alexa
League of Legends
League of Legends, MOBA oyunu olarak Riot Games tarafından 2009 yılında yayımlanmaya başlamıştır. Ucuz Lol Riot satın almak için doğru yerdesiniz. League of Legends Riot Points satın alma işleminden sonra, LOL ödeme penceresinden Riot Pin seçerek, satın aldiğiniz riot point kodlarını aktif edebilirsiniz.
231
Baron Nashor
Sergen B.
6 Kasım 2015 16:37

Evet arkadaşlar ilginç bir rehber olacak bu konuya fazla değinilmediğini düşünüyorum ve bu konuyu açmak istedim bu konu ile ilgili serverimizde bir bilgi eksiği olduğunu düşünüyorum özellikle baron mekanikleri değiştiğinden beri bilgi eksikliğinin arttığını düşünmeye başladım.

1-Baron Buff'ı
Baron nashor öldüğünde bize 40 saldırı gücü ve yetenek gücü sağlayacaktır ayrıca geri dönüşün süresini ise 8 saniyeden 4 saniyeye indirecektir. Ne yazıkki eskisi gibi can yenileme etkisi kaldırıldı artık bunun yerine etrafımızdaki minyonları güçlendiriyor.

2-Baron Kesimi
Şuanda altın ligde oynayan oyuncularda bile gördüğüm sık yapılan hatalardan birisi kesinlikle baron nashorun taşıyıcılara doğrudan(otomatik saldırı kabiliyeti ile) hasar vermesini engellemek çünkü baron nashorun saldırıları etkilenen şampiyonun hasarını büyük oranda azaltır peki bunu nasıl sağlayabiliriz öncelikle doğal canavarların saldırı mekaniklerinden en önemlisi olan doğal canavar kendine en yakın rakibe saldırır mekaniğini bilmemiz şart bundan sonra durum gözden geçirilmeli ve en uygun yöntem seçilmeli burada karşımıza çeşitli durumlar ortaya çıkmaktadır:
a)Hızlı Kesme:Bunun yapılması için en az hasarı veren şampiyonun barona en yakın durması gerekmektedir böylelikle bu karakter hasarı alacak ve en az hasar azalması ile baron ölmüş olacaktır. Bu durumlar support jannanın baron tanklaması gibi absürt durumları ortaya çıkarabilir fakat gerektiğinde bu olmalıdır.(Hızlı kesme gerekmesi genellikle rakip takım yetişmeden kesmek ve hızlıca kaçmak vb... gibi durumları içermektedir tabiki herkes baronu hızlı kesmek ister  bu durum olabilecek yaşam puanı kayıplarının önemsenmeden en hızlı kesilmesi durumu )
b)Kayıpsız Kesme:En ağır tank çeşitli hasar azaltmalar ve can yenileme becerileri destekli baronu tanklarsa ortaya çıkacak durumdur olası bir takım savaşı tehtidinde yapılması önerilir fakat bu kesinlikle zıpkın efsunu bulunduran Warwick shyvana gibi şampiyonların en ağır tank dahi olarak tanklamamasını gerektirir cünkü bu karakterler yaklaşık bir saldırı gücü taşıyıcısı kadar hasarı baron nashor'a vermektedir.
Not::
Siz bu stratejiler dışında değişik stratejiler kullanarakta baronu kesebilirsiniz bu durumlar ağır genelleme içermektedir.


Baron Ne Zaman Kesilmeli:
Bu konu kesinlikle bir muammadır  Genellenecek olursa;
1-Öncelikle kesinlikle rakip takımın ormancısı öldüğünde baron nashor kesilebilir.
2-İnhibitor kayıplarına gidilmediği durumda rakip takım ağır şampiyon kayıpları verdiğinde.
3-Rakip takımın inhibitör kaybında.
4-Açık ara önde iken veya rakip takım barona çok uzakta ise.
Peki bu durumları dikkate almadan baron denemesinde bulunursak veya rakip takım bu durumlarda bizi engellemeye kalkarsa ne olur.
1-Baron çalınabilir.
2-Backdoor ile oyun kaybedilebilir veya minyonlar oyunu bitirebilir.
3-Rakip takım backdoor ile oyun kaybedebilir veya minyonlar oyunu bitirebilir.
4-Takım savaşı kaybı ile sonuçlana ve/veya bilir baron çalınabilir.

3-Barona Başlamadan
Öncelikle nehir bölgesi ve baron çukuru totemlerden arındırılmalı yukarıdaki durumlara uygun olduğunda baron başlatılabilir.
Tavsiye olarak etraf totemlenmeli ve çeşitli bölgelerden gelebilecek tehditlere karşı hazırlıklı olunmalıdır.

4-Baron Sırasında
Baron sırasında rakip takımın yaklaşması gibi bir problem ortaya çıktığında rakip takımın konumuna kişi sayısına ve aradaki para ve buff farkına göre durum değerlendirilmesi yapılabilir fakat kabaca;
1-Rakip takım herhangi bir şekilde nehre girerse baron ölmeden nehre girdiğinde baron terk edilmelidir.
2-Rakip baron çukurunun arkasına geldiğinde para farkına ve olası çalma tehtidine karşı takım savaşı yapılabilir veya baron yapan takım geride ise çukur terk edilmelidir aksi takdirde ağır sonuçlar ortaya çıkabilir.
3-Rakip tribush a geldiğinde veya rakip mavi golem in çalılarından yukarıya doğru çıkmaya başladığında baron bırakılabilir.
Not:Baronu erken bırakmakta baronu kaptırmamak için önemli bir unsur olmaktadır çünkü baron ne kadar geç bırakılırsa rakip takımın eline o kadar az can ile geçme ihtimali vardır.

5-Baron Çalmak Veya Çaldırmamak İçin
Buradaki en önemli mesele kesinlikle zamanlamadır fakat bunların dışınca çarp atmak için önemli durumlar söz konusudur. Zamanlamanızı iyileştirmek için alıştırma yapmak en iyisi olacaktır bunun dışındaki durumlara gelecek olursak;
Önemli noktalardan birisi ormancıyı kitle kontrolü etkisi altında tutmak bu etkiyi atacak karakter hangi karakter olursa olsun ormancı kitle kontrolü etkisi altında iken çarpını kullanamayacaktır bu da rakibin baronu çalmasını kolaylaştıracaktır. Bunun için kesinlikle ormancının dikkatli pozisyonlanması(rakip kitle kontrol etkilerinden uzak) önemlidir. Bunun dışında baron yapılırken ormancının rakip tarafından öldürülmesi de çalma şansını oldukça arttırmaktadır ayrıca cho'gath veya nunu gibi tarafsız canavarlara çok yüksek hasar verebilen karakterlerin de çalma şansları oldukça yüksektir.

6-Baron Nashor'un Kabiliyetleri
Baron nashor un saldırılarının bir kısmı beceri atışıdır ve ön görerek hasar almadan kurtulabilirsiniz. Baronun saldırıları görüldüğü belirli bir alanda kalarak sürekli hasar verebilir kitle kontrol etkisi bulundurabilir ve verdiğiniz hasarı azaltabilir niteliktedir.
Önemli noktalardan bir tanesi baron nashor artık saldıran sayısına bağlı olarak çeşitli yetenekler kazanmaktadır şuanda bildiğim 3 kişinin üzerinde ise dikenlerini kullanabilmektedir bu da önemli konulardan biridir.

GÜLSÜM D.
31 Ocak 2016 22:56
Baron un tf aldıktan sonra kesilmesi en mantıklısi.