alexa
Fifa Manager 13
Fifa Manager 13, 2002 yılından bu yana kullanıcılar ile buluşan serinin pek çok özellik anlamında gelişmiş ve yeni teknolojiler içeren oyunu olarak kullanıcıların karşısına çıkıyor. Fifa Manager 13 satın alma işleminizden sonra origin cd key olarak teslim edilmektedir.
547
İşinize yarayacak taktikler
Ekin G.
5 Mart 2015 00:08
Merhaba arkadaşlar.Forumda ''taktik yapıyorum ama yeniliyorum,barçayla bile kötü oynuyorum.'' gibi sorular var.Bende buna bir el atmak için kısa(elimden geldiğince) bir rehber yazırlamaya çalışacağım.

1.Kural : Nasıl bir oyun oynamak istediğiniz belirleyin(Oyun anlayışınız).Yani hücum mu,defans mı,kontra atak mı ? Bunu belirledikten sonra geçiyoruz takım direktiflerine ama bundan önce oyun anlayışının altında ''akıcılık '' göreceksiniz.Akıcı/dengeli gibi talimatlar var.

Nedir bunlar ?

Katı : Oyunculara fazla insiyatif kullanma hakki verilmez, herkes sadece kendi gorevini yapmaya odaklanir.

Akıcı :Oyunculara insiyatif kullanma hakki verilir. 

Dengeli : Yukarıdaki her iki kuralıda dengede kullanmaya çalışır.

Örneğin Galatasaray gibi bir takımdaysanız veya Barcelona,Real burada akıcı oyunu tercih edebilirsiniz.Beşiktaşta katı,Fenerbahçe'de dengeli bir akıcılık kullanın.
2.Kural : Takım direktiflerini belirlerken şu konuya dikkat etmemiz gerekiyor.Siz topa sahip olupta aynı zamanda yüksek tempolu bir oyun oynayamazsınız.Yüksek tempoda oyuncular ileriye olabildiğince top taşır ancak topa sahip olmanın esas amacı yavaş tempoyla oyuna hakim olup, rakibin açıklarını yakalamaktır.Karşılaştığım herkes bu sorundan yakınıyor zaten.Bu arada belirtmeliyim ki talimatların hepsini doldurmayın.Bu arada takıma çok talimat vermeyin.Ne kadar çok talimat verirseniz o kadar takım o plana uymaya çalışacaktır.Örneğin birisi sizden inek kesmenizi istedi.Siz bunun rengini sorarsanız Dünyada kesilebilecek inekler sayısı düşer.Bunun boynuzlarını sorarsanız,dişlerini sorarsanız kesebileceğin inek sayısı düşer.Yani ne kadar çok talimat o kadar çok  zorluk çıkartır.(Az talimat verin dedik de hiç talimat vermiyorum demeyin.Herşey dozunda...)

Örneğin kendi kullandığım tiki taka taktiğinin ayrıntılarını vereyim ;

Real Sociedad ile 8 hafta sonunda ligde ikinciyim tek mağlubiyetim Barcelona'ya karşı(takım çok yorgundu zaten fotoğraflarını paylaşacağım).Ayrıca Bayern Münich ile Cl,Lig,Kupa,Dünya klüpler,Süper kupa-larını kazandım.Galatasaray ile Cl'de yarı final oynadım.

-Topa sahip ol
-Kısa Pas
-Ceza sahasına paslaşarak gir
-Defanstan kısa pasla çık
-Göbekten oyna
-Dar alanda oyna
-Daha ileride savunma
-Rakibi rahatsız et,Düşük tempo
-Ayakta savun ( Mesela hem rakibi rahatsız edip,topa dalamazsınız.Çok çalım yersiniz. )

Örneğin birde kontra atak takımı taktiği yapalım.

Kontra/Dengeli
-Dikine pas ( Çok hızlı atağa çıkmalıyız )
-Koşu yoluna pas
-Topu kanatlara yolla
-Kanatları kullan
-Geniş alanda oyna( Dikkat edin çok gol yiyebilirsiniz,iyi savunmanız olmalı )
-Katı savunma uygula
-Topa dal
-Yüksek tempo ...gibi
3. Kural : Oyuncu pozisyonları 

Takımdaki 11 oyuncunun sahadaki pozisyonu vardır.Mesela sol bek.Ancak bunun görevi nedir ? Standart bir sol bek mi ? İki yönlü mü ? Tabiki biz fm'ciler genelde tercihimizi iki yönlü orta saha,iki yönlü bek'ten yana kullanırız.Nedeni hem hücumda etkindir,hem defansa yardımcı olur.(Örneğin Will Hughes-Thiago-Tom cairley-Alex telles-Lahm-Alves-Alba).Eğer paslı oynamak istiyorsanız defansınızda bir pas dağıtan stoper,bir standart stoper olmalı.İkiside pas dağıtan olabilir ancak birisinin standart görevini yapması daha uygun bir tercih(pas özelliği olursa çok iyi olur.Boateng gibi).Defans oynamak istiyorsanız çakılı bir bek kullanmalısınız.Kontra istiyorsanınz standart/pas dağıtan bir stoperiniz olmalı.Kanatlarda genellikle kontra oyunlarında içe kat eden bir kanat oyuncusu lazım.Top çevirirkende standart kanat oyuncusu kullanabilirsiniz.Forvet'te ise örneğin benim kullandığım vela fırsatçı golcü özelliği vardır.Fm burada bize kolaylık yapmış.Ne tür pozisyon istiyorsanız oyuncunuzun o özelliklerinin iyi olması gerektiğini belirten özelliklerini gösteriyor.

4. Kural : Oyuncu direktifleri

Oyuncu direktifleri oyuncunuzun sahada ne yapmasını söyleyen kurallardır.Yukarıda belirttiğim gibi oyuncularınızdan herşeyi istemeyin.Max. 3 olmalı.Örneğin bir bek'e ''daha fazla hücuma çık,Merkeze orta kes'' gibi talimatlar veriniz.Burada belirtmeliyim ki oyuncularınızdan ne kadar az şut çekmelerini isterseniz o kadar şutlarda isabet bulursunuz.Atağınızıda yememiş olursunuz.Ancak forvet oyuncunuza ''daha çok şut çek'' talimatı verirseniz daha mantıklı olur.Kanat oyuncularınıza daha az şut çek talimatı verin.Orta saha tipine göre değişir.Mesela oos olarak sneijder gibi bir oyuncunuz var.Bu adama ne talima vereceksin ? Serbest oyuncu olarak oynatır.Ama bu adam iniesta diye talimat vermemek olmaz 

5. Kural : Antreman

Antremanda dikkat çeken birşey var.Program yoğunluğu,odak gibi.Mesela odağı kondisyona alırsanız oyuncularınız maça o kadar hazır çıkar.(sociedad ile barçaya yenilmemim sebebi bu dur)Ben takım uyumunu seçiyorum oyuncularım o kadar birbiriyle sahada iyi yardımlaşıyor.Örneğin ; gerçek futbolda birbirini iyi tanıyan takım sağ kanada gözü kapalı diagonal bir pas atabilir.Çünkü arkadaşının orada olacağını bilir.Yoğunluğa gelirse biliyorsunuz zaten  Program yoğunluğuna gelirsek,program yoğunluğunu full yaparsanız oyuncularınız odağına son gün maç hazırlığına hazırlanabilir.Bu da kötü bir durumdur tabi.Dengede durması tercihimdir.Şiddetle tavsiye ederim.

6. Kural : Duran toplar 

Aslında oyundan kendiliğinden takıma uygun duran topu vermiş.Yani isterseniz antremanda duran top taktiğine,savunma dizilişine çalışabilirsiniz.Drogba gibi bir forvetiniz varsa ceza sahasında adam tutmasınını söyleyebilirsiniz.Aynı zamanda Burak gibi gevşek bir oyuncunuz varsa ileride beklemesini söyleyebilirsiniz.Bireysel antreman ise örneğin ; Benfica'dayken matic'i pas dağıtan stoper olarak çalıştırmıştım.Bir yerden sonra defans oyuncusu oldu.Bu şekilde yeni özellikler kazandırabilirsiniz.Ama tutupda Neymar'ı sağ bek yapamazsınız.

7. Kural : Antrenörler ve Teknik heyet

Kulağa basit şeyler gibi geliyor ancak antrenörlerinizden kaleci antrenörü olsun.Kalecinizin gelişimini bir o kadar yakından etkiler.Antremandaki taktiklerler vs. örneğin teknik heyetten fizyoterapistiniz ne kadar iyi olursa oyuncunuz sakat ise formuna daha kısa sürede kavuşur.Futbol direktörüne ve diğer heyete gelirsek.
Burada mutlak kural en yakın yardımcınızı bulunduğunuz ülkeden efsane futbolculardan seçin.Mesela Feyenoord'tayken (Ben yine bir gün Amerika'dayken gibi oldu bu yav  D  Şener şen olacağız bu gidişle) Hoijdonk vardı.Ben gitti birde patrick kluivert'i aldım.Takım daha iyi motive olmaya başladı.

8.Kural : Oyuncu durumları

Mesela başımda Antoine Griezmann gibi bir bela var.Tutturdu takıma yıldız al diye...Eğer yıldız transfer etmezseniz oyuncunun morali düşer ve ayrılmak ister.Kaka'yı aldım kurtuldum.Mesela Puyol'dan kaptanlığı alırsanız klübü başınıza yıkar.

9.Kural : Genel Bakış ve diğer unsurlar

Taktikten girdim ancak herşeyi anlatttım galiba.Son olarak belirtmek istediğim takımınız top çevirme oyunu oynuyorsa,sahanın boyutları ne kadar geniş olursa o kadar iyi olur.Başkanınızla konuşurken para istedi vermedi mi ? Tehdit edin.Bakın nasıl veriyor.Gıcık olurum böyle başkanlara.Ben yine bir gün Arsenal'deyken  Başkan 32 milyon euro takviye vermişti.Wenger iyi biriktirmiş  D

Cevap bulunamadı.