alexa
League of Legends
League of Legends, MOBA oyunu olarak Riot Games tarafından 2009 yılında yayımlanmaya başlamıştır. Ucuz Lol Riot satın almak için doğru yerdesiniz. League of Legends Riot Points satın alma işleminden sonra, LOL ödeme penceresinden Riot Pin seçerek, satın aldiğiniz riot point kodlarını aktif edebilirsiniz.
512
4.21 Orman Eşyaları ve Yükseltmeleri: Ne Nerede Kullanılmalı?
Berkay B.
19 Aralık 2014 12:48

4.21 orman eşyaları ve yükseltmeleri hangi şampiyonlarda ve ne tür koşullarda kullanılmalı merak edenler bu rehberden faydalanabilirler.

Her sezon öncesi dönemde League of Legends’a bir dizi değişiklik getirilir. Bu değişikliler yeni sezonun dinamiklerini belirlemek adına gerçekleştirilir. Testler, denemeler, yeni değişiklikler, geri almalar vb. aşamalardan sonra her şey yeni sezona hazır hale getirilir.

Sezon 5 öncesi getirilen değişikliklerin büyük bir bölümü ise orman (jungle) bölgesini kapsıyor. Görünüşe göre yeni sezonun en etkileyici alanı orman bölgesi olacak. Yapılan değişiklikler orman kamplarının güçlendirilmesi, kazandırdığı altın miktarının yeniden dağıtılması ve yeni eşya yapılandırılmalı gibi değişikliklikleri kapsıyor.

4.21 Orman Eşyaları ve Yükseltmeleri

Avcı Palası (Hunter’s Machete) geçtiğimiz dönemden kalan tek eşya konumunda ve orman bölgesinde görev alacak şampiyon artık bu eşya ile oyuna başlamak durumunda. Bu eşyaya sahip olduğunuz zaman normal saldırılarınız canavarlara zaman içerisinde uygulanacak 30 büyü hasarı uygulamaktadır. Bununla birlikte canavarlarla mücadele ederken ekstra sağlık kazanırsınız. Orman kamplarını temizlediğiniz zaman ekstra 10 altın kazanırsınız. Genel olarak ise ilk kampları temizlemek daha zor bir hale getirildi.

Aslında bir şeyler bu noktadan sonra ilginç bir hal almaya başlıyor. Artık dört yeni orman eşyasına ve bu eşyalara uygulanabilen dört adet yeni yükseltme bulunuyor. Bu yükseltmeleri çizmelerde yapılan yükseltmelere benzetebilirsiniz ancak bu yükseltmeler oyun sonunda değil oyun başlangıcında uygulanmak durumundadır.

Oyuna eklenen dört yeni eşya benzer niteliklere sahiptir ve her birinin maliyeti ile canavarların öldürülmesi sonucu kazandırdığı altın miktarı aynıdır. Aralarındaki fark ise Ormancı (Jungler) rolündeki şampiyonların en büyük destekçisi Çarp (Smite) büyüsüne ekledikleri ekstra özelliklerdir.

421 Orman Eyalar ve Ykseltmeleri

Sinsi Kılıç (Stalker’s Blade)

Bu eşyayı aldığınız zaman rakip şampiyonlar üzerinde Çarp büyüsünü kullanma şansına sahip olursunuz. Çarp büyüsünü bunlar üzerinde kullandığınızda onları iki saniyeliğine %50 yavaşlatırsınız ve onlara bir miktar gerçek hasar verirsiniz. İlk bakışta çok güçlüymüş gibi gözüken bir nitelik olabilir ancak belirli noktalarda pek işe yaramamaktadır.

Eğer kullandığınız şampiyon kampları temizleme konusunda etkiliyse ve siz baskın yapma (gank) konusunda birazcık etkili olmak istiyorsanız bu eşyayı satın alabilirsiniz. Udyr, Fiddlesticks ve Volibear gibi şampiyonlar bu eşyadan maksimum miktarda verim almaktadırlar.

Av Bıçağı (Poacher’s Knife)

Bu eşyanın kullanım amacı tamamen karşı ormancılık (Counter-Jungle) yapmaktır. Çarp büyüsünü düşman kamplarında kullandığınız zaman bekleme süresinin yarısını otomatik olarak doldurursunuz, ekstra altın kazanırsınız ve saniyeler içerisinde etkisini yitirecek hareket hızı kazanırsınız.

Rakip takımın ormanında dolaşıp onlara engel olmaya çalışacak bir strateji uygulayacaksanız bu eşya size yardımcı olacaktır. Bu strateji dışı herhangi bir kullanım için oldukça risklidir. Shaco ve Nunu gibi şampiyonlar bu eşyadan maksimum miktarda verim almaktadırlar.

İzci Yeli (Ranger’s Trailblazer)

Bu temel bir eşyadır. Çarp büyüsü alan etkisi uygular, canavarları sersemletir (Stun etkisi) ve bir süreliğine size ekstra Sağlık ve Mana kazandırır. Bu eşyanın herhangi bir dezavantajı yoktur. Dolayısıyla her şampiyon tarafından kullanılabilir. Diğer eşyaların avantajlarından yararlanamayacak bir oyun stiline sahipseniz bu eşyayı satın alabilirsiniz.

Akıncı Palası (Skirmisher’s Sabre)

Oyundaki en iyi düello eşyasıdır. Rakip üzerinde Çarp büyüsünü kullanarak onları 6 saniye için işaretlersiniz. İşaretli olan hedefler size görünür olurlar ve onlardan %20 daha az hasar alırsınız ve vuruşlarda ekstra gerçek hasar verirsiniz.

Bu eşya özellikle yüksek saldırı hızı miktarına sahip şampiyonlarda kullanışlıdır. Diğer şampiyonlarda pek işe yaramamaktadır. Warwick, Fiora ve Nocturne gibi şampiyonlar bu eşyadan maksimum verim alabilmektedirler.

Yükseltmelerin hepsi aynı miktarda maliyete sahiptir ancak farklı eşyalarla oluşturulurlar. Her birinin kendine ait ekstra nitelikleri vardır ve her birinin kullanım alanı farklıdır.

  • Cengaver (Warrior Enchantment): Bu yükseltme SG (AD) şampiyonlar için oldukça iyidir. 45 Saldırı Gücü, %10 Bekleme Süresi Düşürme ve 10 Düz Zırh Eritme kazandırmaktadır.
  • Büyüsübol (Magus Enchantment): Bu yükseltme YG (AP) şampiyonlar için oldukça iyidir. 80 Yetenek Gücü ve %20 Bekleme Süresi Düşürme kazandırmaktadır.
  • Yavuz (Juggernaut Enchantment): Bu yükseltme dayanıklılık isteyen ve tank rolünde olan şampiyonlar için oldukça iyidir. 500 Sağlık, %10 Bekleme Süresi Düşürme ve %35 Sıvışma (Tenacity) kazandırır.
  • Zıpkın (Devourer Enchantment): Bu yükseltme geçtiğimiz sezon Yaban Alevi (Feral Flare) kullanan şampiyonlar için oldukça iyidir. %50 Saldırı Hızı ve vuruşlarda 25 büyü hasarı uygulama kazandırmaktadır. Rakamlar öldürülen her büyük canavardan veya alınan katletme (Kill) veya yardım (Assist) puanı sonrasında artış göstermektedir.

4.21 yamasıyla gelen yeni orman eşyaları başlangıçta kafanızı karıştırabilir ancak bunları kullanmaya başladıktan ve bunlara alıştıktan sonra her şey daha kolay hale gelecektir. Yeni sezonda orman bölgesinin daha fazla rekabete ve daha fazla çeşitliliğe sahip olması bekleniyor. Oyunların yapısı geçtiğimiz sezonların aksine bu bölge üzerinden daha fazla belirlenebilir. Eğer gerçekten oyunlarınızın iyi olmasını istiyorsanız çok geçmeden arkadaş listenize bu bölgede iyi oynayan kişiler eklemeye başlamalı veya hakkını verecek bir biçimde bu bölgede oyunu oynamayı öğrenmelisiniz.

(ALINTIDIR.)
onur can e.
19 Aralık 2014 12:58
Şu aralar jungle oynamaya pek sardım kesinlikle rehberin çok işime yaradı.
Polat S.
19 Aralık 2014 13:28
Bu metada orman stratejik bir ortam oldu. Emeğine sağlık kardeşim.
Ali Can Y.
19 Aralık 2014 16:50
Yeni jung'a alışamadım ya yine de yararlı bir rehber olmuş saol