alexa
GTA IV ( PC )
Rock Star Games, GTA IV ile GTA serisinde bir çığır açtığını söyleyebiliriz. GTA Vice City nin yeri her ne kadar bizim için yeri ayrı olsa da. Grafikleri biraz çizgi film animasyon tadında idi. Hemen sonrasında gelen Gta San Andreas gerçekçilik bakımından, oyunu bir adım daha ileri taşıdı. PC oyunu kargo ile gönderilecektir.
409
Gta IV; Sırlar, Sürprizler, Her şey!
Serhat Ç.
15 Aralık 2014 12:00
*2) Firefly Projects bölgesindeki çocuk parkında iki adet salıncak var. Eğer salıncakların herhangi birinin demirine arabayla yaklaşırsanız sizi havaya fırlatıyor. Bunun, oyunun bir fizik hatası olduğu düşünülmekte.

*3) Happiness Island'daki Mutluluk Heykeli'nin içine girdiğinizde orada atan bir kalp göreceksiniz. Buraya "şehrin kalbi" de deniliyor. Buraya sadece helikopter ile ulaşılabiliyor. Daha sonra ise heykelin içindeki merdiven sayesinde kalbin yanına gidebiliyorsunuz. Kalbe ateş etseniz dahi hareket atmaya devam ediyor. Ayrıca GTA The Ballad of Gay Tony oyununda çok fazla içki içerseniz rastgele bir yere gönderilebiliyorsunuz. Buranın şehrin kalbi olma ihtimali var. 
Video eklenecek. 

*4)Middle Park'ta tuhaf bir göl şekli var. Bu haritadan bakıldığında ya da helikopterdeyken fark edilebilir. 

*5)Mr.Tasty isimli dondurma aracını kullanırken kornaya basarsanız müzik çalar. Bu müziklerden biri GTA IV'ün tema müziğine çok benziyor. 
Video eklenecek. 

*6)Brucie'nin Easy as Can Be görevinde eğer Brucie'nin karnına bakarsanız "anne" yazan bir dövmesi olduğunu görürsünüz. 

*7)Brucie ile bir helikoptere binerseniz veya helikopter turuna giderseniz helikopterin kokpiti içinde sinir bozucu bir mesaj var: Bu helikopter düşebilir ama umrumuzda değil. Yardım için uçuş kılavuzuna bakın.  

*8)Tüm TW@ internet kafelerdeki kasiyer masasının arkasında ve bazı araba galerilerinde "Kakagawa Power Ultra 3000 fotokopi makinesi"nin ekranında şunlar yazar: ERROR Unleash ninja guru lol. Bu, sadece bir Sniper Rifle sayesinde görülebilir. 


*9)Multiplayer modundayken kayıt evlerindeki tüm TV'lerde harita olmadan oyunun menüsünü görebilirsiniz. 

*10)Rastgele durumlarda, ambulansa ateş ederseniz siren sesi gitse bile ışıkları yanmaya devam eder.  

*11)Johnny Klebitz ve Luis Lopez oyunda öldürülebilir. 

*12)"Museum Piece" görevinde Johnny'e yakın olursanız onu vurabilirsiniz. (Bu durumda görev başarısız sayılacaktır.) 

*13)Three Leaf Clover görevi sırasında polislerden kaçıp bankanın zeminine bakarsanız soygunun rehinelerini görebilirsiniz. Onlardan birisi Luis Lopez. Onu öldürebilirsiniz. 

*14)TBoGT'de Diamonds are a Girl's Best Friend görevinde Luis ve Gracie'yi onlar bottayken acele ederseniz vurabilirsiniz.(Ama bu kurallara aykırıdır.) 

15)Three Leaf Clover (banka soygunu) görevinde Packie ile iken eğer kamerayı Gerald McReary'ye doğru çevirirseniz, onun kafasının içini görebilirsiniz. İçinde bir kafatası var. 

16)Gerald McReary'nin görevleri bittiğinde Gerald hapisteyken bir sahnede arkada tablo göreceksiniz. Tabloda bazı ilginç isimler yazılı. Bunlar; Isaac Hunt, Seymour Fani (daha mutlu görebilirsiniz), Richard Head, and Phil Mcreavis. 

17)Broker'daki evimizde(yanan), duvarda Roman ile tanınmayan bir kadının fotoğrafı asılı. Dikkat ederseniz Roman biraz farklı görünüyor: 


SIRLAR

1)Bazı insanlar Ratman'ı gördüğünü söylüyorlar. Ratman, metro raylarında dolaşan yarı fare yarı insan bir yaratık. Varlığı ise henüz kanıtlanmış değil. 

*2)Alderney'deki Westdyke bölgesindeki kirli yolların sonunda, yıkık konakların arasına bakarsanız nadiren Sultan RS görebilirsiniz. Aracı oyun içerisinde bulmanın tek yolu budur. (Veya Brucie'nin yarışlarında bulabilirsiniz. ) Sultan RS'yi alıp yola çıkarsanız sokaklarda çoğalabilir. 3)Herhangi bir striptiz kulübe gidin ve striptizci ile biraz zaman geçirin. Daha sonra çetelerin olduğu yere gidin. Onlar size vuracaklar. Siz de onlara vurun, kaçacaklar. Ayrıca size zarar vermeye çalışan sürücüleri de kaçacaklar. Bu geçici bir etkiye sahip. 

4)Happiness Island'ın batı bölümünde karşınıza bir araba çıkabilir. Bu olağanüstü bir durum çünkü araba ancak bir yük gemisi ile oraya getirilebilir.Ben hiç rastlamadım. 

ESKİ GTA OYUNLARINA AİT İZLER

*1)Playboy X'i öldürdükten sonra onun evine gidin. Orada GTA 3'ün ana karakteri olan Claude'un kıyafetlerine benzeyen kıyafetler var. Bunlar giyilebilir. *3)Oyundaki bazı grafitilerde(duvar yazılarında) eski GTA oyunlarının kahramanlarının adlarına rastlamanız mümkün.(Claude, Tommy, CJ, Toni ve Victor Vance)Bunların içinden sadece V. Vance öldü olarak biliniyor. Ayrıca grafiti GTA IV için ayrı bir tasarım. Serinin hayranları için küçük bir şaka olarak hazırlanmış. Ancak bu hiçbir şeyi ifade etmiyor sadece eski oyunlara bir gönderi. 

*4)Broker'daki RON benzin istasyonu yakınlarında GTA 3 devri karakterlerinin grafitisi var. 

*5)Alderney şehrinde Sprunk firmasının üretim tesisi var.Vice City, San Andreas ve Manhunt oyunlarında da Sprunk firması yer almıştı. GTA 4'de ise yepyeni bir görünüme kavuştu. Ayrıca Sprunk, "Sprite" ve "Spunk" kelimelerinin karışımı olabilir. GTA V'te de Sprunk firması yine yer almakta. 

*6)Oyundaki TV şovlarından birisi de The Venturas Poker Challenge. Hatırlarsanız Las Venturas, GTA San Andreas'ta kumarhaneleriyle ünlüydü. 

*7)Başka bir TV programında GTA San Andreas'taki Vinewood girişi gösteriliyor. 

8)Bohan şehrindeki apartmanda kahve masasının yanında ve yatağın önünde, yerde CDler bulunuyor. Bunlar San Andreas'taki OG Loc'a ait. Bunu görmek için sniper ile zoom yapabilirsiniz. Ayrıca Madd Dogg ile ilgili şeyler de bulunmakta. TBOGT'de bulduğum Madd Dogg'a ait CD: 


*9)Broker'da Mr. Wong's Launderette denilen bir dükkan var. Bu dükkan GTA 3'te de bulunuyordu. GTA 3 ve GTA 4'teki hali sırasıyla aşağıda: 

*10)GTA 4'te Gruppe 6 adında güvenlik aracı var.(GTA 3 ve Vice City'de de vardı.) Türkçede "Grup 6" ve İngilizcede "Group 6" anlamına geliyor. Ama grup +++ olarak okunuyor. 

11)Oyundaki barlarda Vice City kartpostalları var. Ayrıca havalimanı yakınında da Vice City için uçak bileti reklamı var. 

*12)Cep telefonundaki Pager zil sesi GTA 3'teki zil sesidir. 
Video eklenecek. 

*13)Happiness Island (Özgürlük Anıtı) girişinde eski GTA karakterlerine ait fotoğraf galerisi var. Ayrıca bunlar Algonquin'deki Libertonian önünde ve şehrin bazı bölgelerinde de yer almakta. 


14)Liberty Tree gazetesinin ön yüzünde "Donald Love kayboldu" şeklinde yazı var. Donald Love, GTA 3'teki bir karakterdi. 

*15)Algonquin'deki Star Juncion bölgesinde Love Fist'e ait işaretler bulunuyor. Love Fist ilk önce GTA Vice City'de karşımıza çıkmıştı. Ayrıca GTA San Andreas ve GTA Liberty City Stories oyunlarında da yer almıştı. 


16)GTA Chinatown Wars'ta South Bohan'daki evimizde GTA 3 devrine ait izler var. 

*18)The Ballad of Gay Tony'nin giriş videosunda Luis yolda karşı karşıya geçerken bir araba görülüyor. Arabayı süren kişi Niko Bellic. Ayrıca birkaç saniye sonra ise Johnny görülüyor. 


DİĞER OYUNLARA AİT İZLER

1)Weazel isimli TV programı diğer bir Rockstar Games oyunu olan Red Dead Revolver'de de bulunmaktadır. 

2)Broker'daki lunaparkta Manhunt oyunundaki gibi mavi/mor Hippo Statues var. 

4)Yolda Bully oyununun baş karakteri olan Jimmy Hopkins'e çok benzeyen bir yaya görülebilir. Ancak, biraz daha yaşlı fakat saçları aynı şekilde kesilmiş. Yaya, Bullworth Academy yeleğini giyiyor. 

5)Manhunt'taki Carcer City'den çeşitli referanslar var. 

GERÇEK YAŞAMDAN ALINTILAR

*1)Libert City'deki bowling salonundaki pinlerin üzerinde "Rockstar logosu" var. 

*2)Cluckin Bell restaurantının yakınlarında bir tavuk ve bir dövüşçü resmi yer alıyor.Bunun film yıldızı ve dövüş sanatçısı olan Chuck Norris'e gönderme olduğu düşünülüyor. 3)Bohan'daki evimizde TV yakınında kitaplar var. Bu kitaplardan birisi Chuck Norris tarafından yazılmıştır. Yine Chuck Norris'e gönderme yapılmıştır. 

*4)GTA 4'teki Weekend at Florian's görevi, Weekend at Bernie's adlı komedi filmine bir göndermedir. 

5)GTA 4'teki I Need Your Clothes, Your Boots and Your Motorcycle görevi Terminator 2: Judgment Day filminden esinlenilerek yapılmıştır. 

*6)Algonquin'deki doğudan batıya doğru olan(yatay) sokaklar alfabetik olarak isimlendrilmiştir; Amethyst, Barium, Calcium, Diamond, Emerald, Feldspar, Garnet, Hematite, Iron, Jade, Kunzite, Lorimar, Manganese, Nickel, Obsidian, Pyrite, Quartz, Ruby, Silicon, Topaz, Uranium, Vauxite, Wardite, Xenotime. Ayrıca dikkat ederseniz bunlar element adıdır. 

*7)Algonquin'deki kuzey-güney(dikey) sokakların adları da alfabetiktir; Albany, Bismarck, Columbus, Denver, Exeter, Frankfort, Galveston. Denver ve Exeter 

*8)Bohan'daki birçok sokak ismi cezaevi adlarını taşıyor;Leavenworth Ave, Alcatraz Ave, Sing Sing Ave, Guantanamo Ave, Attica Ave, San Quentin Ave, Folsom Way, Rykers Ave ve Joliet Street. 

*9)Güney Alderney'deki sokak isimleri ise askeri terimleri yansıtıyor; Musketeer, Grenadier, Chariot, Phalanx vb. 

*10)Broker'daki kuzey ve güney yolları yerli Amerikan kabilelerinden esinlenerek adlandırılmıştır; Iroquois, Oneida, Mohawk, Onondaga vb. 

11)Rockstar, çizgi film kahramanlarını da sokak isimlerinde kullanmıştır. 

12)Alderney'deki bazı caddeler mezhep liderlerinin isimlerinin almıştır; Hubbard St., Applewhite St., Koresh Square 

13)Bazı caddeler silahların adını aldı; Jackhammer, Plumbbob, Tinderbox. 
14)Bazı caddeler gıdaların adını aldı; Onion, Asparagus, Chive. 
15)Bazı caddeler böceklerin asını aldı ;Caterpillar, Worm, Butterfly. 
16)Bazı caddeler sömürge yerlerinin adlarını aldı; Yorktown, Delaware. 
17)Bazı caddeler tanınmış isimleri aldı; Harrison, Hancock, Livingston. 
18)Bazı caddeler mucitlerin adını aldı; Edison, Schneider, Moog, Drebbel, Farnsworth, Cockerell. 
19)Bazı caddeler Amerikan şehirlerinin adlarını aldı; Columbus, Huntington, Denver 

20)Clean Gataway görevi başında Vlad "Hey! I'm walking here!" yani "Hey! Burada yürüyorum!" diyerek Midnight Cowboy filmini anımsatmıştır. 

21)Meadows Hills'te denize giden merdivende 'Banksy-esque' tarzı bir grafiti var. 

22)Liberty Tree gazetesinde mitlerle ilgili makale var. Bu San Andreas'taki mitlere bir atıf olabilir. 

24)Dukes şehrindekiWillis'de Al's Furniture adında bir dükkan bulunuyor. Bu mobilya dükkanının gerçekteki sahibi İtalyan-Amerikan bir gangster Al Capone'dir. 

*25)Birçok sokak duvarında "Cope, dünyaca ünlü bir grafiti sanatçısıdır" yazıyor. 


26)Heroes isimli TV programında New York'ta faaliyet gösteren gizli bir örgüt ve aynı zaman bir kağıt fabrikası olan kuruluştan izler vardır. 

27)2 Girls 1 Cup isimli videoya radyolarda yer verilmektedir. 

28)McReary, aslında gerçekte Rockstar Games düşmanı olan şiddet içerikli video oyunlarına karşı çıkan avukat Jack Thompson'dan esinlenilerek oluşturulmuştur. 

29)Liberty City'de dışarıda sigaradan şikayet eden insanlar var. Bu, New York'tan alıntı yapılmış bir olay. 

30)Packie gerçekte İrlandalı bir müzik grubunun "Packy Go Home" şarkısından referans alınarak oluşturulmuş olabilir. Şarkıdaki baş kahraman olan Packy okuldan hep ceza alır ve bir gün okulu havaya uçurmaya karar verir. Oyunda da hatırlarsanız Packie, Niko'ya bomba verebiliyordu. Şarkı ile bağlantısı olabilir. 

31)Oyunda bazen ABD'nin karşılaştığı ekonomik zorluklara yer veriliyor. 

32)Restaurantlardan birisi "Viendemorte" diye isimlendirilmiş. Fransızcada bu kelime "viande morte" diye geçiyor ve Türkçede "ölü et" anlamına geliyor. 


OYUNDAKİ BAZI YERLERİN GERÇEK İSMİ

Hepimizin bildiği gibi GTA hiçbir zaman gerçek markalar kullanmamıştır. Bölge ve bina isimleri de yine gerçek dışı olarak isimlendirilmiştir. New York'a Liberty City denmesi bunun en açık örneğidir. Aşağıdaki ise oyundaki kimi yerlerin gerçek isimleri yazmaktadır: 

New York City'deki Yerler | Liberty City'deki Karşılığı 

Bertelsmann Building | - 
Brooklyn Bridge | Broker Bridge 
Central Park | Middle Park 
Chrysler Building | Zirconium Building 
Condé Nast Building | BAWSAQ 
Coney Island | Firefly Island 
Co-op City | - 
Doubletree Guest Suites | - 
Empire State Building | Rotterdam Tower 
Erie Lackawanna Terminal | - 
Exchange Place Center | - 
Ferrari Showroom | Grotti Showroom 
Flatiron Building | Triangle Building 
Flushing Meadows | Meadows Park 
Gantry Plaza State Park 
Grand Central Terminal | Grand Easton Terminal 
Hearst Tower | - 
Helmsley Building | - 
High Line | - 
Lincoln Tunnel | Booth Tunnel 
Manhattan Bridge | Algonquin Bridge 
Manhattan Municipal Building 
Marriott Marquis Hotel | - 
MetLife Building | GetaLife Building 
Metropolitan Opera | Randolf Art Center 
Morgan Stanley Building | - 
Metropolitan Museum of Art | The Libertonian 
Museum of Natural History | Liberty State Natural History Museum 
New York City Hall | - 
New York Public Library | - 
One Astor Plaza | MeTV Building 
One Court Square (Citicorp Building) | LC24 Tower 
One New York Plaza | - 
Paramount Building | - 
Plaza 10 | - 
Radio City Music Hall | Live Central Music Venue 
Rockefeller Center | - 
Roosevelt Island Tramway | Colony Island Skycar 
St. Patrick's Cathedral | Columbus Cathedral 
Staten Island Ferry | Liberty Ferry 
Smallpox Hospital | - 
Statue of Liberty | Statue of Happiness 
Times Square | Star Junction 
Times Square Tower 
Trump Tower | - 
Triborough Bridge | East Borough Bridge 
TWA Flight Center + LaGuardia Runway | Francis International Airport 
Unisphere | The Monoglobe 
UN Complex | Civilization Committee 
Washington Square Arch | - 
Woolworth Building | Woodworld Building 
World Financial Center (minus Towers 1 & 4) | WTF Center 


İPUÇLARI


Mücadele ve Nişanlama 

-Bazı maddeler sadece çoklu oyuncu modu için geçerlidir. 

1) Deneyimli oyuncular için bunu söylemeye gerek yok ancak yeni oyuncular için hatırlatmakta fayda var. Birisinin öldürdükten sonra şarjörünüzü doldurmayı unutmayın.

2) Silahla atış yaparken daima baş/göğüs bölgesini hedefleyin. Bu sayede karşıdakini daha çabuk öldüreceksiniz. 

3) Eğer bir araç sizi ezmek için geliyorsa kurtulmak için yerde sağa/sola takla atabilirisiniz. 

4) Konsolda oynuyorsanız araç içinde arkanıza ateş etmek için arkaya bakma tuşuna basılı tutmanız şart değil. Sağ analoğa basılı tutun ve ateş açın. Daha sonra elinizi sağ analogdan çekseniz bile kamera sabit kalır. 

5) Çöp kutusuna tutunarak siper alan birisi varsa onu ayaklarından vurabilirsiniz. 

6) Daha fazla hassasiyet için çömelebilirsiniz. Çömeldiğinizde yediğiniz merminin etkisi daha az olacaktır. 

7) Bir Annihilator veya Buzzard(TBoGT) kullanan tarafından takipteyseniz herhangi bir garaja veya Pay and Spray’e görebilirsiniz. Köprü altında olursa helikopter sürücüsü zor durumda kalıp takibi bırakabilir. 

8) Tasarruf amaçlı olarak yumrukla da vurabilirsiniz. Bir kez baş bölgesine ve göğüs bölgesine vurduğunuzda karşıdakinin canını daha çok düşürürsünüz. 

9) Çevrenizi iyi tanıyın. Bir kaçış yolu veya sığınacak bir bina bulun. 

10) Yangın merdiveni gibi alanlara araçla girilemeyeceği için daha güvenli bir yer olabilir. 

11) Zik zak hareketleri sayesinde daha az kurşun hasarı alabilirsiniz. 

12) Sadece silah/araç kullanmak size avanta sağlar. 

13) Polisleri öldürerek silahlarını alabilirsiniz. 

14) Keskin nişancı silahı (sniper) veya roketatar kullanırken hedef hareketliyse daima 0.5 - 1 – 2 saniye önüne hedef alın. (İnternet bağlantı hızına göre değişebilir) 

15) Helikopterler güvenliği artırır. 

16) Bazı polis araçları %20 can yeleği sağlar. 

17) Ambulanslar canınızı %20 artırır. 

18) Police cruisers 5 kat av tüfeği (shotgun) cephanesi verir. 

19) Güvenlik görevlileri&polisler 20 kat tabanca cephanesi verir. 

20) N.O.O.S.E görevlileri (Özel tim) 10 kat makineli tüfek ve 10 kat SMG cephaneliği verir. 

21) Ölmek üzereyseniz silah değiştirmek size dezavantaj sağlar. 

22) Kaçmak isteyenlere itfaiye aracı ile su sıkabilirsiniz. 

23) En iyi atak savunmadır. Veya tam tersi… 

24) Açık alandayken el bombası kullanarak karşıdakini zor durumda bırakabilirsiniz. 

25) Her aracın zayıf noktası arka kısmıdır. Arka kısma ateş ederek aracı daha çabuk patlatabilirsiniz. 

26) Silahlar doğru durumda kullanılmalıdır. Örneğin bir av tüfeği yakın mesafe için etkilidir bir makineli tüfek ise daha uzak bir mesafe için… 

27) Otomatik nişan açıksa siper almak daha kullanışsızdır. 

28) Rakibiniz ile çok yakın değilseniz ve dar bir alandaysanız el bombası işe yarayabilir. 

29) Daima savunma amaçlı araç kullanın. 

30) Eğer hızlı bir araç tarafından takip ediliyorsanız araç sürücüsünün hata yapmasını bekleyin. 

31) Daha çabuk kaçmak için yakınınızda bir araç bulundurun. 

32) Araba ile kovalanırken arkaya ateş ederek trafiği sıkıştırabilirsiniz. Böylece düşman zor durumda kalabilir. 

33) Araçlar silah olarak kullanılabilir. (Birisini ezmek gibi.) 

34) Yakın mesafeden roketatar kullanmayın. Yoksa kendinizi havaya uçurabilirsiniz. 

35) GTA Race modunda aracın lastiklerine ateş etmeyi deneyin. 

Yarış 

1) Yarışa başlamak için geri sayım sürerken el freni ve gaza aynı anda bazın. GO yazısını gördüğünüz anda elinizi el freninden çekin ve sadece gaza basın. Araç bu sayede daha çabuk kalkacak. 

2) İlk turda saçmalayan yarışçılara karşı dikkatli olun. Çarpışmalardan kurtulmak için ya önlerine geçin ya da mesafeli durun. 

3) Radara bakmayı ihmal etmeyin. 

Genel Sürüş 

1) El freni yerine normal fren kullanın. 

2) Dönmek için frene bastığınızda, köşede iken gaza basın. 

İNTERNET SİTELERİ


-> GTA 4, oyun içinde sahte internet içerir. Tarayıcı Apple Safari'nin benzeridir. 

Önemli Not: Site adresinin yazarken başına mutlaka "www." eklemek zorundasınız. Aksi taktirde gitmek istediğiniz site açılmayacaktır. 

Oyuncu aşağıdaki yerlerden internete ulaşabilir: 
-Herhangi bir TW@ internet salonu. 
-Algonquin kayıt evindeki dizüstü bilgisayar. 
-Palyboy X'in apartmanının girişindeki bilgisayar. 
-Lost MC Clubhouse (sadece GTA TLAD için.) 
-Bazı hastanelerin girişi.

1)Nico Bellic'in Broker'daki evinin yanında bir dükkan var. Tabelasına biraz uzaktan bakarsanız 24 saat açık yazıyor ama yakınına gelirseniz farklı bir şey yazıyor.

5)Broker'daki lunaparkta Las Venturas'taki tavuğa benzeyen bir tavuk bulunuyor fakat bu onun gibi hareket etmiyor. 
Yine lunaparkın yan tarafında bir karting pisti bulunuyor ama karting aracı yok. 
9)Algonquin'deki yüksek bir binanın üzerine asansör yardımı ile çıkmak mümkün. 

10)Broker'daki hastanenin içinde bir bilgisayar gördüm.

11)1666 da neyin nesi? Kapı numarası mı yoksa yıl mı? 


Bu sadece EFLC'de yer alan bir bug. Tıpkı GTA San Andreas'taki oblivion gibi. Önce aşağıdaki haritadaki yere gidiyoruz.(En baştan söyleyeyim; TBoGT'de burada Bulgarin'in bir görevi var. Onu yaptıysanız bugu görmeniz imkansız.) Neyse, daha sonra oradaki binanın çatısında bir kapı olacak. Oradan içeri girin ve asansör boşluğunun oraya gidip aşağı atlayın. Korkmayın, ölmezsiniz. Daha sonra ilerleyip sola dönünce bir kapı göreceksiniz. Oradan içeri girin ve çok az yürüyün, F'ye basın. Ortalıkta merdiven olmadığı halde adamın merdivenden aşağı iniyormuş gibi yaptığını göreceksiniz. Ve Oblivion'a tekrar hoş geldiniz... 


GTA IV Lastik Patlatma / Tire Explosion
02:59Bu buluş ise biraz tuhaf. Yüksek bir binadan atlayınca roketatar adeta coşuyor.  


%100 BİTİREBİLMEK İÇİN YAPILMASI GEREKENLER

IV için: 
- Ana hikayedeki 94 görevi tamamlayın. 
- Stevie'in kısa mesajlarla istediği 30 tane arabayı Stevie'ye teslim edin. 
- Little Jocob'un 10 tane uyuşturucu teslimatı görevini tamamlayın. (Little Jacob'u telefon rehberinde bulun ve "job" seçeneğini seçin.) 
- Brucie'nin 10 tane exotic export görevini tamamlayın. (Brucie size e-posta yoluyla yapmanız gerekenleri bildirecektir.) 
- 9 tane High-End Assassinations görevini tamamlayın. (Alderney'deki telefon kulübesinden bu görevleri alabilirsiniz.) 
- Brucie'nin 9 tane yarışını eksiksiz bir şekilde kazanın. (Bulunduğunuz şehirde herhangi bir yarışa katılmak için telefondan Brucie'yi bulun ve "race" seçeneğini seçin.) 
- Haritadaki beliren rastgele karakterin görevlerinin hepsini tamamlayın. (Jeff, Ivan, Clarence ve Cherise'in görevleri zorunlu değildir, yüzdeye katkıda bulunmaz.) 
- Sevilme (like) oranınızı Brucie ile %70'e, Jacob ile %60'a, Packie ile %75'e çıkarın. 
- Brucie, Jacob ve Packie ile bütün aktiviteleri başarılı bir şekilde tamamlayın. (Telefondaki bulabilirsiniz.) 
- QUB3D oyununda en yüksek skoru yapın. En az bir dart, bir bilardo ve bir bowling oyununda kazanın. (Bowlingde "full game" oynamalısınız.) 
- 20 tane vigilante (polis görevleri) görevini tamamlayın. (Polis arabası bulun ve polis bilgisayarından "view current crimes" menüsüne girin. Buradan istediğiniz görevi seçin ve -size verilen süre içinde suçluyu bulup öldürün.) 
- 30 tane most wanted (en çok arananlar) görevini tamamlayın. (Polis arabası bulun ve polis bilgisayarına girin. "View most wanted" seçeneğini seçtikten sonraki menüde bir suçluyu seçin. Her şehirde 10 suçlu bulunur.) 
- Haritada çeşitli yerlerde bulunan 50 tane atlama yerlerinin hepsinden herhangi bir araçla başarılı bir şekilde atlayın. (Oyundaki ismi: Stunt jumps.) 
- Haritada bulunması zorlu yerlere yerleştirilmiş 200 tane güvercini -diğer bir adıyla uçan fareleri- vurun. (Oyundaki isimleri: Pigeons ve/veya flying rats.) 

The Lost and Damned için: 
- Ana hikayedeki 23 görevi tamamlayın. 
- 5 tane dirty laundry (kirli çamaşırlar) görevini tamamlayın. (Telefondan Stubbs'ı bulun ve "jobs" seçeneğini seçin.) 
- 10 tane bisiklet hırsızlığı görevini tamamlayın. (Telefondan Angus'u bulun ve "job" seçeneğini seçin.) 
- 12 tane motosiklet yarışını kazanın. (Haritada belirecektir.) 
- Haritada beliren rastgele karakterlerin görevlerini tamamlayın. 
- İlk 25 gang war (çete savaşı) görevini tamamlayın. 
- Terry veya Clay ile tüm aktiviteleri yapın. (İkisi arasında görev ayrımı yoktur, kardeşler gibi düşünün.) 
- Bilek güreşinde, bilardoda, dartta ve masa hokeyinde en az bir kere kazanın. 
- Haritada bulunması zor yerlere yerleştirilmiş 50 tane martıyı vurun. (Oyundaki adı: Seagulls) 

The Ballad of Gay Tony için: 
- Ana hikayedeki 26 görevi tamamlayın. 
- Maisonette 9'daki 8 tane kulüp koruması görevini tamamlayın. (Kulüp 21.00'den sabaha kadar açıktır, bu süre içinde görev alabilirsiniz sadece.) 
- En az bir masa hokeyinde, bilardoda, dartta ve golfte kazanın. 
- Armando ve Henrique ile olan bütün aktiviteleri tamamlayın. (Görev ayrımı yoktur.) 
- Haritada beliren rastgele karakterleri bulun ve onlara yardımcı olun. 
- Maisonette 9'daki şampanya içme yarışını kazanın. Ayrıca Maisonette 9'da ve Hercules'te bir kızla hatasız bir şekilde dans edin.) 
- Armando ve Henrique'ye uyuşturucu savaşlarında yardım edin. (İlk 25 görevde. Haritada belirir.) 
- Haritada 3 ayrı bölgede beliren triathlonları (yarışları) kazanın. (3 yarışı da birer kere kzanmanız yeterlidir.) 
- Dövüş kulübünde 6 seviyedeki tüm dövüşleri kazanın ve lider olun. 
- Haritada bulunması zor yerlere yerleştirilmiş 50 tane martıyı vurun. 

RASTGELE KARAKTERLER (Random Characters)

IV 
Brian (3 görev) 
Badman (1 görev) 
Mel (1 görev) 
Ileyna Faustin (1 görev) 
Hossan (1 görev) 
Sara (2 görev) 
Pathos (2 görev) 
Marnie (2 görev) 
Eddie Low (2 görev) 
Gracie Ancelotti (1 görev) 

The Lost and Damned 

Malc (2 görev) 
Dave Grossman (1 görev) 

The Ballad of Gay Tony 
Margo (2 görev) 
Arnaud (2 görev) 
Daisie (1 görev) 

Chinatown Wars 
Alonso (1 görev) 
Cherie (1 görev) 
Giorgio (2 görev) 
Guy (1 görev) 
Marcy (2 görev) 
Selma (2 görev) 
Tommy (2 görev) 
Wilhelm (3 görev) 

HİLELER (Cheats)

IV 
482-555-0100 ==> yedek can,can yeleği,araba tamiri, gelişmiş silahlar ==> Cleaned the Mean Streets, finish him vb. achievement/trophy engellenir. 
362-555-0100 ==> yedek can,can yeleği,araba tamiri ==> Cleaned the Mean Steets 
486-555-0100 ==> Gelişmiş silah seti;Baseball Bat, Combat Pistol, Combat Shotgun, SMG, Carbine Rifle, Combat Sniper, ve Rocket Launcher 
486-555-0150 ==> Temel silah seti;Knife, Pistol, Pump Shotgun, Micro SMG, Assault Rifle, Combat Sniper, Molotov Cocktail, ve Rocket Launcher 
468-555-0100 ==> sırasıyla hava değişimi 
267-555-0100 ==> aranma seviyesi silinir ==> Walk Free, One Man Army 
267-555-0150 ==> 1 tane aranma yıldızı ekler 
227-555-0100 ==> FIB Buffalo 
227-555-0142 ==> Cognoscenti 
227-555-0175 ==> Comet 
938-555-0100 ==> Jetmax 
359-555-0100 ==> Annihilator ==> Walk Free, One Man Army 
227-555-0168 ==> Super GT 
625-555-0100 ==> NRG 900 
625-555-0150 ==> Sanchez 
227-555-0147 ==> Turismo 

The Lost and Damned 
245-555-0100 ==> Innovation 
245-555-0125 ==> Double T Custom 
245-555-0150 ==> Hexer 
245-555-0199 ==> Hakuchou Custom 
826-555-0100 ==> Slamvan 
826-555-0150 ==> Gang Burrito 

The Ballad of Gay Tony 
227-555-9666 ==> Bullet GT 
272-555-8265 ==> APC 
276-555-2666 ==> Luis'in yumrukları vurduğu yeri patlatır 
359-555-2899 ==> Buzzard 
359-555-7272 ==> Paraşüt 
486-555-2526 ==> Patlayıcı Sniper mermisi 
625-555-0200 ==> Akuma 
625-555-3273 ==> Vader 
938-555-0150 ==> Floater 
486-555-0100 ==> TBoGT gelişmiş silahları 
Cevap bulunamadı.