alexa
League of Legends
League of Legends, MOBA oyunu olarak Riot Games tarafından 2009 yılında yayımlanmaya başlamıştır. Ucuz Lol Riot satın almak için doğru yerdesiniz. League of Legends Riot Points satın alma işleminden sonra, LOL ödeme penceresinden Riot Pin seçerek, satın aldiğiniz riot point kodlarını aktif edebilirsiniz.
278
Kartların Ustası Twisted Fate (Rehber)
Mehmet G.
4 Mayıs 2015 17:40

Merhaba arkadaşlar. Geçen gün yaptığım oylamada size hangi orta koridor yetenek gücü taşıyıcısının rehberini istersiniz diye sormuştum ve en çok oy alan şampiyon Twisted Fate olmuştu. Umarım yararlı bir rehber hazırlayabilmişimdir 

Twisted Fate, oynanması zor ama bir o kadarda eğlenceli bir şampiyondur. Hem Orta Koridor ya da üst koridor yetenek gücü taşıyıcısı olarak, hem de alt koridor saldırı gücü taşıyıcısı olarak oynanabilir. Ben bu rehberimde size yetenek gücü taşıyıcısı Twisted Fate'i anlatacağım. Türkiye sunucusunda genel olarak işe yaramaz olarak görülmektedir ama bu tamamen yanlıştır. Oyun başında, özellikle Erken Oyun süresince çok da güçlü değildir, ama geç oyunda oyunda en güçlü şampiyonlardan birisi haline gelir, yenilenen pasifi sayesinde (Twisted Fate, artık her birim katlettiğinde bir zar atacaktır, ve bu zarda çıkan sayı doğrultusunda 1-6 arasında bonus altın kazanacaktır. Ama takıma etki etmiyecektir, sadece kendisi kazanacaktır bu altını.) çok daha kolay eşya dizebilecektir.

Kullandığım Eşyalar:
Bot ve 4 can potu 
Pırıltı
Doran'ın Yüzüğü x1/x2 ya da Lanetli Maske
Lich Boğan
Sihirbaz Pabuçları
Rabadon'un Ölüm Şapkası
Ölümateşi Pençesi
Doran'ın Yüzüklerini ya da Lanetli Maske'yi satarak Zhonya'nın Kum Saati
Hiçlik Değneği


Rünler:
Kırmızılar: Büyü Nüfuzu
Sarılar: Seviye Başına Can
Maviler: Büyü Direnci
Cevherler: Yetenek Gücü

Kabiliyetler:
Bu siteden kullandığım dizilişe bakabilirsiniz:http://www.efsanelermeydani.com/runler_kabiliyetler/#MaK7zMSUvdPgvvE ya dahttp://www.efsanelermeydani.com/runler_kabiliyetler/#MaK7zMSUvvasvEd
21/0/9, genel olarak tercih ettiğim diziliştir. Twisted Fate hassas bir şampiyon olduğu için 21/9/0 da olabilir. Rakibe karşı bir üstünlük elde etmek için, 9/0/21 şeklinde bir kabiliyet dağılımıda yapılabilir, ama bu tip bir dağılımda yetenek gücü bakımından baya geriye düşmüş olursunuz ve ayrıca BüyüKılıcı kabiliyeti Twisted Fate için son derece önemlidir. Bu yüzden 21/0/9 dizilişini tavsiye ederim.

Büyüler: Sıçra ve Tutuştur, ya da Sıçra ve Işınlan. Bildiğiniz gibi Twisted Fate, rakibin bulunmadığı bir koridordan minyon ittirmeye ve kule almaya (Backdoor) çok uygun bir şampiyondur. Bu yüzden, Işınlan sihirdar büyüsü ile bir koridora ışınlanıp minyon ittirebilir, takım arkadaşları sizi uyarıncada ultiniz ile uzaklaşabilirsiniz. Seçim size kalmış, ama takımınızda kimsede Işınlan yoksa sizin almanızı tavsiye ederim.

Yetenek: İlk olarak Q, sonra W ve son olarakta E yeteneğini geliştirmeyi uygun buluyorum. Q yeteneği, sizin minyon dalgalarını çok hızlı bir şekilde temizlemenizi ve rakibinizi rahat bir şekilde dürtmenizi sağlar, ayrıca Sarı Kart Q kombonuzla rakibe çok fazla hasar verebilirsiniz. W yeteneğinizin 1. seviyede kalması, erken oyun için yeterlidir. Benim kullandığım item dizilişi, rakibi 1 komboda yere sermek üstüne kuruludur. Bu yüzden kombonuzun daha çok hasar vermesi için, ikinci olarak W yeteneğinizi geliştirmelisinizdir. Saldırı Hızı, kombo üstüne kurulu bir Twisted Fate için şart değildir. Ama saldırı hızı üstüne oynamak istiyorsanız Ölümateşi Pençesi yerine Nashor'un Dişi alıp ilk ya da ikinci olarak E yeteneğinizi de geliştirebilirsiniz, ama gerekli değildir. Boşu boşuna düz vuruşla zaman kaybetmiş olursunuz. Yani rakibi 2 yetenek ile öldürebilecek bir oynayış tarzı yerine, 2 yetenek + 4 vuruş ile öldürebilecek bir oynayış tarzı sergilemenizi sağlar, gördüğünüz gibi gereksizdir.

Neden bu eşyaları seçtiğime gelirsek:
Bot ve 4 can potu: Twisted Fate, Mavi Kart sayesinde mana sorununu çözer. Her dolduğunda mavi kart kullanarak hem rahat bir şekilde minyon kesebilir/rakibi dürtebilir hem de harcadığı manadan daha fazla bir mana yeniler, yani mana sorunu olmaz. Yine de mananın ciddi bir sorun olacağını düşünüyorsanız 1 tane mana potuda alabilirsiniz. 
Twisted Fate, rakibi çok rahat dürtebilen bir şampiyondur, gerek E yeteneğinin pasifi sayesinde güçlenen 4. vuruşunu rakibe yaparak, gerek Mavi Kartı ile, gerekse Sarı Kart Q kombosu ile rakibi çok rahat dürtebilir, ama gördüğünüz gibi dürtmek için ona 1 tane düz vuruş yapmanız gerekmektedir. Genellikle rakipleriniz, güçlenmiş 4. vuruşunuzun olduğunu ya da W yeteneğiniz ile bir kart seçtiğinizi görünce sizden uzaklaşırlar. Onları yakalamak ve hasar verebilmek için, erken oyunda bir bot almanız çok önemlidir.
Pırıltı: Twisted Fate için en önemli eşyalardan birisi Lich Boğan'dır. Bu eşyayı ne kadar çabuk alabilirseniz o kadar iyidir. Lich Boğan'ı oluşturmak için alacağınız Pırıltı eşyasını erken oyunda almak size muhteşem bir dürtme potansiyeli verir. İlk Base dönüşünüzde bu eşyayı almalısınız.
Doran'ın Yüzüğü x1/x2 Yukarıda size sunduğum eşya dizilişinin zayıf bir noktası vardır: Hiç bir can eşyası yoktur. Sadece rünleriniz ile can kazanabilirsiniz, gerçi uzak menzilli sersemletmeniz ve Zhonya'nız ile cana çok da ihtiyacınzı olmaz, ama yine de Zhonya alana kadar size can vermesi için 1-2 tane Doran'ın Yüzüğü çok işinize yarayabilir.
Ayrıca, mana sorunu yaşıyorsanız bile artık yaşamazsınız. Mavi Kart ve Doran'ın Yüzükleri size çok güzel bir mana yenileme potansiyeli verir.
Ama eğer hiç mana sorunu yaşamıyorsanız, Mavi Kart sayesinde mananızı idare edebiliyorsanız Doran'ın Yüzüğü/Yüzükleri yerine Lanetli Maske de alınabilir. 
Lich Boğan: Lich Boğan, Twisted Fate'in temel eşyasıdır. Kombosunun gücüne güç katar ve çok rahat bir şekilde Backdoor yapmasını sağlar. Bu eşyayı bir an önce edinmeniz gereklidir.
Ama can da Twisted Fate için son derece önemlidir. Ayrıca, yetenek gücünüz çok yok ise Lich Boğan ile o kadarda fazla hasar veremezsiniz, bu yüzden öncelikle size can ve yetenek gücü veren Doran'ın Yüzükleri ya da Lanetli Maskeyi almalısınız. Onlardan sonra da, bir an önce Lich Boğan'ı almalısınız.
Sihirbaz Pabuçları: Sersemletme, ışınlanma ve yavaşlatma özellikleri sayesinde Twisted Fate'e hareket hızı o kadarda gerekli değildir. Ama büyü nüfuzu son derece gerekli olduğu için, 2. tamamlanmış eşya olarak bu botun alınması uygun olur.
Rabadon'un Ölüm Şapkası: Lich Boğan, yetenek gücünüze göre sizin sonraki saldırınızı güçlendirir. Rabadon ise, size muhteşem bir yetenek gücü verir, yani hem Lich Boğan ile vuracağınız hasarı hem de yeteneklerinizin, kombonuzun vurduğu hasarı muazzam bir seviyeye çıkarır. Bu eşyayı almanızla birlikte, Twisted Fate'in gerçek gücünü su üstüne çıkarmaya başlarsınız.
Ölümateşi Pençesi: Twisted Fate'in o OP'liğini açığa çıkaran, Twisted Fate ile maç taşımanızı sağlayan eşya. Bu eşya, hem rakibe güzel bir hasar verir, hem de sonraki 4 saniye boyunca rakibin alacağı büyü hasarını %20 oranında arttırır. Kombonuzu gerçekleştirmek için 4 saniye size yeterde artar. Ayrıca bu eşyayı almanızla beraber, artık savaşlarda Sarı Kart yerine Mavi Kartı seçmeye başlayabilirsiniz, çünkü rakipleri sersemletmenize gerek olmaz. Eğer rakipler yakınınızdaysa ve Q'yu kesinlikle tutturabileceğinizi düşünüyorsanız, Ölümateşi + Mavi Kart + Q ve yetmezse güçlenmiş 4. vuruşunuz ile onu kesinlikle yere serersiniz, ama rakip uzaktaysa Q'yu tutturabilmek için Sarı Kartı seçebilirsiniz yine de.
Zhonya'nın Kum Saati: Twisted Fate, Zhonya'sını aldıktan sonra korkusuz bir şekilde savaşın ortasına ultisi ile girebilir. Genellikle ışınlandığı zaman birçok düşman Twisted'a odaklanır. Ama Zhonya'sı ile savaşa girer girmez hasar görmez hale gelebilirsiniz, ya da rakip size odaklanmazsa kombonuzu attıktan sonra Zhonya basıp kombonuz tekrar dolana kadar güvenli bir şekilde bekleyebilirsiniz.
Hiçlik Değneği: Kombonuzun vurduğu hasarı hat safhaya çıkarır. Bu eşya dizilişinde büyü nüfuzu eşyaları çok fazla olmadığı için kesinlikle alınması gereken bir eşyadır.

Neden değil?
Nashor'un Dişi: "Yetenek" kısmında da açıkladığım ve sürekli olarak bahsettiğim gibi, Twisted Fate rakibi tek bir kombo ile öldürmek üstüne kuruludur. Bu eşyayı aldığınız taktirde kombonuzu daha sık kullanabilirsiniz. (%20 bekleme süresinde azalma sağladığından dolayı.) Ama buna ihtiyacınızda olmaz. Kombo Zhonya Kombo yaparak aynı savaş içerisinde 2 kombo kullanabilirsiniz, ki genellikle ondan sonrada savaş bitmiş olacaktır. Ayrıca bu eşyayı aldığınız taktirde kombo üstüne kurulu bir oyun sergilemezsiniz. Sarı Kart ve düz vuruş üstüne, E yeteneğiniz üstüne kurulu bir oyun sergilersiniz. İlla almak istiyorsanız, Ölümateşi Pençesi yerine alınmalı ve 1. ya da 2. olarak E yeteneği geliştirilmelidir.
Cehennem Asası: Hiçlik Değneğine kadar alacağınız diğer eşyalar, bu eşyadan daha çok işinize yarar. Ama eğer rakipler büyü direnci çıkmamışlarsa, Hiçlik Değneği yerine alabilirsiniz.
Rylai'nin Kristal Asası: Kombo üstüne kurulu bir oyun sergilediğiniz için, rakibi yavaşlatmanıza gerek kalmaz çünkü kombonuz bitince yavaşlicak bir rakipte kalmaz ortada. Zhonya'nın Kum Saati sayesinde hem daha uzun süre hayatta kalabilir, hem de daha yüksek bir yetenek gücüne sahip olabilirsiniz.

Nasıl Oynanmalıdır?
Erken Oyun Twisted Fate, erken oyunda kombosu en az vuran karakterlerden birisidir, ama erken oyun Twisted Fate için en önemli safhadır. Çok iyi farm yapmanız gerekir, neyse ki Twisted Fate'in gerek şu anki pasifi gerekse yenilenecek pasifi sizin farmınızı çok kolaylaştırır, hele yenilenmiş hali sayesinde "6 kesene 1 minyon bedava" kampanyası gibi bir şey olmuş olur, yaklaşık her 6 minyonda bir pasifiniz sayesinde 1 minyon fazladan kesmiş kadar para kazanırsınız.
Erken Oyunda, düz vuruşlar iyi hasar verir. Bunu değerlendirin. Rakip eğer yakın menzilli bir şampiyonsa, farm için size yaklaşması gerekir. Onu buna pişman edin. Her yaklaştığında o gidene kadar ona düz saldırı yapın, ama unutmayın, siz rakibe saldırdığınız zaman etrafınızdaki rakip minyonlarda size saldırı yapmaya başlarlar, ve rakip minyonlar genellikle rakipten daha çok vurur erken oyunda. Bu yüzden etrafta minyon olmamasına özen gösterin.
Eğer rakip uzak menzilli ise, saldırı gücü ve zırh değerlerinizi karşılaştırın. Eğer rakibe düz saldırı ile onun size vereceğinden daha fazla hasar verebiliyorsanız, etrafta minyon olmadığı sürece ona sürekli saldırın. Eğer o size daha fazla hasar verebiliyorsa, 1 kere vurup çekilin. Sürekli olarak böle yapa yapa dürtün, ama asla dürtmek için farm kaçırmayın.
Ayrıca, botunuzla kazandığınız hareket hızı sayesinde E yeteneğiniz ve W yeteneğiniz ile rakibi dürtün. W yeteneğinizi nasıl kullanmanız gerektiğine gelecek olursak:
Mavi Kart: Farm için, mana yenilemek için ve hem rakibi dürtüp hem de mana yenilemek için kullanılabilir. Kule kesmek için her dolduğunda Mavi Kart kullanmalısınız, hem kuleye fazladan hasar verir hemde Lich Boğan/Pırıltınızı tetikleyerek verdiğiniz fazladan hasarı arttırır.
Sarı Kart: Gank'lerden kurtulmak, ardından Q atarak yüksek hasar vermek ve rakibin gözünü korkutmak için kullanılabilir. Kuleyi sersemletmek bir işe yaramaz.
Kırmızı Kart: Minyon dalgalarını temizlemek için ya da kule arkasına saklanmış bir rakibe hasar vermek için (kuleye kırmızı kartı attığınız taktirde etrafındakilere de, yani rakibe de hasar verir) kullanılır.

Orta Oyun: Eğer rakip ormancı orta koridorda yerleşik hayata geçmişse ilk Base dönüşünüzde 1-2 tane totem alın. Sarı ya da Kırmızı kartınız sayesinde ganklerden kolayca kurtulabilirsiniz, ama yine de size hatrı sayılır bir hasar verebilirler. 
Pırıltıyı tamamlamanız halinde, artık her dolduğunda Sarı Kart Q kombonuz ile ya da mana yenilemek için Mavi Kart ile rakibe hasar verin. Güçlendirilmiş 4. vuruşunuz ve düz vuruşlarınız artık o kadarda fazla hasar vermemektedirler, ama yine de vurabildiğiniz kadar düz vuruş yapın rakibinize. Farma odaklanın, Twisted Fate bir süikastçı olmadığı için koridorunu ittirip diğer koridorlara yardıma gidemez. (Roam yapamaz.) Ve farm sizin için çok önemlidir, farma odaklanın. Ama yine de takımınız Ejderha kesiyorsa rakiplerin nerede olduğunu görmek ve onlara yardıma gitmek için ultinizi kullanabilir, ya da bir koridorda sizin kaybettiğiniz/çekişmeli bir savaş varsa ultiniz ile oraya ışınlanabilirsiniz. Bir gözünüz farmda, bir gözünüzde haritada olsun. Doğru pozisyonlarda ultiniz ile yardıma gitmeniz durumunda skor almanız neredeyse garantidir. Ya da Işınlan almışsanız, diğer koridorlara Işınlan ile yardıma gidip sonra da ultiniz ile tekrar hızlı bir şekilde orta koridora dönebilirsiniz.
Twisted Fate Ölümateşi'ni tamamlayana kadar kombosu ile tam canlı birisini indiremez ya da 2v1'de skor alamaz. Bu yüzden rakip ormancı gank gelirse direk olarak kaçın, rakip %30 canda falan ise ve onu alabileceğinizi düşünüyorsanız önce onu indirin, sonra kaçın.
Geç Oyun: Artık maç taşıma vaktiniz gelmiştir. Gözünüze kestirdiğiniz bir kişiyi haritadan silebilecek bir duruma gelmişsinizdir. Kombonuz (Uzaktakiler için Ölümateşi Sarı Kart Q, yakındakiler için Ölümateşi Mavi Kart Q) ölümcül hasarlar vurabilmektedir. Takım savaşlarında kombonuzu direk olarak rakip saldırı gücü taşıyıcısına ya da yetenek gücü taşıyıcısına atın ve verdiğiniz hasarın keyfini çıkarın. Takım savaşının ortasına direk olarak ultiniz ile dalabilir, Zhonya'nız sayesinde adamları sinir krizine sokabilirsiniz.
Takım savaşının olmadığı durumlarda ise diğer koridorları ittirin. Twisted Fate, Lich Boğan ve Mavi Kart sayesinde çok güzel bir şekilde kule kesebilirken Q yeteneği sayesindede çok güzel bir şekilde minyon dalgalarını temizler. Mümkün olduğunca fazla Backdoor yapın. Her seferinde 1 kule alıp ultiniz ile uzaklaşın. Eğer takım arkadaşlarınız sizi uyarırsa, ultinizi açın ve rakiplerin nerede olduklarına bakın. Size yaklaşmaları halinde ya da ultiniz bitmek üzereyken oradan hemen uzaklaşın. 2-3 Backdoor'un sonunda rakip inhibitörü alıp rakibi savunma yapmaya zorlamış olursunuz.

Umarım yararlı bir rehber olmuştur. Eksik ya da yanlış bulduğunuz kısımları belirtirseniz sevinirim.

Cevap bulunamadı.