alexa
League of Legends
League of Legends, MOBA oyunu olarak Riot Games tarafından 2009 yılında yayımlanmaya başlamıştır. Ucuz Lol Riot satın almak için doğru yerdesiniz. League of Legends Riot Points satın alma işleminden sonra, LOL ödeme penceresinden Riot Pin seçerek, satın aldiğiniz riot point kodlarını aktif edebilirsiniz.
190
Jayce Rehberim
Sergen B.
6 Kasım 2015 17:14

Merhaba,

Son zamanlarda favori şampiyonlarımdan olan Jayce'in çok popülerleştiğini farkettim.(Dünya Şampiyonası'ndan olsa gerek.)Fakat çoğu oyuncunun yanlış eşyalar ve yanlış tarzda oynadığı da gözüme çarptı.Bu sebeple 2 yıldır oynadığım şampiyon ile kazandığım deneyimleri sizlere aktarmaya çalışıcam.

Öncelike şampiyon hakkında bilgi vermek istiyorum.Jayce saldırı gücü kullanan uzun/yakın menzilli yeteneklere sahip bir şampiyon.Oyunun orta bölümünde çok güçlü.Çok uzun mesafeden dürtme yeteneğine sahip.Bu sebeple siege ve oyunu soğutma durumlarında oldukça güçlü bir şampiyon.Jayce'in oynanabileceği koridorlar orta ve üst koridordur.

Jayce'e karşı güçlü ve zayıf şampiyonlardan başlıyalım.(Counter dediğimiz hadise.)Bu listede vericeğim şampiyonlara karşı koridorunuzu kazanıcaksınız veya kaybediceksiniz görüşüne kapılmayın her ne kadar karşılaşma önemli olsada sonuçta herşey oyuncunun yeteneğine bakıyor.

Orta koridor içinde Zed, Syndra, Ahri, Talon, Akali kaçınmamız gereken şampiyonlar.Farkettiğiniz gibi jayce malesef mesafe kapatabilen ve suikastçi şampiyonlara karşı oldukça zayıf.

Yine Orta koridor içinde Orianna, Twisted Fate, Xerath, Malzahar, Ziggs tarzı büyücü şampiyonlara karşı ise oldukça güçlü bir konumda Jayce.

Üst koridor içinde Fiora, Irelia, Pantheon, Yorick kaçınmamız gereken şampiyonlar.Yine hızlı mesafe kapatabilen şampiyonlar Jayce'i zorluyor.

Yine Üst koridor içinde Darius, Jax, Nasus, Gnar, Garen gibi bruiser şampiyonlara karşı ise Jayce oldukça güçlü.

Karşılaşmalar üzerine fazla detay vermiyeceğim fakat sormak istediğiniz soru varsa bana mesaj atabilirsiniz.

Gelelim rün ve kabiliyetlere.

Rünlerde 
Damga : Saldırı gücü, Zırh delme
Mühür : Zırh, Can
Nişan : Büyü direnci, Bekleme süresinde azalma
Cevher : Saldırı gücü, Saldırı hızı, Can çalma

Genel olarak kullanmanız gereken rünler bunlar.Bu rünler içerisinden size uygun olan bir kombinasyon oluşturmak veya karşılaşmanıza göre farklı rünler kullanmak sizin elinizde şahsen kullandıklarım: 

Orta koridor için: 9x Zırh delme, 9x Seviye başına Can, 9x Seviye başına bekleme süresinde azalma, 3x Saldırı gücü

Üst koridor için: 9x Zırh delme, 9x Zırh, 9x Büyü direnci, 3x Saldırı gücü

Tekrar söyliyim istediğiniz kombinasyonu kullanabilirsiniz tamamen rakibinize ve sizin tercihiğinize bağlı.

Kabiliyetler için 21 saldırı 9 savunma kullanmanızı tavsiye ediyorum.Saldırı bölümünden seçecekleriniz yine size kalmış.

Satın alacağımız eşyalara gelelim.

Öncelikle Jayce'in olmassa olmazı Manaveren.Bu eşyayı mümkün olduğu kadar hızlı satın almalı ve bitirmelisiniz.Jayce manaya aşırı derecede ihtiyaç duyan bi şampiyon ve bu eşya sizin zorlanmadan koridor safhasından çıkmanızı sağlıyacaktır.Bitirdiğinizde ise bütün yetenekleriniz bu eşyanın aktifinden inanılmaz bir hasar bonusu alıcak.

Yine olmassa olmazlardan Hırpalıyan.Bu eşya size ihtiyacınız olan bekleme süresi azalması ve zırh delme vericek.Manaveren gibi bu eşyamızı da ne kadar hızlı satın alırsak okadar iyi fakat hızlı bir şekilde Kara balta veya Youmunun kılıcına çevirmek zorunda değilsiniz.Gelelim asıl kilit noktaya: Kara balta mı Youmu mu?Bu tamamen sizin oyun tarzınıza ve karşı takıma bağlı.Bildiğiniz gibi Kara balta tanklara karşı çok iyi bir eşya ve eğer karşıda çok sayıda tank şampiyon varsa almanızı tavsiye ederim.Gelelim benim şahsi favorim olan Youmuya.Bu eşya size daha az saldırı gücü vericek fakat bu eşyadan kritik şansı kazanıcaksınız.Ayrıyeten aktifi size saldırı hızı ve hareket hızı bonusu vericektir.Ben şahsen Youmuyu tercih ediyorum fakat dediğim gibi ikisinide kullanabilirsiniz ve bu eşyalardan hangisini satın alıcağınız bir sonraki eşyanızı belirliyecek.

Son Fısıltı.Bu eşya hakkında açıklama yapmama gerek yok geçiyorum.

Kanasusamış.Can çalma, kalkan ve 80 saldırı gücü.Jayce için harika bir eşya.Eğer Kara Balta aldıysanız bir sonraki eşyanız bu olmalı.

Ebedi Kılıç.Şahsi tercihim.Muramananın hasarı, Youmudan ve Ebedi kılıçtan aldığımız kritik şansıyla birleşince vurduğunuz hasar saldırı gücü taşıyıcılarını 2 oto atak ile öldürmenizi sağlıyacaktır.Youmu aldıysanız bir sonraki eşyanız bu olmalı.

Üçlü Kuvvet.Bu eşya tamamen oyun tarzınıza bağlı.Kesinlikle gerekli değil fakat seviyorsanız kullanabilirsiniz.Bu eşyayıda Youmu ile kullanmanızı tavsiye ederim.

Malmortius'un Ağzı.Eğer karşı takımda çok fazla büyü hasar var ise erken alıcağınız bir sihiriçeni Malmortius'un Ağzı'na dönüştürebilirsiniz.

Cıva Yatağan.Eğer karşı takımda çok fazla kitle kontrol var ise bu eşyayı tercih edebilirsiniz.

Randuin'in Alameti.Eğer karşı takımda çok fazla saldırı gücü var ise bu eşyayı tercih edebilirsiniz fakat ön saflarda olmıyacağınız için tavsiye etmiyorum.

Banshee'nin Duvağı.Can, büyü direnci ve yetenekleri engelleyen bir kalkan vericek.Oldukça faydalı bir eşya.

Koruyucu Melek.Bu eşyayıda açıklamama gerek yok sanırım.

Botunuz için Ionia Çizmeleri'ni tavsiye ediyorum.Bekleme süresi Jayce için oldukça önemli.Fakat oyun tarzınıza veya rakibe göre farklı botlar alabilirsiniz.

Şimdi gelelim KESINLIKLE ALMAMANIZ gereken eşyalara.

Canbiçen.Tamamen gereksiz.Kanasusamış'la karşılaştırıldığında çok kötü kalıyor.

Buzdoğan Eldiven.Yine kardeşi olan Üçlü Kuvvete kıyasla fazla fayda sağlamayan bir eşya.

Vahşi Hydra.pls.

Runaan'ın Kasırgası.pls.

Bunlar dışındaki eşyaları deniyip kullanabilirsiniz.Şahsen tavsiye etmiyorum ama dediğim gibi en verimli oyun tarzı kendi oyun tarzınızdır.

Örnek eşya dizilimi: Doran'ın Kılıcı > Tanrıça'nın Gözyaşı > Hırpalayan > Manaveren > Son Fısıltı > Youmu > Ebedi Kılıç > Banshee'nin Duvağı

Örnek eşya dizilimi: Uzun Kılıç > Tanrıça'nun Gözyaşı > Hırpalayan > Manaveren > Son Fısıltı > Kara Balta > Kanasusamış > Koruyucu Melek

Gelelim Jayce'in yeteneklerine.Yeteneklerin tam olarak ne yaptığını açıklamama gerek yok sanırım oyun içerisinden bakabilirsiniz hangisinin ne işe yaradığına .Yetenek geliştirme sırası:

Q>E>W>Q>Q>W>Q>W>W>E ..... tarzında gidecek R'ye puan vermenizin pek bi faydası yok.

Kısacası önce Q sonra W sonra E en son ise R'yi dolduracağız.

Oynanış tarzı.En önemli kısım.Bölüm bölüm anlatmaya çalışacağım.

Koridor safhası.Oyunun başında karşınıza gelebilecek bütün şampiyonlardan güçlüsünüz.Oyuna 2 yetenek ile başlıyorsunuz ve menzillisiniz.Bu avantajı kullanıp mümkün olduğu kadar minyon agrosu almadan rakibinizi dürtün.Eğer oyunun başını doğru şekilde oynarsanız 2. seviyeye erken ulaşıcaksınız demektir.2. seviye olduktan sonra rakibinizi öldürmeye çalışabilirsiniz.Örnek level 2 kombosu: oa oa r q oa e r eq.6. seviyeye kadar bu şekilde koridorunuzu domine edebilirsiniz fakat 6. seviye karşıdaki şampiyon örneğin darius veya orianna yeni bir yetenek kazanıcak fakat siz kazanmıyacaksınız bunu unutmadan oynayın.Eğer koridorunuzu kaybediyorsanız uzaktan farm yapabilir ve üstünüze atlıyan şampiyonları çekiç duruşunda iken e yeteneğiyle geri atabilirsiniz.Eğer kazanıyorsanız ve koridoru dondurmadıysanız büyük ihtmalle uzun bir süre ilerde olucaksınız çünkü rakibinizi dürtmek için minyonları ittirmek zorundasınız.Karşı ormancı büyük ihtimal sizin koridorunuza gelicektir.Kaçmak için her ne kadar hız bonuslarınız olsada fazla bir faydası olmıyacaktır bu sebeple açılıcaksanız totemli oynayın.

Gelelim oyunun orta kısmına.Ejder mücadelesi, küçük çaplı dövüşler bu tarz durumlarda takımınız için çok önemlisiniz çünkü eq kombonuz dediğim gibi oyunun en iyi dürtme yeteneklerinden biri mümkün olduğu kadar kullanın.Dövüşlerde mümkün olduğu kadar kitle kontrolüne maruz kalmamaya çalışın ve uzaktan dürtmeden dövüşe girmeyin.Çekiç formunu alıp en önde koşmayın, çekiç formunu temizlik yaparken kullanıcaksınız.Bu bölümde oyunda en güçlü olduğunuz bölüm, boş durmayın.Takımınızla kule almaya çalışın.Oyunun o bölümünde tanklar daha tam olarak gelişmediği için sizin dürtmenize bir cevap bulamıyacaklar.

Oyunun geç kısmı.Artık herkes 5-6 eşya almış vaziyette ve baron dansı başladı.Bu kısımda geri kalmadıysanız bir eq kombonuz rakip takımın saldırı gücü taşıyıcısının canının %30-%50 sini götürecektir.Eğer bikaç tane güzel eq isabet ettirirseniz takımınıza oyunu kazandırabilirsiniz.Fakat yakalanırsanız %100 öldünüz kaçma şansınız malesef yok bunu unutmadan oynayın.Tekrar söylüyorum dürtmeden dövüşmeyin.

Ayrık ittirmenizi tavsiye etmiyorum çünkü jayce 5v5 durumlarda çok güçlü bir şampiyon fakat takımınız çok geride ve siz çok ilerdeyseniz tabiki deniyebilirsiniz.

Unutmayın çekiç formunuzda iken her ne kadar bonuslar kazansanızda kombonuzu yaptıktan sonra kite yiyerek ölme ihtimaliniz çok yüksek.

GÜLSÜM D.
27 Aralık 2015 12:12
Zor bi hero ve çok kasmanz gerek
GÜLSÜM D.
31 Ocak 2016 14:00
Soloda daha etkili ve mana veren kasılmalı