alexa
Fifa Manager 13
Fifa Manager 13, 2002 yılından bu yana kullanıcılar ile buluşan serinin pek çok özellik anlamında gelişmiş ve yeni teknolojiler içeren oyunu olarak kullanıcıların karşısına çıkıyor. Fifa Manager 13 satın alma işleminizden sonra origin cd key olarak teslim edilmektedir.
133
Kontra (Counter):
Ekin G.
5 Mart 2015 01:16
Kontra (Counter):


Çevirisi:

Bu strateji en iyi, topa fazla sahip olamayacağınızı düşündüğünüz ama düzenli ve dikkatli oynayarak sonuç alabileceğinizi hissettiğiniz maçlar için kullanışlıdır.

Savunurken oyuncuları topun arkasında tutmayı ama top üçüncü bölgedeyken (rakip yarı alandayken) hücum oyuncularına çabuk destek sağlamayı hedefler.

Kontra girişiminin başarısız sonuçlanma ihtimaline karşın geride defansif düzeni koruyan oyuncular kalmasıyla topu forvet oyuncularına çabucak aktararak ileriye çıkan rakip bek ve kanat oyuncularının arkalarında doğacak boşluklar değerlendirilmeye çalışılır.

Nasıl Bir Oyun Stratejisidir?

Savunma ağırlıklı ancak hücuma hızlı çıkılmasını hedefleyen bir stratejidir. Gol yememek kadar kontrataklardan gol bulmakta hedeflenir. Savunma bölgesindeki oyuncular topu ileriye hızlı bir şekilde aktarmaya çalışır. Burada ana hedef, rakip takımın ileriye çıkan bek oyuncularının arkalarındaki boşlukları değerlendirmektir. Defansif stratejiden farkı, top rakip alandayken orta sahadan forvete daha fazla destek verilmesidir.

Ne Tür Maçlar İçin Uygundur?

Normal şartlarda topa fazla sahip olamayacağınızı ancak dikkatli ve düzenli oynarsanız kazanma şansınızın olduğunu düşündüğünüz maçlar için ideal bir oyun stratejisidir. Savunmanız güçlü, ofansif oyuncularınız hızlıysa ancak orta sahanız zayıfsa tercih edebilirsiniz. Rakibin sizden biraz zayıf, denk yada sizden güçlü olduğu deplasman maçlarında kullanabilirsiniz. Sizden güçlü takımlara karşı kendi sahanızda oynarken kullanabilirsiniz. Maçlarda öne geçtiğiniz zamanlarda kullanabilirsiniz.

Ne Tür Oyuncular Gerekir?

Hücum bölgesinde hızlı (Pace+Acceleration), topsuz oyunda etkili (Off The Ball) ve iyi top süren (Dribbling) oyuncular olması gerekir. Önsezi (Anticipation) özelliklerinin iyi olması da çok faydalı olacaktır. Topun hücum hattına etkili aktarımı için defans ve orta sahada en az 2-3 oyuncunun pas (Passing) özelliklerinin yüksek olması gerekir. Orta saha oyuncularının ise çalışkanlık (Work Rate) özelliğinin iyi olması gerekir.

Avantajları Nelerdir?

Savunma yaparken aynı zamanda rakip kaleyi de tehdit etmeniz, dolayısıyla daha defansif stratejilere nazaran daha az baskı altında kalmanız gibi bir avantaj sağlayabilir. Özellikle skor avantajı yakaladığınız maçlarda bu stratejiye geçerek hem savunmanızı güçlendirir hem de çok yüksek olmasa da gol atma şansınızı korursunuz.

Dezavantajları Nelerdir?

Top hem savunmadan ileriye çabuk gönderileceği hem de ileri bölgedeki oyuncuların rakip kaleye hızlı gitmeye çalışılacağı için topa sahip olma oranınız düşecektir. Ayrıca orta saha ve forvet oyuncularınız daha fazla kondisyon harcayıp daha çabuk yorulacaklardır. Orta saha oyuncularınızın oyuna katkısı genelde sınırlı olur, bu da puanlarını (average rating) düşürür (puan, oyuncunun moralini etkileyen bir etkendir).

Hangi Oyun Felsefeleriyle Kullanılması Uygundur?

Very Rigid, Rigid, Balanced

Oyuncuların Görev Dağılımı Nasıl Olmalıdır?

En az 4 defans görevi
En az 2 destek görevi
En fazla 3 atak görevi
(destek ve atak görevindeki oyuncuların sayısının toplamı en az 5 en fazla 6 olmalıdır)

Varyasyonlar:
4 defans 3 destek 3 atak
4 defans 4 destek 2 atak
5 defans 3 destek 2 atak
5 defans 2 destek 3 atak

Tavsiye edilen: 5 defans, 2 destek, 3 atak

Verimliliği Nasıl Arttırılabilir?

Sağlam bir savunma ve hızlı bir forvet hattı gerektiği zaten açıkça belli. Ancak bu sistemin verimini asıl etkileyecek faktörler sahaya dizilim ve pas odağını etkili bir şekilde yapmaktır. Bunları da rakibe göre yapmak gerekir. Şöyle ki; öncelikle rakibin o maçtaki muhtemel dizilimini bulun. Bunu da önceki maçlarını (sizinle kendi sahasında oynuyorsa iç saha maçlarını, deplasmanda oynuyorsa deplasman maçlarını) inceleyerek yapabilirsiniz. Ardından kendi diziliminizi önce defansif açıdan, yani rakibe önlem alacak bir şekilde belirleyin. Bunu yaparken hücum bölgesindeki oyuncularınızdan (forvetlerin yanısıra kanat oyuncuları) 2 tanesini ayrı tutun. Rakibin kadrosunu inceleyin ve savunmasında “zayıf halka” olarak nitelendirebileceğiniz bir oyuncu yada oyuncular varsa o ayrı tuttuğunuz 2 hücum oyuncunuzu rakibin zayıf bölgesini hedef alacak şekilde yerleştirin. Daha sonra takım komutlarından pas odağını (focus passing) o bölgeye yönlendirin. Rakibin zayıf halkası yoksa o zaman dizilim açısından zayıf noktalarına odaklanın. Onu da bulamadıysanız kendi hücum oyuncularınızı en etkili olacaklarını düşündüğünüz bölgelere yerleştirin.
Cevap bulunamadı.