alexa
Football Manager 2015
Her ne kadar ilk bakışta sıradan bir futbol taktik uygulama oyunu olarak görülse de aslında içsel yapısı ile profesyonel istatistik programlarına taş çıkartan Football Manager oyunları, 2015 yapımı ile birlikte söz konusu niteliğini mümkün olan en üst noktaya taşımayı hedeflemekte. FM 2015 satın alma işleminizden sonra steam cd key olarak teslim edilmektedir.
8310
Futbol Direktörü (Director of Football) Rehberi
çağrı c.
22 Aralık 2014 20:33
Arkadaşlar biliyorsunuz ki fm'nin yeni serisinde bir çok değişiklik yapıldı. Bu değişikliklerden biri ise oyuna, gerçek hayattaki bazı takımların kullandıkları Futbol Direktörü'nün (Director of Football) katılmış olması. 

Futbol Direktörü neler yapabilir ?
- Kulübe yeni personeller alabilir,
- Kulüpteki personelleri kovabilir,
- Gözlemcileri görevlendirebilir,
- Genç oyuncuları takıma katabilir,
- Genç oyuncuları uygun takıma kiralayabilir,
- Kulübün transfer işlemlerini yapabilir.Görüldüğü üzere, her sene olmasını istediğimiz özelliklerden birisi farklı bir şekilde bize sunulmuş. (Transferleri başkan yapsın ama ilk bize sorsun) Bu görevlerin arasında en önemisi olduğunu düşündüğüm genç oyuncular ve transfer konularını nasıl hallettiğini görelim.

Transfer Hedefi

Herhangi bir oyuncunun profiline baktığınızda yukarıda Transfer butonunu göreceksiniz. Resimde gösterdiğim yeri seçerseniz Futbol Direktörü sizin adınıza bu transferi gerçekleştirebilir.


Ancak biz hala bu transfere karışabiliyoruz. O oyuncuya kadroda hangi görevi vereceğimizi ve maksimum bonservis ücretini belirleyebiliyoruz.


İstenmeyenler Listesi.

Futbol Direktörü bizim yerimize seçtiğimiz oyuncuları takımdan bonservisiyle gönderebilir. Oyuncudan herhangi bir bonservis beklentimiz varsa "Değerine Sat" seçeneğini, oyuncu çok da para etmiyorsa "Herhangi bir bedele Sat" seçeneğini ve son olarak oyuncuyu artık takımda istemiyorsak ve bana bonservis verse de olur vermese de olur diyorsak "Sat veya Serbest Bırak" seçeneğini seçebiliriz.

Geliştirme Listesi


Bana göre oyunun en iyi yanı bu özellik. Geleceği parlak olduğunu düşündüğünüz oyuncunuz için kadronuzda yer yoksa ya da henüz oynayacak seviyede değilse onu hiç çekinmeden geliştirme listesinde ekleyin derim. Çünkü Futbol direktörü sizin yerinize, oyuncu için en uygun kulübü bulup oyuncuyu o kulübe kiralık olarak yollayabiliyor. Genç oyuncular geri geldiklerinde özelliklerinde belirgin artışlar görülüyor yani bu sistem işe yarıyor.


Futbol Direktörünün özellikleri nasıl olmalı ?

Futbol direktörünün neleri nasıl yapabildiğini biliyoruz ve sonunda geldik en önemli konuya. Bu tamamiyle size kalmış bir olay. Eğer transfer işlemlerini ona bırakacaksanız, oyuncu potansiyel ve yetenek değerlendirme gibi değerlerin yüksek olmasını beklersiniz. Açıkçası bulduğum bir direktör tüm olayı özetlemiş. Bu tarz bir adam her şeyi en iyi şekilde yapabilme yeteneğine sahip.Yazıyla da yazarsak, antrenörlük özelliklerinden;

Adam Yönetimi ve Gençlerle Çalışma

zihinsel özelliklerinden;

Disiplin Seviyesi, Kararlılık, Motivasyon, Oyuncu Potansiyel Değerlendirme, Oyuncu Yetenek Değerlendirme ve Uyum 

bir futbol direktöründe aramamız gereken özelliklerdir. Hangi konuda size yardımcı olacaksa o konudaki becerileri üst düzey olmalı. Tabi tanınmışlığının Dünya Çapı olması da oyuncu alım-satım işlerinde bize yardımcı olabilir.
Caner Ç.
24 Aralık 2014 20:43
Peki oyunda futbol direktörü de olabiliyor muyuz?