oyuncusu gibi kullanabilirsiniz. Bu özelliği de direktifler sekmesinden oyunculara adıyabiliyoruz.

9- Defansın gerisine koşun

Real Madrid olarak oynadığınızı düşünün ve ekibinizde Cristiano Ronaldo ve Gareth Bale gibi as oyuncular var. Belirli komutlarla oyuncuları sürekli olarak defans arkasına koşturtabilir, tek bir sağlam pas ile kaçınılmaz golü atabilirsiniz.

10- Şut pozisyonu yakalayın

Başka bir atanabilir taktik olarak bazı oyunculara belirli anlarda iyi bir şut pozisyonu aldırabilirsiniz. Eğer takımınızda atışı sağlam oyuncular varsa bu özellik oldukça kullanışlı hale geliyor.

Erdem Ö.
10 Aralık 2015 15:50

Teşekkürler usta oyuncu olmak için güzel kritik noktaları paylaşmışsın :)