alexa
Football Manager 2015
Her ne kadar ilk bakışta sıradan bir futbol taktik uygulama oyunu olarak görülse de aslında içsel yapısı ile profesyonel istatistik programlarına taş çıkartan Football Manager oyunları, 2015 yapımı ile birlikte söz konusu niteliğini mümkün olan en üst noktaya taşımayı hedeflemekte. FM 2015 satın alma işleminizden sonra steam cd key olarak teslim edilmektedir.
498
Moral Rehberi - Moral ne işe yarar ki ?
çağrı c.
22 Aralık 2014 20:26
Moral Rehberi - Moral ne işe yarar ki ?


Moral, FM 2013’teki en önemli şeylerden birisidir. Cidden. Oyuncuların moralleri oyunlarını etkiler. Moraller renklerinden kendini belli ederler.

Kırmızı, Turuncu, Sarı, Açık Yeşil, Yeşil ve Koyu Yeşil olmak üzere moralleri kötüden iyiye şekilde buralardan anlayabiliriz. Özetle, morali iyi olan oyuncular, daha iyi performans sergilerler ve bu yüzden oyuncuların morallerini yüksekte tutmak lazımdır. 

Moralmen kötü oyuncular kendilerini hemen belli ederler. Maçlarda kötü oynamaya başlarlar. Bu durum bir zincir halini alır ve maçlarda alınan kötü sonuçlar diğer oyuncuların da morallerini bozarak, bu moralleri düşükler takımı el birliği ile dibe vururlar. Malesef bu oyunda moralleri öyle bir anda yükselten bir şey yok. (Sabırlı olunuz.) Bu sebeple bu rehberde moraller nasıl yüksekte tutulur, hangi durumlarda neler yapmamız gerektiği gibi şeyleri bulabilirsiniz. 
Bir oyuncunun moralini, oyuncunun profiline girip “Bilgi” kısmından öğrenebiliriz. Sol altta moralinin ne durumda olduğu yazmaktadır. Tabii bu durum pek sağlıklı değil. Çünkü bir menejer olarak tüm takımın moralinin ne olduğunu, tüm oyuncuların morallerinin ne durumda olduğunu bilmek isteriz. Bunun için ise, “Ana Kadro” dan (veya hangi kadro için istiyorsanız ondan) soldaki Açılır kapanır menüden “Seçim Bilgisi” ni seçmemiz gerekir. (ya da sağdaki “+” tuşundan ekrana morali ekleyebiliriz.) İşte karşımızda tüm oyuncuların morallerini gösteren bir ekran...
Morali Etkileyen 10 Faktör

1 - Genelde oyuncuların çoğunun morali aynı seviyelerdedir. Takım iyi gidiyorsa o takımdaki çoğu oyuncunun morallerin kötü olduğunu söyleyemezsiniz. Arada böyle tek tük moralleri düşen oyuncular da olabilir. Morali etkileyen en önemli faktör maç kazanmaktır. Oyuncuların moralleri de bu sebeple haftadan haftaya değişebilir. 

2 – Genel Antranmandan “Takım Uyumu” Maç antranmanından “Takım Çalışması” seçmek moralleri arttırır. 


3— Takım kaptanının morali diğer oyuncuları da etkiler. Eğer takım kaptanının morali iyise takım daha çabuk toparlanır, moralleri daha iyi olur. 

4 – Basın toplantılarında çıkan sorularda oyuncuları övmek veya yermek moralleri etkiler. 

5 – Basın toplantılarında sorulan bir soru üzerine bir mevkideki oyuncuyla ilgilendiğinizi söylerseniz ve o mevkide oynayan oyuncularınız fazla ise bu durum mevcut oyuncularınızın moralleri çok az da olsa düşürür. Yine daha sonra defansta farklı bir bölgeye daha oyuncu almak istediğinizi söylerseniz bu sefer o mevkideki diğer defans oyuncularınız moralman düşeceği için takımın tüm defans oyuncuları kendini kötü hissedebilir. Aynı şeyler diğer mevkilerdeki oyuncular için de geçerli tabiiki.

6 – Oyunculara vermiş olduğunuz sözleri tutarsanız, oyuncunun morali düzelir. (Oyuncuyu sene sonu ayrılmak istiyor ya da kiralık gitmek istiyor, istenen ücret yüksek vs. gibi şeyler) 

7 – Hiç bir sebep yokken veteran dediğimiz bir kaç oyuncuyu transfer istesine koyarsak, takımdaki diğer veteranların moralleri düşecektir. Çünkü onları da satmak istediğinizi düşüneceklerdir. Bu durum normal oyuncular için geçeri değildir.

8 – Sizin profiliniz de oyuncuların morallerinde bir etkendir. Eğer tanınmış ve deneyimli bir menejer olmuşsanız ve sizin seviyenizden düşük bir takıma giderseniz, gittiğiniz takımdaki oyuncuların moralleri artar. Veya aynı takımda uzun yıllar kalan bir menejerseniz yine takımdaki oyuncuların moralleri etkilenir. Ancak düşman(rakip-rival) bir takıma giderseniz veya dilini bilmediğiniz bir ülkedeki takıma giderseniz bu sefer de oyuncular kötü olarak etkileneceklerdir. 

9 – Sezon başında oyunculara verilecek primlerde hepsini yüksek seçerseniz oyuncuların moralleri olumlu olarak etkilenir, düşük seçerseniz mızmızlanırlar.

10 – Oyuncu yeni transfer olduysa ve ülkeye alışamadıysa morali düşer.
Muhammed Ali B.
26 Ocak 2015 00:53
Oyun o kadar gerçekçi ki bir oyuncunun morali bozuksa diğerlerini etkiliyor ve  takıma büyük eksisi ile sıkıntı yaratıyor.
Sergen B.
4 Mart 2015 10:49
Oyundaki En Önemli Şeyler Moral Ve Takım Uyumluluğu Örnek Olarak Devre Arasında 2 Den Fazla Oyuncu Almak Takım Uyumluluğunu Bozabilir