alexa
Fifa Manager 13
Fifa Manager 13, 2002 yılından bu yana kullanıcılar ile buluşan serinin pek çok özellik anlamında gelişmiş ve yeni teknolojiler içeren oyunu olarak kullanıcıların karşısına çıkıyor. Fifa Manager 13 satın alma işleminizden sonra origin cd key olarak teslim edilmektedir.
234
Özel Ayarlar (Specific Instructions) Rehberi !
Ekin G.
5 Mart 2015 01:36
Defans Hattı (Defensive Line):

Defans hattının ne kadar önde ya da geride kurulacağını belirtmek içindir.

Defans hattını önde kurmak istiyorsanız savunma oyuncularınızın Hız/Hızlanma (Pace/Acceleration), Pozisyon Alma (Positioning), Konsantrasyon (Concentration) ve Önsezi (Anticipation) özelliklerinin yeterli düzeyde olması gerekir. Ayrıca kalecinizin de Libero Kaleci özelliklerine, yani yeterli düzeyde Öne Çıkma (Rushing Out) ve İletişim (Communication) özelliklerine sahip olması önemlidir. Savunmanız nispeten ağır oyunculardan kuruluysa savunma hattını geride kurmak çok daha mantıklı olacaktır.

Diğer yandan, savunma hattınızı nerede kuracağınıza oyun stratejinizi de gözönüne alarak karar vermelisiniz. Defansif bir stratejiyle oynanacak maçlarda savunma hattını önde kurmak ya da ofansif oynayıp rakip kaleye yüklenmek istediğinizde savunma hattını çok geride kurmak pek mantıklıca olmayacaktır.

Genişlik/Sahaya Yayılım (Width):

Sahaya enlemesine yayılımın ne genişlikte olacağını belirtmek içindir. Bir başka deyişle; aynı hatta yer alan oyuncuların yan yana birbirleriyle aralarında ne kadar mesafe bırakarak dizileceklerini belirler.

Mantıken; kısa paslara dayalı bir sistemde yakın (narrow), uzun yada direkt paslara dayalı sistemlerde ise geniş (wide) yayılımlar tercih edilir. Ancak bu tercihlere bağlı değilsiniz.

Sahaya yayılımı 2 açıdan düşünmelisiniz. İlki savunma açısından;

Sahaya ne kadar geniş yayılırsanız rakibinize ortadan o kadar boş alan bırakma riskiniz olur. Sahaya ne kadar yakın yayılırsanız bu kezde rakibinize kanatlardan o kadar boş alan bırakırsınız. Burada, rakibin etkili bölgelerini ve silahlarını iyi analiz edip ona göre bir karar vermek gerekir. Diyelim ki rakibin çok etkili kanat oyuncuları varsa onlara kanatlarda daha da tehlikeli olmalarını sağlayacak boş alanlar bırakmak hiçte iyi olmaz. Yada savunmanın arkasına iyi kaçan, hızlı forvetelere sahip takımlara karşı sahaya geniş yayılımı tercih ederseniz ekmeklerine yağ sürmüş olursunuz.

Özetle; sahaya yayılıma hem kendi oyun tarzınızı ve silahlarınızı hem de rakibin etkili silahlarını değerlendirerek ve bu ikisi arasında denge kurarak karar vermelisiniz. O maçta gol atmak mı yoksa yememek mi, hangisi sizin için daha önemliyse yayılımınızı o yönde veya o yöne ağırlıklı olacak şekilde biçimlendirin. Bir başka deyişle; savunmada alabileceğiniz risk oranında…

Tempo:

Bu, oyunu ne kadar hızlı veya yavaş oynayacağınızı belirler.

Mantıken; kısa pas ağırlıklı oynanacak maçlarda yavaş, direkt paslarla oynanacak maçlarda ise hızlı tempolar tercih edilir. Ancak bu tercihlere bağlı değilsiniz, oyun sisteminize ve kadro yapınıza hangisi daha uygunsa onu kullanabilirsiniz.

Yavaş tempoyla oynadığınızda oyuncularınız daha az kondisyon harcar, takımınızın topa sahip olma ve pas isabeti oranlarını arttırırsınız ancak rakibin savunmasının yerleşmesine de daha fazla zaman vermiş olursunuz.

Hızlı tempoda ise oyuncularınız daha çabuk yorulurlar, takımınızın topa sahip olma ve pas isabeti oranları düşer ancak rakip savunmayı daha hazırlıksız yakalayabilirsiniz.

Tempo derecesine karar verirken her zamanki gibi oyun stratejinizi gözönüne almalısınız. Oyun stratejilerini Tüm Hatlarıyla Kapanma, Savunma, Kontra, Standart, Kontrollü Atak, Atak ve Tüm Hatlarıyla Saldırma olarak dizersek, bu stratejilere uygun olan tempoları da en yavaştan en hızlıya kadar dizerek bulabiliriz. Yani şu şekilde;

Tüm Hatlarıyla Kapanma – Çok yavaş
Savunma – Yavaş
Kontratak – Normalden biraz düşük
Standart – Normal
Kontrollü – Normalden biraz hızlı
Atak – Hızlı
Tüm Hatlarıyla Yüklenme – Çok Hızlı

Zaman Geçirme (Time Wasting):

Bu seçenek oyuncularınızın oyunun durduğu zamanlarda ne kadar zaman geçireceğini yada bir başka deyişle topu oyuna sokmak için ne kadar hızlı veya yavaş hareket edeceklerini belirler.

Mantıken; zaman geçirme gol yememek için oynayacağınız anlarda yüksek, gol bulmak için oynayacağınız anlarda ise düşük olmalıdır. Ayrıca zaman geçirmenin oyuncuların kondisyonları üzerinde azda olsa etkisi olduğunu unutmayın.

Pas Odağı (Focus Passing):

Bu seçenek takımınız hücuma kalktığında atılacak pasların en çok hangi bölgeye doğru olacağını yani ataklarınızın daha çok hangi bölgeden gelişeceğini belirtir. Seçenekler şunlardır;

Karışık (Mixed)
Her iki Kanada (Down Both Flanks)
Sol Kanada (Down Left Flank)
Sağ Kanada (Down Right Flank)
Ortaya Doğru (Through The Middle)

Pas odağına karar verirken önce kadronuza sonra da oyun sisteminize göre karar vermeniz yerinde olacaktır. Örneğin, oyun sistemine göre sol kanattan yüklenmek istiyorsanız ancak o bölgedeki kanat oyuncunuz pek etkili değilse pas odağını sol kanada doğru yapmak hiçte akıllıca olmayacaktır. Ancak bu örnek oyun sisteminizi tamamen gözardı edin anlamına gelmiyor. Mesela rakibin iyi kapandığı ve atak oynadığınız maçlarda pas odağınızı “ortadan” yerine “her iki kanada doğru” yapmak hücumlarınızın etkinliği çok daha fazla arttıracaktır.

Bir başka önemli kriter ise rakibin zayıf bölgeleridir. Örneğin kontratak stratejisiyle oynadığınız bir maçta rakibin sürekli ileriye çıkan sol bek oyuncusunun geride bıraktığı boş alanları pas odağını sağ kanada doğru yaparak değerlendirmeniz akıllıca olur. Ya da rakip kadroyu incelediğinizde çok yetersiz bir savunma oyuncusu gözünüze çarparsa ataklarınızı onun bulunduğu bölgeye yoğunlaştırmanız gol fırsatları bulma şansınızı arttıracaktır.

Özetle; pas odağını rakip takım savunmasında herhangi bir zayıf nokta göremiyorsanız önce kendi kadronuza sonra da oyun siteminize göre, rakip savunmada zayıf bir bölge tespit ettiyseniz ise rakibin zayıf bölgesine göre belirlemeniz gerekir.

Kontratak (Counter Attack):

Bu seçenek kontratak taktiği uygulayıp uygulamayacağınızı belirlemeniz içindir.

Kontratak sadece defansif stratejiler için değildir, ofansif oynadığınız maçlarda da kullanılabilir. Çünkü bu seçenekle savunmada kazanılan topların ileriye ne kadar çabuk aktarılacağını belirtiyorsunuz.

Kontartak seçeneğini Evet (yes) olarak seçtiğinizde topu savunmadan ileriye daha çabuk aktarır, rakip savunmayı daha az adamla yakalayabilirsiniz ancak topu daha çabuk kaybetme ihtimaliniz de artar.

Kontratak seçeneğini Hayır (no) olarak seçtiğinizde ise daha kontrollü çıkarsınız, topun sizde kalma oranı artar ancak rakip savunmayı hazırlıksız yakalama fırsatlarını da kaçırabilirsiniz.

Kontratak uygulayıp uygulamayacağınıza karar verirken hem oyun stratejinizi hem de hücum bölgesindeki oyuncularınızı gözönüne alarak karar verin. Eğer oyun sisteminize göre kontratak taktiği uygulamayı uygun görüyorsanız bunun etkili olabilmesi için ön bölgede hızlı ve topsuz oyunda iyi oyuncularınız olması gerekir.

Ofsayt Taktiği (Play Offside):

Savunmada ofsayt taktiği uygulayıp uygulamayacağınızı belirler.

Mantıken; ofsayt taktiğini savunmayı önde kurduğunuz maçlarda kullanmanız yerinde olur. Ancak bunun için birbirleriyle uyumlu bir savunma hattına ihtiyacınız vardır. Savunma hattında yer alan tüm oyuncularda aşağıdaki özellikler yeterli düzeyde olmalıdır;

Pozisyon Alma (Positioning)
Kararlar (Decisions)
Hızlanma (Acceleration)
Hız (Pace)
Cevap bulunamadı.