alexa
Kingdoms of Amalur Reckoning
Kingdoms of Amalur Reckoning, çoğu oyunsevere göre referans aldığı Diablo serisinin dahi üstüne çıkarak üst düzey oyun keyif sunmaktadır.  Kingdoms of Amalur Reckoning satın alma işleminizden sonra origin cd key olarak teslim edilmektedir.
210
Teknik Olarak Kingsdom of Amalur
Ekin G.
5 Mart 2015 16:49
Teknik konulara girmişken değinemem gereken bir nokta da oyundaki savaş mekaniği ve kamera sistemi.  Açıkçası bu zamana kadar pek çok KoAR tarzı oyun oynadım. Bu tarza ister aksiyon RPG deyin, ister Hack ‘n Slash, mantık hep aynıdır. Bu türün isim babası olan Diablo ile onun en büyük rakibi Icewind Dale serisinden beridir süre gelen Hack’n Slash RPG ciddi anlamda bir kitleyi kendisine hayran bıraktı. Ben her ne kadar RPG oyununda RPG kısmına daha çok önem versem de bahettiğim ikiliyi defalarca oynadığımı da itiraf etmem gerekir.

İşte Kingdoms of Amalur da bu konuda kendisinden bekleneni oldukça başarı ile yapıyor. Oyunun genel RPG’lerden oldukça farklı bir savaş sistemi mevcut. Bir röprtajda oyunun baş tasarımcısı Ian Fraizer'ın, “Bu oyun RPG’ye yeni bir yön verecek” derken sanırım esas bahsettiği şey buydu. Nitekim Elder Scrolls ekibinden 38 Studios’a katılan Ken Rolston oyunun savaş mekaniklerinden sorumlu kişi ve Ian’a göre Ken artık Elder Scrolls’daki savaş sisteminden sıkılmış. Kendisi değişik birşeyler yaratma mücadelesindeymiş. Bunun sonucunda ise oldukça zevkli ve inanılmaz dinamik bir savaş mekaniği ortaya çıkmış zaten.
Açıkçası ben hayatımda ilk defa vuruşumun etkisi ile havaya fırladıktan sonra havadayken vurmaya devam ettiğim bir düşmanı RPG oyununda gördüm. Özellikle dövüş oyunlarında karşımıza sık sık çıkan bu durumun bir RPG savaş sisteminde bulunması ilk başlarda biraz garibime gitmiş olsa da kısa zaman için de alıştım. Ben oyunu rouge karakteri ile oynadığım için oldukça hızlı bir savaş tekiniğine sahiptim ve oyundaki savaşlardan inanın bir an olsun sıkılmadım. Üç beş düşmanla aynı anda kapışırken bir birisine bir ötekine vurup, üçüncüyü kör edip ilkine bir yıldırım atmak, ardından ikinciye birkaç kombo yaparken oradan üçüncü rakibe saldırmak ve en sonunda ikisine birden aynı anda vura vura öldürüp üçüncünün sağlam darbesinden takla atarak kaçıp arkasına geçerek ona arkadan saldırırak ölümcül vuruşumu yapmak... Sanırım ne demek istediğmi biraz olsun anlatabildim.

Oyunda ana silahınız ve ikinci silahınızı çok kısa sürede değiştirip o sırada ekranın altında bulunan ikincil yeteneklerinizi de aralara sıkıştırarak yaptığınız dövüşler ciddi anlamda size “Sıradaki düşman nerede? Onda yeni birşey deneyeceğim” dedirtiyor.

Savaş sisteminin kendisine has en büyük özelliği ise Reckoning modu. Mor kader çubuğunuz dolduğunda “X” tuşu ile bu moda geçtiğiniz an işin gidişatı oldukça değişiyor. Hem siz hızlanıyorsunuz hem de düşmanlarınız yavaşlıyor. Bunun yanında vuruş hızınız ve verdiğiniz hasarda da bir artış oluyor ancak olayın en güzel kısmı bitirici vuruşlar. Reckoning modundayken herhangi bir düşmanı yere yıktığınızda “F” tuşuna basarak ona son darbenizi farklı ve birbirinden güzel animasyonlardan bir tanesiyle yapabiliyorsunuz. Bu sırada size sunulan quick event ile de ondan alacağınız XP puanına ekstralar yükleyebiliyorsunuz. Bu, zaten akıcı ve hoş giden savaş sisteminin tepesine kiraz tanesi güzelliğinde oturtulan bir özellik olmuş. Lakin bu konunun da ufak bir sıkıntısı mevcut. Reckoning moduna geçmeniz için “X” tuşuna bir kaç saniye basılı tutmanız gerekiyor. Etrafınızda kalabalık bir düşman güruhu varsa da bu biraz sorun yaratabiliyor. Nitekim hızlı düşmanlarınız siz bu moda geçmeye çalışırken epey bir hasara sebep olabiliyorlar.
Kamera açısı da savaşların zevkli geçmesinde elbette çok büyük unsur. Teke tek yaptığınız dövüşlerde yakın çekim kullanılırken birkaç düşmanın olduğu anlarda kamera size rahatsızlık vermeden veya konsantrasyonunuzu bozmadan genişliyor ve sırada gelecek düşmanı rahatça tespit edebiliyorsunuz.

Zaten oyunun içerisinde vuruşların anlatıldığı bir bölüm olduğunu da belirttiğimizde sizlere God of War tadında dövüş ve hareket mekaniği olan bir RPG oyunu ile karşı karşıya kaldığımızı söyleyebilirim rahatlıkla. Fakat bunu kesinlikle “Hmm GoW’dan araklama mı yapmışlar?” gibi düşünmeyin, KoAR’ın dövüş sistemi her ne kadar TPS/Aksiyon oyunlarına benzese de kesinlikle kendisine has özelliklere sahip.

Cevap bulunamadı.