alexa
League of Legends
League of Legends, MOBA oyunu olarak Riot Games tarafından 2009 yılında yayımlanmaya başlamıştır. Ucuz Lol Riot satın almak için doğru yerdesiniz. League of Legends Riot Points satın alma işleminden sonra, LOL ödeme penceresinden Riot Pin seçerek, satın aldiğiniz riot point kodlarını aktif edebilirsiniz.
334
Adc Rehberleri - Caitlyn
Mehmet G.
14 Mayıs 2015 14:51

Arkadaşlar öncelikle merhabalar , 

Önümüzdeki bir kaç gün boyunca sizlere bazı strateji sitelerindeki gibi Saldırı Gücü Taşıyıcısı ve Destek karakterleri hakkında strateji sayfaları sunacağım. Oyun dilim türkçe olmadığından ötürü bazı terimlerde zorlanabilirim.Yardımlarınıza ve önerilerinize açığım.

İlk olarak inceleyeceğim kategoriler Şampiyonun Menzili , Oyun Tarzı ,Takım Savaşı Rünler , Masteries , Sihirdar Büyüleri, Başlangıç İtemleri , Klasik Oyun İtemleri ve Belirli Şampiyonlara Karşı Alınabilecek Önlemler ve İtemler.

Caitlyn;

Şampiyonun Menzili : 

Genel ortalama baz alındığında ortalama saldırı gücü taşıyıcı menzili 550dir. Caitlyn ise menzil bakımından diğer sgtlere nazaran 650 menzile sahiptir.

Oyun Tarzı :

Caitlyn diğer sgtlere oranla yüksek olan menzili sayesinde aşağı koridorda diğer sgtlere son vuruş olarak üstünlük kazanmanızı sağlar.Örneğin karşınızdaki sgtyi Vayne olarak düşünürsek siz onun rangesine girmeden son vuruş yapabilirsiniz. Son vuruş yaparken aynı zamanda kendi menzilinizin size sağlayacağı avantajdan dolayı diğer sgtyi ve destek sihirdarını rahatlıkla dürtebilirsiniz. 

Tabiki de bu dürtmeler sonucu koridorunuz itilecek ve baskı kurmuş olacaksanız . Bu baskı ve itilme size olumsuz sonuçlar doğurabilir ve karşı ormancının baskınına mağruz kalabilirsiniz ancak Caitlyn'in bize sağlamış olduğu ''W'' yeteneği sayesinde koridorunuzun orman giriş noktalarına tuzaklar yerleştirerek karşı ormancının baskınlarından kaçınabilirsiniz. Tuzaklara yakalanan ormancının mesafe kaydetmek konusunda özel bir yeteneği varsa ( Hecarim , Lee Sin , Shaco vb ) ya da karşınızdaki destek oyuncusu ormancısının yol kaydetmesine yardımcı olabilecek bir destekse ( Thresh, Lulu , Nunu ) Caitlyn'in sahip olduğu ''E'' yeteneği sayesinde ormancıyı yavaşlatırken aynı zamanda kendiniz ile karşı ormancı arasında mesafe açılmasını sağlayabilirsiniz.

Baskı kurduğunuz sürece karşı şampiyonları dürtmek ve kule altında bile baskınızı devam ettirebilmek için Caitlyn'in sahip olduğu ''Q'' yeteneğini kullanarak kule altında sihirdarlara hasar verebilirsiniz.(Hasarınız saldırı gücü oranınca artacaktır)

Caitlyn'in ultisini dürtme sonucu canı azalmış şampiyonları öldürmek ya da yine aynı şekilde kule altında bile ulti yeteneği sayesinde dürtebilirsiniz.

Caityln'in pasifi sayesinde 8 vuruşunuzdan biri Kritik hasar olacaktır. Bu hasarı genellikle karşı şampiyonlara vurmaya özen gösterin. Ve sihirdarlar unutmayın bu 8 vuruş eğer herhangi bir çalı içerisinden hasar veriyorsanız 4 vuruşa inecek çalı içerisinden yaptığınız vuruşlar 2 olarak sayılacaktır. Çalılarda savaşmak ve ya çalı içerisinden saldırı yapmak daima sizin avantajınız olacaktır.

Takım Savaşı:

Takım savaşları iyi bir Sgt olmakla olmamak arasındaki en ince çizgidir. Genel olarak eğer takımınızda sizden çok çok daha iyi durumda oyunu taşıyan diğer koridor sihirdarları olmadıkça ilk odak ve hedef Sgt olacaktır. Takımınıza ve karşı takımınıza göre pozisyonunuz ne hasar veremeyecek kadar uzak ne de kolaylıkla hedef olabilecek kadar yakın olmalısınız. Peki karşı takımda suikastcı özelliklere sahip şampiyon olduğunda ne yapacağız? İlk kaçış yönteminiz ''E'' yeteneği olmalıdır. Bu sayede aranızdaki mesafe açıldı ve suikastçı yavaşladı fakat diğer bir karşı takım oyuncusu daha peşinizde ve hala kaçmamız gerek ne yapacağız ? Sihirdar büyülerindeki Sıçra ve Bariyer bugünler için varlar.Fakat sadece kaçmak mı gerekiyor? Tabiki de hayır. Kaçarken Vur-kaç Dediğimiz her adımınızda bir hasar vurarak ilerlememiz gerekiyor bu sayede hem hasar vermiş oluyoruz hemde can çalma sayesinde hayatta kalma olasılığımızı arttırıyoruz. Takım savaşı bitti ve kuyruğu bacakları arasında az canla kaçan bir şampiyon mu gördünüz ? Buyrun , Tüfeğiniz için kolay bir hedef ve kolay bir skor 

Rünler : 

Rün diziliminizi ilk olarak 3 kategoride sınıflandıracağız ;

1.Saldırı odaklı
2.Zırh Delme odaklı
3.Can çalma odaklı

1.Saldırı odaklı : Saldırı odaklı dizilimde önceliğimiz saldırı gücü olacaktır
9 kırmızı(marks) rün Saldırı gücü 
9 sarı(seals) rün zırh
9 mavı(Glyphs) rün Büyü Direnci
3 buyuk(Quintessences) rün Saldırı gücü

2. Zırh Delme odaklı 
9 kırmızı(marks) rün Saldırı gücü 
9 sarı(seals) rün Zırh
9 mavı(Glyphs) rün Büyü Direnci
3 buyuk(Quintessences) rün Zırh Delme

3.Can Çalma odaklı
9 kırmızı(marks) rün Saldırı gücü 
9 sarı(seals) rün zırh
9 mavı(Glyphs) rün Büyü Direnci 
3 buyuk(Quintessences) rün Can Çalma
Daha sonra resimler ve detaylı anlatım olacaktır.

Masteries

Masterieslerde normal olarak 21/9/0 seçeneğini tercih edeceğiz .

http://t1307.hizliresim.com/1c/t/qr5lf.png

İsterseniz defansınızdan ödün verip mana yenilenmesi seçeneğini seçebilirsiniz.

http://j1307.hizliresim.com/1c/t/qr61b.png

Sihirdar Büyüleri

Sihirdar büyüsü olarak önerim Bariyer ve Sıçra'dan yana olacaktır.
Fakat karşı takımın kalabalık kontrol etkisinde kurtulmak için Arındır büyüsünüde tercih edebiliriz.

Başlangıç İtemleri

Başlangıç olarak uygulayabileceğimiz genel olarak 3 seçenek mevcut;

Doranın Kılıcı : En ideal başlangıç itemidir. Sağladığı 80 can 10 saldırı gücü ve pasif olarak her hasarınızdan sonraki size verdiği 5 can yenilenmesi sayesinde mükemmel bir seçim olacaktır.

Bot ve Can potları: Rakibinizden hızlı olmak istiyorsunuz ve olası bir durumdan yavaşlıktan şikayet etmek istemiyorsanız tercihiniz olabilir fakat yeni hareket hızı değişikliklerinden sonra ilk tercih olmasının pek doğru olmadığını düşünüyorum. 

Uzun Kılıç ve Can potları : Herhangi bir itemi bitirmekte acele ediyorsunuz biliyorum fakat bu başlangıcı yapmak sizin düşündüğünüz avantajdan çok dezavantaj getirebilir. Aldığınız uzun kılıç size doranın kılıcına göre 80 canlık bir dezavantaj ve can yenilenme eksikliği verecek. Potlarınız var evet ama potlarınız bittiğinde doranın kılıcının pasifi bitmeyecek.

Klasik Oyun İtemleri

Saldırı Gücü İtemleri 

Kanasusamış : 70 saldırı Gücü
%12 Can Çalma 
Pasif : Yük başına +1 Saldırı Gücü ve +%0,2 Can Çalma (azami +30 Saldırı Gücü ve +%6 Can Çalma). Birim katletme başına 1 yük verir (azami 30 yük). Öldüğünde yüklerin yarısı kaybolur.

Can çalma bir Sgt için en önemli özelliklerden biridir. Pasifiyle birlikte verdiği 100 saldırı gücü ile olmazsa olmaz bir itemdir

Ebedi Kılıç :+70 Saldırı Gücü
%25 Kritik Vuruş İhtimali
Pasif:Kritik vuruşlar artık %200 yerine %250 hasar verir.

Kritik vuruş Caitlyn'in en önemli özelliğidir. Saldırı gücü ve kritik açısından en güçlü itemdir.

Son Fısıltı : 40 Saldırı Gücü 
Pasif: Düşmanın zırhının %35ini yok sayar.

Kritik vuruş vurabiliyoruz fakat karşı takımın zırhı çok yüksek diyorsanız en ideal itemdir.

Mahvolmuş Kralın Kılıcı: +25 Saldırı Gücü
%40 Saldırı Hızı
%15 Can Çalma

Pasif: Normal saldırılar, hedefin o anki Can değerinin %5'ine eşdeğer fiziksel hasar verir (minyonlara karşı azami 60).
Aktif: Hedef şampiyonun azami Can değerinin %15'ini (en az 100) fiziksel hasar olarak verir, aynı miktarda iyileştirir ve hedefin Hareket Hızının %30'unu 4 saniyeliğine çalar (60 saniye bekleme süresi).

Karşınızdaki rakipler tank özelliklerini sahip yüksek değerli can değerine sahip düşmanlar olduğundan mutlaka alınması gereken bir itemdir. Mutlaka olması gerekmez

Saldırı Hızı İtemleri

Hayalet Dansçı:%50 Saldırı Hızı
%30 Kritik Vuruş İhtimali
%5 Hareket Hızı

Verdiği saldırı hızı sayesinde Caitlyn'in pasifinden gereken kritik vuruşları daha hızlı olmasını sağlar ve ekstra kritikle beraber kritik oranınız yükselir.Verdiği hareket hızı sayesinde kaçışınız ve yakalamanız açısından önemlidir.

Statikk Hançer:%40 Saldırı Hızı
%20 Kritik Vuruş Şansı
%6 Hareket Hızı

ÖZEL Pasif: Hareket etmek ve saldırmak, Statik Yük biriktirir. 100 Yük biriktiğinde, bir sonraki saldırı tüm yükleri harcayarak en fazla 4 hedefe 100 büyü hasarı verir (bu vuruş kritik vuruş olabilir).

Verdiği statik yük ve Caitlyn'in ''Q'' yeteneğini kullanarak gelen bir minyon dalgasını 1 saniye içinde yok edebilirsiniz. Bu yük sayesinde takım savaşında birden çok kişiye hasar verebilirsiniz.

Runaan'ın Kasırgası: %70 Saldırı Hızı

ÖZEL Pasif: Normal saldırılarla yakındaki en fazla 2 hedefe fırlatılan küçük cephanelerin her biri, 10 (+%50 Saldırı Gücü) fiziksel hasar verir. Bunlar vuruş etkisi gösterir. 

Verdiği yüksek saldırı hızı yanında aynı andan 3 hedefe vurabilme yeteneği sayesinde takım savaşlarında çok yönlü hasar verebilirsiniz. İdeal değildir.

Savunmaya Yönelik itemler : 

Koruyucu MelekBedel: 50 Zırh
30 Büyü Direnci

ÖZEL Pasif: Ölümcül hasar alındığında, 4 saniyelik koma halinden sonra azami Can ve Mana değerlerinin %30'unu yeniler (5 dakika bekleme süresi).

Verdiği zırh ve büyü direncinin yanı sıra yeniden dirilme özelliğiyle en gözde savunma itemi oluyor. Bir Sgt için vazgeçilemezler arasında yer alıyor.

Warmog'un Zırhı: 1000 Can

ÖZEL Pasif: Her 5 saniyede bir azami Can değerinin %1 kadarını doldurur

Bütün Sgtler gibi Caitlyn'de can bakımında düşük değerli bir şampiyondur. Kullanılabilir fakat zırh ve büyü direnci olmadığından pek etkili olmayabilir.

Randuin'in Alâmeti : 500 Can
70 Zırh

ÖZEL Pasif - Soğuk Çelik: Normal bir saldırıyla vurulduğunda, 1,5 saniyeliğine saldırganın Saldırı Hızını %15, Hareket Hızını %10 azaltır.
ÖZEL Aktif: Yakındaki rakip birimlerin Hareket hızını 2 saniyeliğine %35 düşürür (200 Zırh başına +1 saniye ve 200 Büyü Direnci başına +1 saniye) (60 saniye Bekleme Süresi).

Verdiği zırh sayesinde zırh ağırlıklı takımlara karşı uygulanabilir. Ayrıca verdiği yavaşlatma ve saldırı hızı düşürme sayesinde çok işinize yarayabilir.

Civalı Kuşak: 45 Büyü Direnci

ÖZEL Aktif - Cıva: Tüm zayıflatma etkilerini kaldırır (90 saniye bekleme süresi).

Verdiği büyü direncinin yanı sıra verdiği arındır etkisi oldukca işimize yarayabilir. Bariyer sihirdar büyüsünü seçtiğinizde karşınızdaki kalabalık kontrolu etkisini azaltmak için tercih edilebilir.

Benim Seçimim : Ebedi Kılıç , Kanasusamış , Hayalet Dansçı , Koruyucu Melek , Cıvalı Kusak ya da Statik Hançer.

Arkadaşlar bottan bahsetmedim fakat saldırı hızı botu en ideal ve doğru seçim olacaktır.

Mehmet G.
18 Mayıs 2015 09:14

Ben İlk Statik Hançer Kasıyorum :)