alexa
League of Legends
League of Legends, MOBA oyunu olarak Riot Games tarafından 2009 yılında yayımlanmaya başlamıştır. Ucuz Lol Riot satın almak için doğru yerdesiniz. League of Legends Riot Points satın alma işleminden sonra, LOL ödeme penceresinden Riot Pin seçerek, satın aldiğiniz riot point kodlarını aktif edebilirsiniz.
276
Aatrox Rehberi(Üst Koridor)
Sergen B.
6 Kasım 2015 16:08

Selam arkadaşlar,
bugün aatrox için bir rehber yazmaya karar verdim,fazla editlemeden sade fakat uzun bir rehber yazdım.Öncelikle şunu belirtiyim aatrox ilk çıktığında bende yeni bir oyuncuydum ve gümüş 2 ligindeydim,o zamanlar ilk denemelerimde saçma bir karakter olduğunu zannetmiştim,sonra platin olduğum zaman tekrar deniyim dedim,doğru buildi bulması doğru skilli geliştirmesi derken iyice denedikten sonra git gide daha çok öğrenip alıştım aatroxa.
sonra minik bir aatrox rehberi yazıyım dedim,Çünkü insanlar bu karakteri oynarken çok zorluk çekiyor fakat LCS gibi turnuvalarda oynanması aslında doğru ellerde ve doğru takımla birlikte çok kullanışlı bir şampiyon olduğunun göstergesi.
AATROX NASIL BİR KARAKTER:
ARTILAR:
+ÇOK YÖNLÜ BUİLD:TANK YA DA CARRY OLARAK KASABİLİR
+KORİDORUNDA BASE ATMA GEREĞİ DUYMADAN SINIRSIZ KALABİLİR
+MANA BEDELLERİ YOK
+PASİFDEN GELEN DİRİLME SAYESİNDE KULE ALTINDA ÖLDÜRÜLMESİ İMKANSIZ VE KARŞI KULEYE DİVE ATIP RAKİBİNİ ÖLDÜRÜP SAĞ ÇIKABİLİR.
+W SKİLİ İLE HEM OYUNDAKİ EN İYİ SUSTAİNLERDEN BİRİNE +SAHİP,HEMDE YÜKSEK HASARIYLA KORKULAN BİR DÖVÜŞÇÜ.
+SADECE DORAN KILICIYLA JUNGLE YAPABİLİR,ORTALAMA JUNGLE +TEMİZLEME HIZI VE YÜKSEK DUELLO GÜCÜNE SAHİP,Q VE E SKİLLERİ SAYESİNDE GANKLERİ SAĞLAM BİR KARAKTER.
+PASİF VE ULTİDEN GELEN SALDIRI HIZI SAYESİNDE FAZLA SALDIRI HIZI KASMAYA İHTİYAÇ DUYMAZ,BU SAYEDE BUİLDİNDE YÜKSEK AD İTEMLERİNE YER VEREBİLİR.
+ULTİ SAYESİNDE EKSTRA SALDIRI MENZİLİ 

EKSİLERİ:
-KIRILGAN
-OYUN BAŞLARINDA RANDUİN+ÇİVİLİ ÇIKAN RAKİP ANA İTEMLERİNİZİ GECİKTİRİP SİZİ SON FISILTI ALMAYA ZORLAYABİLİR.
-RİVEN VE JAX'A KARŞI ÇOK ZAYIF(aşağıda karşılaşmalar bölümünü okuyun)
-PASİFE KAN DEPOLAMADAN ÖLÜRSENİZ ÇOK AZ CANLA DİRİLİRSİNİZ
-KAN KUYUSU BOŞKEN SALDIRI HIZINIZ ÇOK AZ OLUR
-TUTUŞTUR GÜNÜNÜZÜ MAHFEDEBİLİR.
-ULTİ HASARI FAZLA YÜKSEK DEĞİL.

Aatrox çoğu oyuncuya karmaşık gelen,hiçbir can çalma itemine ihtiyaç duymadan sustain ihtiyacını karşılayabilen,ana statları zayıf fakat skillsetindeki saldırı hızı,hasar ve can çalma imkanlarıyla,1 hard cc 1 de uzun süreli yavaşlatmasıyla bu eksiğini kapatabilicek bir karakter.

Şimdi aatrox neden karmaşık bir karakter onu açıklayayım çünkü yüzdelik can bedelleri ve %50 nin altında iyileşmelerinin artması yüzünden insanlar aatroxa tank mı yoksa ad mi kasayım diye kararsız kalıyor,ve iki durumunda kendine göre iyi ve kötü yan etkileri var.

Aatroxa ad kasmak hem iyi hem kötü çünkü ad kasınca çok kırılgan oluyorsun ama ad build ile 3. vuruşunun ek hasarı 500-600 gibi rakamları bulabiliyor,çan çalma moduna geçince ise birşeye vurabildiğiniz sürece ölmek bilmiyorsunuz,fakat bir tutuştur işinizi fena halde bozabiliyor.

Aatroxa tank kasmak hem iyi hem kötü bir durum çünkü skillerin yüzdelik can yiyor ve can havuzunu yükselttikce skillerinin bedeli artıcak.Ama iyi tarafına gelirsek pasife depoladığın can ve bunun yanında iyileştirmelerinin arttığı %50 can sınırında yukarı çıkıcak.
atıyorum 4k canın varsa 2k cana düştüğün zaman iyileşmelerin %100 artıcaktır.
ama 2k canın varsa 1k ya düştüğünde iyileşme bonusunu elde edersin.
Mantıklı düşünücek olursak 1k cana düştüğün zaman daha 3. vuruşunu yapmadan seni bir ignite yardımıyla kolayca indirebilirler fakat aynı şeyi 2k canı olan ve armor/mr kasmış bir aatroxa kolay kolay yapamazlar.

Çok yapılan bir hatada W yi ne zaman can çekmek ne zaman hasar vermek için kullanıcağını bilmeyip paniğe kapılarak sürekli W nin modunu değiştirmek.ya da sürekli can çekme modunda bırakmak,bunlar hata arkadaşlar W skilini etkili kullanan adam aatroxu çözmüş adamdır.
W nin verdiği ek hasar çok fazla bu yüzden düşük defanslı yüksek hasarlı rakiplere karşı can çekmek yerine direk hasar vermeye odaklanmalı,onları olabildiğince hızlı şekilde öldürmelik daha akıllıca olur.
özellikle burst şampiyonlarına karşı can toplamaya çalışmak çok aptalca olabiliyor bazen.
örneğin bir akali,katarina ya da fizze(özellikle lanet fizze) karşı can toplamayla uğraşmak tamamen zaman kaybı,onları olabildiğince hızlı bir şekilde öldürmelisin.
ve unutma katarina ultisi,master yi nin W si ya da pantheonun ultisi gibi channel time isteyen skilleri Q kullanarak duraklatabilirsin.bunu her zaman aklında tut,Bir oyuna girmeden önce karşıda hangi rakiplerin hangi skillerini duraklatabiliceğini kafandan hesapla,ayrıca ağır yara açabilen karakterleride hesaba kat her zaman,buna göre taktiklerini,itemlerini her oyuna göre ayrı oluştur.
SKİLLER

PASİF:KAN KUYUSU
Aatrox Can tüketen bir yetenek kullanırken, kendine verdiği hasarı Kan Kuyusu'na depolar. Ölümcül hasar aldığında, Aatrox kuyudan kan çekerek kısa bir süre içinde can yeniler. Ek olarak, kuyuda bulunan her %2 kan için %1 Saldırı Hızı kazanır.

NOT:RAKİPLE ÇATIŞMAYA GİRMEDEN ÖNCE HER ZAMAN KAN KUYUSUNU DOLDURDUĞUNUZDAN EMİN OLUN,BÖYLECE DAHA ETKİLİ SAVAŞICAKSINIZ VE PASİFİNİZ İNERSE DAHA YÜKSEK CANLA DİRİLİCEKSİNİZ.

Q:KARANLIK UÇUŞ
Aatrox havalanıp hedef noktaya darbe indirerek, çarpma alanının ortasındaki rakiplerin hasar görmesine ve savrulmasına yol açar.
Aatrox havalanır ve hedef noktaya inerek, yakındaki tüm rakiplerin 70/115/160/205/250 (+60% ek Saldırı Gücü) fiziksel hasar almasına, çarpma noktasının merkezindeki rakiplerin 1 saniyeliğine havaya savrulmasına yol açar.

Bu skilin taktiği basit arkadaşlar,ortadaki küçük çember rakipleri havalandırıyor,dış taraftaki çember sadece hasar veriyor,skilin hasarı normal düzeyde ve late game de hasarı yine fena değil FAKAT kendi canınızdan %10 yediği için bu skili en son 5 lemeniz ve gerekmediği sürece fazla kullanmamanızı tavsiye ediyorum.

W:CAN ALAN/KAN BEDELİ
Açıkken, Aatrox her üçüncü saldırısında kendi Canı pahasına ilave hasar verir. Kapalıyken, Aatrox her üçüncü saldırısında Can yeniler.
Kapalıyken Aatrox Can Alan'dan yararlanır; açıkken ise Kan Bedeli devreye girer ve Can Alan kalkar.
Can Alan: Aatrox her üç saldırıda bir 20/25/30/35/40 (+25% ek Saldırı Gücü) Can yeniler; can değeri yarıdayken, bu miktar %200 artar.
Kan Bedeli: Aatrox her üç saldırıda bir 60/95/130/165/200 (+100% ek Saldırı Gücü) ilave fiziksel hasar verir ve Can kaybeder .

Bu skill iyi aatrox ile kötü aatroxu ayırır diyebilirim.koridorda yaralıyken kuş kadar aklı olan 3 günlük oyuncu bile can yenilemesinin ona faydalı olduğunu anlayacaktır ama dövüşürken bazen rakibinizi hızlıca indirmek canınızı yenilemeye çalışıp rakibin cd lerinin dolmasına izin vermekten daha mantıklı olabilir.Akıllıca kullanın,kazanın.
Bu skili jungle oyuncuları önce fulluyor fakat solo aatroxda bu skill 2. olarak fullenmeli arkadaşlar,Kazandığınız ek sustain verdiğiniz puanla çok belirgin artmıyor çünkü.

E:AZAP KILICI
Aatrox kılıcının gücünü ortaya çıkararak tüm rakiplerin hasar görmesine ve yavaşlamasına yol açar.
Aatrox kılıcının gücünü ortaya çıkararak isabet alan tüm rakiplerin 75/110/145/180/215 (+60% Yetenek Gücü) (+60% ek Saldırı Gücü) Büyü Hasarı almalarına ve 1.75/2/2.25/2.5/2.75 saniye süreyle %40 yavaşlamalarına yol açar.

Ne kadar uzağa nişan alırsanız tutturması o kadar zorlaşan bu skillshot sizin ilk fulleyeceğiniz koridorda rakibi dürtme skiliniz,minyonları canavarları ya da önüne çıkan herşeyi geçip yoluna devam etmesi sayesinde arka saflardaki rakipleri vurmak için inanılmaz bir skill,late game de hasarı inanılmaz düşük kalıyor bu yüzden ilk başta bu skilli fulleyip rakibinizi bol bol dürtün  o sizi dürtse bile canınızı doldurabiliceğinizden kaybeden karşı taraf olacaktır.
R:KIYIM
Aatrox rakiplerinin kanını çekip çevresindeki tüm rakip şampiyonlara hasar verirken, kısa süreliğine Saldırı Hızı değerinde artış ve ilave Saldırı Menzili elde eder.
Aatrox rakiplerinin kanını çekerek etrafındaki tüm rakip şampiyonlara 200/300/400 (+100% Yetenek Gücü) büyü hasarı verir ve 12 saniyeliğine Saldırı Hızı değerinde %40/50/60 artış ile 175 Saldırı Menzili elde eder.

Fazla söze gerek yok ultiniz bir master yi ultisi gibi düşünün fakat master yi nin aksine savaşa girmeden önce değil,ultisiniz TAM ÇATIŞMANIN GÖBEĞİNDEYKEN kullanıcaksınız,böylece yakındaki rakipler hasar alıcaklar.

Özet geçmek gerekirse E skilini ilk fulleyin,2. olarak W fulleyin ve ulti skilinize puan vermeyi hiçbir zaman ihmal etmeyin.

KORİDOR AŞAMASI:

Koridor aşamasında bir suikastçi gibi kille odaklı oynamayın,pasif bir tank gibi gece gündüz farmda yapmayın fakat rakibe göre davranın,hard counter denicek jax riven gibi rakipler karşısında pasif olup farmınızı yapın,Ama nasus(''doge'' derim kendisine ben) ,zac,shen gibi daha defansif karakterler karşısında ise ağırlığınızı ortaya koyun,onlara gücünüzü gösterip koridoru ele geçirin ve onlara farm yaptırmayın.Özellikle nasus ise karşısınzdaki ASLA farm yaptırmayın.Unutmayın,aatroxun rakibi minyonlara vurmasına engel olamıyorsa,aatrox rahatlıkla koridoru ele geçirebilir,böyle bir durumda rakibinizi olabildiğince rahatsız edip farm farkını iyice açmalısınız,koridorda öne geçerseniz,oyunun ilerisinde işiniz kolaylaşıcaktır.
Aatrox başlarda kırılgan olduğu için HER ZAMAN çalınızı iyi totemleyin,evelynn,rengar,shaco gibi görünmez olan jungle karakterlerine karşı ise pembe totem alın ya da 9 lvlde toteminizi geliştirip pembe totem görevini görmesini sağlayın.Early de gank yiyip ölürseniz toplanmanız imkansızlaşabilir dikkat edin.Ayrıca fazladan totemler alıp karşı jungle ın bufflarına bu totemleri yerleştirebilir ve karşı junglera beklenmedik bir baskın yapabilirsiniz,bir red buff çalmak demek hem karşı junglerın ganklerinin düşmesi hemde sizin koridorda fazlasıyla üstünleşmeniz demektir.

az daha başlangıç itemlerini unutucaktım  
agresif başlangıç için doran kılıcı her zaman tercihiniz olmalı,Zor bir koridor olacaksa doran kalkanı alabilir ya da hızlıca ninja tabisi çıkmak için kumaş zırh+5 pot alarak başlayabilirsiniz.
AP veya range poke tarzı rakiplere karşı(vayne,teemo) oyun başlarında büyü direnci çıkmak yerine doran kalkanı çıkıp yavaşça canınızı yenilemek en iyisi olacaktır.
Rakibiniz sizi fazla dürtüyorsa(teemo,vayne ASLA karşılıksız bırakmayın ve sizde E atıp dürtün,Her zaman karşılık verin ve rakibi düşük cana getirin,böylece jungle size yardıma geldiği zaman rakibi düşük canla bulup kolayca indirebilir.

ilk base attığınızda vampiri asa alın,rakibin verdiği hasar türüne bağlı olarak zırh ya da büyü direnci çıkın,daha sonra yavaş yavaş büyük itemlere geçin.

AATROXUN TAKIMINA KATKISI NEDİR:
1.Splitpush yapabilir.
aatroxun en iyi splitpush karakteri olmadığını biliyorum,ama bir hydra ve günateşi alırsanız harika bir splitpush potansiyeline sahip olursunuz.Siz splitpush yapıp koridor ittirirken karşı takımdan birkaç kişi size gelir,ve sizi yakalayıp öldürseler bile bir kule almayı başardıysanız ya da siz ölürken takımınız başka bir görevi(kule,inhibitör,ejder,baron)yerine getirdiyse,boşa ölmediniz demektir.Önemli iki noktaya dikkat etmelisiniz,her zaman splitpush yapmadan önce 1-2 totem alıp ormanı totemlemek ve acil durumlar için hep Q skilini saklamak.Q sizin kaçış skiliniz duvarların üzerinden atlayabilirsiniz,akıllıca kullanın,sizi takip edemezler.ayrıca Q skili geriye doğru atıldığı zaman arkadan gelen skillshotlardan kurtulabilirsiniz,ama rakibin üzerine doğru Q atarsanız bu sefer skillshotlar sizi vurucaktır.

2.Assassin olabilirsiniz.
Evet çok riskli ve inanılmaz kolay ölüyor fakat aatrox full ad build ve bir koruyucu melek yardımıyla inanılmaz hasarlar vurabilirsiniz.Taktik basit,tf lerde tıpkı katarina master yi kha gibi karakterlerin taktiğini yapın,geride oturup doğru anı bekleyin,karşı taraf hard cc lerini attıktan sonra doğru anı yakaladıysanız,Q skiliyle muhtemelen arkalarda sizin tankınızı kitelamakla meşgul olan adc/apc ye saldırın,kombonuz Q-R-W(ekstra hasar)-E ve bundan sonra düz vuruşlarla rakibin işini bitirmeniz gerekicek,rakibin kaçış mekanizmaları varsa mahvolmuş kralın kılıcı,caitlynn gibi yavaşlatması varsa cıva yatağan alabilirsiniz.Randuin alametide kaçış mekanizması olmayan adc leri korumakta çok iyidir ama full ad aatrox demiştim.
21-9 mastery ler olmadan full ad aatroxun tadını alamazsınız  ayrıca solo rankedde denemeyin,riskli bir build sonuçta,fakat her ne kadar riskli de olsa ne kadar risk o kadar kazanç.Eğer ad build ile başarılı olduysanız muhtemelen herşeyi öldürmüşsünüzdür zaten.
3.Adc koruyabilirsiniz 
Aatrox en iyi adc avcısı olmasa da kendi adc sini Q skili yardımı ile çok iyi koruyabilir.
Oyunda geri kaldığınız zaman işe yaramadığınızı düşündüğünüz an bile birkaç tank itemi çıkıp adc nizi savunmak size teamfight aldırabilir.

4.Kombo tamamlayıcı olabilirsiniz.
Wombo combo için aranan 5. eleman olabilirsiniz  Q,E,R skilleriniz alan hasarı veriyor,tek tek düşündüğümüz zaman etkisizler fakat 1 havaya kaldırma skili,uzun süreli bir yavaşlatma ve alan hasarı veren bir ulti skiliniz var ve teamfightın ortasına daldığınız zaman pasif ve W skili sayesinde uzun süre ayakta kalabilirsiniz.

AATROX İTEM BUİLDİ:
Şimdi geldik aatroxa benim Genelde ne itemler kastığıma.


çizme:merkür adımları ya da ninja tabisi.
karşı takımın ad-ap olma durumunu,ne kadar CC si olduğunu ve kaç tane düz saldırı karakteri olduğunu göz önüne alarak birini seçin.(ya da koridor aşamasında çizmeyi geliştiriyorsanız sadece karşınızdaki rakibe göre seçim yapın.)

Ana tank itemleri:randuin alameti,Ruh gömleği(bu itemlerin pasifleri hayatta kalma sürenizi artırıp rakibe yapışmanızıda kolaylaştırıcak,randuin aktifini kullanmayı unutmayın.)

Ana hasar itemleri:mahvolmuş kralın kılıcı,kanasusamış.son fısıltı.(kanasusamışı stackleyince bu 3 itemden kazandığınız toplam 165 ek ad gücünüz %40 ekstra saldırı hızı ve bol bol can çalmanız,zırh delmeniz olucak.Bu sayede W skilini hasar için kullanırken ödediğiniz can bedelinin fazla bir anlamı olmayacak,pasif ve ultinin saldırı hızı üstüne birde mahvolmuş sayesinde baya seri vurucaksınız,W skiliniz ile birlikte 300-400 arası hasarlar vurucaksınız,saldırı hızınızıda hesaba katarsak bir adc yi saniyeler içinde öldürmeniz mümkün.Son olarak rakibi yakalamak ya da kaçmak için mahvolmuş'un aktif skilini kullanmayı ihmal etmeyin.Özellikle Cana ihtiyacınız varsa bunu bir tankın üzerinde kullanabilirsiniz.
Son fısıltıya gelince genelde karşı top lane randuin ve/veya çivili zırh kasıcaktır,son fısıltı olmadan fazla hasar vuramazsınız.kısacası mecburi bir durum.)

burda yazılı tüm itemleri çıkmak istemezseniz aşağıdakilerden birşeyler seçebilirsiniz.

Duruma bağlı bazı item komboları:Günateşi pelerini+vahşi hydra+mahvolmuş(splitpush tanrısı olmak için)
malmorthus ağzı+koruyucu melek(Malmorthus can azaldıkca ad gücünü artırır ve aatrox genelde az canla uzun süre ayakta kalabilen bir karakter olduğu için bunun sinerjisi çok fazla,koruyucu melek ise aatroxda sevilen bir başka item hem çift dirilmeniz oluyor hemde malmorthus sayesinde az canla dirildiğinizde yüksek ad değerine sahip oluyorsunuz.)

Atiklik çizmesi:karşı takımda olaf,mundo gibi permaslowlar ya da nasus gibi hareket hızınızı tamamen kesebilen bir karakter varsa bu çizmeler çok iyi iş görür.

Cıva yatağan:Full cc takımlara karşı alın.oyun başlarında almayın pahalı bir item çünkü.

zephyr:oyun sonunda çizmelerinizi satıp bunu alabilirsiniz.Ana item olarak düşünmeyin,verdiği ad gerçekten çok az ve aatroxun W skilinin etkili olması için ad ye ihtiyacı var.

Evet itemler de bu kadar.


KABİLİYETLER:
Kabiliyetler:9-21-0 olarak ayarlamanız en iyisi olucaktır aatroxun uzun süre ayakta kalabilmesini istiyorsanız 21 defansif puan hem early hem late game'de bol bol hayatınızı kurtarır.

Eğer takımınızda sizden başka tanklar varsa o zaman 21-9 gitmeyi düşünebilirsiniz fakat aatrox çok kırılgan bir karakter olduğu için bunu pek önermem.

SİHİRDAR BÜYÜLERİ::
Sıçra ve Tutuştur standart büyüleriniz olmalı.
Alternatifler:Işınlan(splistpush seviyorsanız özellikle.)
Şifa(ağır yere etkisini ortadan kaldırdığı için bunu önermiştim fakat 4.7 ile bu özelliği kaldırdılar,şifa artık aatrox için tamamen gereksiz bir spell,bariyer tercih edebilirsiniz eğer 21-9 masterylerle giriyorsanız size tutuşturdan daha çok yararı olucağı kesin.
hayalet(sıçranın yerine bunu alabilirsiniz,özellikle tank build kasmayı düşünüyorsanız daha iyi gidicektir.)

Son olarak durumlar ve komboları tekrar hatırlatayım.

durum 1:Eğer rakibe uzaktan yaklaşıp saldırıcaksanız:Q-R-W-E
açıklama:Eğer neyiniz var neyiniz yok kullanıcaksanız rakibe bu komboyla girin,ultiyi Rakip yakınken basarsanız büyü hasarı alırlar bu yüzden Q dan sonra hemen açın.W yi başlarda hasar vermek için kullanın,rakip canınızı aniden yarının altına indirirse W yi bu sefer can çekmek için kullanın.Ama eğer rakibinizi tek W ile öldürebilicek konumdaysanız,her zaman öldürmeyi seçin 
Q ları dikkatli kullanın,rakibin engellemiceğinden/kaçmayacağından emin olun.

durum 2:Rakiple anidenburun buruna geldiyseniz:E-W-R---Gidişata göre kaçmak için ya da saldırmak için Q.
Bazen çalılarda süpriz biçimde rakiple burun buruna gelebilirsiniz,böyle bir durumda dümdüz Q ile dalmak ahmaklık olur,çünkü Q sizin tek kaçış mekanizmanız,Akıllı olun,önce rakibi öldürüp öldüremeyeceğinizi,yalnız olup olmadığını bir an düşünün,sonra Q kullanıp kullanmayacağınıza karar verin.

durum 3:Teamfight,agresif giriş:Q-R-E-W
Q ile olabildiği kadar çok kişiyi uçurun ve onlar daha düşmeden R açıp hepsinin hasar almasını sağlayın,sonra E ile olabildiğince çok kişiyi yavaşlatın,İçlerinde en yaralı olana vurmaya başlayın.takımınızda devamını getirirse muhtemelen tf den kazanan olarak çıkarsınız.Özellikle de amumu,jarvan,wukong,yasuo,orianna gibi teamfight ultisi olan karakterleriyle aynı takımdaysanız bu şans çok yüksek.

durum 4:suikastçi girişi: Q-R-E-W
Tf yi başka bir tank varsa onun başlatmasına izin verin,o tüm stunları yedikten sonra aniden ortaya çıkın,Q ile arka saflara atlayıp kırılgan carryleri süpürün.Skill kombosu hemen hemen diğerleriyle aynı,özel bir durum yok rakibi yakalamanız önemli.


DİĞER SOLO ŞAMPİYONLARINA KARŞI TAKTİKLER:
derecelendirme:1 ile 10 arasında derece vericeğim,
1:aşırı kolay demek,
10:aşırı zor demek.

Pantheon:8
ilk 6 lvlde pantheon gerçekten sinir bozucu,oyun başlarında zırh çıkmak işinize yarayacaktır.Sürekli mızrak atıp sizi koridor dışı bırakmaya çalışıcaktır.Pasifi sayesinde kule dibi girip kolayca pasifinizi indirebilir,kule dibinde canı fazla azalmadan da geri çıkabilir.
Canınız %50 civarındayken asla pantheonun üzerine yürümeyin,sizi tek komboda öldürme şansı var.%15 canın altına kritik vurması size zor anlar yaşatıcak.
Oyun sonlarında onu kesebilicek güce ulaşacaksınız,pantheon oyuncuları genelde late game de tank kasma hatasına düşer ve 1 sn lik stundan ibaret kalır,Late de tank kasan bir pantheonu RAHATLIKLA öldürürsünüz,fakat AD kasan pantheon 1 vs 1 de her zaman ölümcüldür,teamfightlarda ise nasıl ad aatrox kolayca öldürülüyorsa,ad pantheonda o kadar kolay öldürülür,bu yüzden pantheon oyuncuları late game de tank kasmak zorunda hissederler ve öyle yaparlar.

Darius:4
Aatroxun en kolay yendiği solo şampiyonlardan birisidir,Fakat sonuç olarak darius bu, hiçbir şampiyon için dariusu yenmek o kadarda kolay değil  ama aatroxun yüksek sustaini sayesinde darius dürtmelerine bana mısın demeden canınızı doldurabilirsiniz ve eğer sizi canınız yüksekken çekmeye kalkarsa kendisi zararlı çıkıcaktır.kanama seviyesine dikkat edin kanama biriktirdiği zaman pasifiniz yoksa ulti vurmasına izin vermeyin,gerekirse Q ile kaçın.Can çekmeniz sayesinde gerçi ulti vursa bile tekrar can toplayabilirsiniz.Bu karşılaşmada ne olur ne olmaz siz bi randuin çıkın,hatta mahvolmuşdan sonra direk bi dev kemeri alın.
Küçük bir not:Zannedilenin aksine,darius ultisiyle pasifinizi indirirse ultisi RESETLENMEZ.


Jax:9
Aatroxun jaxı birebir girişip kesmesi neredeyse imkansız.
aatroxun oyunda karşılaşabiliceği EN ZOR rakip,jaxtır.ranked oyunlarda mümkünse jax banlayın ve karşıda jax varsa aatrox almayın.
aatroxu aylarca oynadığım halde hiçbir zaman sağlam oynayan bir jaxı aatrox ile yenemedim.
bunun sebebi E skilini attığı zaman siz ona vuramadığınız halde o size vurup canınızı ciddi anlamda acıtıcaktır ve bu yetmezmiş gibi siz Q atıp kaçtığınızda o da kolayca arkanızdan takip edebilir.Kule altı çekilin,jungle desteği isteyin, ya da koridor değişimi yapın.Ve unutmayın,teamfighlarda off-tank olarak jaxdan daha etkili olabilirsiniz,ve Jax takımınızı tehtid ederse Onun üzerine Q atarak durdurabilir ve takımınıza onu öldürecek zamanı kazandırabilirsiniz.
EDİT:LCS maçlarından birisinde Aatrox vs Jax denk gelmiş ve görünen o ki koridorda defansif kalan aatrox teamfightlarda jaxdan çok daha fazla iş yapmış,kısacası bu karşılaşmanın zorluğunu 10'dan 9'a düşürüyorum 

Trundle:5
zorlu bir rakip,ama imkansız değil.Trundle Q ile ısırıp kendi hasarını artırır,rakibinin hasarını azaltır,bu yüzden trundle size Q attığı zaman ona dalaşmayın,en iyisi geri çekilin.Dürüst olmak gerekirse koridorda trundle'ı yenme şansınız düşük,Ama farm yapabilirsiniz,Trundle ın sustaini iyidir ama aatroxunki daha daha iyidir,bu yüzden trundle mahvolmuş çıkmadan önce early de ona farm farkı takın ve ondan önce mahvolmuş bitirmeye çalışın.Dengeli bir karşılaşma sizin yenebiliceğiniz gibi o da kazanabilir.

Riven:9
Hayır hayır hayır,rivene sataşmayın.Oturun oturduğunuz yerde ve farmınızı yapın,eğer riven 1-2 kill alırsa durdurulmaz olucaktır.Jax için verdiğim tavsiyeler riven içinde geçerli,Kulenize çekilin,farmınızı yapın,E ile dürtseniz bile kalkanı ile dürtme hasarını azaltıcaktır,bu yüzden W fulleyip Minyonlardan canınızı toplamaya çalışabilirsiniz.Size fazla yaklaşırsa E atıp uzaklaşın,Ve olurda dalaşırsanız,ultisini açtığında dikkat edin,Q ile uzağa atlamanız sizi ulti hasarından kurtarabilir.

Teemo:8
baş belası kücük fare.Tüm gün Q atıp sizi öldürmeye çalışıcak.6 lvlden sonra her köşeyi mantarla doldurucağı için çalılarda yürümek imkansız bir hal alıcaktır.Ama imkansız bir koridor değil,Eğer teemoya dalmak istiyorsanız,size kör atmasını bekleyip sonra üstüne atlayın,ya da 6 lvl öncesinde ona çalıdan yaklaşıp üzerine atlayın,Aniden ona saldırın,Q atıp daha teemo düşmeden W vurun,ardından E ile yavaşlatıp çalınıza kaçın.Bir vampiri asa aldıktan sonra ruh gömleği,merkür adımları alın.Son olarak kör etmesinden kurtulmak için cıva yatağan almak akıllıca olucaktır.dediğim sırayla bu itemleri çıkmanız en iyisi olur.Eğer koridor aşaması biticek gibiyse büyü direnci çıkmayı bırakıp biraz zırh alın derim,teemoyuda boşverin,teamfight da bir işe yarayamadan öldürülücektir zaten.

Tryndamere:6
lvl 6 dan önce öfke biriktirmesine izin vermeden aralıksız Dürtün,bu karşılaşmada W skilini fulleyin ve tryndamere e yakından saldırın,Hiçbir zaman Birşeylere vurup kritip biriktirmesine izin vermeyin.
6 lvlden sonra pasifiniz yokken ultisine dikkat edin,Eğer gerekirse çivili ve randuin alın.
early de üstünlüğü alırsanız oyunun kalanında toplamasına izin vermezsiniz.

Nasus:7
nasusa bu kadar puan vermemin sebebi aatroxu ezmesi falan DEĞİL.
sadece nasus yaklaşıp sizin vuruşlarınıza aldırmadan Q ile hem minyon kesip hem canını doldurması sıkıntı.
bu karşılaşmada jungle dan solo camplemesini ISRARLA söyleyin.Çalınızı totemleyin ve bütün minyonları nasusun üstüne ittirin,tıpkı onun istediği gibi,
tank itemlerini çıkmadan en azından 1 kere de olsa dive atıp öldürmelisiniz.Bu yüzden W ile sürekli canını azaltmalısınız,minyona geldiği sırada üstüne atlayıp kombonuzu yapabilirsiniz,sonra geri çekilip canınız gittiyse nasusdan hızlı kendinizi toplayabilirsiniz.Pasifiniz dive atmanızda çok işinize yarayacak.Doğru an geldiği zaman nasusa base attırmadan minyonları iyice ittirdiğinizden de eminseniz,E ile yavaşlatıp dalın,Size W atıp kaçarsa Q ile üstüne atlayın,havadayken işini bitirin,early game de tek kombonuz nasusun rahatlıkla yarı canını alıcaktır ve nasusu öldürebiliceğiniz tek aşama early game zaten.

Lee sin:7
Saldırı hızı yavaşlatması olduğu için canınızı bozucaktır,tıpkı pantheon gibi early gamede yüksek vuran skilleri var.
late de muhtemelen lee sini kolayca alıcak güce geliceksiniz fakat oyun başları sabırlı olun,agresifleşmeyin,Q sunu yememeye özen gösterin,Sustain odaklı oynayıp koridorda uzun kalmaya çalışın,jungle yardımıyla lee sini kesebilirsiniz,fakat jungler stun atabilen bir karakter olursa çok iyi olur çünkü öbür türlü lee sine gank atarsanız minyonlarına atlar,yetişseniz bile ultisiyle sizi yeterince oyalayabilir.late game de vuramayan bir tanka dönüştüğü zaman rahatlıkla işini bitirebilirsiniz,sizde tank kasmış olsanız bilse lee sini late de rahatça yenebilirsiniz.

Renekton:8
Early nerflerinden sonra renektonu yenmek o kadarda zor değil,bir mahvolmuş ve son fısıltı işinizi görücektir.
Sadece ilk 10 lvlde pasif oynayın yeter.Fakat ilk 10 lvlde işiniz baya zor olucak  sizi kule dibine hapis edebilir,ama pasifiniz ve W sustaini sayesinde asla canınız kritik seviyelere inmez ve kule dibinde sakince farmınızı yapabilirsiniz,renekton kuleye fazla yaklaşırsa ona kombonuzu yapıp bir anda üstünlüğü alabilirsiniz.
Fazla farm farkı açmasına izin vermeden junglerınızı çağırın.birkaç item aldıktan sonra onu 1 vs 1 de yenebilirsiniz.

Singed:4
Aatrox için kolay bir rakip daha.E ile sürekli dürtün ve minyonlara yaklaşmasına izin vermeyin,farm yapmaya çalıştıkta kafasına vurun ve kendi farmınızın tadını çıkarın.Singed size asla risk oluşturamaz,üstünüze gelip sizi fırlatmaya çalışırsa E ile yavaşlatın,en en kötü ihtimalde Q ile geriye kaçıp yine kurtulun.Ama önemli olan nokta singedi kovalamakla boşa zaman kaybetmeyin,eğer istediği şey kaçmaksa inanın bana büyük olasılıkla kaçıcaktırda.
Farmınıza bakın,20 dakika sonra siz oyunu bitirirken o da kaçmaya devam etsin bakalım.

Teemo:6
Bu şeytan defansif oynarsanız sizi koridor dışına iticek,o yüzden 6 lvlden önce çalıları bol bol avantajınıza kullanın ve 3 lvl olduğunuz an W skilinizin 3. vuruşunu hazır edin ve teemoya atlayıp onu havaya uçurun.Q-W-kombosunu yapıp 1-2 düz vuruş indirebilirseniz canını yarıya indirirsiniz,bu sırada teemodan kör yiyeceksiniz,kör yerseniz biraz beklemeniz en iyisi olacaktır,eğer teemo hızlanıp kaçmaya çalışırsa E ile hızını kesin ve vurmaya devam edin.Tutuştur yardımıyla rahatlıkla ilk 6 lvlde teemoyu öldürebilirsiniz.
6 lvlden sonra mantarlar başınıza bela olucaktır,bu yüzden 6 lvlden sonra merkür adımları alın.çantanızda her zaman 1 pembe totem taşıyın ve trinket olarak kırmızı renk olan merceği alın.Bu mercek çalıları temizlemeniz için,çünkü 1 çalı bile olsa mantarsız bir çalıya sahip olmak koridorda o çalıda saklanıp teemoyu tedirgin edicektir ve yaklaşmaya korkmasını sağlayabilir.Late game de teemo adc ye kör atıp ölürken siz takımı sırtlanabilirsiniz bunu unutmayın,her ihtimalde tf lerde teemodan fazla işe yararsınız.Fakat sizi kör ederse tf lerde işinizi zorlaştırabilir,bu yüzden ad den ziyade tank builde odaklanın,oyun sonlarında cıva yatağan itemini alarak körün etkisini ortadan kaldırın.
Son olarak bir hatırlatma:Eğer teemonun kör etmesini direk kullanıcağını düşünüyorsanız skillerinizi saklayabilirsiniz,kör olduğunuz sırada Q-E-R skillerini kullanıp sonra vurmaya başlamak körden etkilenmemenizi sağlayacaktır. 

Nasus:6
zor bi lane.Zor dememin sebebi nasusa karşı koridor kazanmak yetmez,onun farm yapmasına engel olmak gerekir,top kulesini çabucak almak güvenli bir şekilde farm yapmasını engelleyebilir,böylece her açıldığında jungle çağırıp kesebilirsiniz.
Peki kulesini nasıl alıcaksınız,bunun için elbette önce nasusu kesmek lazım 
Nasus koridora ilk geldiği andan itibaren ne zaman bir farma yürüse onu dürtün,eğer nasus akıllıysa ve yakın mesafelere girmiyorsa E fulleyerek dürtün,ama acemi bir nasus ise W fulleyin,ilk fırsatta Q-W-E kombonuzu yapıp onu yarı canın altına indirin,can çalması yüksekdir fakat eğer Q hariçi skillerini çok kullanırsa çabucak manası biter.
iyi bir jungle genelde nasusu korumaya çalışacaktır,bu yüzden koridor ittirmeden önce fazladan bir totem alın ve 2 çalıyıda totemleyin.
Eğer nasusun kasılmasına izin vermeden siz 1-2 item çıkarıp mide inerseniz teamfight başlatıp nasusuda fazla stack kasmadan alta inmeye zorlarsınız,nasus full tank kasıcağı için iyi stack yapamadığı zaman gerçekten çok zayıf kalır ve bu aatroxa oyunu bitirme imkanı verir.
eğer başarısız olursanız ve nasus early de kill alırsa ya da oyun late e kadar uzarda bitiremezseniz,nasus 1 vs 1 de aatroxu kesebilicek güce ulaşır bu defa kazanma ihtimaliniz düşük olur.

Kennen:6
ölümüne dürten bir karakter  
ihtiyacınız olan itemler mahvolmuş,ruh gömleği,merkür adımları,bunlardan daha fazla büyü direnci kasmayın.
kennen pasif oynarsanız sizi ölümüne dürtücektir,bu yüzden 2 seçeneğiniz var,ya kule dibine çekilip kennenin fazla içeri girmesini beklersiniz,ya da çalıları avantajınıza kullanarak kennene her fırsatta Q-W-E kombosu yaparsınız.E fulleyip kenneni sürekli dürtmek etkili olucaktır.Size karşı ilk kasıcağı item muhtemelen zhonya olucaktır,Her zaman kennene karşı bir Q saklayın,çünkü kennen ile genelde kafa kafaya birbirinizi yaralayacaksınız ve kennen zhonya+ultiyi koz olarak kullanacaktır,bunu yapacağını anladığınız an Q ile ultisinin dışına uçun,bitinde tekrar girin ve işini bitirin,Mahvolmuş kasmak kenneni yavaşlattığı için çok işinize yarayacaktır.

Lee Sin:8
Göründüğünden daha zor bi koridor,Lee sin saldırı hızı yavaşlatmasına sahip olan bir karakter,ve aatroxun ana hasar kaynağı da W skili.lee sin late game de düşer,aatrox ise oyun ilerledikçe gücünü korur.
Bu yüzden oyun başlarında pasif oynayın,gerekirse biraz minyon sayısına geri düşün ama sizi kesmesine asla izin vermeyin ve 6 lvlde lee sine karşı pasifiniz yoksa çok dikkatli olun,çünkü sizi 6 lvlda rahatça kesebilir.
lvl 10-12 civarında lee sin kille kill vermediyseniz ve biraz zırhınız varsa lee sini 1 vs 1 de öldürebilirsiniz,fakat yinede dikkatli oynamanız lazım,lee hiçbir zaman kolay hedef değildir.

GÜLSÜM D.
31 Ocak 2016 23:37
4.sezondaki nerf ten sonra çok oynanmiyor ama yinede guinsoo ile jungda iş yapabilir.