alexa
Fifa Manager 13
Fifa Manager 13, 2002 yılından bu yana kullanıcılar ile buluşan serinin pek çok özellik anlamında gelişmiş ve yeni teknolojiler içeren oyunu olarak kullanıcıların karşısına çıkıyor. Fifa Manager 13 satın alma işleminizden sonra origin cd key olarak teslim edilmektedir.
178
Yaratıcılık Serbestliği (Creative Freedom) Rehberi !
Ekin G.
5 Mart 2015 01:26
Çevirisi:

Yaratıcılık serbestliği, hangi oyuncuların taktiksel plana sadık kalmayıp riskler alacağını tanımlıyor.

Her oyuncunun varsayılan yaratıcılık serbestliği talimatları için “Varsayılan” ayarını kullanın.

Yaratıcılık serbestliğini varsayılandan biraz daha azaltmak yada arttırmak için “Daha Yaratıcı (More Expressive)” veya “Daha Disiplinli (More Disciplined)” ayarlarını kullanın.

Etkisi nedir?:

  • Daha Yaratıcı (More Expressive) olarak seçtiğinizde tüm oyuncuların yaratıcılık serbestliği komutları varsayılandan 5 kademe artar.
  • Varsayılan (Default) olarak seçtiğinizde tüm oyuncuların yaratıcılık serbestliği komutları için varsayılan ayarlar kullanılır.
  • Daha Disiplinli (More Disciplined) olarak seçtiğinizde tüm oyuncuların yaratıcılık serbestliği komutları varsayılandan 5 kademe azalır.


Not: Bu komutun Trequartista rolü için etkisi yoktur, Trequartista rolünün yaratıcılık özgürlüğü komutu hep en yüksek seviyededir.

Yazar Yorumu:

Yaratıcılık serbestliği çoğu zaman yanlış yorumlanan bir şey. Daha doğrusu sonuç olarak doğru ancak uygulama olarak yanlış yorumlanıyor.

Yaratıcılık serbestliği; oyuncunun yaratıcılığını değil risk alma özgürlüğünü arttırır veya azaltır. Örneğin; bir orta saha oyuncusu savunmanın arasına kaçan forvet arkadaşına “yaratıcı” bir pas atmaya çalışmışsa, o pası atmaya çalışmasının ilk sebebi ona verdiğimiz yaratıcılık özgürlüğü değil risk alma özgürlüğüdür. Ne farkı var diyeceksiniz…Şöyle açıklayalım;

Oyuncunun komutları bu tür yaratıcı paslar atacak şekilde değilse, yani örneğin kısa pas oynacağı şekildeyse ama oyuncu bu tür bir pas atmışsa burada kendisine verilen “risk alma özgürlüğü”nü kendi yaratıcılık (creativity) ve kararlar (decisions) özellikleriyle birleştirip kullanmıştır. Şöyle ki; risk alma özgürlüğü yani yaratıcılık sebestliği ona kendisine verilen komut dışında bir hareketi yapma özgürlüğünü vermiş, kendi yaratıcılığı ve kararlar özellikleri ise o hareketi yapmasına (yani o pası atmasına) sebep olmuştur. Eğer bu oyuncunun yaratıcılığı düşük olsaydı çok yüksek ihtimalle o hareketi (ara pasını) yapmayacaktı. Belki çalım atmayı deneyecekti ki o da risk alma özgürlüğünü top sürme ve kararlar özellikleriyle birlikte kullanarak yapacağı bir hareket olacaktı. Veya şut çekecekti.

Yani özetle; önce risk alma özgürlüğünü kullanır, ardından kararlar özelliğini kullanır, en son da yapacağı hareketle ilgili özelliğini kullanır.

Bir başka örnek, bir bek oyuncusu top sürme veya ileriye çıkma komutları verilmemesine rağmen karşısındaki rakip oyuncuyu çalımlayarak geçmeye çalıştığında gene kendisine verilen “risk alma özgürlüğünü” kullanmıştır.

Bu komut gerçektende oyuncunun saha içerisindeki verimini oldukça etkileyen bir komut olduğu için önemle üzerinde duruyorum. Yaratıcılık Serbestliğini sadece yaratıcılık (creativity) özellikleri yüksek oyunculara değil, öncelikle “kararlar (decisions)” özellikleri yüksek oyunculara vermelisiniz. Yaratıcılık özelliği yüksek bir oyuncu pas ayarlarını karışık veya direkt olarak ayarladığınız sürece o yaratıcı paslarını atmayı deneyecektir zaten. O oyuncunun Yaratıcılık Serbestliğini arttırmak kimi zaman o pasları atmak yerine çalım yada şut denemeleri yapmasına neden olabiliyor. Yani yaratıcılığı yüksek oyuncuya yüksek yaratıcılık serbestliği verip verimini arttırayım düşüncesini atın kafanızdan.

Mesela takımınızda Messi var diyelim. Messi’nin özellikleri müthiş olduğundan çık sahaya kafana göre oyna dersiniz, şov yapar. Bunu yapması için yaratıcılık serbestliğini maksimum derecede verirsiniz. Ama eğer kafasına göre değil de genelde sizin istediğiniz bir şeyi yapmasını istiyorsanız bu sefer yaratıcılık serbestliğini düşürmeniz gerekir. Örneğin hep top sürüp adam geçmesini istiyorsanız mentalite, top sürme gibi komutlarını gerekli şekilde ayarlayıp yaratıcılığını sınırladığınızda topla her buluşmasında tam olarak istediğinizi yapmaya çalışacağını göreceksiniz.

Kısacası; sahada verdiğiniz komutlardan farklı şeyler yapan oyuncuların bunları yapma sebebi onlara verdiğiniz Yaratıcılık Özgürlüğü’dür.
Cevap bulunamadı.