alexa
League of Legends
League of Legends, MOBA oyunu olarak Riot Games tarafından 2009 yılında yayımlanmaya başlamıştır. Ucuz Lol Riot satın almak için doğru yerdesiniz. League of Legends Riot Points satın alma işleminden sonra, LOL ödeme penceresinden Riot Pin seçerek, satın aldiğiniz riot point kodlarını aktif edebilirsiniz.
149
Herşeyiyle Orta Koridor Rehberi.
Sergen B.
6 Kasım 2015 16:30

Evet arkadaşlar her rehberimde olduğu gibi İçindekiler bölümünden başlayarak devam edelim..
>>İçindekiler<<
1-Genel tanım
2-Şampiyon rolleri
3-Seçilebilecek şampiyonların nitelikleri
4-Seçilebilecek şampiyonlar
5-Mavi Buff
6-Orta Koridorda Farm yapmanın önemi
7-Counterpick
8-Roam nedir? Nasıl yapılır ?

1-Genel Tanım
Şimdii gelelim Orta koridor Kimdir?,Nedir? ben kısa olsun diye Mid lane diyeceğim.
Sihirdar vadisindeki 5 Şampiyon rolunu bir insan vücudu olarak düşünürsek:
Solo:Sırt
Jungle:Damarlar
Mid:Kalp
ADC:Eller ve Ayaklar
Support:Bacak ve kollar

Biz takımın dayanıksız,korunması için başka şeylere ihtiyaç duyan ama hasarı ve önemliliği yüksek Kalp'ten bahsedeceğiz.
Öncelikle bir kalbin kan pompalayabilmesi için damarlara ihtiyacı vardır ve İyi bir Mid lane oyuncusunun Jungleriyle iletişim içinde olması çok iyidir. Özellikle Sizin jungleriniz rakip junglerin attığı ganglara iyi cevap verebiliyorsa Lane safhasına 1-0 önde başlarsınız.Orta koridor oyunun merkezidir.

2-Şampiyon Rolleri
Efenim, Mid lane'de oynanailecek pek fazla şampiyon rolü yoktur. Ama genel olarak Büyücüler ve Biraz daha az kalsa da suikastçiler tercih edilir.Örnek vermek gerekirse;Karthus,Lissandra,Brand,Cassiopeia Gibi Büyücüler bulunur. Ya da;Akali,Katarina,Yasuo,Zed gibi Anlık yüksek hasar veren ama daha dayanıksız olan şampiyonlar bulunur. Çoğu suikastçi yakın menzilden hasar verdiği için Laneye başlarken ya daha çok can iksiri,ya da Daha defansif bir item öneririm tabi AD hasar verenler için Doran kılıcına gelen can çalma ile daha etkili olabiliyor bence(Bkz:Zed).
Az olsa da Mid lanede dövüşçü görme ihtimaliniz de yüksek.Örneğin eskiden Wukong mid çok cazipti, sonradan Aatrox ve Riven oynanmaya başladı ama şu an Mid lane'de oynanan ve İlk rolü Dövüşçü olan hero yok denebilir.

3-Seçilebilecek şampiyonların nitelikleri

Efenim, Özellikle Mid lane için en az bir skilli ile Kitle kontrolü yaratması beklenir.Örneğin Karthus'un W si Lissandranın W si Ya da Brandın E+Q su Bir kitle kontrol efekti verir.
Ayrıca midde oynanmanın diğer bir koşulu da mobil olmaktır.Mobil olmak derken tabiki gezgin çizmesi ve çeviklik efsunu ile oradan oraya koşmaktan bahsetmiyorum. Hareket hızındanda bahsetmiyoruz denebilir.Bir rakibe/minyona atılan onların yanına hızla yaklaşan yada hızla uzaklaşabilen herolar tercih edilir.Örneğin Zed'in gölgesi Yasuo'nun Atılgan kılıcı Veya LeBlanc'ın Vurkaçı örnek olarak verilebilir.En başta dediğim Kitle kontrol efekti olmassa olmaz değil tabii ki. Mesela Zedin tek Kitlo kontrolü E skillinden gelen yavaşlatma ama buna ihtiyaç duymuyor çünkü enerjiyle çalışıyor ve Gölgesi var. Kaçmak onun için çok kolay. Yada rakibi kovalarkan Arayı kapatıp Hİç olmazsa Gölgesiyle geri dönebiliyor.Yasuoyu ele alalım, Tek Kitle kontrolü Hortumunun havaya zıplatabiliyor olması, Ama Middeki çoğu şampiyon menzilli olduğu için Rüzgar duvarını düzgün kullanırsa çok rahat şekilde rakip vuruşlarını engelleyebiliyor.
Diğer bir nitelik ise kaçış mekanizması:
Evet Belki LeBlanc oyunun en ani en yüksek hasarını veren hero olmayabilir.Hatta en yüksek hasarı veren heroya Anivia diyebilirim şahsen. Ancak Anivianın tek bir kaçış skilli bile yok, Ayrıca çok yavaş.Ama LeBlancın bu kadar tercih edilmesinin sebebi Vurkaçını kullanıp çok rahat pozisyonunu koruyabilmesi.Ayrıca şampiyonlarda bulunan sustain skilleri onların midlanede daha çok seçilmesini sağlayabilir. Sustain can veya manayı bedelsiz şekilde yenilemektir.(Bkz:Vladimir,Soraka)
Yani neymiş
I-Kitle kontrol(CC)
II-Mobilite(M)
III-Kaçış skilli(E)
IV-Sustain(S)
Bu üç özelliğin bir arada olduğu bir şampiyon olan Leblancın neden bu kadar çok seçildiğini anlamışsınızdır sanırım.

4-Seçilebilecek şampiyonlar

Mid lanede seçilebilecek şampiyonlar olarak bir liste hazırladım size buyrun efenim:

Suikastçiler
Ahri CC M E S
Akali CC M S
Fizz CC M E 
Kassadin CC M E
Katarina M E 
Kha'Zix CC M E S
LeBlanc CC M E 
Malzahar CC S
Nidalee M E S
Riven CC M E
Talon M E
Teemo CC M 
Tristana M E
Xerath CC 
Yasuo M E
Zed CC M E
Evet arkadaşlar gördüğünüz listede Mid lanede oynanan tüm suikastçileri yazdım ve Kitle Konrolüne sahip olanlar(CC),Mobil olanlar(M), Kaçış mekanizmaları olanlar(E) Olarak işaretledim. Gördüğünüz üzere Bu üç özelliğede sahip olanlar en çok seçilen şampiyonlardır.
Büyücüler
Anivia CC
Annie CC 
Brand CC
Cassiopeia CC E
Cho'Gath CC S
Diana CC M 
Fiddlesticks CC S
Galio CC 
Gragas CC M E S
Heimerdinger CC S
Karthus CC 
Lissandra CC E 
Lulu CC M E 
Lux CC 
Orianna CC M E
Syndra CC 
Twisted Fate CC E S
Veigar CC 
Vel'Koz 
Viktor CC
Vladimir CC E S
Ziggs CC M E 
Evet arkadaşlar buradada büyücülerden bahsettim. Gördüğünüz gibi En az 3 özelliğe sahip herolar en çok tercih edilen herolardır.Tabii ki Vladimir de Üç özelliğe sahip olsada CC si çok düşük olduğundan pek tercih edilmiyor.Aklınıza takılmış olabilir diye söylemek istedim,Soraka mid lane olabiliyor.Şöyle bir gösterelim:
Soraka CC E S
Ama tercih edilmemesinin sebebi hasarı yok.
Aynı zamanda Nami CC M E S Ama hasarı olmadığı için Mid lane'de göremiyoruz.

5-Mavi Buff
Mana
Arkadaşlar Mana kullanan şampiyonlarda 2.Blue buffdan itibaren hepsi sizindir bunu asla unutmayın. İlk maviyi bırakmamız ise Ormancının çabucak kasılabilmesi içindir.
Mana kullanan bir şampiyonda rakibi çok az şekilde aralıklarla dürtüyoruz.Dürterken sakın mananızı yok etmeyin çünkü mavi buffu alana kadar zorlanacağınız kesindir.Eğer çok fazla dürterseniz mananız olmayacağından BAseye gidip farmdan geri kalacaksınızdır.Dakika 5-6 gibi dürtmeleri arttırın çünkü 1-2 dakika sonra Blue Buff alacaksınız. blue buffu aldıktan sonra daha dikkatli olmalısınız çünkü ölerek Mavi Buffunuzu rakip takım mid lanerine verirseniz o koridoru büyük ihtimalle kaybedersiniz.

Enerji

Enerji kullanan şampiyonlarda bu iş biraz daha farklı. Geldikçe dürtüyoruz, Evet zaten dürterken enerji sorunu yaşamanız imkansıza yakın olduğundan skilliniz geldikçe dürtmekten çekinmeyin.(Bkz:Zed Q Akali Q)Eğer dilerseniz yine 2. Maviyi alabilirsiniz ki Ben almayı severim çünkü Zed oynarken Kombonuz için yeterli enerjiye sahip olamıyorsunuz.5 Levelde Atacağınız w e q kombonuz enerjinizi 0 a düşürüyor ve bu da 20 saniye beklemeniz gerek demektir ?! Eğer mavi buffu alırsanız Enerji yenilemeniz 16 oLacak ve yaklaşık 13 saniyede enerjinizi dolduracaksınızdır.

Hiçbirşey

Katarina,Vladimir gibi şampiyonlarda geldikçe kombomuzu boşaltıyoruz. yani dürtmek değil artık geldikçe kombomuzu atabiliriz. 2. Mavi buffu genelde ormancılarınız bırakmak istemez ve Haklılardır zaten. Ama ben katarina oynarken yine de almak isterim çünkü Yakından minyon aldıktan sonra direk rakibe atlayıp alacağım hasarı dengelemek istiyorum.Yine de size kalmış birşey

6-Orta koridorda Farm yapmanın önemi
İçindekiler kısmında Bir insan anatomisinden bahsetmiştim hatırlıyorsanız.Kalp ne kadar çalışırsa Vücut o kadar dinç olmaz mı ?
Siz ne kadar çok güçlenirseniz takımınızın kazanma ihtimali o kadar artar.Diğer koridorlara kıyasla daha kısa ve minyonlar daha kısa sürede geliyor,Ayrıca Minyonları hızlıca ittiren bir şampiyonsanız(Bkz:Akali,Zed,Yasuo) farmların gelmesini beklerken Gidip ifritlerinize bir selam çakabilirsiniz.
Genelde Mid lane oyuncuları Yetenek gücünden oluştuğu için Saldırı gücü oranları düşük olacaktır.Yine de bol bol pratik yaparak düz vuruş ile farm almayı öğrenebilirsiniz.Tabi şampiyondan şampiyona farklılık gösteren bir olaydır.Mesela Viktorun düz vuruş animasyonu çok rahat belli olur ve neredeyse farm kaçırmadan ilk 10 dakikayı tamamlamanıza elverişli bir şampiyondur.Ama Anivia.. Aah Anivia Ah
Düz vuruşlarının elinden çıkması 0,6 saniye ve normaldekinden yavaş yani 0,8 saniyede rakibe ulaşıyor ortalama olarak farm ölmeden 1.5 saniye önceden hareketlenmeniz lazım.Ki gelen 6 Minyondan 4ünü alan anivialar şanslı sayılıyor.6Levelde farm kaçırmıyorsunuz orası ayrı tabi.
Heronuz ne olursa olsun Oyun ilerledikçe Farmınız düşükse çok küfür yiyeceksinizdir.Aynı şekilde farmlar daha hızlı geldiği için Seviyeniz oyunun en yüksek seviyesi olmalıdır.Eğer değilse,Oturup düşünmeye başlayın derim.

7-Counterpick
Bu konuya başka bir rehberimde değindim. Buyrun linkihttp://forums.tr.leagueoflegends.com/board/showthread.php?t=96511

8-Roam nedir? Nasıl yapılır?
Roam: Mobil bir mid şampiyonunun diğer lanelere giderek(Genelde Bot lane) Jungler ile birleşip iki kişi baskın yapmasıdır.Buna uygun şampiyonlar genelde hem mobil hemde Kitle kontrole sahip şampiyonlardır. Mesela Leblanc Vurkaçla hem hızlı hem de hayali zincir ile Kontrol efektine sahip.
Twisted fate Ultisinden sonra Attığı sarı kartla Hem mobil hemde Kontrol efekti var. Lissandra E skilliyle mobil ve W+R ile Kitle kontrolüne olanak sağlıyor.
Karşınızdaki mid herosu Lanede yoksa Rakip kayboldu SS ini vermelisiniz.Sonra aman ben basedeydim aman ölmüştüm öldürmüştüm mavi almaya gitmişti babaannem camdan düştü bi sn. falan yok efenim.
Ss verdin mi? Vermedin o zaman olay bitmiştir.(Bkz:Report mid)
Rakip mid herosu ayrıldı ve siz de peşinden gidin efenim ama şöyle bir tüyo vereyim. Diyelim ki rakip lissandra yukarı çalılara girdi ve peşinden gidiceksiniz. Çalıya totem atmadan gitmeyin derim. Ya Top lane oyuncusu roama geldiyse ve Sizin Top lane oyuncunuz SS vermediyse ?(Bkz:Report solo)
Roama en iyi karşılık Roamdır. Ya da roama gidebilecek bir hero değilseniz. Rakibiniz uzaklaştıktan sonra laneyi mümkün olduğunca ittirip kuleye abanın.

Evet arkadaşlar Mid lanemizin sonuna geldik ileriki rehberlerde görüşmek üzere iyi oyunlar

GÜLSÜM D.
31 Ocak 2016 23:24
Mide ap herolar alinmali bence.