alexa
Football Manager 2015
Her ne kadar ilk bakışta sıradan bir futbol taktik uygulama oyunu olarak görülse de aslında içsel yapısı ile profesyonel istatistik programlarına taş çıkartan Football Manager oyunları, 2015 yapımı ile birlikte söz konusu niteliğini mümkün olan en üst noktaya taşımayı hedeflemekte. FM 2015 satın alma işleminizden sonra steam cd key olarak teslim edilmektedir.
2483
Yeni Antrenman Sistemi & Maç Antrenmanı & Bireysel Antrenman Rehberi
çağrı c.
21 Aralık 2014 19:59
Antreman ve Maç Hazırlığı, Fm 2013’ün bizlere getirdiği başka bir yenilik. Eskiden farklı ekranlarda eriştiğimiz bu iki olaya artık tek ekrandan hükmedebiliyoruz. Bu sistemde oyuncularımız hep birlikte antremana çıkıyorlar ve biz istersek bireysel özelliklerini geliştirebiliyorlar. Oyunda Genel Antreman ve Maç Antremanı olarak geçiyor. Ben de yazıyı iki grupta inceleyeceğim. Daha sonra antrenörlerden, bireysel özellik gelişiminden, sezon öncesi hazırlıktan ve kalecilerden söz edeceğim.

Bu seneki en köklü değişiklik artık herhangi bir antreman programının olmaması. Eskiden, oyundaki standart programları veya bize ait olmayan programları kullanabiliyorduk. Bu oyunda bunun önüne geçilmiş. İyi mi olmuş kötü mü olmuş buna birlikte karar verelim.

Başlamadan Not: Yazı biraz uzun olabilir ancak kapsamlıdır ve okuduğunuza değer. 


Genel Antreman (General Training)Tüm oyuncuların etkilendiği antremandır. Oyuncu özelliklerini etkiler. Ekranın ortasında bulunan çubuk ile antreman seviyelerini belirleyebiliyoruz. Ne kadar fazla Genel Antreman yaparsak oyuncularımız o kadar gelişecektir. Sağ alt kısımda bulunan Toplam İş Yükü bu orana göre değişmektedir. Eski oyunlardan biliyoruz ki ne kadar ağır antremanlar yaptırırsak, o kadar da sakatlanma riskini arttırmış oluyoruz. Bu sebeple en uygun iş yükünü sizin seçeceğinizden şüphem yok. (Benim seçeneğim; ağırdan hemen önceki) 
Genel Antreman Çeşitlerimize ve Etkilerine Bakalım:- Dengeli(Balanced) : Takımın oynama kabiliyetini arttıyor, dengeli hale getiriyor. Yeni özelliktir. Çok kullanacağımızı düşünmüyorum. Sanırım “Hepsinden biraz var ama hiçbiri tam değil” sözüne uyabilecek bir seçenek.

- Form (Fitness) : Eskiden “Strength” ve “Aerobic” olarak ikiye ayrılan program burada birleşmiş. Oyuncuların “Güç, Doğal Form, Dayanıklılık, Çalışma Azmi, Hız, Hızlanma, Çeviklik, Zıplama, Denge ” özelliklerini arttırır. Genelde sezon başlarında “Çok Yüksek” seviyesinde seçilmesi uygundur. 


İngilizce özellikler için --> “natural fitness, stamina, strength, work rate, acceleration, agility, balance, jumping, pace” 

- Taktikler (Tactics) : Adı üstündedir. Takıma taktiksel üstünlük sağlar. Oyuncularda “Sezme, Kararlar, Topsuz Alan, Pozisyon alma, Takım oyunu ” gibi özellikleri geliştirir.

İngilizce özellikleri için --> “anticipation, decisions, off the ball, positioning, teamwork” 

- Top Kontrol (Ball Control) : Adı üstündedir. Oyuncuların topla oynamalarına etki eder. Oyuncularda “Top sürme, İlk dokunuş, Özel yetenek, Kafa, Teknik ” gibi özellikleri geliştirir. 

[SIZE="2"]İngilizce özellikler için --> “dribbling, first touch, flair, heading, technique”

- Savunma (Defending) : Adı üstündedir. Takımın savunma yönünü geliştirir. Oyuncularda “Konsantrasyon, Markaj, Top kapma ” gibi özellikleri geliştirir.

İngilizce özellikler için --> “concentration, marking, tackling” 

- Hücum (Attacking) : Adı üstündedir. Takımın hücum yönünü attırır. Oyuncularda “Yaratıcılık, Pas, Orta Açma, Soğukkanlılık, Bitiriclik, Uzun Şut ” gibi özelliklerin gelişmesine olanak sağlar. 

İngilizce özellikler için --> "creativity, passing, crossing, composure, finishing, long shots" 

- Takım Uyumu (Team Cohesion) : Yeni ve en önemli seçeneğimizdir. Takım uyumunu sağlar. Herhangi bir özelliğe etki ediyor mu bilmiyorum ancak oyunun en önemli özelliklerinden birisi de takımın uyumlu olmasıdır. Uyumsuz bir takımda kimse anlaşamaz ve taktiklerimiz çöpe gider. Ancak bu seçenek; takımın daha uyumlu hale gelmesini, oyuncuların birbirleriyle anlaşmasını sağlıyor. Şu güne kadar benim ve çoğunluğun tercihi bu yönde oldu.


Yoğunluk nasıl olmalı ?


Yoğunluk için 5 seçeneğimiz var. 

- Çok düşük (Very Low)
- Düşük (Low)
- Ortalama (Average)
- Yüksek (High)
- Çok Yüksek (Very High)


Açıkçası şu güne kadar “Çok Yüksek” dışında bir şey denemedim. Hiç bir zararını da görmedim. Bu yoğunluklar, bireysel özellikleri geliştirmede etkili. Ne kadar yoğun olur ise oyuncular da o derece bireysel özelliklerine fırsat bulamıyorlar. Ayrıca belki sakatlanma oranını da arttırabilir. Henüz net bir şey yok. 

İsterseniz Genel antreman konusunu bitirip maç antremanına geçelim. 


Maç Antremanı (Match Training)Maç Antremanı Fm 2012 deki Maç Hazırlığı (Match Preparation) ile neredeyse aynı. Resimde de gördüğünüz üzere hangisine odaklanmak istiyorsanız onu seçebilirsiniz. Ayrıca takvimden, istediğiniz maç öncesi, o maça özel odağınızı seçebiliyorsunuz. Bunun yanı sıra yukarıdaki ok işaretlerini kaldırarak, istersek hiç maç antremanı yapmayabiliriz.


Maç Antreman Çeşitlerimize ve Etkilerine Bakalım :

- Sadece Taktikler (Tactics Only) :
 Bu çalışma sadece takımın taktiğinize odaklanmasını sağlar. Oyuncuların maça taktiği bilerek çıkmasına yardımcı olur. Yeni yaptığınız taktiklerden sonra kullanmanızı tavsiye ediyorum. “Taktiğe Yatkınlık Süresini” olumlu yönde etkiler. - Takım Çalışması (Teamwork) : Oyuncuların birbirlerine alışması sağlanır. Birbirleri ile paslaşmaları daha çabuklaşır. Genel itibariyle bu seçenek sezonun başlangıcından sonuna kadar idealdir. 

- Savunma Yerleşimi (Defensive Positioning) : Oyuncular top rakipteyken daha iyi yer tutar, rakip yarı sahada top kapma fazlalaşır.

- Hücum Yerleşimi (Attacking Movement) : Oyuncular top kendilerindeyken boş alanlara daha etkili koşu yapar. Net gollük pozisyon fazlalaşır.

- Savunma Duran Topları (Defending Set Pieces) : Oyuncular duran top savunması çalışır. Savunmada karşılanacak duran toplarda oyuncular daha konsantre olur.

- Hücum Duran Topları (Attacking Set Pieces) : Oyuncular durn top hücumu çalışır. Hücumda kullanılan duran toplarda oyuncular daha fazla gol fırsatı yakalar. 


Maç Antremanı hakkında daha fazla bilgi almak için en aşağıdaki notu takip edebilirsiniz. Şimdi sıra antrenörlerde.


AntrenörlerAntrenör sistemi Fm 2012 ile aynı durumda. Bu kısım, Bireysel ve Genel antremanlarımız için en önemli yerlerden biri. Yine 5 yıldızlı sisteme göre düzenlenmiş ve hangi antrenörün hangi alanda çalışması gerektiğini kutucuklar sayesinde seçebiliyoruz. Burada önemli kısım her antrenöre ayrı ayrı görev vermektir. Böylece “Antrenörlerin İş Yükü” asla yoğun olmaz. 

İlerleyen günlerde hangi antrenör özelliğinin hangi alanı etkilediğini paylaşırım. Lütfen hatırlatın. (Şimdilik bir ipucu; Disiplin seviyesi, Kararlılık ve Motivasyon değerleri en az 15 olan bir antrenörün seviyesi 4 yıldızdan aşağı olmaz.

Arzu ederseniz, FM serilerinde kendi adıma en zevk aldığım kısma geçelim.


Bireysel Özelliklerin Gelişimi

Bir oyuncunun bireysel özelliklerini geliştirmek, takımı etkilemez sadece oyuncuya artı şeyler katar. Resimde de görüldüğü üzere 4 olayı vardır:- Odak (Focus) : Bireysel Rol veya Belirli Nitelik alanlarını seçebilirsiniz. Ya da oyuncunun ihtiyacı olmadığını düşünüyorsanız boş bırakabilirsiniz. 

- Odak Yoğunluğu (Focus Intensity) : Oyuncunun odağının hangi seviyede olması gerektiğini belirler.

- Yeni Pozisyon (New Position) : Oyuncuyu yeni bir pozisyona alıştırır.

- Yeni Oyun Tercihleri (New Preferred Move) : Oyuncunun oyun içi özelliklerini etkiler, oyuncuya karakter katar. Bunun için antrenörlerden yardım alıyoruz ve onların istediği oyun tercihine oyuncuyu yönlendirebiliyoruz. Aşağıdaki resimler yüzdelik kısmın hangi durumlarda ne kadar değiştiğini gösterir. Bu oranlar önemlidir.

Odak yoğunluğunun 3 durumu için,

1. Odak + Yeni Pozisyon + Yeni Oyun Tercihi


2. Odak + Yeni Pozisyon 


3. Odak + Yeni Oyun Tercihi


Odak yoğunluğunun olmadığı diğer durumlar için,

“Yeni Oyun Tercihi” – “Yeni Oyun Tercihi + Yeni Pozisyon” – “Odak” – “Yeni Pozisyon”

Oyuncuları tek tek tıklayıp zaman kaybetmektense “Oyuncuların Odağını Ayarlamak için Asistana Danışıp” tüm kadromuza gerekli bireysel antremanları atayabiliriz. Buradan “Odak Yoğunluğu” ayarını da yapabilirsiniz. Oyuncuların bireysel gelişebileceği özellikler “Odak” kısmında seçilebilir.

Resimlerde görüldüğü üzere Asistana danıştıktan sonra bize çok yardımı dokundu. Burada dikkat etmemiz gereken şey, asistanın da hata yapabileceğini unutmamak. Onun seçimlerini kontrol etmeli ve oyuncularımızı takip etmeliyiz. Burası oyuncu geliştirme rehberi olmadığı için kısa kesiyorum. Geçen seneden kalan müthiş rehberler için isimlerine tıklayınız ; 
"Genç Oyuncuları Geliştirme Rehberi"
"Genç Akademileri Geliştirme"


İlk sezonun sonunda Serdar Aziz'in hayvanlaştığı profile bakalım;Şimdi sıra sezon öncesi neler yapmamız gerektiğinde.


Sezon Öncesi Hazırlık

Sezon öncesi oyuncuların formdan düştüğü ve geri kazanmaları gereken zaman dilimidir. Bu zaman diliminde daha önceden belirttiğim gibi Genel Antremanı çok yüksek seviyede “Form” olarak seçmeliyiz. FM 2013’te artık sezon öncesi hazırlık kampının ne zaman yapılacağı bize soruluyor. Biz bu seçeneği, sezon açılışından olabildiğinde önce seçmeli (7 hafta öncesine kadar) ve bu zamanı hazırlık maçları yaparak geçirmeliyiz. Fizyoterapistiniz size sezon öncesi yorgun olan oyuncuları belirttiğinde lütfen onlara izin vermeyin! Bu durum işleri daha da kötüye sokar, onların maç kondisyonunu etkiler. 

Bunun yanı sıra kondisyondan başka problemlerimiz de oluyor. Takım taktiği unutuyor veya yeni transferlerimizin hem taktiğe hem de takıma alışması gerekiyor. Biz de bu durumlarda Genel Antremanı ona göre değiştirmeliyiz. İlk 2-3 hafta kondisyonları sağlayıp, sonraki haftalarda “Taktikler” ve “Takım Uyumu” gibi konulara yönelmeliyiz.

Son olarak, sezona yorgun başlamak istemeyeceğimiz için son haftayı dinlenerek geçirebilir veya yoğunluk seviyemizi azaltabiliriz. 

Açıkçası yukarıda belirttiklerimi ben de yapmakta zorlanıyorum ve uyguladıktan sonra hemen gözle görülür bir etkisi olmadığı için tatmin de olamıyorum. Ancak bu yaptıklarımızın sezon içi için çok büyük olumlu etkileri oluyor. Bu sebeple sezon öncesi hazırlıklarımızda yapacağımız antremanları iyi belirlememiz gerekiyor. Ayrıca hazırlık maçlarına da kendiniz çıkmanız, yardımcıyı yollamamanız gayet önemli bir konu. Hem yeni transferlerinizi tanıyıp, transferlerin de takımı ve taktiği tanımasına, hem de oyuncuların kondisyonunu bire bir görmenize yardımcı olur. 

Ve son söz kalecilerin.


Kaleciler

Görüldüğü üzere kaleciler için bir Genel Antreman yok, resmen dışlanmışlar.  
Kalecilerimize bireysel eğitim verebilir ve en azından bir kaç “Oyun İçi Tercih” öğretebiliriz.
Cevap bulunamadı.