alexa
League of Legends
League of Legends, MOBA oyunu olarak Riot Games tarafından 2009 yılında yayımlanmaya başlamıştır. Ucuz Lol Riot satın almak için doğru yerdesiniz. League of Legends Riot Points satın alma işleminden sonra, LOL ödeme penceresinden Riot Pin seçerek, satın aldiğiniz riot point kodlarını aktif edebilirsiniz.
255
League Of Legends Şampiyon Rehberi - Ashe
Sergen B.
26 Ekim 2015 13:05

Riot’un “Freljordlu dilber” diye tanımladığı Ashe, Kuzey Valoran’ın bağrından kopup gelmiş bir Buzlar Kraliçesi. Kendi halkı tarafından da çok sevilen bu şampiyon her ne kadar oynanması kolay diye hafife alınsa da üzerinde ustalaşmak sanıldığından daha zorlayıcı.

GUILLAUME TELL’İN FRELJORDLU DİŞİSİ

Ashe’in, “Hayır, gerçekten. Bu elmayı başının üstüne koy!” diyerek bir selam çakması tabii ki de tesadüf değil. Tell’i efsane yapan özellikleri, yani okçuluğu ve odaklanması aynen Ashe’de de mevcut. Pasifi olan Odak’la kritik saldırı şansını artırması Ashe’e hem minyon öldürürken hem de rakibe hasar verirken üstünlük sağlıyor. Ashe’in en çok kullanacağınız yeteneğiyse Yaylım Atışı. Bununla Ashe, aynı anda yedi ok birden atarak adeta Legolas’ın karizmasını yerle bir ediyor. Yaylım Atışı oyunun başlarında çok verimli. Yüksek menzili ve hasarıyla hem çokça minyon kesebilir hem de rakibe hasar verebilirsiniz. Gelelim Ashe’i kovalamayı diğer şampiyonlar için bir işkenceye çeviren yeteneğine, yani Buz Atışı’na. Bu yetenekle normal saldırılarınızla ve Yaylım Atışı’yla rakibi yavaşlatırsınız. Saldırı başına mana tükettiği için bunun minyon keserken açık olmaması lazım. Ancak eğer kuleye saldırıyorsanız, mana harcanmaz. Bu yüzden minyon ittirip rakibin kulesine daldığınızda baskınlara hemen cevap verebilmek için Buz Atışı’nı açık bırakabilirsiniz, böylece aç-kapa derken zaman kaybetmezsiniz. Oyunun ortalarına doğru saldırı hızı geliştikçe Ashe, kovalanması ve ondan kaçması en zor şampiyonlardan biri haline geliyor.

Üçüncü yeteneği Şahin Atışı, pasif olarak Ashe’e öldürdüğü her birim için ek altın kazandırıyor. Altın deyince hepimizin gözü parlıyor tabii, bu yüzden en sık yapılan hata da ilk olarak Şahin Atışı’nı geliştirmek. 20-25 dakikada 60 minyon kesseniz, minyon başına da en iyi ihtimalle +5 altın alsanız, ekstradan 300 altınınız olur. Ancak bunu geliştirmek yerine Yaylım Atışı’na öncelik verirseniz minyon keserken daha rahat edersiniz. Üstelik verdiğiniz hasar da artacağı için koridorda rakibin üstünlük kurmasını önler, hatta onun rahatça minyon öldürmesini engelleyebilirsiniz. Eh, bir de bunun savaşı var. Yaylım Atışı’nın bekleme süresi seviye aldıkça inanılmaz derecede düşüyor. Yani savaşlarda Yaylım Atışı’nı neredeyse art arda kullanabilir, rakibe büyük miktarda hasar verebilirsiniz. Kısacası fazladan üç beş kuruş için tüm oyunu riske atmaya değmez.

Şahin Atışı’nın en güzel özelliği etkinleştirildiğinde bir alanda beş saniye boyunca görüş sağlaması. Yani, Görüş Totemi olmayan çalıları bu şekilde kontrol edebilirsiniz. Karşı takıma baskın yapmak istediğinizde rakip ormancının o civarda olup olmadığına bakabilirsiniz. Şahin Atışı’nın en kritik kullanım yeri ise takım savaşları. Siz kendi ormanınızda dolanırken rakip pusu kuruyor olabilir, bunu ortaya çıkarıp gruptan ayrı duran bir rakibi indirebilirsiniz. Böylece dörde beş bir savaş başlatmış olursunuz. Ayrıca Baron’u ve Ejder’i de bu şekilde kontrol edebilirsiniz.

Ashe’in parladığı seviyeye yani 6’ya gelelim. Ulti’si Büyülü Kristal Ok ile Ashe’in sanatı şimdi başlıyor. 20.000’lik menzille attığı bu ok, ona ilk çarpan rakibi sersemletir, çevresindekileri de yavaşlatır ve hepsine hasar verir. League of Legends maçlarını izleyip gaza gelen yüzlerce LoL oyuncusu dereceli maçlarda etrafta oklar uçuruyor. Kimseye denk getiremedikleri gibi ulti’leri hazır olmadığı için takım savaşlarının sonucunu kötü etkiliyorlar. Böyle yapmayınız. 20.000’lik menzilin hepsini kullanmak, haritanın ta bir diğer ucundaki düşmanı vurmak zorunda değiliz. Hele yeni başlayan oyuncular için bu oku yakın menzilden atmak ve savaş başlatmak en iyisi. Kalabalığa doğru atarsanız hepsine de hasar verebilir, böylece savaşı kazanabilirsiniz.
Takım savaşlarında önemli bir nokta da alana hasar veren ulti’leri durdurmak. Büyülü Kristal Ok ile Katarina, Miss Fortune, Nunu gibi şampiyonların ulti’sini kesebilirsiniz. Rakipte böyle şampiyonlardan varsa Büyülü Kristal Ok’u saklayıp ulti’lerini attıklarında hemen durdurmanız savaşın seyrini lehinizde değiştirecektir.
Rakiplerden biri kulenize saldırmaya başlamışsa, burada uygulayabileceğiniz taktik Büyülü Kristal Ok’u atmak, sonra oraya Işınlan ile gitmek olacaktır. Uzakta olsanız da burada Ok’u tutturmak daha kolay çünkü oyuncular kuleye saldırırken pek hareket etmez.

BASKIN HEP BASANIN DEĞİL

Koridoru ittirmişseniz ve rakibin ormancısı ortalarda yoksa muhtemelen size dalmak için fırsat kolluyordur. Şahin Atışı’yla çalıları kontrol edip yakaladığınız ormancıyı Büyülü Kristal Ok ile sersemletebilirsiniz.

Ashe, 6. seviye olana kadar diğer saldırı gücü taşıyıcılarına göre daha güçsüz. Bu yüzden 6 olana kadar minyon kesmeye öncelik vermek daha iyi. Zaten Yaylım Atışı’yla bunu rahatlıkla yapabilirsiniz. Ancak burada koridoru ittirmemeye dikkat etmelisiniz, çünkü Ashe’in diğer taşıyıcılarda olduğu gibi (Ezreal’ın Sihir Geçişi, Caitlyn’in 90 Kalibrelik Ağ’ı, Graves’in Hızlı Tetik’i) bir kaçış yeteneği yok. Yavaşlatmanız işe yarayabilir ancak Blitzcrank gibi bir şampiyon tarafından yakalanmışsanız yapabileceğiniz pek bir şey yok. Bu yüzden 6. seviyeye gelene kadar taşıyıcıyı olduğu kadar desteği de, özellikle de Blitzcrank, Leona, Taric gibi elinden kolayca kaçamayacağınız şampiyonları izlemeniz ve savunmada kalmanız gerekiyor. Ayrıca bir gözünüzü de çalılarda tutmalı, rakiplerden biri ortalarda gözükmediğinde Şahin Atışı’yla etrafınızı kontrol etmelisiniz.

Sergen B.
5 Kasım 2015 16:30

Aşhe Değiştirildi Ama Biraz Buff Gelmesi Lazım Hala Metaya Tutunucak Kadar İyi Olduğunun Düşünmüyorum

GÜLSÜM D.
1 Şubat 2016 01:46
Kaçma skili olmadıgı ve çok kırılgan oldugu icin cok kullanılmıyor ama ultisi ile iyi işler yapabilir.