alexa
Kingdom Online
Knight Online ' ın geliştiricisi Noahsystem, MMORPG oyunu Kingdom Online ı piyasaya sürdü. Kingdom Online için Elmas N Point leri Durmaplayden satın alabilirsiniz. Kingdom Online Elmas satın alma işleminizden sonra N Point leri NTT Game sitesinden ESN seçerek yükleyebilirsiniz.
524
KİNGDOM ONLİNE REHBERİ
Sergen B.
1 Mayıs 2015 19:15

Kingdom Online, 2005-2010 yılları arasında başta Türkiye olmak üzere dünya üzerindeki MMORPG türünü domine eden oyunlardan biri olan Knight Online’ın devamı niteliğini taşıyor olsa da durum bu kadar basit açıklanamaz. Çünkü Kingdom Online her ne kadar Knight Online’a birçok yönden benzerlik taşısa da, diğer bütün özellikleri ile de yeni ve özgün bir oyun durumunda. Kingdom Online bugüne kadar 3 adet beta testi geçirdi ve bu testlere 5000’in üzerinde oyuncu katıldı.

2014’ün Kasım ayının sonlarında doğru ise oynamak isteyen bütün oyunculara açılan Kingdom Online, şuanda on binlerce oyuncuya hizmet veriyor. Sizin de henüz bir Kingdom Online hesabınız yok ise, Kingdom Online Üye Ol linkine tıklayarak kayıt olabilir, ardından hemen oyunu indirebilirsiniz.

Oyunun her noktasına minik dokunuşlar yapacağımız genel sayılabilecek bir rehber hazırlayalım dedik. Bu rehbere başlamadan önce oyunun genel özelliklerine şöyle bir göz atalım;

 

Kingdom Online hangi dillerde yayınlanıyor?

Oyun 3 ana dilde yayınlanacak. Bu diller Türkçe, İngilizce ve Korece. Daha sonra farklı ülkeler için farklı dillere  çevirileceği de konuşulanlar arasında. Zaten şu anda test sürecinde olan oyuna giriş yaparsanız, çevirilerin tamamlanmadığını ve oyunda bu üç dilinde yer aldığını görebilirsiniz.

 

Kingdom Online’da hangi ırklar bulunuyor?

Kingdom Online’da ırk seçimi yok. Bu oyun, ırklar arası savaşı değil, lejyonlar (clan, guild, birlik) arası savaşı konu alan bir oyun. Oyunu Knight Online’dan farklı kılan en önemli özelliklerden biri de bu.

 

Kingdom Online’da hangi sınıflar bulunuyor?

Oyunda seçilebilir dört farklı sınıf bulunuyor. Bunlar Rogue(suikastçi), Mage(büyücü), Warrior(savaşçı) ve Priest(şifacı). Sınıflar ve genel olarak sınıf sistemi Knight Online ile büyük benzerlikler içeriyor. Oyunda aynı sınıfların bulunmasının yanı sıra, her sınıf kendi içinde 3 farklı alt yetenek ağacından birini geliştirerek ilerliyor. Örnek vermek gerekirse tıpkı Knight Online’da olduğu gibi bir Mage, flame, glacier ve ya lightning yeteneklerinden birini seçip onu geliştiriyor.

Kingdom Online’da bulunan en yüksek seviye şimdilik 50. Daha sonra artabileceğini de göz önünde bulundurmak lazım.

 

Kingdom Online Level Kasma Sistemi

Kingdom Online’ı Knight Online’dan ayıran en önemli özelliklerden biri ise değişen level kasma sistemi. Hepinizin hatırlayacağı gibi, Knight Online’da (daha sonra artmış olsa da) pek fazla görev ve zindan bulunmuyordu. Oyuncular buldukları yaratık slotlarında saatlerce farm yaparak deneyim puanı toplamaya çalışıyor ve seviyelerini yükseltmeye çalışıyordu. Kingdom Online’da ise bu sistem tamamiyle değişmiş. Slotlarda exp kasma sistemi yerini bol görevli ve zindanlı bir sisteme bırakmış. Hatta Knight Online’da olduğu gibi 8 kişilik partiler kurmaya ihtiyacınız kalmıyor. Çünkü tek başınıza görevleri ve zindanları farmlayarak kolayca seviye yükselebiliyorsunuz. Knight Online’ı yeni nesil MMORPG’lere uydurma çalışmasının bir parçası olsa gerek.

Oyunda yukarıda da bahsettiğimiz gibi zindanlara tek başınıza ya da parti ile birlikte girebiliyorsunuz. Görevler genellikle çok basit oluyor ve kimseye ihtiyaç duymadan tek başınıza bitirebiliyorsunuz. Zindan girişlerine geniş bir alan yapılmış. Oyuncular bu alanlarda toplanarak zindanlara girmeden önce partiler kurup, gruplaşabiliyorlar. Zindanın içi ise dünyadan ayrı bir bölge sayılıyor ve girdiğinizde sadece siz veya partinizle birlikte oluyorsunuz. Zindanlar için herhangi bir seviye kısıtlaması yok. 10 levelda da, 50 levelda da zindanlara girebiliyorsunuz. Oyunda level yükselmek ve kendinize uygun daha iyi eşyalar bulmak için en güzel seçenekler zindanlar.

 

Kingdom Online Upgrade Sistemi

Kingdom Online’da 4 farklı item türü bulunuyor. Bunlar;

Normal Item – Magic Item – Rare Item – Unique Item

Aynı Knight Online’da olduğu gibi, Kingdom Online’da da şehir merkezinde bir magic anvil bulunuyor ve biz de upgrade yapmak için bu anvili kullanıyoruz. Yine aynı Knight Online’da olduğu gibi upgrade denememiz başarılı olursa sarı, başarısız olursa da kırmızı bir ışık görüyoruz. Kingdom Online upgrade sistemini Knight Online’dan ayıran en büyük özellik ise upgrade’in bir gereksinimi olan kristaller. Bu kristalleri yaratıklardan düşürmek gerekiyor ve yukarıda bahsettiğimiz her item türü için ayrı kristaller gerekiyor. Yani magic bir itemi upgrade etmek için gereken kristal ile unique bir itemi upgrade etmek için gereken kristal farklı. Normal itemleri upgrade etmek için gerekli olan beyaz kristali oyundaki NPC’lerden satın alabiliyoruz fakat diğer renklerdeki itemlar için aynı durum söz konusu değil. Oyun içinde satış pazarının büyük bir kısmını bu kristallerin oluşturması bekleniyor.

Ayrıca, her upgrade için farklı sayıda kristale ihtiyacımız olacak. Örneğin +4 unique bir itmi upgrade etmek için tam beş adet sarı kristale ihtiyaç duyuyoruz.

kingdom-online-upgrade-sistemi

 

Kingdom Online Beylik Sistemi

İşte Kingdom Online’ı Knight Online’dan ayıran en büyük özellik: Beylik Sistemi. Oyunda kendinize ait bir bölgenizin olması mümkün! Bu bölgenizde kışla kurup asker yetiştirebiliyor, askerlerinizi geliştirip onları daha güçlü bir hale getirebiliyorsunuz. Bu yolda ise bir takım şeylere ihtiyacınız oluyor. Bunlar odun, yemek, demir ve çalışan işçiler. Kendi beyliğinizde bu ürünleri yetiştirebiliyorsunuz. Yani Kingdom Online oyunu içerisinde resmen bir strateji oyunu oynuyorsunuz. Girdiğiniz savaşlardan ise yine ganimet olarak bu eşyalardan kazanabiliyorsunuz.

Oyunda 10. seviyeye ulaştığınızda ne tip bir bölge sahibi olup, yetiştireceğimiz askerlerin türünü seçiyoruz. Şu anlık üç adet seçenek bulunuyor. Bunlar: Goblin, Human ve Undead. Kışlanız geliştikçe askerleriniz de güçleniyor.

 

Kışlalar

Kingdom Online’da bölgeleriniz için kullanabileceğiniz dört adet kışla tipi var. Her kışla farklı bir türde asker üretmenize yarıyor. Bu askerleri oyunun hem PvP, hem de PvE kısımlarında kullanabiliyorsunuz. Oyunda odaklanmanız gereken en önemli şeylerden biri de sürekli askerlerinizi güçlendirmek. Çünkü oyunda ileri seviyelerde çok güçlü yaratıklarla karşılaşabiliyorsunuz ve askerleriniz bu noktada zayıf kalabiliyor. Askerleriniz yenilgiye uğrarsa, yaratıklar bölgenize ve kışlanıza da saldırıp, size ekstra masraflar çıkartabiliyorlar. Bu yüzden askerlerinizi sürekli güçlendirmeniz oldukça önemli.

 

Kingdom Online PVP Sistemi

Kingdom Online’da, Knight Online’da olduğu gibi ırk savaşları bulunmadığı için PvP sistemi oldukça farklı bir şekilde işliyor. Hatırlayacağınız gibi Knight Online’da Colony Zone bölgesinde durmaksızın PvP aksiyonu mevcut oluyordu. Kingdom Online’da ise daha çok kale savaşları yapılıyor. “Kale savaşı Knight Online’da da vardı!” dediğinizi duyar gibiyim. Fakat Kingdom Online’da bu kale savaşları belli bir kaleye yapılan saldırılar şeklinde olmuyor. Oyuncular boş buldukları bölgeleri işgal ederek oraya kalelerini inşa edebiliyor, veya başka kalelere kuşatmalar düzenleyerek saldırabiliyorlar. Oyunun adından da anlaşıldığı gibi kendi kalenizi kurabiliyorsunuz.

Kale savaşları dışında Kingdom Online’da 4v4, 8v8 ve 1v1 arena kale savaşlarıda bulunuyor.

Knight Online’da NP dediğimiz National Point’e karşılık olarak Kingdom Online’da WarPoint bulunuyor. Sistem Knight Online’dakine oldukça benziyor. Oyundaki sıralama da Warpoint ile yapılacak. Kazandığınız Warpointleri harcayarak Ere Stone adı verilen ekstra yetenekler elde edebiliyorsunuz.

 

Kingdom Online Ticaret Sistemi

Kingdom Online’da ticaret yapmak için iki seçeneğiniz bulunuyor. İlk seçenek size oldukça tanıdık gelecek. Aynı Knight Online’da olduğu gibi bu oyunda da şehirlere çarınızla pazar kurarak eşya satabiliyorsunuz. Diğer seçenek ise, modern MMORPG oyunlarının hepsinde kullanılan “Auction House” sistemi. Eşya takası adı verilen bu sistemde eşyalarınızı fiyatını belirleyerek takas sistemine kaydediyorsunuz ve diğer oyuncular bu sistemde gezerek alışveriş yaparken sizin eşyanızın da orada listelendiğini görüyorlar. Eşyanız satılırsa oyun içinde size gönderilen bir mektup ile paranızı alıyorsunuz. Yani artık ticaret yaparken oyunda online olmanıza gerek yok. Takas panolarını kullanarak siz oyunda değilken de eşyalarınızı satabilirsiniz.

 

Kingdom Online Kale Sistemi ve Lejyonlar

Yukarıda da bahsettiğimiz gibi lejyonlar kendi kalelerini inşa edip, kuşatabiliyorlar. Kale elde etmek için yapmanız gerekenlerden biri, haritada boş gördüğünüz bölgeleri işgal etmek ve kendi kalenizin inşaatını bu bölgede gerçekleştirmek. Boş bir bölgeyi işgal etmek için o bölgeye saldırıp, bölgede bulunan yaratıkları öldürmeniz ve son olarak da karşılaştığınız bossu kesmeniz gerekiyor. Ardından lejyon lideri bölgenin sunağını ele geçiriyor ve artık o bölge sizin!

Burada unutmamamız gereken nokta, oyundaki bölgelerin sınırlı olduğu. Yani oyundaki oyuncu ve lejyon sayısı arttıkça, pek fazla boş alan kalmayacak ve iyi lejyonlar daha zayıf olan lejyonların bölgelerine saldıracaklar. Kale savunma özelliklerinizi geliştirmeniz ve fırsat oldukça başka kalelere saldırmanız hem bölgenizi, hemde lejyonunuzu daha güçlü hale getirmenize yardımcı olacaktır.

Lejyonlar arasında müttefik olma sistemi de oyunda bulunuyor. En fazla yedi adet lejyonla müttefik olabiliyorsunuz. Müttefikleriniz girdiğiniz savaşlarda size yardımcı oluyorlar.

Başkasına ait bir kaleyi ele geçirmek için, kale sunağını koruyan dört adet heykeli yıkmanız gerekiyor. Tabii bunu yapmadan önce bütün rakip lejyon üyelerini de öldürmeniz gerekiyor. Savaşlarda top atışı yapabiliyor, mancınık ve kule gibi araçları da kullanabiliyorsunuz.

Lejyon liderleri, lejyon üyelerine maaş ödeyebiliyor. Ayrıca tabii ki, lejyon üyeleri de lejyonlarına katkıda bulunmak için bağış yapabiliyorlar. Lejyonların kendilerin ait bir depoları bulunuyor ve buraya item ekleyip alabiliyorsunuz.

Knight Online’da olduğu gibi Kingdom Online’da da lejyon için pelerin ve lejyon simgesi aynen geçerli.

Oyunda bir de vergi sistemi bulunuyor. Örnek vermek gerekirse, Kingdom Online’ın en büyük şehri Sienna’da yapılan her alışverişten bir miktar vergi kesiliyor ve bu bölgeye sahip olan lejyon bu vergileri topluyor. Lejyon lideri vergi miktarını ayarlayabiliyor.

Hasan Tunçer Y.
28 Haziran 2015 02:37

ahh bu oyun Knight Online'nin yerini alabilir mi hiç .......

ahmet a.
1 Temmuz 2015 02:03

knight online den bence iyi bir yapım eline sağlık güzel hazırlanmış