alexa
League of Legends
League of Legends, MOBA oyunu olarak Riot Games tarafından 2009 yılında yayımlanmaya başlamıştır. Ucuz Lol Riot satın almak için doğru yerdesiniz. League of Legends Riot Points satın alma işleminden sonra, LOL ödeme penceresinden Riot Pin seçerek, satın aldiğiniz riot point kodlarını aktif edebilirsiniz.
374
Akali rehberi
Mehmet G.
6 Mayıs 2015 17:50

Arkadaşlar öncelikle merhaba bu rehberi okuyup yada okumadıktan sonra bizim "Pro" Arkadaşlarımız ahahah sen GoldV sin ne hakla rehber hazırlıyorsun diyeceklerdir. Ama ben bu rehberi hazırlarken Dia yada plat olduğumdan bahsetmedim ayrıca akali,Cassiopeia kadar zor bir hero degil. Hatta bence oyunun en OP herosu ama düzgün oynayan oyuncular karşısında hiçbirşey yapamıyor.Skillerinde verdiği hasarı ve YG SG oranlarını göstermedim zaten ilk oyununuzda bu hasarı keşfedersiniz. ARKADAŞLAR BAŞLAMADAN SÖYLEYEYİM BAŞLIKTA GÖRDÜĞÜNÜZ YAZI DARİUS İLE 1V1 GİRİPTE KAZANABİLECEĞİNİZ BİR AKALİ REHBERİ DEĞİLDİR!!!.

İçindekiler:
1-Eksileri ve artıları
2-Skilleri
3-Runeler
4-Masterieler
5-Core itemler
6-Early game
7-Mid game
8-Late game

Evet arkadaşlar Eksileri ve artıları olan ilk kısmımızdan başlayalım.
Artıları:
1-Akali bence oyunun LB gibi etkili suikastçilerindendir ve bence tek farkı tek kitle kontrol etkisinin W skilli olması ve bu skillin genelde yavaslatma amacıyla kullanılmasının gereksiz oldugudur.
2-Ultisi ve gerekirse yapacağı itemler dolayısıyla rakibini çok kolay takip edebilir.
3-Doğru komboyla 2-3 saniye gibi bir aralıkta(6 Level'de) 600 hasar çıkartabilirsiniz(Tabiki carrylere karşı bu hasardan bahsediyoruz.).
4-Enerjiyle çalışıyor ?!
5-Ultisi çok işlevsel bir ulti.
6-Bekleme süreleri çok kısa.. Gerçekten..
7-Oyunun en iyi pasifine sahip ?!
Eksileri:
1-Açıkçası W skilli olmadan akaliciğimiz hiçbirşey..
2-Çok dayanıksız.. Gerçekten çok dayanıksız..
3-Mid gameye kadar rakibiniz menzilli bir champ ise yapabileceginiz tek şey minyon kesmek(Şansınız varsa düz vuruşlarınızla alırsınız.).
4-W skillini counterlayan Totem Veya Lee sin gibi herolar karşısında genelde ölüyorsunuz.
5- 6 Levelden sonra çok fazla minyon kaçırıyorsunuz.

2- Skilleri.
Arkadaşlar akalinin en sevdiğim kısmı skillerinin cooldownu düşüktür ve bir takasta 2 kez q ve e atabiliyor olmanız.
2450İkiz disiplin(P): Güç Disiplini: Akali'nin normal saldırıları %6 fazladan büyü hasarı verir; bu değer, her 6 Yetenek Gücü için %1 artar.

Kudret Disiplini: Akali, %6 Can Emme kazanır; bu değer, her 6 ilave Saldırı Gücü için %1 artar.
Yorum: Evet akalinin en sevdiğim özelliklerinden birine geldik.. Pasifi okuduğunuzda Nasıl itemler kasacağımız aklınıza gelmiştir.. Bence aatrox ve zac gibi herolardan sonraki en iyi pasif.

2451Suikastçının damgası(Q): Akali kamasını hedefe savurarak büyü hasarı verir ve hedefi 6 saniyeliğine damgalar. Akali'nin damgalı hedeflere karşı yaptığı yakın dövüş saldırıları damganın kaybolmasına yol açarak hasar verir ve Akali'nin enerjisini yeniler.
Yorum: Arkadaşlar akalinin temel hasar kaynağı diyebilirim bu skille. Öncelikle uzaktan farm alabilir,rakibinizi düzenli olarak dürtebilirsiniz.En iyi tarafı iste attıktan sonra damgayı patlatmadan bir kere daha atabiliyorsunuz. Yani aynı hızlı olursanız iki hedefte aynı anda damgayı patlatıp hasar verebilirsiniz.

2452Alacakaranlık Perdesi(W): Akali bir duman perdesi oluşturur. Duman perdesinin içindeyken, Akali Büyü Direnci ve Zırh kazanıp görünmez olur. Saldırdığında ya da yetenek kullandığında kısa süreliğine görünür hale gelir. Duman perdesine giren rakiplerin Hareket Hızı azalır.
Yorum: Evet akaliciğimizin yegane skilline geldik..
Skilleri ile vurmadığı sürece çok zayıf bir hero ve vurduğu (büyük ihtimalle) zaman canını dolduracağı için skillerimizin cooldownu dolarken bu skill bize yardım edecek. bu skill aktifken 2 kez q e atabilirsiniz.

2453Hilal vuruşu(E): Akali kamalarını savurup Saldırı Gücü ve Yetenek Gücü değerlerine bağlı olarak hasar verir.
Yorum: Evet arkadaşlar herkes akaliye saldırı gücü kasmanın bu skill sebebi olduğunu sanabilir ama bu skillin vericeği hasara fazla ihtiyacınız olmayacak. Diğer işlevleri akalinin düz vuruşlarından fazla menzili olduğu için Q attıktan sonra E skilli ile de patlatabilirsiniz. Yada farm ittirmek için alan hasarı verebilirsiniz.Ayrıca akalinin diğer skillerinin yanında çok etkisiz kalıyor  Ama bu da o kadar güçlü olsaydı akaliyi tutabileceklerini düşünmüyorum fazla.

2454Gölge dansı(R): Akali gölgeler arasında ilerleyerek hedefine hızla saldırır ve birikmiş Gölge Özü yüklerinden birini kullanarak hasar verir. Akali hem zamanla hem de şampiyon katlettiğinde ya da asist yaptığında Gölge Özü biriktirebilir. Biriken Gölge Özü sayısı en fazla 3 olabilir.
Yorum: Akalinin hasarının belki 1/3 ünü verebilen bir ulti bence hasarından çok rakibin yanına ulaşıp q skillini patlatmakta kullanılıyor. Ama 3 kere kullanılıp 6 levelde minimum 300 büyü hasarı verebiliyorsunuz.
3- Runeler
Arkadaşlar akalinin runelerini dizerken çok fazla seçenekle karşılaşmamız mümkün.
Öncelikle savunması çok az ve hasarı çok yüksek olduğu için hasara yüklenebilir ya da Biraz daha dengeli hale getirebiliriz.
Benim düşüncem boyle hasar verme potansiyeli olan heroya Hasar rünleri girmemiz.
Öncelikle pasifini kullanmak amacıyla zırh delme ve büyü nüfuzu veren Karma rünleri tercih etmiyorum.
Büyük rünlerden(Cevherlerden) başlayalım. Bu rünlerden 3 tane seçebileceğiniz için dikkatli olmak gerekli hele boyle dağınık bir hero için.
1 Gelişmiş yetenek gücü cevheri ve 2 Gelişmiş saldırı gücü cevheri Benim ideal dizilimimdir.Saldırı gücünden iki tane almamız can emmesinin daha üst düzeye taşır.
Damgalar(Kırmızı) rünler: Klasik olarak 9 Gelişmiş saldırı gücü damgası tercih ediyorum. bunun sebebi ise e skillimizi oyun başında daha fazla kullanacağız(q skillini patlatmak zor ve AP vuruyor)
Mühürler(Sarı) rünler: Direkt olarak 9 tane Gelişmiş can yenilenmesi mührünü öneriyorum. Çünkü Sandığınızdan fazla dayanıksızsınız ve menzilsiz bir champ oldugunuz için çok dürtülüyorsunuz. Zırh veya büyü direnci alsanız da can yenilenmeniz artmayacak .
Nişanlar(Mavi) rünler: Klasik olarak bunlara da 9 tane gelişmiş büyü direnci nişanı koyuyoruz.

4-Masteriesler
Bu sayfadan 6 Numaralı sayfayı seçerek ulaşabilirsiniz. Neden boyle yaptım çünkü akali SG ve YG taşıyıcısı olarak geliştirilebilir. Eğer lanede Zed Vladimir Katarina Yasuo vb. herolar var ise 21/9/0 girmenizi öneririm Savunma kısmı mümkünse can yenileme olmalı.
5-Core itemler
Evet arkadaşlar bu rehbere bir build koymadım çünkü sadece 3 itemi belli bir hero bana kalır ise.
Başlangıçta karşınızda KİM OLURSA OLSUN Dokuma zırh öneriyorum çünkü early gamede AP herolar düz vuruşlarını daha sık kullandıklarından daha çok AD hasar veriyorlar.
Dokuma zırhımızı ve 5 potumuzu aldıktan sonra laneye gidiyoruz. İlk baseye gidişinizde Hextech altıpatlar ve Sürat çizmesini almaya çalışın. hiç olmadı altıpatları alın. alamıyorsanız dokuma zırhı satın çünkü o item olmadan çok hayatta kalamıyoruz ve bizim için 15 zırhdan daha değerli.
Devamında Hextech silahkılıcı bitiriyoruz.Defansif gitmek istiyorsanız Zhonyanın kumsaati Agresif gitmek istiyorsanız Lich boğanı önceden yapabilirsiniz.4. item olarak Ayakkabımız iki seçenekte ayrılıyor. Sihirbaz pabuçlarını veya Ionia çizmelerini yapabilirsiniz. Tercihen Sihirbaz pabuçlarını öneriyorum. Oyun sonunda İonia'ya da dönüştürebilirsiniz.

6-Early game
Akali için oyunun tek zorlu kısmı denebilecek bir bölüm. Anivia ile oynayanlar bilir düz vuruşları ile farm yapmak eziyettir. aynısı akali için de geçerli Düz vuruşlarınızın hasarından degil çok dayanıksız olduğunuzdan.Q skilli ile farmı öldüremediğiniz zaman ya kaçırıyorsunuz yada 50 100 hasar alıp aldığınız 20 altınla kalıyorsunuz. 1-2-3 Levelde Kuşatma minyonunun canı yarıdan biraz azken q düz vuruş kombonuzla alabiliyor olmanız lazım.
Unutmayın 6 olmadan base atmamalıyız yoksa geldikten sonra bizim ultimiz dolana kadar rakip bizi yer bitirir.
5 Levelsiniz ve 100 200 canınız var ise rakibin ittirmesini bekliyoruz. Minyonlar bizim kulemizin altına gelince w yi açıp Sabit durarak bekliyoruz 6 oldugunuz gibi direk geriye dogru kaçıp baseye gidiyoruz.
Eger karşınızda tecrübeli bir oyuncu varsa akaliyi 6 olmadan önce öldürebilmek için kendisini feda edecektir.
Dediğim gibi Hextech altıpatlar ve bottan sonra lanemize dönüyoruz.
7- Mid game
Akalinin en çok iş yapacağı bölüm diyebilirim. Çünkü Lanede 1v1 siniz ve Düzgün kombolardan sonra canınız yüksek bir şekilde üstün çıkıyosunuz.
Unutmayın %15 cıvarı bir can emmeniz var.
Sakın rakibe ulti ile atlamayın ölürsünüz.
Önce q sonra ulti atıp e vurursanız rakibinizin canını göreceksinizdir.
Ama benim akali tarzım biraz yemlemeye dayanıyor. Çünkü yoksa rakibiniz kaçıyor. Rakibe q attıktan sonra size 1 skill atmasına izin veriyorsunuz ve ulti ile uçup hasarınızı veriyorsunuz.
Size vurmasına izin vermenizin tek sebebi hem can emmenizle canınızı dolduracağınız, Hem de rakibin vericeği bir hasar skillini boşa götürmenizdir. Rakibe uçup kombonuzu attıktan sonra W açıp skillerimizi bekliyoruz. Unutmayın Q gelmeden e geldiyse dalmayın ama E gelmeden Q geldiyse yapıştırın gitsin.
Ultinizi rakibinizin yanında gerekmedikçe kullanmayın çünkü iyi bir takastan sonra rakibiniz kaçmaya çalışacaktır.
Ve Oyunu smartcastte oynamanızı öneriyorum çünkü Rakibin size sizin hasarınızdan sonra vurmasına izin verirseniz verdiğiniz hasarın fazlasını alacağınızı garanti edebilirim.
Kombonuzu hızla boşaltıp W açıp kombomuzu bekliyoruz.
Mid gameyide farm yaparak tamamlamanızı ÖNERMİYORUM.

Akali belli bi seviyeden sonra(9 Levelde q fullendikten ve 11 levelde ulti 2. seviye olduktan sonra) Roam yapmaya veya takaslara girmekten hoşlanan bir herodur.

Ultiniz Doldu olduğu zaman rakibin üstüne atlayın.
8- Late game
Eveet geldik akali oyuncularının en başarısız olduğu konuya.

Öncelikle siz vayne degilsiniz ve en öndekine dalmanız gerekmiyor.
Yada siz bir xin zhao degilsiniz tfnin başında adcye atlamanız da gerekmiyor.

Takım arkadaşlarınızdan çok küfür ve hakaret(Beleşçi freeci noob) yemeniz doğaldır. Çünkü tfye girmiyoruz. Evet doğru duydunuz Tf ye girmiyoruz.
Takımınız biraz salak değil ise Adcye odaklanıp öldüremeseler bile canını indireceklerdir. Hoş indirmelerine de gerek yok.
Tf bitmek üzereyken ve sizden hayatta kalan tek işi tankınız/dövüşçünüzken ve rakip herolar ona odaklanmışken tabiri caizse gölgelerin içinden adcye fırlayın bırakın q yu çunku q atmaya yaklaştığınızda öleceksiniz. Kombonuzdan sonra w skillini açtığınız an hata olur. Çünkü büyük ihtimalle adcnin 200-300 canı olacağından w den sonra Lich boğanın pasifiyle ölecektir. 
Ultinizle orman camplarına kaçabilirseniz şanslısınız. Şanssızsanız APCye atlayın ve ölün. Merak etmeyin takımınız 4 kişi de olsa uyumaz ve en azından 1-2 kişiyi çıkartır. Ve kime odaklanacağını bilen bir akali oyuncusu 3v1 de bile kazanabilir. Ultisi killden sonra doluyor ?!
Özellikle akali de ister adc olsun ister Jungler ister solo oyuncunuz olsun kimseye kill salmayın. Hatta adcyi tanıyorsanız size kill salmasını öneriyorum çünkü çoğu adcnin belli kaçış mekanizmaları var ve bunları kullandıktan sonra savunmasız oluyorlar. Ama sizin hiç yoktan 8 saniyeniz var ?!
Evet arkadaşlar akali rehberimin sonuna geldim Kafasında sorun olan arkadaşlar veya beni ezik bulup baronun önüne veseye çağıran arkadaşlar için ben r4xi1or1p TR serverinde GOLD V oyuncusuyum.
Ve karşıma jax xin zhao alıp ben akaliyken beni yeneceğiniz için tebrik ederim.
Herkese iyi oyunlar diliyorum. Bol killer. Unutmayın gold silver bronzda first pick akali win getirir.
Not: Lolkingden akali maçlarımın W/L oranını 5/5 olduğunu görenler için soyluyorum K/D/A ma bakarlarsa sevinirim iyi oyunlar.

Mehmet G.
13 Mayıs 2015 09:23

Akali Nerf Geldikden Sonra Toparlanamadı Açıkcası