alexa
League of Legends
League of Legends, MOBA oyunu olarak Riot Games tarafından 2009 yılında yayımlanmaya başlamıştır. Ucuz Lol Riot satın almak için doğru yerdesiniz. League of Legends Riot Points satın alma işleminden sonra, LOL ödeme penceresinden Riot Pin seçerek, satın aldiğiniz riot point kodlarını aktif edebilirsiniz.
192
Buz Cadısı Lissandra (Rehber)
Sergen B.
6 Kasım 2015 16:01

epinize merhaba arkadaşlar, bugün size Buz Cadısı Lissandra ile ilgili bir rehber sunacağım, umarım hoşunuza gider. (Okumak istemeyenler için LolKing'den hazırlayacaktım, ama tatilde olduğum ve burada oyuna girme imkanım olmadığı için yine yazı olarak hazırlamak zorundayım, kusura bakmayın.)

Lissandra, düşük mana kullanımı sayesinde rakibi çok rahat dürtebilirken, yüksek kitle kontrol yetenekleri sayesinde de takım savaşında rakipleri baya zorlar. Bütün yetenekleri alan etkili olduğu ve neredeyse hepsi rakiplerin hareket kabiliyetlerini kısıtladığı için Lissandra'ya yakalanan birisinin onun elinden kaçması neredeyse imkansızken, Lissandra istediği kişiden çok rahat bir şekilde kaçabilir. Hareket kabiliyeti yüksek bir yetenek gücü taşıyıcısıdır.
Lissandra, rakibi bir komboda öldürebilecek şampiyonlardandır. Bir kaç farklı şekilde oynanabilir, defansif bir şekilde, can ağırlıklı olarak kendinizi korumak üstüne, ya da tamamen saldırgan bir şekilde rakipleri tek bir komboda silip süpürmek üstüne kurulu bir oyun sergileyebilirsiniz. Hatta bir destek şampiyonu olarak bile oynayabilirsiniz. Ben burada size, kendi sevdiğim tarz olan saldırgan Lissandra yetenek gücü taşıyıcısı hakkında bilgi vereceğim 

Lissandra için tercih ettiğim eşya dizilişi şu şekildedir:
Safir Kristal ve 2 can potu
Koruyucu Katalizör
Lanetli Maske
Sihirbaz Pabuçları
Asırlık Sopa
Rabadon'un Ölüm Şapkası
Zhonya'nın Kum Saati
Ölümateşi Pençesi
Lanetli Maske'yi satarak Cehennem Asası ya da Hiçlik Değneği
Not: Eğer rakibiniz saldırı gücü kullanan bir orta koridor oyuncusuysa (Kha'Zix, Talon, Jayce, Zed gibi) ilk eşya olarak Maceracının Pazubendi alınmalıdır, ayrıca Deri Zırh, 3 can ve 2 mana potu şeklinde bir başlangıçta yapılabilir.

Rünler:
Kırmızılar: Büyü Nüfuzu
Sarılar: Seviye Başına Can
Maviler: Büyü Direnci
Cevherler: Yetenek Gücü
Kabiliyetler: http://www.efsanelermeydani.com/runler_kabiliyetler/#MaK7zMSUvdPgvvE
21/0/9, Lissandra için en ideal olan kabiliyet dağılımıdır. 21/9/0'da olabilir, ama zaten alacağınız ilk eşyalar size can verdiği için şart değildir.
Büyüler: Sıçra ve Tutuştur
Yetenekler: İlk olarak Q yeteneği, ardından W ve E eşit verebilirsiniz ya da W güçlendirebilirsiniz.

Neden bu eşyaları seçtiğime gelirsek;
Safir Kristal ve 2 can potu: Lissandra, pasifi sayesinde erken oyunda mana sıkıntısı çok az yaşar. Safir Kristal, yaşadığınız o küçük mana sorununuda hemen hemen çözerken 2 can potuda sizin koridorda uzun süre kalmanızı sağlar. Lissandra çok mobil bir şampiyon olduğu ve mükemmel bir dürtme potansiyeline sahip olduğu için 2 pot yeterli olacaktır.
Koruyucu Katalizör: Sizin rakibinizden çok daha öne geçmenizi sağlayacaktır. Seviye başına size verdiği can ve mana sayesinde koridorda daha uzun süre kalabileceksinizdir. İlk Base dönüşünüzde kesinlikle alınması gereklidir.
Lanetli Maske: Büyü nüfuzu, can ve yetenek gücü. Bir yetenek gücü taşıyıcısı daha ne isteyebilirki? Hareket hızı Lissandra'ya çok da gerekli olmadığı için bottan önce alınabilir. Daha sonra da daha iyi bir büyü nüfuzu eşyasına çevirmek için satılmalıdır.
Sihirbaz Pabuçları: Hareket hızı, bu kadar mobil bir şampiyon olan Lissandra için çok da önemli değildir, en azından bir seviyeye kadar. 6. seviyeden sonra gank gitmeye başlayacağınız için bu eşya işinize yarar, hem baya iyi bir miktarda büyü nüfuzu verir. Ne kadar erken çıkabilirseniz o kadar rahat gank gidersiniz.
Asırlık Sopa: Lissandra, ölümsüzlük üstüne kurulu bir şampiyon olduğu için doğal olarak can çıkılmasıda gereklidir. Pasifi sayesinde koridorda çok rahat kalabilecekken, verdiği can miktarlarıyla hafif tanky bir hal alıp takım savaşlarında hayatta kalabilirsiniz. 
Rabadon'un Şapkası: Verdiğiniz hasarın çok daha fazla olmasını sağlar. Takım savaşlarında rakiplere çok ciddi hasarlar verebilirsiniz, savaşlar başlamadan önce bu eşyayıda bitirmeniz gereklidir. Aksi halde support gibi bir oyun sergilersiniz, hasar veremez, sadece rakiplerin hareketini kısıtlarsınız.
Zhonya'nın Kum Saati: Bu eşyayı alana kadar Lissandra savaşlarda hayatta kalabilmek için ultisini kendi üstüne atmalıdır. Bu eşyayı almanızla beraber ultinizle rakip saldırı/yetenek gücü taşıyıcısını dondurup kendinizi Zhonya ile koruma altına alabilir. Ya da defansif bir oyun sergilemek istiyorsanız hem Zhonya'yı hem de ultiyi kendi üstünüzde kullanabilirsiniz.
Ölümateşi Pençesi: Verdiği yüksek yetenek gücü ve kombonuzun gücüne güç katacak bir pasif. İstediğiniz kişiyi haritadan silmenizi sağlayacaktır. Bu eşyayı almanızla beraber rakip saldırı ya da yetenek gücü taşıyıcısını direk olarak savaş dışı edebileceğiniz için maçı kazanma ihtimaliniz çok yüksek olur. Doğru zamanda kullandığınıza emin olun.
Hiçlik Değneği ya da Cehennem Asası: Bu eşya dizilişinde büyü nüfuzunuz düşük olacağı için Hiçlik Değneği'ni, ya da rakip büyü direnci çıkmışsa Cehennem Asası'nı almanız gereklidir. Bu eşyalar Lanetli Maske'den daha iyi büyü nüfuzu verdiği için Lanetli Maskeyi satmalısınız.

Neden değil?
Tanrıça'nın Göz Yaşı: Dediğim gibi, ben bu eşya dizilişini daha saldırgan bir oyun sergilemek için kullanıyorum. Ayrıca ormancınızın size mavi güçlendirmeyi bırakmasıyla beraber hiç mana sorununuz olmayacaktır bu yüzden bu eşya o kadarda gerekli değildir. İlla bir mana yenileme eşyası almak istiyorsanız Athene'nin Lanetli Kadehi'ni almanızı öneririm.
Athene'nin Lanetli Kadehi: Yukarıda da belirttiğim gibi Lissandra mana sorunu neredeyse olmayan bir karakterdir. Ama eğer biraz daha defansif bir oyun sergilemek istiyorsanız Ölümateşi Pençesi yerine Rabadon'dan önce alınabilir. Oynamak istediğiniz tarzla alakalıdır.
Rylai'nin Kristal Asası: Lissandra, zaten bütün yetenekleriyle rakiplerin hareket kabiliyetini azaltmaktadır, ve bütün yetenekleri alan etkili olduğu için bu eşya ile sadece %15 azaltma sağlayabilmektedir. Asırlık sopa size hem daha fazla can verir, hem mana verir hem de seviye başına can ve mana yenilenmesi verir, yani Lissandra için çok daha iyi bir seçimdir.
Liandry'nin Eziyeti: Rakibi kombonuzu kullanarak öldürme üstüne kurulu bir oyun sergileyeceğiniz zaman bu eşya o kadarda gerekli olmaz. Daha çok süreli hasarı olan şampiyonlarda etkili olur, ama yine de defansif bir oyun sergilemek istiyorsanız ya da rakipte çok fazla tank varsa Hiçlik Değneği/Cehennem Asası almayıp Lanetli Maske'yi Liandry'ye dönüştürebilirsiniz.
Morellonomikon: Bekleme süresinde azalma, iyi bir yetenek gücü, bir çok destek oyuncusunu işe yaramaz hale getirecek mükemmel bir pasif ve güzel bir mana yenilemesi. Çok iyi bir eşya. Ne varki, eşya dizilişimde olması zorunlu olmayan tek eşya Ölümateşi'dir, o da verdiği daha yüksek yetenek gücü ve mükemmel aktifi sayesinde daha çok iş yapmaktadır. Tavsiye etmem ama almak isteyenler Hiçlik Değneği/Cehennem Asası yerine Rabadon'dan önce alabilir.

Nasıl Oynanır?
Erken Oyun: Lissandra pasifi sayesinde çok iyi bir dürtme potansiyeline sahiptir. Pasifiniz her dolduğunda ona Q yeteneğiiz ile hasar vermeye çalışın. Q yeteneğinizi direk olarak rakibe tutturmaya çalışırsanız ona çok yaklaşmış olursunuz ki bu da sizin için iyi olmaz. Rakibin önündeki bir minyona atın, düzgün atabilmişseniz zaten minyondan sekip rakibe vuracaktır yeteneğiniz. Ayrıca farm yapmak içinde kullanabilirsiniz Q yeteneğinizi ama pasifiniz yoksa yeteneklerinizi mümkün olduğunca kullanmayın, sadece vurabileceğinizden eminseniz Q yeteneğinizi kullanın.
Menzilli bir şampiyon olduğunuz için rakibinizi sürekli olarak düz vuruşunuz ile dürtmeye çalışın. Özellikle yakın menzilliyse farm için size her yaklaştığında onu bunundan dolayı pişman edin, sürekli düz vuruş yapın. Ama unutmayın rakibe vurduğunzu zaman yakınınızdaki rakip minyonlarda size dalmaya başlayacaktır. Etrafta minyon olmamasına özen gösterin ve asla dürtmek uğruna farm kaçırmayın. Lissandra'da alcağınız her eşya size adeta yeni bir güç katacaktır. (Asırlık Sopa hayatta kalmanızı güçlendirir. Rabadon sizi ölümcül bir güce kavuşturur. Zhonya sizi ölümsüz yapar. Ölümateşi gözünüze kestirdiğiniz bir rakibin ekranının anında gri renge dönmesini sağlar.) Farm yapmanız çok önemlidir. 
Rakip ormancının size gank gelmesi durumunda Q yeteneğiniz ile size en yakın olanı yavaşlatın, dibinize gelmişlerse W yeteneğiniz ile hareket kabiliyetlerini sıfırlayın. E yeteneğinizi kendi kuleniz yönünde herhangi bir yere atın ve ondan mümkün olduğunca uzak bir yere koşun. (Mesela kulenin üstüne doğru E atıp ifritlere doğru koşun ya da ifritlere E atıp kuleye doğru koşun.) Eğer size doğru gelirlerse E yeteneğinize ışınlanırsınız, eğer E yeteneğinize doğru giderlerse de güvenli bir yere gelene kadar koşmaya devam edersiniz. E ve W yeteneklerinizi rakip ormancı ortalıkta yokken asla hasar vermek için kullanmayın. Ama eğer rakip ormancı herhangi bir koridorda görülmüşse tekrar ortadan kaybolana kadar koridor ittirmek için yeteneklerinizi kullanabilirsiniz, erken oyunda yetenek gücü taşıyıcıları kule altında farm yapamaz.
Orta Oyun: Lissandra süikastçı olmayan bir yetenek gücü taşıyıcısına göre fazla hareket kabiliyeti vardır, bu avantajınızı değerlendirin. Lissandra hem çok rahat koridor ittirme potansiyeline sahiptir hem de çok rahat diğer koridorlara yardıma gidebilir (Roam). Eğer takım arkadaşlarınız yardım istiyorsa hemen koridorunuzu Q ve E yetenekleriniz ile ittirin, mümkün olduğunca gizli bir yerden rakiplerin içine hatta mümkünse onların kulesine doğru E atın ve E'ye ışınlanıp rakip saldırı gücü taşıyıcısına (ya da yukarı koridora gank'e gitmişseniz oradaki rakibe) ulti atıp onu dondurun. Takım arkadaşlarınızla beraber donma etkisi bitene kadar o kişiyi büyük ihtimalle öldürmüş olursunuz. 
Koridorda ise eğer mavi güçlendirmeye sahipseniz her dolduğunda Q ile rakibi dürtün, ama yine aynı şekilde eğer rakip ormancı ortalıkta yoksa W ve E yeteneklerinizi kullanmayın. Eğer mavi güçlendirmeyi alamamışsanız işiniz biraz daha zor demektir, her pasifiniz geldiğinde rakibi Q ile dürtmeye devam edin. Rakibin canını azaltabilmeniz durumunda ona E yeteneğiniz ile ışınlanın ve ultinizi kullanıp Q yeteneğiniz ile öldürün. Eğer E yeteneğiniz geldiğinde direk olarak kule altına çekiliyorsa gerekli mesafeye girince hemen Sıçra kullanıp ulti atın ve öldürün.
Rakip ormancının gank gelmesi durumunda ikisinden birini öldürebilecek durumdaysanız E yeteneğinizi kullanmadan hatta mümkünse W yeteneğinizide kullanmadan ona ya da kendinize ulti atarak öldürün, sonra da W ve E yetenekleriniz ile diğerinden kaçın. Eğer ikisinide öldürebilecek durumdaysanız bunu değerlendirin. Kendi üstünüzde ulti kullanmanız yararınıza olacaktır. Eğer hiç birini öldüremeyecek durumdaysanız "erken oyun" bölümünde anlattığım biçimde kaçın. Size yetişmesi durumunda ulti yeteneğiniz ile rakibi dondurun.
1v1 savaşlarda rakibinizi direk olarak öldürebilecek durumdaysanız ulti yeteneğiniz ile onu dondurun ve öldürün. Eğer rakibinizi direk olarak öldürebilecek durumda değilseniz savaşa girmeyin, ama yine de herhangi bir şekilde girmişseniz ve rakip Zed, Syndra, Lux, Katarina, Orianna, Malphite tarzı ultisinin hasar vermesi önlenebilecek birisiyse tam vaktinde kendinize ulti atarak onun size hasar vermesini engelleyebilirsiniz (Katarina'ya karşı ultinizi kendinizde kullanmak zorunda değilsiniz). Eğer rakibin ultisini önleyemezseniz (Lee Sin, Akali, Diana tarzı bir şampiyonsa) ultinizi ona atmanız daha çok işinize yarar. Lissandra oynamak büyük bir refleks gerektirir, zamanlama yapmak zordur ama ödülü mükemmeldir: Zafer.
Geç Oyun: Takımınızda Zhonya'sını tamamlamış bir Lissandra varsa savaşı genellikle kazanırsınız. Rakip yetenek gücü taşıyıcısı Katarina ya da Nunu ise ultinizi ona saklayın, değilse direk olarak rakip saldırı gücü taşıyıcısına atın. Rakip saldırı gücü taşıyıcısının 1.5 saniye donması size onu öldürme fırsatı verir. Ardından Lissandra kendinisini Zhonya ile dondurup hasar görmez bir hale gelir. 
Ama eğer Zhonya tamamlayamamışsanız ultinizi kendinize kullanmanız daha uygun olur yoksa direk olarak ölürsünüz.
Yüksek can değeriniz ve ultiniz sayesinde tanklamaya müsait bir şampiyon haline gelirsiniz. Rakip takımın ortasına E ya da Sıçra ile dalın, ultinizi kendinize atın (Ya da rakip yetenek gücü taşıyıcısına atıp Zhonya basn) ve takımınızın onları öldürmesini Buzdan Mezarınızın içinde keyifle izleyin. Eğer takımı bu tip şekilde tanklamiyacaksanız, takımınızda tank varsa direk rakiplerin arasına girip ultinizi ve kombonuzu rakip saldırı gücü taşıyıcısına atın, size saldırmaya başladıkları anda Zhonya'nızı kullanın. Ölümateşi-Ulti-Q-W-Q kombonuzdan sağ çıkabilecek neredeyse hiç bir saldırı gücü taşıyıcısı yoktur.

Lissandra oyunun her bölümünde çok güçlü bir şampiyondur, ama bu gücünüzü nerede ve nasıl değerlendireceğiniz kaybetmek ve kazanmak arasındaki ince çizgiyi aşıp aşamadığınızı belirleyecektir.
 

GÜLSÜM D.
31 Ocak 2016 23:44
Oyun başlarında kötü ama latede iş yapan hero.