alexa
League of Legends
League of Legends, MOBA oyunu olarak Riot Games tarafından 2009 yılında yayımlanmaya başlamıştır. Ucuz Lol Riot satın almak için doğru yerdesiniz. League of Legends Riot Points satın alma işleminden sonra, LOL ödeme penceresinden Riot Pin seçerek, satın aldiğiniz riot point kodlarını aktif edebilirsiniz.
303
A'dan Z'ye Support Rehberi ( Karma )
Mehmet G.
14 Mayıs 2015 14:48

Evet arkadaşlar. Alfabeye baktım ve sanırsam jannadan sonra karma geliyor  Bu supportu almanızı kesinlikle tavsiye ederim. Bana göre her support oyuncusunda bulunması gereken şampiyonlardan birisi. Niçin turnuvalarda hiç görülmediğini gerçekten çok merak ediyorum ... Nese ben rehberime başlayayım onlar işlerini bilirler. 

A. Karmanın Avantajları: 

* Aşırı derecede işlevsel bir şampiyon. Gerek hasarı, gerek w ile rakibi görünür kılması , gerekse kalkan ve hız vermesi. 
* Diğer bir yandan ultisi 1. seviyede açık. Bu nedenle tam potansiyel olmak için 6. seviyeye değil 3
seviyeye erişmeniz yeterli oluyor.
* Çok yüksek dürtme kapasitesine sahip. Lanede rakibine kule altında iken bile farm yapmada sıkıntı yaratacaktır.
* Alan hasarı yüksek ( Mantra - q )
* Çok güzel Team Fight başlatabilir yada sonlandırabilir.
* Rakip jungle yoksa ejder - baron calabilecek potansiyelde.
* Oyunu taşıma potansiyeli var.

Bide bu şampiyonun her ne kadar çok olmasada dezavantajlarına bakalım.

B. Karmanın Dezavantajları: 

- Mana problemi oluyor
- Yeteneklerinin Cd si çok olmasada uzun. Eğer bir yeteneğinizi yanlış zamanda, boş yere kullanırsanız pişman olabilirsiniz.
- Q su biraz beceri istiyor
- Panik olmamak lazım. Mantrayı yanlış yerde , yanlış yeteneğe basarsanız herşey mahvolabilir.
- Minyonlar q sunu önlediği için SGT'den farm çalabilirsiniz.
- Brust Damage'ı yüksek olduğundan kill çalma sansınız var..
- Pek fazla build seceneği yok.

C. Karmaya Nasıl Bir Build Uygulanabilir: 

Ben karmaya " İşlevsel " ve " AP " olmak üzere iki build uyguluyorum. Bunlar ;

+ İşlevsel Karma: 
> Shurelyanın Rüyası / Büyü hırsızının Marifeti :
Zaten e yeteneğiniz takım arkadaşlarınıza hız veriyor. Ancak eğer mana problemi oluyor diyosanız yada rakip takım farm arkasından çıkmıyor dürtemediğimden gold sıkıntısı yaşıyorum diyosanız eski para ile başlayabilirsiniz. Diğer yandan bu sıkıntılar yaşanmıyor ise verdiği yetenek gücü oranı ve üstüne saniyede altın verdiği için ( dürtmelerden gelen hariç ), Ayrıcada Büyü hıraızının marifetinin aktifi nedeni ile bu itemi çıkmanız daha mantıklı olur.
> Keşif Taşı
Totem için...
> Mikailin Kazanı:
Aktifi hem takım arkadaşının üzerindeki CC etkilerini kaldırıyor, hemde ona can veriyor. Bu nedenle doğru zamanda doğru kişiye basılması ile harikalar yaratan bir item olduğundan tüm işlevsel ve çoğu ap buildimde bu iteme yer veririm
> Sihirbaz pabuçları ( Yüzbaşı / Sığınak ):
Eğer önde isek yüzbaşı , geride oynuyorsak ( bizim basemize yakın ) sığınak botları çıkarım.
> Demir Solarinin Broşu: 
Hem pasifi hemde aktifi ile takımım için genellikle aldığım bir item
> Cehennem Asası / Zeke'nin Sancağı - Donmuş Yürek :
Rakip takımdaki şampiyonların büyü direncini düşürdüğü için hem bana hemde takımımızdaki büyü hasarı veren şampiyonlara yarıyor. Bu yüzden tercih ederim. Ancak takımdaki tek ap ben isem, mid zed - talon gibi suikastçi bir şampiyonsa bunun yerine; Zeke'nin Sancağı , yada karşıda vayne , master yi , fiora türü saldırı hızına bağımlı bir şampiyon varsa onu oyundan düşürmek için donmuş yürek çıkarım.

Daha sonra zaten q yeteneğim slow verdiğinden Büyü Hırsızının Marifetini satıp Rabadon'un Şapkasını alıyorum.
> Rabadon'un Şapkası:
Son itemim ise hasar , yavaşlatma oranı , hız ve bariyer oranını artırmak için ap gerektiğinden Rabadon'un sapkası. Bu şampiyonun ap oranını asırı derecede arttıran bir item.

+ AP Karma;
> Büyü Hırsızının Marifeti:
Kesinlikle bu itemi çıkarım. Yetenek gücü vermesi nedeni ile.
> Keşif Taşı: 
Olabildiğince totemlerden tasaruf için erkenden cıktığım bir itemdir.
> Ahenk Kadehi:
Mana sıkıntısını giderdiğinden, ayrıca büyü direnci verdiğinden ihtiyaç duyduğum bir itemdir.
> Cehennem Asası/ Lindaryin Eziyeti ( yanlış yazmış olabilirim ): 
Rakip şampiyonların büyü direncini azalttığından ap suplara tercih ettiğim önemli bir itemdir. Ancak eğer takımda benden başka ap yoksa Lindary'in Eziyetini tercih ederim.
> Athene'nin Lanetli Kadehi:
Hem yetenek gücü, hem büyü direnci hemde bekleme süresinde azalma sağladığından Ahenk kadehini daha sonra bu iteme dönüştürürüm.
> Sihirbaz Pabuçu:
Yüzbaşı yada sığınak efsunu kullanıyorum.
> Rabadon'un Şapkası:
Son iteme ise rabadon'un şapkasını cıkıyorum. Böylece hem yetenek gücüm aşırı artıyor hemde verdiğim bariyer , hız , yavaşlatma etkilerini etkiliyor.

Daha sonra Büyü Hırsızının Marifetini satarak yerine 

# Rylai'nin Kristal Asası:
Pasifi sayesinde hem yavaşlatma oranı artıyor, hemde bize zırh ve yetenek gücü sağlıyor
# Demir Solarinin Broşu:
Daha öncede dediğim gibi hem pasifi hemde aktifi ile sevdiğim bir item
#Donmuş yürek:
Dediğim gibi karşıda vayne, ashe , fiora türü saldırı hızına bağlı şampiyonların etkisini azaltmak için cıktığım bir item. Ayrıca can ve mana de sağladığı için karmaya uyuyor.
# Zeke'nin Sancağı:
Açıklamama gerek varmı ?

NOT: İşlevsel supta sadece yetenek gücü cıkıyorum cünkü ordaki amaç bastığım bariyer, hız , yavaşlatma etkilerini arttırmak. Ap supta ise aynı zamanda rakibe hasar vermeyide amaçlıyorum. Bu yüzden büyü nüfuzunuda katıyorum buildime.

D. Karmaya Rün Dizilimi: 

Mana Sorunu Karma:

9x Yetenek Gücü Damgası 
3x Mana yenileme nişanı / 6x Zırh damgası
9x Büyü direnci mührü
3x Yetenek gücü / Saniye başına altın cevheri

Hard Ap Karma:

3x Büyü Nüfuzu Damgası / 6x yetenek gücü damgası
9x Zırh Nişanı
9x Yetenek Gücü Mührü
3x Yetenek Gücü Cevheri

Kabiliyet işini siz halledin hiç girmiyorum 

Arkadaşlar. Build biraz uzun tutsun diye tek tek itemleride açıkladım... artık daha uzun bir yazı okuma keyfine varabilirsiniz  sıradaki rehberim sanırsam Kayle üzerine olacak ( yada leona. )

Mehmet G.
18 Mayıs 2015 09:16

Karma Mid'de Daha Etkili Oluyor Ben Sup Olmasına Karşıyım