alexa
League of Legends
League of Legends, MOBA oyunu olarak Riot Games tarafından 2009 yılında yayımlanmaya başlamıştır. Ucuz Lol Riot satın almak için doğru yerdesiniz. League of Legends Riot Points satın alma işleminden sonra, LOL ödeme penceresinden Riot Pin seçerek, satın aldiğiniz riot point kodlarını aktif edebilirsiniz.
1195
Artık Bot Lanede Kaybetmiceksiniz Nedenmi içeriye
Mustafa Ö.
21 Aralık 2014 23:40
AD Carry ve Aşağı Koridor Kavramları
 
Bu iki kavramdan öncelikle aşağı koridoru anlatmak ile işe başlayalım. Harita üzerinde bulunan 3 koridordan en aşağıda yer alan ince uzun yola ‘’Bot Lane’’ yani aşağı koridor denilmekte. Bu bölge diğer 2 koridordan daha dar olması ve Dragon’a yakın olması gibi bazı önemli özellikleri ile oyuncuyu daha stratejik oynamaya teşvik etmekte. Aşağı koridorda 2 gank noktası ve 3 çimen bulunur.
 
AD Carry yani ‘’Fiziksel Hasar Taşıyıcısı’’ ise takımı fiziksel hasar yönünden taşıyan şampiyonlara verilen genel ad. Bu tür şampiyonlar ne kadar her zaman aşağı koridorda oynamak zorunda olmasalar da oyunun şu an ki metasında aşağı koridorda oynayan ranged carrye genel olarak AD Carry ismi veriliyor. Takımın fiziksel hasar yükünün %80 ini üstlenmesi beklenen bu önemli rol birçok taktiği kullanma zorunluluğunu da beraberinde getiriyor. İyi bir AD Carry oyuncusunun dikkat etmesi gereken püf noktalara yazının ilerleyen kısımlarında değineceğiz.
 
 
Uygun Şampiyon Seçimi
 
AD Carry rolü için uygun şampiyonu seçmek her ne kadar çok zor olmasa da bazı püf noktaları bulunmakta. Oyunda ki diğer rollerde bulunan şampiyon seçme esnekliği, aşağı koridorda yerini AD Carry - Support uyumuna bırakıyor. Bu uyuma ilerleyen haftalarda, yazının bir başka bölümünde değineceğiz.
 
Genel olarak fiziksel hasarı yüksek, uzaktan atak yapabilen (ranged) karakterlerden seçilen AD Carry şampiyonlarının birçoğunun ortak özellikleri şunlardır;
 
-Yüksek fiziksel hasar verebilme
 
-En az 1 adet kaçma skili
 
-En az 1 adet pozisyon alma skili
 
-En az 1 tane CC (stun, slow vs.)
 
 
Bu ortak özellikler bazı istisna şampiyonlarda bulunmasa da genel olarak bu role uygun şampiyonlarda mutlaka bulunmaktadır. 
 
Profesyonel turnuvalarda şampiyon seçimlerine dikkat edildiğininde AD Carry oyuncuları genel olarak 3-5 tane şampiyon arasından seçim yaparlar. Bunun nedeni bu rolün oyunda ki öneminin çok yüksek olması ve riske edilmek istenmemesidir. Rİot tarafından sürekli gelen nerfler ve bufflar yüzünden bu 3-5 şampiyon bazen değişse de genel olarak 2013 yılı itibari ile şöyledir;
 
-Ezrael
 
Bİr AD Carry oyuncusunun aradığı tüm özellikleri bünyesinde barındıran Ezrael, kaçma ve pozisyon alma yönünden en rahat şampiyonlardan bir tanesi. Skillshotları yüzünden yeni başlayan oyuncular tarafından pek tercih edilmese de eğlenceli bir şampiyon.
 
-Caitlyn
 
Oyunda en fazla range i bulunan şampiyonlardan birisi olan Cait, oyunun bu yıl ki metasında sıkça tercih edilmekte. Rakibi uzaktan rahatsız etmesi ve ultisinin etkisi sayesinde oyunun başlarında ne kadar rahat etse de, mid game ve late game de işler çığrından çıktığında saklanacak delik arayabilirsiniz.
 
-Graves
 
Çıktığı gündne beri çok tercih edilen Graves günümüze dek bolca nerf yemiş olsa da halen en çok tercih edilen fiziksel hasar taşıyıcılarından birisi. Pasifi sayesinde dayanıklılık konusunda biraz daha üstün olan Graves pozisyon alma ve alan CC’si gibi özellikleri ile ön planda olmayı hak eden bir şampiyon.
 
Bunların dışında Draven, Vayne, Corki, Quinn and Valor, Ashe gibi birçok şampiyon ile de normal oyunlarda sıkça karşılaşabilirsiniz.
 
 
Koridorda Oynanış Teknikleri
 
Oyun boyunca bir AD Carry olarak birçok göreviniz var. İş her ne kadar farm yapıp gold kasmak olarak görülse de elbette ki AD Carry oynamanın da bazı incelikleri var. Gelin bu rol için önemli bazı terimler ile işin stratejisine giriş yapalım;
 
Farm: Oyunda bulunan her rol gibi AD Carry için de farm yapmak çok önemlidir. Özellikle oyunun başında kaçırmadan yapacağınız üst üste last hitler ile rakibinizin önüne geçebilirsiniz. İlk 10 dakika da yapacağınız 80-100 cs ile oyuna rahat başlayabilirsiniz.
 
Trading: Bot lane için önemli olan trading; karşı takım ile yapılan hasar alışverişi olarak tanımlanabilir. Rakibin sizin farmınızı engellemek için size last hitlerden arta kalan zamanda size hasar vermesi, ya da sizin bunu ona yapmanız genel olarak ‘’trading’’ olarak adlandırılır.
 
Trading için en uygun zaman sizin last hit işinden kurtulup rakibin cs için geç kaldığı zamanlardır. Rakip last hit işinine dalmışken herhangi bir yeteneğiniz ya da basit ataklarınız ile ona hasar verebilir ve outfarm bırakmaya çalışabilirsiniz.
 
Snowball yapmak: Eğer rakipten daha iyi farm yapıp build olarak ona üstünlük kurduysanız, lanede daha rahat hareket edebilir ve rakibi daha fazla rahatsız edebilirsiniz. Rakibi üst üste ataklar ile rahatsız ettiğiniz bu gibi durumlar ‘’snowballing’’ olarak adlandırılır.
 
Snowball yaparken aynı zamanda deny de yapılabilir.. DotA oyuncuları için tanıdık gelecek olan deny terimi aslında kendi minionunu öldürüp karşıya farm yaptırmamak anlamına gelmekte. LoL’da kendi minionumuzu öldürümediğimiz için bu işi farklı bir yol ile halletmek zorundayız. Oyunda deny yapmak için rakibin atak yaptığı minionun üstünde durup, karşıdaki oyuncunun mouse kontrolünü bozmak gerekiyor. Bu iş her ne kadar zor görünse de belirli bir süreden sonra oldukça eğlenceli ve pratik bir hal alıyor.
 
Kule almak: Kulelerin en erken kaybedildiği lane olarak bilinen bot lane birçok farklı kule altı stratejisine sahiptir. Bir AD Carry genel olarak rakip takıma rakip kule altında farm yaptırmamalı ya da kendi kulesinin altında sıkışıp kalmamalıdır. Rakibi ezemiyoesanız mümkün olduğunca koridoru ortada tutup farm yapmaya çalışmalısınız. Eğer çok iterseniz, gank yiyebilir, çok kule altı oynarsanız da kulenizi kaptırabilirsiniz. Rakip takımın kulesini almak koridoru çok fazla itmenize ve bundan dolayı da farmınızda bir azalmaya yol açabilir. Bu yüzden erken kule almak çok da pozitif bir olay değildir.
 
Dragon kesmek: Aşağı koridora oldukça yakın olan Dragon’u kesmek genel olarak AD Carry oyuncusunun işidir. İlk yapılan gank sonrası ayakta kalan taraf gidip Dragon’u keser ve takımını maddi oalrak az da olsa rahatlatır. Eğer yeterli eşyanız yoksa, jungle oyuncunuzdan yardım isteyebilir ve daha rahat Dragon yapabilirsiniz.
 
Teamfight Sırasında AD Carry
 
AD Carry oynamak koridor esnasında oldukça zor olsa takım savaşları için iş o kadar da karışık değildir. Esas olan takım savaşarı sırasında iyi pozisyon almak ve verebildiğiniz kadar hasar verip, ölebildiğiniz kadar geç ölmektir. Ne kadar çok hasar verirseniz o kadar işinizi iyi yapmış olursunuz. Karşı takımda herkese hasar vermek yerine, taşıyıcılardan birini ya da ikisini öldürürseniz takımınız için en doğrusunu yapmış olacaksınız. 
 
Bitiriş
 
Sizler için hazırladığım AD Carry rehberinin sonuna geldik. Kullandığım yabancı terimler için bir kez daha affınıza sığınıyorum fakat bu terimlerin birçoğunun henüz dilimizde karşılığı bulunmuyor. LoL rehberlerimiz ilerleyen haftalarda farklı roller ile de devam edecek. Bir sonraki yazımıza kadar hoşçakalın
Berkan U.
21 Aralık 2014 23:54
düzeltmek istediğim 1 şey artık ejder gold vermiyor ve şunuda ekliyim arkadaşlar lütfen AMA LÜTFEN adc oynarken focus yapmaya çalışmayın konumunuzda en uygun kim varsa ona dalın tank edasıyla karşı adc ye veya mide 5 kişinin arasına girip vurmayın.
onur can e.
22 Aralık 2014 11:27
Başlığı görünce garantisi var mı?iade eder miyiz?
Eren Y.
22 Aralık 2014 12:45
Berkan U.
düzeltmek istediğim 1 şey artık ejder gold vermiyor ve şunuda ekliyim arkadaşlar lütfen AMA LÜTFEN adc oynarken focus yapmaya çalışmayın konumunuzda en uygun kim varsa ona dalın tank edasıyla karşı adc ye veya mide 5 kişinin arasına girip vurmayın.
Katılıyorum en büyük adc hatası focus atacak diye pozisyon almayıp 5 kişi arasına dalmak.
cüneyt ş.
22 Aralık 2014 12:49
yer tutmasini ogrenmeden adc olunmaz :)
Sinan Ö.
22 Aralık 2014 19:14
Adc olmak istiyorsan yer tutmayı ve farm yapmayı biliceksin :)
ercan s.
22 Aralık 2014 22:20
güzekonu teşekkürler
hasan g.
22 Aralık 2014 22:24
arkadaslar eger yukardaki mekaniginiz yoksa surekli oyuna girtdiniz bi supportla oyuna girerseniz daha iyi oynarsınız 
Yiğithan B.
22 Aralık 2014 23:20
güzel rehber eline sağlık
Alp H.
22 Aralık 2014 23:32
Güzel konu olmuş teşekkürler.
Yiğit A.
22 Aralık 2014 23:35
Çok iyi rehber vallahi. Beğendim, zaten yenilmiyorduk şimdi yenene aşk olsun :D