alexa
Football Manager 2015
Her ne kadar ilk bakışta sıradan bir futbol taktik uygulama oyunu olarak görülse de aslında içsel yapısı ile profesyonel istatistik programlarına taş çıkartan Football Manager oyunları, 2015 yapımı ile birlikte söz konusu niteliğini mümkün olan en üst noktaya taşımayı hedeflemekte. FM 2015 satın alma işleminizden sonra steam cd key olarak teslim edilmektedir.
2928
Oyuncu Rolleri Rehberi
çağrı c.
21 Aralık 2014 18:35
Bir oyuncunuza vereceğiniz rol, onun karakterini yansıtmıyorsa o oyuncudan verim almanız zorlaşır. 

Ayrıca rollerin açıklamalarını oyunda da görebilirsiniz.

Oyuncu rolleri ve bu rollerin anlamları:

Kaleciler

Libero Kaleci, hem bir kalecinin hem de bir liberonun görevlerini üstlenir. Bilindik kalecilik görevlerinin yanı sıra, kaleci ceza alanı dışındaki toplara çıkacak ve bu topları hücum oyuncularına seri bir şekilde yollayarak kontra atak başlatmayı deneyecektir.
Defans Oyuncuları


Standart Bek oyuncuları modern futbolda çok önem taşımaktadırlar. Bu görevi üstlenen oyuncu bilindik savunma görevlerinin dışında takımın hücuma fazla oyuncu ile çıkması için ileriye koşu yapmak durumundadır. Her ne kadar öncelikli görevi savunma yapmak olsa da, bu oyuncu takımın hücum anlayışına genişlik kazandırmak için ileri çıkmaya ve bu bölgede katkıda bulunmaya hazır olmalıdır.
Ofansif Bek, başka bir kanat oyuncusunun yardımı olmadan bütün kanadın hem hücum hem de savunma görevlerini üstlenmek durumundadır. Hücumda rakibin üzerine doğru top sürüp orta yapması, orta sahada topa hakim olma savaşında yer alması ve savunmada rakiplere pres uygulaması, yapılan ortaları engellemesi ve mümkün olduğunca topu kazanması gerekmektedir.

Örnek: Cafu, Roberto Carlos.
Çakılı Stoper, savunma çizgisinin arkasında pozisyon olarak savunmanın arkasına oynanan topları kazanmaya ve savunmanın arkasına sızan rakip hücum oyuncularını marke etmeye çalışacaktır. Çok atletik olması gereken çakılı defans oyuncusunun, oyunu okuma becerisi ile savunma hatlarına karşı bir emniyet sübabı görevini üstlenecek, savunmanın arkasına atılan topları alıkoyacaktır. Hemen hemen hiç hücuma katılmayacaktır.
Libero savunma çizgisinin arkasında pozisyon alarak savunmanın arkasına oynanan topları kazanmaya ve savunmanın arkasına sızan rakip hücum oyuncularını marke etmeye çalışacaktır. Çok atletik olması gereken libero, oyunu okuma becerisi ile savunma hatlarına karşı bir emniyet sübabı görevini üstlenmek ve savunmanın arkasına atılan topları alıkoymanın dışında takım olarak hücuma çıkıldığında orta sahaya destek olmak için ileriye çıkacaktır.
Standart Stoper'in ana görevi rakip hücumcularının oynamasını engellemek ve tehlikeli topları uzaklaştırmaktır. Ancak özellikle agresif taktikler için, takımın topa sahip olması ve daha yaratıcı oyunculara topu aktarması için bu oyuncu teknik kapasite ve soğukkanlılığa sahip olmalıdır.
Pas Dağıtan Stoper'in ana görevi rakip hücumcularının oynamasını engellemek ve tehlikeli topları uzaklaştırmaktır. Standart Savunma oyuncusunun aksine, Pas Dağıtan Savunma oyuncusundan ileriye doğru etkili toplar atıp, takımını kontraya kaldırması da beklenmektedir.

Örnek: Popescu, Blanc, biraz da Pique.
Salt Stoper'in ana görevi rakip hücumcularının oynamasını engellemek ve tehlikeli topları uzaklaştırmaktır. Oyuncu faul yapmadan topu kazanmayı ve en kısa zamanda topu kaleden uzaklaştırmayı amaçlayacaktır.
Orta Saha Oyuncuları


Defansif Orta Saha oyuncusunun ana görevleri savunmanın önünde yer alarak rakip hücumcularını en kısa zamanda pres ile etkisiz hale getirmek ve takım topa hakim olduğunda yaratıcı orta saha oyuncularına destek vermektir. Defansif Orta Saha oyuncusunun en önemli görevi, defans yaparken savunma hattının toparlanması için pres yapması, hücum yaparken de forvet hattının organize olması için topu gerektiği kadar ayağında tutmasıdır.
Defansif Oyun Kurucu, savunma ile orta saha arasında yer alıp isabetli paslarla topu daha ileride oynayan oyuncularla buluşturmayı amaçlar. Yaratıcı bir oyuncu olsa da, aynı zamanda savunma görevlerinde de yeterli olmalıdır.

Örnek: Tabii ki Pirlo.
Zaman zaman "orta sahanın hamalı" olarak da nitelendirilen Ön Libero'nun ana görevi savunma ile orta saha arasında yer tutup rakibin paslarını kesmek ve topu kazanıp daha yaratıcı oyunculara basit paslar ile iletmektir. Esas görevi savunmaya yardım olduğu için bu oyuncu, rakip oyunculara baskı kurmak için veya hücum oyuncularına yardım etmek için savunma bölgesinden pek uzaklaşmaz.

Örnek: Makalele, Lass Diarra
Standart Orta Saha oyuncusu Hücum, Destek veya Defansif rolleri üstlenebilecek teknik kapasiteye sahiptir. Ancak bu rollerin birden fazlasını kaldıracak dayanıklılık, yaratıcılık veya kararlılığa sahip değildir.
Savaşçı Orta Saha oyuncusunun esas görevi rakibe pres uygulayıp topu kazanmaktır. Bu oyuncu aynı zamanda takımın topa hakim olmasına yardımcı olacak ve hücum bölgesinde yer alan oyunculara gol fırsatı yaratacak kadar teknik kapasiteye sahip olmalıdır.

Örnek: Gattuso.
İki Yönlü Orta Saha, dinamizmi, rakip ve kendi ceza alanı arasında mekik dokuma becerisiyle hem savunmaya hem de hücuma muazzam katkı yaratmasını sağlayacaktır. Hücum bölgesindeki hücum oyuncularına yardım etmek için ileriye çıkar. Genelde ceza alanına sonradan girip rakip savunmanın arasına sızarak yapılan ortalar ile buluşur, geriye çıkartılan toplarda ve uzaktan şut denemelerinde etkili olur. Savunmada rakibin hücumcu orta sahalarının oyununu bozar.

Örnek: En yakın örnek Emre.
Oyun Kurucu, hem orta sahada, hem rakip ceza alanına yakın bölgede, hem de kanatlarda görev alabilir. Oyun Kurucu, rakip savunma ve orta sahasının arasına sızarak kendisini takım arkadaşlarına gösterir, aldığı pasları olumlu kullanır ve ayrıca takım savunma yaparken oyunu bir anda hücuma çevirmeye çalışır.

Örnek: Selçuk İnan.
Kanat Oyuncusu çizgide rakibini geçmeyi amaçlar ve bunun için hem top sürme becerisine sahip olmalıdır, hem de çabuk olmalıdır. Takım hücuma kalktığında, Kanat oyuncusu çizgiye yakın oynayarak boş alanları değerlendirmeyi ve kale çizgisine kadar inmeyi dener.
Defansif Kanat Oyuncusu rakip beklerine baskı uygulayarak topu rakip yarı sahada kazanmayı hedefler. Bunu başarırsa topu rakip yarı alanda tutup takımın geri kalanının hücuma katılmasını bekler, çizgiye inerek ceza alanına doğru çabuk orta yapmayı veya rakip savunmanın arasına paslar atmayı dener.
Çalışkan Kanat Oyucusu, kanatlarda hem savunma hem de hücum görevlerini yapar. Gerektiğinde forvetlere, orta saha oyuncularına ve de savunma oyuncularına yardımcı olur. Genel olarak bir kanat oyuncusunda olması beklenen hız ve göz alıcı top sürme becerisinden yoksun olan Çalışkan Kanat Oyuncusu, takım oyunu ve çalışma azmini kullanarak ve savunma görevlerini unutmadan hücum bölgesinde etkili olmaya çalışır.

Örnek: Javier Zanetti.
İçe Kat Eden Oyuncu'nun amacı kanatlardan rakip savunmanın üstüne üstüne giderek ceza sahasının içine girmektir. Oyuncu, kullandığı ayağının ters kanadında görev yaptığında daha etkili olur. Bu hareketlilik, rakip defansın bölgesini terk etmesini sağlarken, ileriye çıkan bek için de boş alan yaratır. Ancak içeri kat eden oyuncu, iyi savunma karşısında da kendisini duvara çarpmış gibi hissedebilir.

Örnek: Robben, Ribery
Forvet Oyuncuları


Yardımcı Forvet'in esas görevi hücum ile orta saha arasında köprü kurmaktır. Markajdan kaçarak top alıp saklamak ve geriden koşu yapan takım arkadaşlarını beslemek, topu orta sahaya geri oynayıp destek almak, topu kanatlara açmak ve eğer rakip kaleye yüzünü dönebiliyorsa hücum partnerine pas atmak esas görevleridir.

Örnek: Hakan Şükür'ün yanındaki Arif Erdem, Morientes'in yanındaki Raul.
Yaratıcı Forvet'in rolü hücum hattını düzenleyerek, hücumlara öncülük etmektir. Bu roldeki oyuncunun ilk görevi hücumların odak noktası olup, gol atmaktır ve attırmaktır. İkinci görevi ise savunmanın arkasına atılan isabetsiz pasları ve geriden oynanan uzun topları takip etmek, topu kazanmak ve takım arkadaşlarını, pas vererek veya orta yaparak pozisyona sokmaktır.
Bir Pivot Santrafor, fizik gücü ve rakip savunmayı rahatsız eden tarzı ile hem forvetteki partnerine hem de ileriye çıkan orta saha oyuncularına boş alan yaratarak ortalama bir takımı iyi bir takıma çevirebilir. Pivot Santrafor teknik kapasitesini kullanmak yerine, gücünü ve hava hakimiyetini kullanarak diğer oyuncuların etkili olmasını sağlar.

Örnek: Direk Zigiç ve Crouch.
Fırsatçı Golcü en gerideki savunma oyuncusunun hizasında oynayarak, orta sahadan savunmanın arasına atılan topları takip eder. Rakip defansın üstüne üstüne gitmeyi adet edinmiş olsa da gerektiğinde orta açmayı da dener ancak tabii ki asıl görevi gol atmaktır.\n\nGol atma isteği o kadar fazladır ki pozisyon yaratma çabasına destek olmak yerine sürekli ceza sahası ve etrafındaki gol fırsatlarını kollar.

Örnek: Raul.
Komple Forvet, Yardımcı Forvet'in teknik becerisi, bir Fırsatçı Golcü'nün gol atma becerisi ve de bir Pivot Santrafor'un gücüne sahiptir. Hem başkalarına fırsat yaratabilen hem de hücumları sonlandırabilen bir oyuncudur. Bu türden oyunculara kısıtlayıcı taktik vermek yerine, kendi yeteneğini kullanmasına izin vermek daha doğru olur.

Örnek: Drogba.
Çalışkan Forvet günümüzde gittikçe daha önemli bir oyuncu olmaya başlamıştır. Esas görevi rakip savunma hattını pres ile rahatsız etmek, topu takip etmek ve rakip savunmaya top ile oynayacak zaman bırakmamaktır. Hücumda görevleri oldukça basitleştirilmiştir. Kendine pozisyonun yaratmak yerine diğer oyuncuları topla buluşturur.

Örnek: Elmander.
Serbest Oyuncu hem ofansif orta saha, hem de forvet mevkilerinde görev alabilir. Bu rol Oyun Kurucu rolüne oldukça benzer. Ancak On Numara savunmada çok daha az görev alır ve rakip takım topa sahip olduğunda sürekli boş alanlara hareketlenir. Bu nedenle takım savunma yaparken, takım arkadaşları onun yokluğunun yaratacağı sıkıntılarla da baş etmek zorundadır. Ancak savunmadan hücuma geçerken pas verilecek ilk kişi de kendini rakip savunmaya unutturmuş serbest oyuncu olacaktır.

Örnek: Del Piero.
Sergen B.
4 Mart 2015 11:34
Yardımcı Forvet Çok Gerekli Bir Taktik Değil Çift Forvet Daha Etkili Oluyor