alexa
Fifa Manager 13
Fifa Manager 13, 2002 yılından bu yana kullanıcılar ile buluşan serinin pek çok özellik anlamında gelişmiş ve yeni teknolojiler içeren oyunu olarak kullanıcıların karşısına çıkıyor. Fifa Manager 13 satın alma işleminizden sonra origin cd key olarak teslim edilmektedir.
368
Oyuncu Özellikleri Rehberi !
Ekin G.
5 Mart 2015 01:45
Mentality (Mentalite):

Mentalite komutu oyuncunun sahadaki pozisyonunu direkt olarak etkiler. Taktiksel dizilimdeki pozisyonu varsayılan olarak nerede başlayacağını gösterir ancak mentalite komutuna bağlı olarak daha önde veya geride durabilir. Mentalite komutunun daha ofansif olarak ayarlanması oyuncunun daha ileriye doğru paslar atması sonucunu getirir.

Aynı hat üzerinde yer alan oyuncuların mentalite komutları eşitse, aynı hizada dizilir, birlikte hareket ederler. Aynı hat üzerinde yer alan oyunculardan mentalite komutu diğerlerinden düşük olanlar biraz daha geride, yüksek olanlar ise biraz daha önde yer alırlar.

Oyuncuların mentalite komutlarını belirlerken takımın birbirinden kopuk oynamamasını sağlayacak şekilde hareket etmek gerekir. Yani savunma-orta saha ve orta saha-forvet oyuncularının mentalite komutları arasında çok yüksek farklar olmamalıdır. Genel olarak savunmadan ileriye doğru 3’er kademelik artışlarla yapılacak bir dağılım idealdir. Bu sayede takım bir bütün olarak ve mevkiler arasında büyük boşluklar vermeden hareket edebilir.

Creative Freedom (Yaratıcılık Özgürlüğü)

Bu komut bana göre en önemli oyuncu komutudur. Çünkü bir oyuncunun saha içerisindeki hareketlerini sınırlayan veya özgürleştiren, dolayısıyla taktiksel planınızı oldukça etkileyen bir komuttur.

Bu komutu bir oyuncuya yüksek derecede verdiğiniz zaman, o oyuncu kendisine verilen diğer taktiksel komutlara bağlı kalmaktan çok kendi tercih edeceği hareketleri yapar. Bu hareketler; pas atmak, şut çekmek, çalım atmayı denemek gibi değişik şekillerde olabilir. Oyuncunun –varsa- Tercih Edilen Hareketleri de (preferred moves) yapacağı hareketlere etki eden bir faktördür. Yaratıcılık Özgürlüğü komutunu düşük derecede verdiğiniz oyuncular ise daha çok taktiksel komutları uygulamaya çalışırlar. Yani bir oyuncunun saha içerisinde çoğunlukla sizin istediğiniz şeyleri yapmasının yolu, yaratıcılık özgürlüğünü kısıtlamaktır.

Bu komutun pek bilinmeyen bir etkisi daha vardır. Yaratıcılık özgürlüğü yüksek değerlerde verilen oyuncular pas tercihlerini daha çok ileriye doğru yaparlar. Yani geri veya yan pas yapmak yerine ileriye oynamaya çalışırlar.

Yaratıcılık özgürlüğünü çok sayıda oyuncuya yüksek olarak vermek olumsuz sonuçlar doğurur. Sahada bir düzen olmaz ve kendi kafasına göre oynayan bir takım ortaya çıkar. Bu yüzden bu komutu oyun stratejisine göre belirli sayıda oyuncuya yüksek derecede vermek gerekir. Örneğin defansif stratejilerde en fazla 2-3 oyuncuya, ofansif stratejilerde ise 4-5 oyuncuya verilebilir.
Cevap bulunamadı.