alexa
League of Legends
League of Legends, MOBA oyunu olarak Riot Games tarafından 2009 yılında yayımlanmaya başlamıştır. Ucuz Lol Riot satın almak için doğru yerdesiniz. League of Legends Riot Points satın alma işleminden sonra, LOL ödeme penceresinden Riot Pin seçerek, satın aldiğiniz riot point kodlarını aktif edebilirsiniz.
146
Katarina Rehberi
Mehmet G.
4 Mayıs 2015 18:18

Merhaba arkadaşlar. Türkiye Sunucusunda oynuyorum ve ana karakterin Katarina. Katarina, bilindiğiniz gibi oyunda çok fazla kullanılan, son derece eğlenceli bir karakterdir. Ben de bu karakterle ilgili uzun bir rehber yapmaya karar verdim, umarım yararlı bulursunuz. Yanlış ya da eksik bulduğunuz tarafları yorum olarak belirtirseniz sevinirim.

Öncelikle item dizilişiyle başlayalım: Benim klasik katarina item dizimim (Build) şu şekildedir: 
Bot ve 4 pot
Negatron Pelerini
Lanetli Maske
Ölümateşi Pençesi
Sihirbaz Pabuçları
Cehennem Asası
Rabadon'un Ölüm Şapkası
Lanetli Maskeyi satarak yaptığım bir Zhonya'nın Kum Saati
Hiçlik Değneği

Skill sırası ise: Karşımdaki kişi uzun menzilli ise QWE, yakın menzilli ise WQE şeklinde bir geliştirme sırası yapmayı tercih ediyorum.

Neden bu itemleri seçtiğime değinmek gerekirse;
Bot ve 4 pot: Bence Katarina için en iyi başlangıç eşyalarıdır. 4 pot sizin uzun süre koridorunuzda kalmanızı sağlarken bot ise rakip ormancının size gelmesi durumunda (Gang) ve rakibinizin Yetenek Atışları (Skill Shot) kullanması durumunda (eğer varsa) kolaylıkla kaçmanızı sağlar. Kuvvet Kitabı ve 1 pot da bir başlangıç çeşididir, ama önermem çünkü 1 pot sizi çok fazla idare edemez, 1 rakip kombosuna potunuzu kullanmak zorunda kaldığınızı düşünürsek, yiyeceğiniz bir başka kombo ve üstünede rakip ormancısının baskına (gank'e) geldiğini ve kaçmak için yeteri kadar hızlı koşamadığınızı göz önünde bulunduracak olursak ölümünüz kesin gibi bir şey olur.
Negatron Pelerini: Erken Oyun (Early Game)'de alınmış bir Negatron Pelerini size gerekli olan Büyü Direncini verir. Rakibinizden daha az hasar yiyip koridorunuzda daha uzun kalabilmek için vazgeçilmezdir.
Lanetli Maske: Erken Oyun için en iyi Yetenek Gücü eşyasıdır. Size Erken Oyun için yeterli bir miktar Yetenek Gücü, Can Puanı ve Büyü Nüfuzu verir. Geç olmadan alınması gerekmektedir.
Ölümateşi Pençesi: Katarina, bilindiği üzere bir Süikastçı'dır. Gözüne kestirdiği bir rakibi saniyeler içinde öldürebilmesi gerekir. Ölümateşi Pençesi, size muhteşem bir Yetenek Gücü vermenin yarı sıra, Katarina, Lissandra, Syndra gibi rakibi tek bir komboda yere sermesi gereken şampiyonlar için çok işe yarıyan bir aktif özelliği vardır: Rakibe azami Can Puanının %15'i kadar Büyü Hasarı verir ve sonraki 4 saniye boyunca yiyeceği Büyü Hasarı'nı %20 oranında arttırır. Bu aktifi bir Saldırı Gücü Taşıyıcısı üstünde kullanmak ve tam bir kombo ile de devamını getirmek (QEWR) o taşıyıcının can puanlarını anında dibe indirir. Takım Savaşlarında, eğer rakip saldırı gücü taşıyıcısını bulabilmişseniz ona yaptığınız bu kombo ile Ulti yeteneğiniz yarıda kesilse bile o Taşıyıcıyı büyük ihtimalle öldürmüş olursunuz, sonrada bekleme süresi sıfırlanan ana yetenekleriniz sayesinde hanenize başka skorlar (ya da assistler) ekleyebilirsiniz. 
Sihirbaz Pabuçları: Katarina için en iyi bot seçimidir. İlerleyen bölümlerde neden diğer botları seçmediğimi açıklayacağım.
Cehennem Asası: Büyü Nüfuzu'nuz muazzam bir seviyeye ulaşır. Ayrıca size verdiği Büyü Direnci de rakip Yetenek Gücü Taşıyıcısından korkmanız için bir sebep bırakmaz. 
Rabadon'un Ölüm Şapkası: Bütün Yetenek Gücü Taşıyıcılarının sahip olması gereken, ana Yetenek Gücü eşyasıdır. Sahip olduğunuz Büyü Nüfuzu, bu eşyanın size verdiği muazzam Yetenek Gücü ve Ölümateşi Pençesi'nin aktifi sayesinde gözünüze kestirdiğiniz bir kişiyi anında haritadan silmemeniz için (ultiniz bölünmediği sürece tabiki, ki bölünse bile rakip üstünde süper bir hasar bırakmış olursunuz) bir sebep kalmamış olur.
Zhonya'nın Kum Saati: Verdiğiniz muazzam hasar nedeniyle, rakibiniz takım savaşlarında ilk olarak size odaklanabilir. Sizi 2 saniyeliğine hasar görmez yapan bu eşya rakibin size odaklanmasınıda -doğal olarak- engeller. 
Hiçlik Değneği: Yetenek Gücü Taşıyıcıları için çok güzel bir Geç Oyun (Late Game) eşyasıdır. Oyun sonlarına doğru rakiplerin Büyü Direçleride yüksek bir değere ulaşmış olur, bu yüzden bu eşyayı son eşya olarak almak uygundur.

Neden Değil?:
Lich Boğan: Her ne kadar fena olmaz diyenler olsada, bence hiçbir işe yaramaz. Çünkü dediğim gibi, siz bir Süikastçısınız ve amacınız son derece hızlı bir şekilde bütün yeteneklerinizi kullanıp rakibinizi öldürmek. Yani bu eşyanın pasifini kombonuz bitince, savaş başına 1 kereye mahsus kullanmanız gerekir. Kombonuz biter bitmezde öldüğünüz için, neredeyse hiçbir işe yaramaz. (İsterseniz Katarina Pentakill videolarını izleyin, insanlar bir saniyede 3-4 tane yetenek kullanıp alıyorlar bu Beşte Beş'leri, hiçbir şekilde düz vuruş yapmıyorlar, çünkü gerek olmuyor.) Yani bana göre bu kadar kombo üstüne kurulu bir şampiyonda düz vuruşunuzu güçlendiren bir eşya almak saçma olur.
Hextech Silahkılıç: Son derece pahalı bir eşyadır. Ama şunu unutmayın, alan etkili yeteneklerde Can Emme 1/3 oranında etkili olur. Bu yüzden çok az bir miktar can yenilersiniz. Ayrıca, tekrar söylüyorum, siz bir SÜİKASTÇISINIZ. Yani amacınız hayatta kalmaya çalışmakdan çok bedeli ne olursa olsun rakibin hayatına son vermektir. Bu yüzdende sizin onu rahat bir şekilde öldürmenizi sağlayacak eşyaları tercih ederim. Ayrıca rakibi yavaşlatan bir aktif özelliğide vardır bu eşyanın, ama kombonuz sayesinde rakibinize sizden kaçma fırsatı vermeden öldürebilirsiniz Ölümateşi Pençesi sayesinde. Yinede Cehennem Asası yerine alınabilir.
Ataların Buyruğu: Hextech Altıpatlar'dan daha az iş yaptığı aşikardır. Çok daha ucuzdur ama kesinlikle alınmaması gerektiğini düşünüyorum. İlla bu Can Emme'ye sahip olmak istiyorsanız takımınızın Destek şampiyonunuzdan almasını isteyin. %20 Can Emme'yi Aura özelliği olarak verdiği için size ve takımınızdaki diğer üyelerede geçer bu özellik.
Liandry'nin Eziyeti: Cehennem Asası yerine alınabilir, ama rakipteki en az 3 kişi tank özellikle olmadığı sürece alınmaması gerektiğini düşünüyorum. Ama tank takımlara karşıda vazgeçilmez bir itemdir.
Rylai'nin Kristal Asası: Liandry'nin Eziyeti'ni aldıysanız onun pasifinden gelen hasarı ikiye katlamak için almanız baya yararlı olur ama aksi halde tavsiye etmem, bu sizi tanky bir şampiyon haline dönüştürür ve Katarina, dediğim gibi hayatta kalmaktansa direk olarak hasar vermeye daha uygun bir şampiyon olduğu için direk olarak Yetenek Gücü eşyası çıkmanızın daha uygun olacağını düşünüyorum. Ve ayrıca Zhonya'nın Kum Saati sayesinde daha uzun süre hayatta kalabilirsiniz.
Adını unuttuğum, sarı renkte, savaş dışında mükemmel bir hareket hızı veren çizme: Eğer takım arkadaşlarınıza yardım etmeye çok sık gitmek (Roam) gereksinimi duyacak gibiyseniz bu botu alabilirsiniz ve ilerleyen safhalarda Sihirbaz Pabuçlarına dönüştürebilirsiniz. Ama bu çizmeyi alıpda Orta Koridorda kalmaya devam ediyorsanız paranızı boşa harcamışsınız demektir.
İonia Çizmeleri: Bekleme Süresinde Azalma (CDR, CoolDown Reduction). Katarina'nın neredeyse hiç ihtiyaç duymayacağı bir şeydir, çünkü hem yeteneklerinin bekleme süresi çok azdır hemde takım savaşlarında aynı yeteneği 4-5 kere, hatta ulti yeteneğinizi bile 2 kere kullanabilme imkanınız vardır ve bekleme süresinde azalma eşyası almak bu durumu çok fazla değiştirmeyeceği için para kaybından başka bir şey değildir. Ayrıca Ölümateşi Pençesi size bir miktar Bekleme Süresinde Azalma vermektedir.

TOTEMLER DOSTUNUZDUR
Katarina'nın Shunpo (E) yeteneği oyundaki en güzel yeteneklerden birisidir. HERHANGİ bir dost ya da rakip birimin üzerine atlamanızı ve onun arkasında belirmenizi sağlar. Bu "Herhangi" tanımının içine totemlerde girer. Bu yüzden Katarina oynarken Çantanızda HER ZAMAN en az 2 tane totem bulundurmanız gerekir. Zhonya'nın Kum Saati'ni de tamamladıkdan sonra Hiçlik Değneği için yeterli parayı topladıkdan sonra totemleri satmalı ve Hiçlik Değneği'nizi almalısınız, ama bu zamana kadar sürekli en az 2 totem bulundurmanız gerekmektedir. Duvarın arkasına koyacağınız ve üstüne atlayacağınız bir totem sizi kaçılması imkansız durumlardan bile kurtarabilir. Ve eğer bu yeteneği düzgün bir şekilde kullanabilirseniz, Sıçra Sihirdar Büyüsü'ne ihtiyacınız kalmaz. İlerleyen bölümlerde açıklayacağım. Ayrıca, bildiğiniz gibi bir rakip totemi koyulduktan sonra birkaç saniye boyunca sizin için görünüz olur. Ama bir rakip totemin üstüne Shunpo ile atlamak, onun görünür kalma süresini sıfırlar, yani Katarina ile rakip totemleri kesmek için yaklaşık iki katı süreniz olur. (Not: Totemin üstüne Shunpo kullanmak ona hasar vermez.)

Yetenek geliştirme sırası: Karşınızdaki bir yakın menzilli şampiyonsa, WQE sırasıyla yeteneklerinizi geliştirmeniz gerekmektedir. Rakip, Minyon kesmek (Farm yapmak) için yakınınıza gelmek zorundadır, sizde size her yaklaştığında W yeteneğiniz ile onu yaklaştığı için pişman edebilir, ve kazandığınız bonus hareket hızı sayesindede ona cevap verme şansı bırakmadan geri çekilebilirsiniz. Ama eğer karşınızdaki bir menzilli şampiyonsa, özellikle de yanına yaklaştığınız için sizi pişman edebilecek bir şampiyonsa (Kennen yada Yetenek Atışı (Skill Shot) tutturmada usta bir Zyra yada Lux gibi) ilk olarak Q skilinizi geliştirmeniz sizin yararınıza olur. HER DOLDUĞUNDA Q yeteneğiniz ile rakibe hasar vermelisiniz, yada daha defansif bir şekilde kullanıp Minyon kesmek içinde saklayabilirsiniz Q yeteneğinizi.

Sihirdar Büyüleri: "Totemler Dostunuzdur" bölümünde dediğim gibi, Sıçra büyüsüne çok ihtiyaç duymuyorum. Totemler size gereken ışınlanmayı fazlasıyla sağlıyor. Onun yerine Bariyer, çok fazla can eşyası almadığınız için size bayağı gerekli olur ve gerçektende son derece işe yarayan bir seçimdir. Genellikle Bariyer ve Tutuştur favori seçimlerimdir, ama duruma göre Bitkinlik ve Tutuştur ya da Arındır ve Tutuştur seçilebilir. Yine de toteme Shunpo kullanma konusunda uzmanlaşmamızsanız Sıçra'yı seçebilirsiniz.

Erken ve Orta Oyun
Şunu unutmayın, Katarina sadece ultiden ibaret değildir. Hiçbir yeteneği Yetenek Atışı değildir, yani istediğiniz anda istediğiniz yeteneğiniz ile rakibinize hasar verebilirsiniz. Ve Mana Puanı olmadığı için Erken Oyunda rakibi hiçbir bedel ödemeden rahatsız edebilir (Harasslayabilir, umarım doğru yazabilmişimdir  ) ve rakip buna cevap vermeye kalkarsa Manasını kullanmak zorun kalır, birbirinize verdiğiniz hasarların hemen hemen eşit olduğunu ve sizin 4 tane can potunuz olduğunuda göz önünde bulunduracak olursak uzun vadede sizin daha karlı çıkacağınız aşikardır. Katarina, Mana Puanı olmadığı ve son derece düşük bekleme sürelerine sahip bir karakterdir. Bunu kullanın! Rakibinizi sürekli olarak dürterek onu üslerine (base'lerine) geri dönmeye zorlayın. Bu sayede gerek seviye gerek Minyon sayısı olarak ondan öne geçmiş olursunuz ama eğer rakibiniz geri dönüşünde sizi yenmesini sağlayacak bir eşya alabilecek kadar para biriktirmişse koridora geldiği anda sizi öldürebilir, bu yüzden o geri dönerken sizde mevcut Minyon dalgasını temizleyip geri dönmelisiniz. Rakibi öldürdüğünüz zaman içinde aynı şey geçerli, sizden çok öne geçmesini sağlayacak kadar parası olduğunu biliyorsanız canlanmasına (Respawn) 7 saniye kala sizinde geri dönmeniz gerekmektedir. Yoksa o sizi zor yoldan geri döndürür.

Takım Savaşları 
Katarina için hayati önem taşıyan mevzu, Zamanlamadır. Doğru yapılmış bir zamanlama Beşte Beş almanızı sağlayabilirken yanlış yapılmış bir zamanlama girdiğiniz anda kafanıza 10 tane Sersemletme yemenizden ve yeri boylamanızdan başka bir işe yaramaz. Peki doğru zaman nedir? Katarina'nın savaşın içine girmesi için en doğru zaman, rakiplerin büyük Kitle Kontrol etkilerini (Hard Crowd Control, Sersemletme, Korkutma, Susturma gibi istediğiniz gibi yetenek kullanmanızı engelleyen özellikler) kullanmasını beklemelisiniz. Şunu unutmayın, birçok karakter büyük kitle kontrol yeteneklerini savaşa girerken kullanır. Yani hiçbir Volibear, Q yeteneğini sizin için saklamaz. Pantheon'larda aynı şekilde, W yeteneklerini savaşa girmek için kullanır. Diana, Alistar, Darius gibi bazı şampiyonlar bekletebilir, gözünüz onlarda olmalı. Kullandıklarını gördükleriniz anda savaşa dalmalısınız. Bu süre boyunca bir duvar arkasında beklemek en uygunu olur, doğru zamanda bir totem ile savaşın içine atlamalı ve yeteneklerinizi kullanmalısınız. Ayrıca Warwick, Zed gibi bazı şampiyonlar ultilerini direk olarak size atarlar. Bunlardan kurtulmak için Zhonya'nın Kum Saati'ni ilk eşyalardan birisi olarak alabilirsiniz. (Zhonya, Warwick'in ultisini bozmuyorki gibi yorumlar yapmayın, bozmadığını tabikide biliyorum. Ama Warwick'in ultisi, bütün rakip takımın size odaklanmasını (focus) sağlar, çünkü tamamen savunmasız olursunuz o ultiyi yediğiniz anda. Bu yüzden Warwick'in ultisi biter bitmez hemen Zhonya'nın Kum Saati'ni kullanmalısınız böylece rakip dikkatini başka bir şampiyona çevirirken sizde Saat biter bitmez savaşa dalıp o sersemletmenin intikamını fazlasıyla alabilirsiniz. Ayrıca rakip takımda Warwick varsa Arındır Sihirdar Büyüsü iyi bir seçim olabilir.

Cevap bulunamadı.