alexa
League of Legends
League of Legends, MOBA oyunu olarak Riot Games tarafından 2009 yılında yayımlanmaya başlamıştır. Ucuz Lol Riot satın almak için doğru yerdesiniz. League of Legends Riot Points satın alma işleminden sonra, LOL ödeme penceresinden Riot Pin seçerek, satın aldiğiniz riot point kodlarını aktif edebilirsiniz.
335
carry / taşıyıcı nedir ?
Batuhan A.
18 Aralık 2014 17:31
Carry nedir?

Kısaca carry, taşıyıcı manasına gelir. Kasılan taşıyıcı çok rahat bir şekilde (ölmeden) karşı takımı temizleyip takımına zafer aldırabilecek şampiyondur. Genelde Türkler tarafından yanlış anlaşılan bir terimdir. Carry denilince akla direkt olarak uzaktan vuran şampiyonlar gelebilir, bu normaldir fakat bazen yakından vuran şampiyonları da carry oynarken görebilmekteyiz.Neler yapar?

Genelde diziliş şöyledir: 1 top oyuncusu (tanky-ad yada tanky-ap) 1 mid (ap carry) 1 jungle(tanky-ad) 2 bot(support ve ad carry) ad carry supportla gider ki rahat farm yapsın yani minyon kessin ve lanede uzun süre base'ye gitmeden kalsın, daha rahat beslensin bu yüzden botta support + carry gider. Yani lanede kalıp farm (beslenmek) yapmak başlıca amacıdır. Pasif adcler Agresif adclere göre daha çok beslendiği gerçeği kaçınılmazdır. (Saldırmayan değil tabi ki, arada rakip adc rahatsız edilmeli ve kill alınabilecek durumlar kollanmalıdır.)

ÖNEMLİ BİLGİ : Ad carryler lane'i pushlamamak için last hit yapar(bu sayede kendi junglerın rahat gelir ve karşı takımın junglerı cok kolay gank atamaz) Nedir last hit: Minionların canını birbirinin götürmesini bekleyip az canı kalan minionları kesmektir.

NOT: ad carrylerin lanede minionları kalmadığı zaman karşı minionlar kendi kulesine ölmeye başlar bu yüzden taktik sudur(yakından vuran minionlar için:kule+kule sonra siz uzakcılar için: kule ve sonra siz atak yapın böylece farm kaçırmassınız)

Ya da durdurma dediğimiz işlem yapılır: ad carry minionlara ateş etmez ve tank gibi bekler(kulenin vurmadığı mesafede)(kendi minionları gelinceye kadar) böylece kendi minionlarının lanei pushlamasını engeller ve karşı tarafında lanei pushlamasını sağlar.
Cevap bulunamadı.