alexa
Guild Wars
Guild Wars, günümüzde yayında olan ikinci versiyonuna rağmen halen yüz binlerce kişi tarafından oynanmakta ve geride kalan sekiz yılda popülerliğini sabit tutarak hayatına devam etmektedir.  Alacaginiz Trilogy Cd Key, Eye of the North Cd Key, Nightfall Cd Key ve tüm Guild Wars Cd Key leri AreaNet üzerinden aktif edebilirsiniz.
211
PvP ve PvE dengesi !
Ekin G.
5 Mart 2015 15:16
PvP ve PvE Arasındaki Farkı Öğrenelim
Oyunun PvP kısmını, bu konuda benden daha deneyimli olan Hakan Sülün anlatacak.

Her MMO oyununun olmazsa olmaz özelliklerinden biri PvP, yani oyuncunun oyuncuya karşı savaştığı mücadelelerdir. PvP’nin, mantığı PvE’den epey farklı olduğundan, oyun normalden çok daha farklı bir atmosferde geçer. Her şeyden önce PvP’de, adından da anlaşılabileceği üzere karşınızda gerçek bir oyuncu vardır. Yani mücadele ettiğiniz kişi, PvE’deki gibi yapay zekâya sahip olmadığından savaşların sonu hiçbir zaman tahmin edilemez. Mücadeleyi kazanıyor zannediyorken kendinizi bir anda yerde ölü halde yatarken bulabilirsiniz ya da tam tersi bir durum olabilir ve aslında tam kaybettiğinizi zannettiğiniz anda, karşı tarafın yapacağı bir hata sonrası işin rengini değiştirebilirsiniz. 

PvP’nin PvE’den tek farkı bu değil elbette. PvP yaparken oyunun senaryosuna, görevlerine veya haritanın ne büyük olduğuna dikkat etmezsiniz. Dikkat edilmesi gereken unsurlar; sınıfların nasıl bir PvP mekanizmasına sahip olduğu, her sınıfın ne derece eşit güce sahip olduğu, PvP’nin nasıl alanlarda yapıldığı ve oyuncu kabiliyetinin ne kadar ön plana çıkarıldığı gibi başlıklar altında toplanabilir.

Guild Wars’un tam Türkçesi ‘Klan Savaşları’ anlamına geliyor. Yani oyun daha adından bile agresif bir PvP anlayışı varmış izlenimi yaratıyor. Peki, durum gerçekten böyle mi, yoksa oyunda yeterli PvP ruhu yok mu? Uzun saatler GW2 oynamış ve bu sürecin büyük bir bölümü PvP’ye adamış biri olarak bu soruya hem evet hem de hayır olarak cevap vereceğim. Öncelikle hoşlanmadığım yerlere değineyim.

Ezeli Rakip Yoksa Mücadele Ruhu da Yoktur
Blizzard zamanına World of Warcraft ile o kadar büyük bir başarı yakalamıştı ki, ondan sonra piyasaya çıkan her MMO oyununu WoW’la kıyaslamak farz oldu. Ben de GW2’yi ister istemez WoW’la kıyaslıyorum ve bunu yaptığım ilk saniye kafama bir soru dank ediyor. GW2’de kimle savaşıyorum ben?

GW2’de bir PvP ruhu yok. Çünkü oyun içerisinde belli bir taraf yok. Görev yaparken ya da zindanlarda cirit atarken belli bir ideolojiye hizmet etmek yerine, karşıma ne çıkarsa yalnızca onu kesiyorum. Bu da PvP’yi belli bir topluluk için yapmak yerine yalnızca kendim ya da o an içinde bulunduğum parti için yapmamı sağlıyor. Bunun sonucunda PvP yaparken oyundan çabuk sıkıldığım zamanlar oluyor.

PvP Çeşitleri
Sıra geldi oyunun hoşuma giden yönlerini anlatmaya. Aslında bakarsanız, az önce saydığım eksi dışında oyunun PvP yönünü hemen hemen her şeyi ile başarılı buldum. Bu yüzden artı yönlerini bir bir sıralamak yerine PvP mekaniğinin nasıl işlediğine değineyim. 

Oyunda World vs. World (WvW) ve Structured olmak üzere iki çeşit PvP modu bulunuyor. Tek cümleyle özetlemek gerekirse; WvW’de üç oyun sunucusu durmaksınız birbirlerine karşı savaşıyor, Structure PvP’de ise herkesin girebileceği 8’e 8’lik savaş alanları ya da 5’e 5’lik arena şeklinde turnuvalar yer alıyor.

Bu ikisinin dışında ayrıca her ana şehirde çeşitli oyunların olduğu mini PvP’ler yer alıyor. Bu mini PvP’lerde oyuncular birbirine karşı mücadele etse de kimse birbirini öldürmüyor. Az önce dediğim gibi bunlar yalnızca birer mini oyun. Örneğin benim seçtiğim ırk olan Norn’ların başkentindeki oyunda, Amerikan futboluna benzer bir mini oyun var ve hayli eğlenceli olduğunu da söylemeliyim.

Cevap bulunamadı.