alexa
League of Legends
League of Legends, MOBA oyunu olarak Riot Games tarafından 2009 yılında yayımlanmaya başlamıştır. Ucuz Lol Riot satın almak için doğru yerdesiniz. League of Legends Riot Points satın alma işleminden sonra, LOL ödeme penceresinden Riot Pin seçerek, satın aldiğiniz riot point kodlarını aktif edebilirsiniz.
456
Eşya Önizleme - Temizlik
Osman Melih E.
23 Aralık 2014 19:15
Merhaba arkadaşlar. Sezon öncesi dönemde eşyalarda yapılan değişiklikleri anlatmaya başlamıştım . Bu mesajımda da, yeniliklerle beraber oyundan kaldırılan eşyalara gelen yeni alternatiflerden bahsetmek istiyorum.

Bildiğiniz gibi, oyunun ilk zamanlarından kalma, ne tam kullanışlı ne de tam kullanışsız olan pek çok eşyamız var. Bu eşyaların şu anki oyun ortamında kendilerine tatmin edici bir yer bulması hep çok zor olmuştur. Bunlardan, oyunda olumsuz sonuç verdikleri ya da eşya kullanımındaki özgürlüğü çarpıttıkları bilinenlerin bir çoğunu oyundan çıkarmaya karar verdik. Bu eşyaları düzeltme seçeneğimiz de vardı; ama temel varoluş amacı hatalı görünenler oyundan kaldırıldı.

Daha büyük değişiklikleri ve bunları neden yaptığımızı açıklayıp, benzer sonuçları almanızı sağlayacak bazı eşyalar önereceğim.

Meki Madalyonu & Yenilenme Boncuğu - Kaldırıldı

Bunlar, oyunun başında alınabilecek ve ortasında yükseltilebilecek eşyaları kısıtlayan, gereksiz uzun eşya geliştirme yolları olduğu için kaldırıldı. Meki Madalyonu ve Yenilenme Boncuğu’ndan yapılan her şey, artık Şifa Madalyonu ve Peri Tılsımı’ndan yapılacak.

Alternatif: Şifa Madalyonu ve Peri Tılsımı

Bu iki eşya, kaldırılanlara çok daha yakın bir fiyata sahip olacak ve daha çok eşyanın yapılışnda kullanılacak. Böylece oyunculara, yenilenme eşyalarından yapılabilecek eşyalar konusunda daha büyük esneklik sağlanacak. 


Madred’in Kanlı Pençesi - Kaldırıldı

Madred’in Kanlı Pençesi, hep zayıf bir seçim olmuştu. İlk bakışta, yüksek canı olan hedeflere karşı çıkmakta kullanılırmış gibi görünüyordu. Ama tuhaf yapılış yöntemi ve büyü hasarı vermesi, çoğu durumda kullanılmasını zorlaştırıyordu. Yüksek can puanlı hedeflere, diğer alternatifler kadar yüksek hasar vermiyordu, üstüne üstlük kolayca imal edilip yüksek canlı hedeflere karşı kullanılmasını sağlayacak kadar kolay bir tarifi yoktu. Orman kontrol eşyası olarak Wriggle’ın Feneri onu, özellikle de hasar verme devamlılığı, işgal ve orman görüşü gibi konularda geride bırakıyordu.

Alternatif: Mahvolmuş Kralın Kılıcı

Bu eşya ilk Uğursuz Koruluk’la birlikte çıktı ve uzun menzilli saldırılar yapan şampiyonların, yüksek canlı karakterlere karşı koyması için kullanılması amaçlanıyordu. Mahvolmuş Kralın Kılıcı; saniyede ortalama hasar veren, canı yüksek hedefleri en zayıf noktalarından, yani verdikleri hasarın zaman içinde çok artmamasından vuruyor. Her isabet ettiğinde o anki canlarının bir kısmını götürerek, şampiyonun hedefini hem çekip uzaklaştırmasında hem de ondan uzun süre dayanmasında yardımcı oluyor.

Mahvolmuş Kralın Kılıcı, saldırı hızına önem veren, menzilli yetenekleri olan şampiyonların da işine yarar. Onlara, ana saldırılarının verdiği hasardan bağımsız olarak, çatışmada dayanıklılık verir. Saldırı hızına bağlı Teemo’lar ve Kog’maw’lar genellikle çatışmalarda tutarlı, sürekli hasar veremedikleri için iyi performans gösteremiyorlardı, çünkü can çalma karakter gelişimlerine hiç uygun değildi. Mahvolmuş Kralın Kılıcı; eskiden Madred’in Kanlı Pençesi’nin bulunduğu hasar yüzdesi profiline uymakla kalmıyor, bu karakterlere can çalma da veriyor.


Doğal Afet - Kaldırıldı

Bu eşya, büyü hasarına karşı koymak isteyen tankların bir numaralı seçimiydi fakat biraz kafa karıştırıcıydı. Hareket hızı mı veriyordu, yoksa kuşatmalarda can yenilenmesi mi? Eklediği nitelik puanları da, kaliteli bir eşya alındığı hissini vermiyordu. Birinden biri karakteriniz için muhtemelen gereksizdi.


Alternatif: Ruh Gömleği

Bu eşya artık Büyüsavar Pelerin yerine Negatron Pelerini’nden yapılacak. Pasif özelliğinin de gücü artılıyor. Ayrıca artık Büyü Direnci veren pek çok 2,5 Seviye eşya olacak, böylece eşya yeri harcamadan Büyü Direnci’ne daha kolay geçiş yapabileceksiniz.


İyon Kıvılcımı – Kaldırıldı

Bu eşya sadece bir-iki şampiyonun tam işine yarıyordu (Shen, Gangplank). Ama, minyon dalgalarına karşı çıkacak bir yeteneği kendiliğinden olmayan karakterlere iyi bir minyon temizleme altenatif sunuyordu. Saldırı hızı üstüne kurulan karakterler İyon Kıvılcımı kullanırken zorlanıyordu; çünkü tutarsız hasar ekliyor ve çoğunlukla Aklın Sonu kadar faydalı olamıyordu.

Alternatif: Statikk Shiv, Tiamat, Aklın Sonu

Tiamat güçlendirilerek, minyon dalgası temizlemeye uygun bir pasif eşya oldu. Aklın Sonu ise Saldırı Hızı yapılandırmaları için hep daha güçlü bir seçenek olagelmiştir zaten.


Çeviklik Karışımı – Kaldırıldı

Çeviklik Karışımı şu an sadece, kazanmakta olan hiper-taşıyıcıyı kaybetmekte olandan kat kat güçlendirmeye yarıyor. Bu da, saldırı hızını ve kritik vuruş olasılığını aşırı artırıp ham SVH artışını kaybedenden çok kazanan için avantajlı hale getirerek oyunu olumsuz etkiliyor. Ayrıca en ucuz ve güçlü SVH artırıcı olduğu için, oynanması mantıklı oyun sonu taşıyıcı yapılandırmalarının sayısını kısıtlıyor.

Alternatif: Yok

Oyunda, tek amacı oyun sonu taşıyıcı yapılandırmalarını kısıtlamak ve tek bir sınıfa aşırı hasar artışı sağlayan bir eşya istemiyoruz. Oyunu sonlandırmak için satın alınabilecek takviyeler olmalı, ama sadece kazanan takımdan tek bir oyuncunun işine yarayan 250 altınlık bir eşya biraz gereksiz.


Altın Kalp – Kaldırıldı

Altın Kalp çok tartışmalı bir eşya. Saniyede-dakikada vb. fazladan altın veren eşyalar, oyunun başında güçlenmeme karşılığında sonlarında güçlü olma imkanı sağlıyor. Ama Altın Kalp aslında can eşyası ve can da oyunun başlarında önemli. Bu yüzden hem pasiflik yaratıyor, hem de pasiflerin katlanarak artmasına neden oluyor. Yaparken niyetimiz, zayıf olan ve altın toplayamayan karakterlere yardımcı olmaktı; ama bunu dengesizlik yaratan bir eşyadan çok daha iyi yöntemlerle yapabiliriz.

Alternatif: 10 saniyede bir altın ekleyen diğer eşyalar.

Oyunda hem koridorunuzda pasif bir şekilde üstünlük kurmanızı, hem de rakibinizin seçeneklerinizi kısıtlamanızı sağlayan bir eşya görmek istemiyoruz. Aynı özelliği taşıyan diğer eşyalar artık daha çeşitli başka eşyaların yapımında kullanabiliyor ve size başka gelir elde etme olanakları da sunuyor. Böylece son halleri çok daha esnek oluyor.


- Xypherous
Ali Can Y.
23 Aralık 2014 20:41
bazıları iyi itemler bazıları çok gereksiz bence iyi olmuş
Yiğithan B.
23 Aralık 2014 20:50
Güzel bilgi saolasın
onur can e.
23 Aralık 2014 21:01
Güzel paylaşım işime yaradı teşekkürler.