alexa
Football Manager 2015
Her ne kadar ilk bakışta sıradan bir futbol taktik uygulama oyunu olarak görülse de aslında içsel yapısı ile profesyonel istatistik programlarına taş çıkartan Football Manager oyunları, 2015 yapımı ile birlikte söz konusu niteliğini mümkün olan en üst noktaya taşımayı hedeflemekte. FM 2015 satın alma işleminizden sonra steam cd key olarak teslim edilmektedir.
7549
Oyuncu Alım-Satım Rehberi
çağrı c.
22 Aralık 2014 20:29
Oyuncu Satım İşlemleri 

Öncelikle makinanızın sistem gereksinimlerini bilmiyorum ama lig seçerken birden fazla lig seçmeliyiz. Sadece Türkiye, İngiltere ve İspanya liglerini seçip başlamaktan bahsetmiyorum. Özellikle Rusya ve Brazilya liglerini seçtiğimizden emin olmalıyız. Rus takımlarında para çok var, Brazilya ise oyuncu kaynağımız.  

En zengin kulüpleri incelersek; Anzhi, Zenit, CSKA, Rubin Kazan gibi kulüpler çok işimize yarayacak. PSG, City ve diğerleri ise her zaman velinimetimiz.

Fm 2013’te gelen ve oyuncu satım işlemlerini ilgilendiren en önemli not burası! Oyuncunun değeri ve oyuncunun bonservisi farklıdır. Oyuncunun bonservis bedeli aşağıdakilere göre değişkenlik gösterir;

- Sözleşmesinin uzunluğuna 
- Yeni sözleşme imzalama ihtimaline (sözleşmesinin son senesinde olup olmamasına) 
- Kulübün finansal değerine 
- Oyuncunun takımdaki önemine 


Artık eskisi gibi 1 sezon iyi oynayıp, değerini 2-3 katına çıkaramıyor oyuncular. Yukarıda bahsettiğim özellikler de gayet etkili oluyor artık. (Zaten farketmişsinizdir.)

Ayrıca oyucunun son senesindeyken yüksek teklifler alamazsınız. Oyuncuyu iyi paralara satmak istiyorsanız, o oyuncunun sizinle en az 2 senelik sözleşmesi olması gerekir.

Oyuncu satmak için neler yapmalıyım ?

1) Oyunun hemen başında (veya artık bunu okuduktan sonra) “Personel Sorumlulukları” kısmındaki “Kişisel Yardımcımızı” buluyoruz ve aşağıdaki resimdeki gibi düzenliyoruz. Yazıyla da yazacak olursak;

- Menejer Önerilerine “Sadece gelecek vaad eden ve transfer listesindeki oyuncular” seçeneği,

- Değerinin %200 kadarına satılabileceği,

- Oyuncuyu önerirken transfer listesine otomatik olarak koyulması ve kadro durumdaistenmeyen oyuncu olarak belirtilmesi,

- Değerinin %25 kadarına kiralanabileceği,

- Kiralanma durumda maaşının %100 kadarını kiralayan kulübün ödeyeceği


2) Kadronuzda istemediğiniz ya da ihtiyacınız olmadığını düşündüğünüz oyuncularıkulüplere önerin. Burada altını çizmemiz gereken bir nokta var. Bizim istemediğimiz oyuncuları bir başka kulübün de istemeyebileceğini unutmayınız. Ancak bir oyuncu satışında, oyuncuyu kulüplere önermek en etkili yolumuz olduğu için bu işlemi gerçekleştirmeliyiz. Kulüplere önerdiğimiz ilk teklif maksimum oyunun değerinin 2 katı olmalıdır. (Zaten 1. kısımda bu oranı ayarlamıştık. Hani okumazsınız falan diye  ) FM deki kulüpler malesef belli bir sisteme göre hareket ediyorlar. İstisnalar hariç hiç bir oyuncunuzu değerinin 4-5 katına satamıyorsunuz. Kulüplere öner seçeneğinde de bu oran 2 katı olarak belirlenmiş durumda. Bazen oyuncuya teklif olmaz. Bu tür durumlarda, o oyuncuları oynatmamız gerekir. Oyuncuyu Yedek kadroya atmak(kadro dışı bırakmak) bizi mahveder. Kimse yedek kadroya atılmış bir oyuncu için yüksek bir bonservis bedeli vermek istemez. (En azından oyun içinde böyle) 

3) Hemen oyuncuya teklif gelmediyse, istediğiniz bonservis ücretinde indirime gidin. Her seferinde 500k lık bir indirim kafi olabilir. Bu oranı oyuncunun bonservis bedeline göre ayarlayabilirsiniz. Talep ettiğiniz bonservis ücretini 48 ay vadeli bir şekilde de teklif edin. Bazı kulüplere bu teklif çok cazip gelecektir. Hala teklifler gelmiyorsa, bu işlemi sıfır bonservise kadar uygulayın. Oyuncuyu bedavaya göndermeye çalışın. Buradaki amaç kulüplerin ilgisini çekmek olacaktır. Bir kaç kulübün ilgisini çekince yine bonservis ücretleri isteyebilirsiniz.

4) Bazen bazı kulüpler oyuncuyla ilgilenirler ancak istenen ücretin çok yüksek olduğunu ya da bütçelerinin o oyuncuyu karşılayamacağını falan söylerler. Üzülmek yok. FM 2013’tetakas yolu ile transfer yapabiliyoruz. Kulüpten işimize yarayabilecek futbolcuyu arayıp, eğer futbolcu bizim önerdiğimiz futbolcudan daha kaliteli ise biraz da bonservis bedeli verip yüksek bedellere alabileceğimiz bir oyuncuyu transfer edebiliyoruz. Takas transferlerinde çok seçici olmalıyız. Sonuç olarak Emrah Kiraz ile Arda Turan’ı takas edemiyoruz 

5) Bunların hepsini yaptık ve yine de tık yok ise bunun belli başlı sebepleri vardır. Oyuncu yüksek bir maaş alıyordur, uzun sürekli sakatlık geçirmiş veya halen sakattır, oyuncu müzmin sakattır (oyuncunun sakatlık geçmişinden kontrol edilebilir), oyuncunun menejeri oyuncuyu iyi pazarlayamıyordur veya oyuncunun menejeri yoktur, oyuncunun itibari düşüktür gibi. Bu tür durumlarda yeni özelliğimiz olan “İstenmeyenler Listesi” ne oyuncuyu ekleyip futbol direktörümüze işi devredebiliriz. Henüz böyle bir oyuncu ile karşılaşmadığım için bu konuda sistem nasıldır bilemeyeceğim  6) Bazen aynı sezonda hem transfer edip hem de satmak istediğimiz oyuncular karşımıza çıkabilir. (Emenike olayı mesela) FM’de bu olay öyle işlemez. Bu oyuncuyu yeni transfer etmişseniz, o oyuncu başka bir takıma transfer olmayı istemediği gibi kulüpler de istemeyebilir. Zaten “Bir oyuncu bir sene içerisinde maksimum 2 takımda oynayabilir”kuralı, oyunun bu yanını destekliyor. Bu durumda olan oyuncuları kiralayabiliriz. Eğer oyuncuyu kiralayacak bir teklif gelmiyorsa, kiralamak için istediğimiz aylık ücreti aşağı çekmeli veya hiç istememeliyiz. FM’nin bu serisinde kiralama için de bir yeni özellik geliştirilmiş. Artık kiralamak istediğimiz oyuncuların, kiralayacağımız takımdaki görevlerini ve hangi pozisyonda oynayabileceklerini seçebiliyoruz. (Bu durum genç oyuncular için epey önemli.) Amacımız para kazanmak ise hem aylık ücret almalı hem de oyuncunun maaşınıkiralayan kulübe ödetmeliyiz. Bu seride, oyuncuyu kiraladığımız kulüpten oyuncunun maaşından daha yüksek bir maaş isteyebiliyoruz. Artık kabul ederlerse... Bu arada kiralamanın bir diğer güzel yanı; eğer oyuncu kiralandığı kulüpte mutsuz olursa (sorun anlatayım...), kira sözleşmesini feshedip takımımıza geri dönebiliyor. Bu da bize o oyuncuyu bir daha kiralama şansı yaratıyor. 


Bunlardan farklı olarak; oyuncunuzu önerdiğinizde bazı takımlar hemen teklif yapar ve siz de uygun gördüğünüz teklifleri onayladıktan sonra teklifini reddettiğiniz bazı takımlar, aynı oyuncu için bir kez daha teklif yaparlar. Bu kulüpler artık o oyuncuyu daha fazla istediklerini bize bildirmişlerdir. Bu sebeple istediğimiz bonservis ücretini belli bir miktarda arttırabiliriz. İnanın o kulüpler de istediğimiz bonservis ücretine kadar çıkıyorlar ve daha fazla para kazanabiliyoruz. Bu durumda oyuncunun tercihi genelde düşük bonservis bedeli veren takıma gitmekten yana oluyor. O teklifi onaylamamalı ve yüksek bonservis ücreti veren kulübün teklif etmesini beklemeliyiz.

En karlı durum ise oyuncumuzun performansından dolayı bazı kulüplerin oyuncumuzla ilgilenmesidir. Bu tür durumlarda kulüpler oyuncunun değerinin 2-3 katı bonservis bedeli önerirler. Biz ise işi biraz daha kızdırmak isteyip biraz daha fazla bonservis istemeliyiz. Sonuç olarak kaybedecek hiç bir şeyimiz yoktur. 

Son olarak Transferin Son Gününe katılarak elimizde kalan bazı oyuncuları gazeteciler sayesinde pazarlayabilir, gazetecilere verdiğimiz cevaplarla oyuncularımıza yeni teklifler alabiliriz. Transferin son günü gayet iyi satışlar yapılabiliyor. Oyuncu alım işlemlerinde Transferin Son Günü hakkında daha ayrıntılı bahsedeceğim.


Ben daha çok satmayı sevdiğimden bu konun biraz üstüne gitmişim gibi oldu. Bu sebeple şimdi oyuncu alımlarına geçelim.


Oyuncu Alım İşlemleri 

Bir oyuncuyu satmak için önce elimizde o oyuncunun olması, pişmesi gerekir. Unutmayın ki her oyuncunun bir bedeli vardır! Burada birkaç küçük taktikten bahsedeceğim.

Özellikle para sıkıntısı olmadığı için büyük takımlar her istediği oyuncuyu satın alabilirler. Bizim işimiz az para harcayıp en iyiyi bulmak. 

FM 2013’te değişen özelliklerden birisi burada karşımıza çıkıyor. Artık eskisi gibi sadece 48 ay taksitle oyuncu transfer edemiyoruz. Oyun bu sene bu olaya bir gerçekçilik katmış ve kesinlikle izin vermiyor. Oyuncunun bonservisinin en az %20 ‘sini direk ödemekle yükümlüyüz. Bunun yanı sıra bazı kulüpler kesinlikle 48 ay olayına karşılar ve kabul etmiyorlar. Zaten 48 ay taksit ile transfer yapmak bazen dengeleri kaçırabiliyor. Düşük bonservis ücretleri için sıkıntı yaratmasa da yüksek transfer ücretlerinde çok büyük sorunlar yaratabiliyor. İsterseniz bu konuyu gelecek günlerde yazmak istediğim “Bütçe Yönetimi & Kar Etme Rehberi ” ’nde değinelim. 

Bir diğer özellik ise “Ek Ödemeler” kısmında yapılmış. Alt liglerden oyuncu alırken artık kulübe “Lig Terfisinden Sonra” seçeneği ile ödeme yapabiliyoruz. Burada da aynı 48 ay taksitte olduğu gibi kulübe, oyuncu için belli bir bonservis ödememiz gerekiyor. Ancak ben alt liglerde bir kulüp olsam, böyle bir teklifi asla kabul etmezdim.

İşimizi zorlaştıran bir diğer özellik ise “Kulüp İtibarı” konusunda. FM 2013 gerçekten bu konuda da gerçek hayatı yakalamış. Artık kulüpler aynı oyuncu için, düşük itibarı olan kulüplere göre, yüksek itibarı olan kulüplerden daha yüksek bonservis ücretleri istiyorlar. Bu durum neden işimizi zorlaştırıyor bir düşünün bakalım.  Oyuncuların da illaki daha itibarlı olan kulübü tercih etmeleri bir rastlantı olsa gerek.

Zor demişken bu seride “Home Grown” yani “Kulüpte Yetişen Oyuncuların” daha pahalı olduklarını görüyoruz. Şimdilik bu kadar kötü haber yeter, artık iyilere geçelim.


Oyuncuyu en uygun şekilde satın almak için neler yapmalıyım ?

1) Gözlemcilerinizi iyi seçin ve onları dünyanın heryerine gezdirin. Özellikle “Oyuncu Potansiyel Değerlendirmesi” yüksek (tercihen 20) olan gözlemcileri Brazilya ve Arjantingibi ülkelere gönderin ve takipte olun. İster istemez size hem bonservisi az olan hem de potansiyelli gençler önereceklerdir.

2) Transfer listesini takip edin! Hiç beklemediğiniz oyuncular sırf kulüplerinde mutsuz oldukları için transfer listesine düşebiliyorlar. Bu oyuncuları oradayken almak en ucuz yoldur. 3) Serbest kalma maddesi bulunan oyuncuları kovalayın! Resimde de görebileceğiniz üzere, bazı oyuncular kulüpleriyle yeni sözleme imzaladıklarında ek olarak böyle serbest kalma maddeleri ekliyorlar. (Kendi oyuncularımıza sözleşme önerirken unutmamamız gereken bir özellik. Aynı maddeden biz de zarara uğrayabiliriz!) Bu serbest kalma maddesi arama kısmında çıkmıyor. Kendiniz araştırırken veya gözlemcilerin size verdikleri raporlarda düşük bonservis bedeli görüldüğünde farkedebiliyorsunuz. Bu maddeyi bulunduran arkadaşları düşük ücretlere transfer edebiliriz.

4) Bosman kuralını uygulayın! Bosman kuralı, bir oyuncunun sözleşmesi bitimine 6 ay kala, o oyuncuyla, bonservis bedeli ödemeden sözleşme yapabilme imkanı sunar. FM oyunundaki en karlı işlem bu seçenektir. Bazılarına göre oyunun gerçekçiliğini yitirmesine sebep olsa da gerçek hayatta bu kural geçerlidir ve biz de bunu kullanmalıyız.

Bosman kuralında 2 tarih önemlidir. Bu tarihlerden daha etkili olanı ise 31 Aralıktarihleridir. Her senenin sonunda yani sezon aralarında, sözleşme durumunu “Sonlanan (6 ay)” olarak ayarlarsak, bu oyuncuları görebiliriz. Diğer tarih ise 30 Haziran’dır. Tabi ki herhangi bir tarihte bu tarz sözleşmeleri yapabilirsiniz. (Bazı ülkelerde bu kural geçerli değildir. Ayrıntılı bilgi için lütfen araştırınız.) 

Bosman Kuralı Nasıl Uygulanır ?


5) Transferin son gününe katılın! Bildiğiniz veya karşılaştığınız üzere FM 2013’te son gün transfer curcunası oluyor. Buna katılmamız çok önemli. Gazetecilerin sorduğu isimlerden şaşırtıcı derecede önemli isimler çıkabiliyor. Transfer söylentileri üst noktaya ulaşıyor ve bu söylentilerdeki isimleri de takıma katabiliyoruz.

Oyuncu alım işlemleri de şimdilik bu kadar. 


Bu yazıda bahsetmediğim bazı şeyler var. Bunlardan biri oyuncu kontratları ve diğeri Bütçe Yönetimi & Kar Etme yolları. Bu yazıda sadece alım-satım işlemlerinden bahsettim. Diğer konular için yazılarım istek olursa gelecektir.
Mehmet G.
25 Mart 2015 18:52
futbol direktörleri araya sokmamak lazım tüm yetkinin sende olması en güzeli