alexa
Fifa Manager 13
Fifa Manager 13, 2002 yılından bu yana kullanıcılar ile buluşan serinin pek çok özellik anlamında gelişmiş ve yeni teknolojiler içeren oyunu olarak kullanıcıların karşısına çıkıyor. Fifa Manager 13 satın alma işleminizden sonra origin cd key olarak teslim edilmektedir.
171
Kontrollü Atak (Control) Rehberi !
Ekin G.
5 Mart 2015 01:21
Çevirisi:

Bu strateji en çok, daha güçlü takım olduğunuza inandığınız ancak rakibin kontratak tehdidinden çekindiğiniz maçlar için kullanışlıdır.

Rakip yarı alanda boşluk bulana kadar sabırla araştırıp topu dolaştırmayı hedefler.

Her ne kadar bekler bindirme yapıp ortasahalar forvete destek verse de, bunları genelde nispeten risksiz durumlarda yapacaklar ve fırsat bulana kadar çoğunlukla geride durup ortasaha pozisyonunu korumaya yardımcı olacaklardır.

Nasıl Bir Oyun Stratejisidir?

Rakip yarı alanda top dolaştırıp sabırlı bir şekilde boşluk aramayı amaçlayan bir stratejidir. Bek oyuncuları orta sahaya destek verse de bunu dikkatli bir şekilde yapıp (çok fazla ileri çıkmayıp) dönecek toplarda rakibin kontrataklarını engellemeye çalışırlar. Bu stratejiyi tanımlamak için en güzel örnek Barcelona takımıdır. Tabi Barcelona’nın Kontrollü Atak stratejisinin yanında Akışkan oyun felsefesini kullandığını da ekleyelim. Tempo çok fazla yükseltilmez, kısa paslar tercih edilir.

Ne Tür Maçlar İçin Uygundur?

Daha güçlü (favori) olduğunuz ancak rakibin kontratak tehlikelerinden çekindiğiniz maçlar için en ideal stratejidir. Bunun dışında; rakibin sizden güçlü olmadığı tüm iç saha maçlarında kullanılabilir. Rakibin sizden bariz şekilde zayıf olduğu deplasman maçlarında kullanılabilir. Daha ofansif bir stratejiyle oynadığınız ve öne geçtiğiniz maçlarda daha kontrollü bir oyuna geçmek için kullanılabilir.

Ne Tür Oyuncular Gerekir?

Bu oyun felsefesinin temel anahtarı “iyi top çevirebilmek”. Dolayısıyla bunu yapabilecek kapasitede oyunculardan kurulu bir kadro yapınız olması gerekiyor. Burada; oyuncuların pas özelliği kadar Takım Oyunu (Teamwork) özelliklerinin de yüksek olması pas yardımlaşmasını arttıracak bir etkendir. Diğer önemli bir unsur ise rakibin verebileceği boşlukları değerlendirebilmek. Bunu yapabilmek içinse ön bölgede Önsezi (Anticipation) ve Topsuz Oyun (Off The Ball) özellikleri iyi oyuncularınız olması lazım. Ayrıca bu önsezisi kuvvetli oyunculara gerekli pasları atabilecek yaratıcı oyunculara ihtiyacınız var. Yani; Yaratıcılık (Creativity), Pas (Passing) özelliklerinin yanısıra çok daha beklenmedik ve etkili paslar atabilmelerini sağlayabilecek Özel Yetenek (Flair) özelliği yüksek oyunculara. Tabi tüm bu saydığımız oyuncuların Kararlar (Decisions) özellikleri ne kadar iyi olursa hamlelerini en doğru yerde ve zamanda yapmaları da o kadar iyi olacaktır.

Avantajları Nelerdir?

Topa sahip olma oranınızı arttırırken bu sayede rakibin sizin kalenize gelme oranını düşürür (en iyi savunma hücumdur, hücum edebiliyorsanız tabi). Sistem iyi işliyorsa oyunun kontrolü sizde olur, rakibe baskı kurarsınız.

Dezavantajları Nelerdir?

Yaratabileceği en büyük dezavantaj göbekten iyi kapanan takımlara karşı pozisyon bulma sıkıntısıdır. Tempo yeterince yüksek olmadığından ve top dolaştırıldığından rakip savunma yerleşip pozisyon alma açısından zaman bulur.

Hangi Oyun Felsefeleriyle Kullanılması Uygundur?

Rigid, Balanced, Fluid

Oyuncuların Görev Dağılımı Nasıl Olmalıdır?

En az 3 en fazla 4 defans görevi
En az 2 en fazla 4 destek görevi
En az 3 en fazla 5 atak görevi

Varyasyonlar:
3 defans 4 destek 3 atak
3 defans 3 destek 4 atak
4 defans 3 destek 3 atak
4 defans 2 destek 4 atak
3 defans 2 destek 5 atak

Tavsiye edilen: 3 defans, 3 destek, 4 atak

Verimliliği Nasıl Arttırılabilir?
Cevap bulunamadı.