alexa
League of Legends
League of Legends, MOBA oyunu olarak Riot Games tarafından 2009 yılında yayımlanmaya başlamıştır. Ucuz Lol Riot satın almak için doğru yerdesiniz. League of Legends Riot Points satın alma işleminden sonra, LOL ödeme penceresinden Riot Pin seçerek, satın aldiğiniz riot point kodlarını aktif edebilirsiniz.
293
Kha'zix rehberi
Mehmet G.
14 Mayıs 2015 13:47

Öncelikle merhaba. Forumda ve başka Türkçe sitelerde Kha’zix hakkında güzel bir rehber bulamadım bayadır oynadığım bir şampiyon ve genel olarak ortalamanın üstünde bir oyun sergilediğimi düşünüyorum oynanışı hakkında yardımcı olabilecek taktikler item buildler ve şampiyonun mekaniği hakkında elimden geldiğince bilgi vermeye çalışacağım umarım faydalı olur

1) Nedir Bu Kha’Zix?
Kha’zix hepinizin bildiği üzere kaçma kovalama mekanizması çok iyi, yüksek farm kapasitesine sahip ve iyi oynandığı zaman rakibinizi bezdirebileceğiniz suikastçı bir şampiyondur. Kha’zixle oynamanın en temel kuralı seri olmaktır yani bu şampiyonu kullanırken smart cast tavsiye ediyorum smartcast kullanırsanız e skilliyle atlayıp daha adamın üzerine düşmeden w ve q skillerini kullanabiliyorsunuz yani 2-3 kişinin arasına dalıp canı az olanı veya adcyi 1-2 saniyede indirip e skillinin bekleme süresi sıfırlandığından anında orayı terk edebilirsiniz.

2) Hangi koridor?
Orta, üst ve ormanda oynanabilen bu şampiyonu ben genelde solo top olarak kullanıyorum sebebiyse dediğim gibi çok iyi bir yakalama ve kaçma mekanizması var 6 lvldan sonra rakibine nefes aldırmıyor ve w skillinin verdiği can ve junglerınızın size hediye ettiği mavi buffla inanılmaz bir sürekliliği oluyor jungle olarak kullanılabilir evet ama khazix pek dayanıklı bir şampiyon değil oyunun başında iyi kasamazsa oyun sonlarında etkisizleşiyor o yüzden tavsiyem üst koridordur eğer mid gidecekseniz de jungleda veya solo topta kesinlikle bir ap şampiyon olmak zorunda yoksa bütün takımınız ad olur ve rakibiniz zırh değeri veren eşyalarla rahatlıkla oyunu alır.

3) Erken Oyun
Dediğim gibi ben çoğunlukla solo top yaptığımdan dolayı rehberin bundan sonraki kısmı tamamen solo top şeklinde olacaktır. Karşınızdaki rakibe göre Dokuma Zırh ve 5 hp potu alarak başlıyoruz 9 pot ve ward olayını yazamıyorum çünkü kaldırıldı  6 lvla kadar farma odaklanın ara sıra q skillini kullanabilirsiniz MİNYONLARA SON VURUŞ YAPINkesinlikle pushlamayın. 6 lvl olduğumuz an w skillini evrimleştiriyoruz ve aksiyon başlıyor. 6 lvlda rakibinize hasar vermek için fırsat kollayın w skilli bildiğiniz üzere khazixin pasifini kullanarak ek büyü hasarı veriyor yani w yla rakibinizi dürttükten sonra çalılara girin ve size bir tüyo yine bildiğiniz üzere görünmez tehditin tekrar aktifleşmesi için rakibin sizi göremiyor olması lazım yani w atın çimlere girin böylece ward olup olmadığını anlayabilirsiniz evet şimdi farmımızı yaptık gank yediysekte ölmedik ve sizin bir khazix olduğunuzu unutan rakibiniz çalının içinde sizle kapıştı ve kaybetti veya jungleınız gank atıp killi size bıraktı b atıyoruz hırpalayan alıyoruz Ninja tabi alıyoruz ve lane imize geri dönüyoruz yine aynı şekilde farm yapıyoruz ama fırsat geçtikçede rakibinize hasar vermekten çekinmeyin farm yapın kill almaya çalışın 11lvl olduysanız jungleınıza üst koridora geçmesini söyleyin ve bota veya mide gank gidin erken oyun safasında ne kadar kasarsanız oyunun sonlarına doğru o kadar bela olacağınızı unutmayın.

4) Oyunun ortaları
Güzelce farm yaptınız bikaç kill aldınız kanasusamış ve kara baltayı tamamladınız ee bundan sonra yolunuz açık laneleri itin farm yapın tflerde işiniz adc ve mümkünse apcyi öldürmek ama vatan millet sakarya diye en önden girmemeniz gerekiyor ve kesinlikle ultinizi boşa kullanmayın tf başladıktan sonra e skilliyle adc ye atlayın ve baştada belirttiğim gibi smartcast kullanıyorsanız daha yere inmeden w ve q yu atabilirsiniz bu combo adcyi öldürmeye yetecektir e skillinin bekleme süresi sıfırlanınca ordan oraya zıplayın apcye musallat olun takımınız kime focuslanmışsa ona uçun unutmayın e nin bekleme süresi kill ve asistlerde sıfırlanır tfnin ortasında adyce atladınız fakat öldüremediniz (olur arada) işte burda ultimiz devreye giriyor sonuç olarak khazix dayanıksız ve benim vereceğim build ad ağırlıklı olacak aynı anda 5 kişi size odaklanırsa şansınız yok denecek kadar az fakat ultinizi bu gibi durumlar için kullanırsanız o hengamenin arasından çıkma şansınız oluyor.

5) Oyun sonu
30. dk geçmiş herkes 18 lvl olmuş ve her şeyin bir katliam yazısına baktığı durumda yapacağınız bir tf her şeyi değiştirir tabi ezmiş veya ezilmişseniz başka ama şartlar eşitse; yapacağınız itemlar size çok fazla ad verecektir 6 kutuda itemla dolduktan sonra Dayanıklılık Karışımı vs alın onlarıda hayat kurtarır önemlidir. Tf başladığında amacınız penta çekmek değil adc ve apc yi öldürmek olsun focus yemekten korkmayın adcyi alın ulti basın apcye uçun onuda öldürmeye çalışın zaten dediğim tarzda oynadıysanız rakip takım size sinir olmuştur adcnin yanında belirdiğiniz an hepsi size odaklanmaya çalışacaktır adc ve apcyi öldürebilirseniz belki intihar etmiş olacaksınız ama takımınız o tf ı kazanacak ve oyunu alacaksınız

6) skill ve item buildi
Skill sıralamanız q-w-w-e-w-r(w’evrim)-w-q-w-q-r(e’evrim)-q-q-e-e-r(q’evrim)-e-e
Şeklinde olsun item olarak Ninja tabi kara balta kana susamış donmuş balyoz 2.kana susamış sunfire cape (Türkçesini hatırlayamadım) eğer karşıda çok feedlenmiş bir apc varsa 2. Kana susamış yerine Cıva Yatağan ve Ninja tabi yerine Merkür'ün Adımları yapabilirsiniz oyun sonuna doğru bu buildi tamamladığınız zaman baya bi adye sahip ve yeterince offtank oluyorsunuz. Şimdi bazıları diyebilir 2. Kana susamış gereksiz son fısıltı vs zırh delme itemleri olsa daha iyi diye ama bu benim tarzım ve amacı adc ve apc öldürmek olan bir suikastçının öldürmesi gereken karakterlerin çivili zırh yapmayacağını da unutmamak gerekir.

7) Rengar vs Kha’zix
Bildiğiniz gibi bu iki karakter birbirine düşman sağ üstte görevin başladığını gördükten sonra dikkatli olun eğer rengar sizi öldürürse kolyesi kha’zix’in kafatasına dönüşüyor ve özellikleri sabitleniyor ölsede gitmiyor eğer siz rengarı öldürürseniz 4. Evrimi gerçekleştirebiliyorsunuz khazixde rengarda nerf yedi ama rengar biraz daha fazla yedi yinede şartları eşit sayılır rengar size ultisini kullanarak atladığında sizi öldürebilmesinin tek yolu q skillinin verdiği saldırı hızıdır ee burdada ultimiz devreye giriyor rengardan 1-2 saniye uzak durun ve o saldırı hızı bonusu gittiği anda dalın öldürün ultinizi evrimleştirin

Cevap bulunamadı.