alexa
League of Legends
League of Legends, MOBA oyunu olarak Riot Games tarafından 2009 yılında yayımlanmaya başlamıştır. Ucuz Lol Riot satın almak için doğru yerdesiniz. League of Legends Riot Points satın alma işleminden sonra, LOL ödeme penceresinden Riot Pin seçerek, satın aldiğiniz riot point kodlarını aktif edebilirsiniz.
214
League Of Legends Şampiyon Rehberi - Caitlyn
Sergen B.
26 Ekim 2015 13:03

Fiziğine baktığınızda her ne kadar çıtkırıldım bir hanım gibi görünse de, elindeki keskin nişancı tüfeğiyle Caitlyn hiç de kolay lokma olmadığını oyunun ilk dakikasından itibaren size kanıtlayacak bir saldırı gücü taşıyıcısı.

BUM! TAM KAFADAN!

Caitlyn için oyundaki en tehlikeli SG taşıyıcılardan biri diyebilirim. Bunun en önemli sebebiyse normal saldırı menzilinin çok uzun olması (Tristana’nın pasif yeteneğini saymazsak, oyundaki en uzun menzile sahip şampiyon Caitlyn). Dolayısıyla bir yandan minyonlara son vuruş yaparken öbür yandan rahatlıkla düşman şampiyona saldırarak rahatsız edebilir ve karşı takımın gücünü düşürebilirsiniz. Caitlyn’in zayıf noktası diyebileceğimiz bir yanıysa yeteneklerinin hasar üzerine odaklı olmaması; bu da Caitlyn’i otomatik saldırıya bağımlı yapıyor. Ne demek istediğimi az sonra daha iyi anlayacaksınız.

Caitlyn uzun menzili ve yetenekleri sayesinde alt koridoru rahatlıkla kontrolü altında tutabilir. Şampiyonun üç tane Yordle Kapanı koyma hakkı vardır, bunu koridorun baskına açık bölgelerine döşediğiniz zaman düşman ormancıdan gelecek sürpriz saldırılardan kısmen korunmuş olursunuz. Rakibi kulenin dibine kadar itmişseniz kule dibine tuzak bırakarak rakibin hareketini iyice kısıtlayabilirsiniz. Son olarak tuzağı bir bölgeye yerleştirdiğinizde o bölgenin görünümünü kısa süreliğine açarsınız, özellikle çalıları kontrol etmek için faydalıdır.

Piltover Silahı yeteneği 1 saniyelik hazırlık süresi gerektirdiği için dikkatli oynayan bir rakibiniz bundan kaçabilir. Bu özelliği Yordle Kapanı ile birini yakaladığınızda rahatlıkla kullanabilirsiniz ya da, yanınızda Taric gibi bir destek şampiyonu varsa, takım oyunu yaparak Taric’in sersemletme yeteneğinin hemen ardından deneyebilirsiniz. Özelliğin bir de dezavantajı olduğunu unutmayın; çarptığı her bir sonraki hedefe daha az hasar verdiği için minyonları vurmadan doğrudan rakibe oturtabilirseniz en iyi verimi alırsınız. Aksi takdirde minyonları da yaralayacağınız için koridorunuzu boş yere itmiş olur, ormancı saldırısına açık hale gelirsiniz.

Bir SG taşıyıcı için en önemli yeteneklerden birisi olan kaçış mekaniği Caitlyn’de de bulunuyor. Kaçış mekaniği demek şampiyonun tehlikeli bir durumdan sıyrılması için ona hızlı hareket imkânı veren herhangi bir yetenektir. Caitlyn’de bu 90 Kalibrelik Ağ ile karşımıza çıkıyor. Bu yetenek kullanıldığı zaman rakibe fırlatılan ağ düşmanı yavaşlatıyor, aynı zamanda silahın tepmesi ile Caitlyn bir miktar geriye sıçrıyor ve üzerine gelen tehditten uzaklaşıyor. Ama bu özelliği sadece kaçmak için diye düşünmeyin; rakibinizin sizden kaçtığı bir durumda 90 Kalibre ile aradaki mesafe farkını kapatabilirsiniz. Hatta, çok kalın olmamak suretiyle, haritadaki bazı duvar ya da tepelerin ardına da bu yetenekle geçebilirsiniz.

Caitlyn’in ulti’si Son Koz çok uzak mesafeden rakipleri avlamak için kullanılabilir. Belirli bir bekleme süresinden sonra Caitlyn rakibe bir mermi gönderir ve isabet etmesi halinde hasar verir. Oyunun başlarında bu hasar düşüktür, dolayısıyla ancak canı çok azalmış hedefleri indirebilirsiniz. Bunun üzerine odaklanmamın sebebi Caitlyn’in Piltover Silahı dışındaki yeteneklerinin rakibe hasar vermeye odaklı olmadığı, tam anlamı ile otomatik saldırıya bağımlı olduğunu göstermekti. Son Koz mermisi hedefe doğru ilerlerken araya başka bir şampiyon girerse mermiyi engelleyebilir, bunu sakın unutmayın. Düşmanlarınız gerektiğinde takım arkadaşını korumak için Sıçra büyüsüyle önüne atlamayı bile göze alacaktır.

Yukarıda saydığım nedenlerden ötürü diğer SG taşıyıcılardan daha çok otomatik hasar üzerine kurulu bir karakter olduğundan, Caitlyn dikkatle oynanması ve olabildiğince koridorda kalarak dur durak bilmeden minyon öldürmesi gereken bir karakterdir. Gerekli eşya dizilimini kurduğunda inanın uzaktan saldırma özelliği takım savaşlarında çok işinize yarayacak, göreceksiniz.

KİME HANGİ STRATEJİ UYGULANMALI

Sivir: Sivir’e karşı Piltover Silahı kullanmamanızı şiddetle tavsiye ederim. Çünkü siz onu açarken o da Büyü Kalkanı’nı açıp vereceğiniz hasardan tamamen kurtulur, bir de üzerine Cailtyn bu yeteneği kullanırken hareketsiz kalacağı için Bıçaklı Bumerang’ı önlü arkalı yer. Sivir size karşı avantajlıdır, dolayısıyla sürekli hareket ederek sadece otomatik saldırı ile hasar vermeye çalışmak en güvenli yoldur.

Varus: Yavaşlatma yeteneği, uzaktan vurma yetenekleri ve 6. seviyeden sonra yerine mıhlayan ulti’si sayesinde çok can sıkıcı olabilir. Yere sürekli kapan bırakarak onu yakalamaya çalışın. Varus ile kapışırken destek şampiyonunuzun kim olduğu çok önemli, iletişim halinde olun. Normal saldırı ile vurmaya özen gösterin.

Kog’Maw: Kog’Maw geniş açılı yavaşlatması sayesinde 6 olana kadar rahatsızlık verir. 6 olduktan sonra ise ulti’si ile sürekli canınızı yakar. 90 Kalibrelik Ağ’ınızı sürekli hazır bulundurarak sizi yavaşlatmasından kaçabilirseniz bir şansınız olur.

Saydığım bu üç şampiyon sizin bir nevi “anti”leriniz, ne kadar iyi oynarsanız oynayın sizden bir kaç el üstün olan karakterler. Bu yazdıklarım yapabileceklerinizin en iyisi. Genel olarak, Caitlyn’in doğrudan otomatik saldırıya mahkûm bir karakter olduğunu, Piltover Silahı’nın ise kurma süresinden dolayı önceden fark edilebildiğini ve bu yüzden kaçılabilir olduğunu unutmayın. Tuzaklarınızı yerleştirmeyi de unutmayın (çoğu oyuncu unutur), hiç beklenmedik bir anda hayat kurtarabilir, hatta size fazladan bir skor bile kazandırabilir.

Sergen B.
5 Kasım 2015 16:32

Oyundaki En Yüksek Menzilli Şampiyon