alexa
Guild Wars
Guild Wars, günümüzde yayında olan ikinci versiyonuna rağmen halen yüz binlerce kişi tarafından oynanmakta ve geride kalan sekiz yılda popülerliğini sabit tutarak hayatına devam etmektedir.  Alacaginiz Trilogy Cd Key, Eye of the North Cd Key, Nightfall Cd Key ve tüm Guild Wars Cd Key leri AreaNet üzerinden aktif edebilirsiniz.
203
Structured PvP Rehberi !
Ekin G.
5 Mart 2015 15:19
GW2’de PvP’nin gerçek anlamda başladığı yer Structured’dan geçiyor. Bu sistemde, daha önce belirttiğim gibi 8’e 8’lik, oyuncuların her an katılabildiği savaş alanları ve turnuva şeklinde düzenlenen 5’e 5’lik arenalar yer alıyor.

Daha önce bahsettiğim gibi, Structured PvP’de başlangıçta herkes aynı kalitede zırh ve silahla birbirine karşı mücadele ediyor. Ayrıca PvE’de seviyeniz henüz 80 olmamış olsa bile tüm yetenekler açık şekilde sunuluyor. Bu da karşı takımdaki bir oyuncuyu öldürmenin tamamen sizin yeteneklerinize bağlı olduğu anlamına geliyor. Yani Structured PvP yaparken gidip de savaş alanında ölürseniz, oyunda veya sunucuda suç aramak yerine öncelikle hatayı kendinizde arayın derim.

Structured PvP’nin ilginç bir özelliğine daha değinmek istiyorum. Oyunda PvE’den farklı olarak ayrı PvP seviyesi yer alıyor. Ben her PvP yaptığımda tecrübe puanı kazanıyorum ama bu tecrübe puanı ayrı bir seviye barına ekleniyor. Seviyem ilerledikçe ve PvP puanı topladıkça oyundaki NPC’lerden çeşitli ödüller alabiliyorum. Bu ödülleri ileride daha kuvvetli PvP eşyaları üretmek için kullanabiliyorum. Yani oyunun ilerleyen safhalarında herkesin eşit seviyede eşya giyme felsefesi bozuluyor ancak bolca PvP yapmanın da bir ödülü olmalı sonuçta.

GW2’nin PvP mantığından genel anlamda çok memnun kaldığımı söylemeliyim. Özellikle Structured PvP adı altında geçen savaş alanları gerçekten çok adil bir yapıya sahip. PvE’den hiç zevk almayan bir oyuncu, oyunun yalnızca bu modunda bile saatlerce PvP yapabilir.

WvW’de ise adalet ya da sınıflar arası denge gibi bir durumdan söz etmek mümkün değil. WvW’nin temel amacını eğlence olarak görüyorum. Yüzlerce oyuncunun bir araya gelip bir kaleyi fetih etmeye çalışması, gerçekten şahane bir manzara ortaya çıkarıyor.

Ne Structured ne WvW, eğer bu ikisi de size yetmiyorsa, oyunda yalnızca eğlence odaklı çeşitli mini-PvP oyunları da yer alıyor. Yalnızca mini PvP oyunlarıyla bile, zamanın nasıl geçtiğinizi anlamayacak kadar vakit geçirebilirsiniz.

Yazının içerisinde belirttiğim gibi GW2’de yalnızca belli bir düşmana karşı mücadele etmiyor oluşum hoşuma gitmedi. Özellikle benim gibi zamanında delilerce WoW oynamış biri, PvP’de birini kestikten sonra ‘FOR THE ALLIANCE’ ya da ‘FOR THE HORDE’ diye bağırmak istiyor. Oyun içerisinde buna benzer bir ezeli düşmanlık olsun isterdim açıkçası ancak GW2’deli ırklar, birbirine karşı fazla pasifist davranıyorlar anlaşılan.
Cevap bulunamadı.