alexa
League of Legends
League of Legends, MOBA oyunu olarak Riot Games tarafından 2009 yılında yayımlanmaya başlamıştır. Ucuz Lol Riot satın almak için doğru yerdesiniz. League of Legends Riot Points satın alma işleminden sonra, LOL ödeme penceresinden Riot Pin seçerek, satın aldiğiniz riot point kodlarını aktif edebilirsiniz.
206
Düşük elo batağından kaçın: Totemler ve siz
Sergen B.
6 Kasım 2015 15:07

Dünyanın dört bir yanında League of Legends oynayan milyonlarca oyuncu, büyük miktarda veri ortaya çıkarıyor. Şampiyonların kazanma oranlarını ve özet bilgilerini içeren siteleri ziyaret ettiğinizde, aslında bilgi buz dağının sadece küçük bir kısmını iş başında görüyorsunuz. Riot Games'in içeriden bilgiler üzerinde çalışan bir ekip üyesi olarak, bu ham verilerin League of Legends'ı geliştirmek için kullanılacak şekilde işlenmesine yardımcı oluyorum. Bu makale, verileri ve bahsi geçen verilerin anlamlarını ele alacağımız Durugörü yazı dizisinin ilk bölümü.


TOTEMLER, TOTEMLERİMİZ...

Çatışmaya yönelik herhangi bir istatistik kazandırmasalar da, totemler olağanüstü güçlü eşyalar. Totemler siz oyunculara görüş imkânı sunuyor ve görüş, bilgi; bilgi de güç demektir. Totem kullanımı daha az risk almanızı sağlıyor. Böylece çalılara daha az kafa atıyor, daha az baskına uğruyor ve Baron'a daha az körlemesine dalıyorsunuz.

SATIN ALINAN TOTEMLER

BİR OYUNDAKİ OYUNCU BAŞINA %

Yani totemler güzel şeyler; iyi, hoş ama sıradan oyuncular onları hangi sıklıkla alıyor acaba? Sıradan bir oyuncu, oyun başına ortalama (Görünmez Totem ve Görüş Totemi ayrımı yapmaksızın) 0,9 totem alıyor. Ancak bu ortalamayı yukarı çekenlerin başında, çok sayıda totem alan bir avuç özverili kahraman geliyor. Aslında oyuncuların %64 gibi büyük çoğunluğu bir tek totem bile almıyor ve ortalama olarak sadece on oyuncudan biri, birden fazla totem alıyor.

 


KİMLER TOTEM ALIYOR, KİMLER ALMIYOR??

ORTALAMA TOTEM SATIN ALIMI

ROLLERE GÖRE

Totem alımlarının rollere göre değişiklik göstermesi hiç şaşırtıcı değil. Oyun başına 0,3 ortalamayla, en az totemi nişancılar alırken; oyun başına 1,8 totemle destek oyuncuları liderliği kimseye kaptırmıyor. Destek eşya setlerinde ezici bir yoğunluğa sahip olan Keşiftaşları bu sayıya dahil değil. Takımınızdaki Vayne'e çıkışmadan önce, bazı rollerin diğerlerine göre daha fazla totem almasının gayet mantıklı olduğunu unutmayın. Örneğin destek şampiyonları, eşyalardan diğer rollerdeki şampiyonlar kadar güç almaz ve genellikle kazandıkları altının daha büyük bir bölümünü totemler gibi takımın başarısına yönelik eşyalara harcarlar. Ormancılar haritada dolaşmaya daha meyilli oldukları için stratejik noktalara totem yerleştirme fırsatları daha fazladır. Öte yandan, üst koridor oyuncuları, büyük oranda totemlere bel bağlayan oyunun orta safhalarındaki görev kontrolünden uzak kalır ve altınlarının daha büyük kısmını düello eşyalarına ayırabilir.

ORTALAMA TOTEM SATIN ALIMI

AŞAMAYA GÖRE

Bütün bunlar bir yana, aslında birçok oyuncunun daha fazla totem alması pekâlâ mümkün. Gelin, farklı oyun düzeylerinde totem kullanımı alışkanlıklarına göz atalım. Bronz oyuncuları oyun başına 0,6 totemin biraz altında kalırken, Ustalık ligi ve Şampiyonluk Aşaması'nda oynayanlar kabaca bunun dört katı totem alıyor. Özellikle Görüş Totemlerinde bu yükseliş eğilimi iyice belirginleşiyor ve Bronz oyuncuları oyun başına ortalama 0,2; Ustalık ve üzerinde oynayanlar oyun başına 1,2 Görüş Totemi alıyor. Belirtmekte fayda var: Oyun içindeki görüş durumunuzla dereceniz arasında bir bağ bulunması muhtemel olsa da, sırf iki kat fazla totem almaya başladınız diye bir anda Gümüş'ten Elmas'a yükselmeniz pek ihtimal dahilinde değil. Bu eğilimler bize sadece oyuncu düzeyiyle totem alımı arasındaki bağlantıyı gösteriyor ve kaç totem almanız gerektiğine dair tam kapsamlı bir açıklama sunmuyor. Bu kadar karışık bir analizi belki başka bir zaman yaparız.

 


PEKİ BU TABLODA ZİYNETLERİN DURUMU NE?

ZİYNETLER

BİR OYUNDAKİ OYUNCU BAŞINA %

Çoğu oyuncu Totem Uğuru alıp bunu hiç geliştirmeden oyuna devam ediyor. Somut oranlar vermek gerekirse oyuncuların %73'ü karşılaşmayı Totem Uğuru ile tamamlarken, %12'si Arayıcı Mercek ve %5'i diğer beş seçenekten biriyle oyunu bitiriyor.

İsterseniz temel Ziynetler ve çeşitli geliştirmelerini üç sınıfta ele alalım: Küre, Mercek ve Totem. Bu şekilde, farklı rol ve oyun düzeylerindeki eğilimleri daha rahat görebiliriz.

ROLLERE GÖRE ZİYNETLER

BİR OYUNDAKİ OYUNCU BAŞINA %

%54 oranında Mercek tercih eden destekler dışında, bütün rollerin en çok tercih ettiği Ziynet eşyası Uğur. Mercek tercihinde ikinci sırada, oyunların %22'sinde Mercek kullanan ormancılar bulunuyor. Daha duruma bağlı bir seçenek olan Küre ise o kadar fazla sevgi görmüyor. Küreler sadece nişancılarda hatırı sayılır bir kullanım oranına sahip ama onlar tarafından bile sadece oyunların %18'inde tercih ediliyor.

AŞAMLARA GÖRE ZİYNETLER

BİR OYUNDAKİ OYUNCU BAŞINA %

Totem Uğuru birçok oyun düzeyinde en baskın seçim ve Bronz'daki karşılaşmaların %91'i, Elmas'taki karşılaşmaların da %50'sinde tercih ediliyor. Rekabet merdivenlerini tırmandıkça Mercek ve Küre kullanım oranları da artıyor ve Ustalık ligi ve üzerindeki oyunlarda Mercek kullanımı Uğur kullanımını aşıyor. Mercek seçiminin bu üst düzey oyunlarda daha öne çıkmasının bir nedeni de oyuncuların bu oyunlarda çok daha fazla totem kullanması. Sonuçta, ortalık kirlenmeden temizliğe girişilmez!

 


EE, YANİ?

Görüş yarışında öne geçmek istiyorsanız, işe küçük adımlarla başlayın.

Totem almayı alışkanlık haline getirmek zor olabilir ama şu tavsiyemizi yabana atmayın: Görüş yarışında öne geçmek istiyorsanız, işe küçük adımlarla başlayın. Mesela üsse ilk döndüğünüzde fazladan bir Görünmez Totem alın; gelen rakip ormancıyı gördüğünüz zaman, "O 75 altını iyi ki vermişim," diyeceksiniz. Erkenden Görüş Totemi almaya bakın ve rakip toteminizi temizlerse hiç gitti paralar diye üzülmeyin. Bir de ziynetinizi geliştirmeyi sakın unutmayın; evet, bu dördüncü Uzun Kılıç'tan daha iyi bir yatırım olacaktır. Bu sayede birçok oyuncunun ötesine geçmeniz işten bile değil.

Cevap bulunamadı.